Vrijdag, A". 194& Leydsché O O U li A i\ T. Ï8 NOVEMBER. N R L A N D E N. r' Letden, 17 November, Met genoegen verneemt men,". dat de heer F. Botgorschekberoemd 'fluitist, en de heer Schmidt, vermaard organist, beide van 'sGravenhigc voornemens zijn den i December aanstaande in de Lathersche kerk alhier een Concert te geven, waarop zich behalve de'Cuncercgeveri, ook de heer Duncker, Kapelmeester van het corps grenadierszullen doen hooren. De ■amen der Concertgevers zijn voldoende waarborgen voor een hoog muzij- kaal genot op dezen «vónd. Uit '«Gravenhage meldt men Van den ifiien dézer: 'Zijne Majesteit de Koning heeft de Belgische- heeren, die aan het eind- Eractiat gewerkt hebben, namelijk de Brtej en Nothomb benoemd tot Groot- k'riiissen der orde van den Nedéclandichen Leeuw, Dujardin tot Comman deur dier orde en Prisu tot Grootkruis der.orde van de EiKenitroon. Zijne Maj. beeft aan HH. Excc. de Ministers Hujssen van Kattendjke Rochuuen en van Hall vergunning verleend tot het aragen der Belgische orde, pun "door (toning Leopold vereerd. Zijne Maj, heeft goedgekebrd het beStiin van eene afgescheidene ge tteente.te Delft. -Het heeft Hare Maj. onze geliefde Koningin pehaagd, zich, op ver- jroek der Vroüwen'-veréeniglng te Groningen, tót de Bescnertnvrouw dier Vereeniging te verklaren, eh daarbij eene gift van 50 te voegen, en aan Zqne Ma). Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau eene gift van ƒ100 aan dezelfde vergenigipgje doen geworden. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt: 1°, dat hét bedrag der uitgegpvene schatkistbiljetten óp den eersten dezer bedroeg eene somma van ƒ5,606,400; 2°. dat onder, dit bedrag begrepen was een kapitaal van -9,000, uitgegeven onder dagteekening van i°. December 1841welke alzóo met 1". December 184a moeten afgelost worden, waaromtrent door de 'hondera, vóór den Vsten dezer, geene keuze Is uitgebragt, nopens de plaats waar en de wijze hóe zij hunne betaling wenscben te erlangen, en dat mits. 'dien deze stukken iiitsluiteud ten kantóre van. den Agent van het Ministerie van Financiën ce Amsterdam ter aflossing kunnen tangeboden worden. In de mtmm-ie van beantwoording der bedenkingen, voorkomende in liet voorloopig verslag, van de centrale afJeelingen der Tweede Kamer, ten ópzigte van het ontwerp vtn wet; bepalende de verandering van art. 12 der wet op de regterlijke organisatie, heefc dé Regering aangemerkt, dat bij het nieuwe ontwerp voldaan is san vele der gemaakte bedenkingen en wen- Ichen; dat het haar büióndéraangenaam is geweest te ontwaren, dat zulk eene groote meerderheid iïch verklaard heeft, otn het bestaande te be houden, met opzigc tot de bevoegdheid, aan den Koning toegekend, om de leden van her Openbaar Ministerie, voor hun leven aangesteld, te ont slaan; dat het, namelijk, hier "geldt ambtenaren, wier directe aanstelling grondwettig aan den Koning is opgedragen wier raak het is voor de belan gen der openbare orde, voor die van den Staat, enz., te waken; die tor 'de uitvoerende magc behodren; van wier naauwgezette en ijverige pligcsbecrach- eing zoo oneindig véél afhangt, én wier geheele onafhankelijkheid van de Regeling onbestaanbaar zoude zijn met den aard hunner betrekking, en de grootste Verlamming; zoo niet stremming, in de handelingen der Regering Zon kunnen teweeg brengen; - dat tót het ontslag der bedoelde ambtena rd'n nimmer eene Spéciale voordrage van den Hoogen Raad moet gevorderd worden, wint flat zoodige voordragt In dé daad zou gelijk ataan met een vonnis, en dat, indien de koning die ambtenaren niet anders zou kunnen ontslaan dan op de voordrsgt van dén Hoogen Raad, de Koping slechts in ósim, floeïi in de daad de Hooge Raad het ontslag zou verleeneij. Voorts wordt, met opzigc tot hetgeen aan het slot vaii het ontwerp, otn. trent hét behoud van titel en rang, bepaald is, in deze memorie aangemerkt, dat men daarmede geene andere bedoeling heeft, dan om aan zoodanige amb tenaren, die, om eene der refleneii, In N°. 3 van het ontwerp vermeld, zjjn ontslagen,dé bevoegdheid té verleenenDm na hun ontslag den titel te blijven voeren, dien zij voor dac tijdstip hadden, maar ook niets meer dan den titel, en in verbind daarmede openbare plegtigheden te mogen bijWor.en,( en bij die gelegenheid den rang in te liémen, dien zij vóór hun ontslag gehad heb ben, zonder flat zij echter San éenige werkzaamheden of deliberatien zullen kunnen deel nemen. Bij het onderzoek yan het Ontwerf van wét nopens de nadere tijds-bepi. ling van de verbindende kracht van het tarief van Justitie-kosten enz. in burgerlijke zaken; is in dé afdeelihgen der Kamer het verlangen naar hec voordragen eener wet tot regeling van hél tarief der Justitie-kosten In straf, («ken herhaald; én dé wensch te kennen gegeven, dat, Ingeval niét onmld delijk hieraan voldaan mogt kunnen worden, althans het reglement van open baar bestuur oji dat stuk, bedoeld bij art. 2 der wet van 15 December 1838, kou worflen vasrgesteld en ingevoerd; om na het bepaalde tijdsverloop door Cene tfét te worden vervingen; Naaf wij vernemen zal de ijóc klasse van het Koninglijk Neder, tandsch Instituut van wetenschappenletterkunde en schoone kunsten op jjonderdag 34 November eerstkomende eene openbare zitting houdenen bij die gelegenheid, behalve de heereD H. H. Rijn (als Voorzitter den heer Mr. Six van ffllUgom, door ziekte verhinderd, vervangende) en J. de Pos Zfi.als Secretaris ook nog dé héér Mr. C. A. den Tex als Spreker op. treden. -Men wil weten, dit het verblijf van den Generail van der Smissen op het Nederlsndsch grondgebieddoor de Regering nipt zsJ. gedoogd worden én dat, dientengevolge, voorioemde persoon ook reeds Maastricht verlaten heefc en naar Aken vertrokken is. -Met een der vlsschers-vaartulgeb. Vin den Engelschen wal met eene lading hiring tefngkeerende; is voorleden Woensdag te Scheveningen het Ijjk aangebragt van den Stuurman Arte Spaansdie vin de eene schuit ep de andere willende Stappen, In het water gevallen, én in weêrwil der besté pogingen, verdronken is. Onder degenen, welke zich beijverden den ongelukkige te redden; bevonden zich twee zijner zonen. Spaans, die den biiderdom van 63 jaren bereikt had, waa door zijne braafheid algemeen geacht en bemind. Hij laat eene troosieloóze weduwe en zéven oppassende kinderen ichtër, waarvan er drie dbor het verlies van hunnen verzorger, cot volslagen armoede zijn gebragt. Treurig is het te moeten melden, dat ook vier broe- ders van den verongelukte op de zee hun leven hebben verloren, In de Rotterdamse/u Courant leest men onder dagteekening van den ldden dezer 1 Bö het in onze vorige Conrtnt medegedeelde, omtrent een doo- den Frsnicheu Arts Negritr ontdekt en door den Praisslscheo Geheimraad Nasse mét goéd gevolg aangeuehd middel regen de klierziektezijn. wij nader in staat gesteld te voegen, dat de weled. zeer.gel. heer LtviéMed. Doctor alhierreeds twee maanden geleien de praeparaten uit de bladen van den inlandsfchen dkkernoó'iboom Qugians regiaheelc doen bereiden, en die iedere reeds in onderscheiden gevallen van klierziekte heeft Beproefd; gelijk zulss welligt.ook door andere Artsen hier ter Stede beréids gedaan zal wezen. Men schrijft uit Amsterdam van den :6den dezer: De nacht van eergisteren heeft alhier wederom een voorbeeld doen aan het licht .komen van de a'fgrbsselijke misdaad van brandstichting, die sedert den jongjien tijd ook helaas onder ons in steden en plattelands-gemeenten meer èn meer zich openbaart. In de Kerkstraat tpsschen de Spiegel— en Leidschestraatnabij de voorr malige rijtuigen-fabrijk van de heeren Pisser en Comp., wier vreesselijke brand den Amsterdammers nog versch in bet geheugen ligt, wonen in een onderhuis twee vrouwen, beide genaamd Scheepers, hout- en turfvetkoopr ,'sters; het bovenhuis bewoond door een fatsoenlijk gezin. De oeide ge noemde vrouwen uit vuige begeerte naar 1700,, waarvoor zij hunne geene jo waard zijnde have hebben weien geassureerd te krijgen, smeden het duivelsch ontwerp om haren armelijken boél in brand te sieken. De brand stoffenin welke zij hare nering drijven, worden met terpentijn, pik of andere ligt ontvlambare stoffen vermengd, en ten elf ure is reeds de Inferr nale toestel aan het smenleD, zoodanig dar door den reeds voortdringenden rook e» stank een te bedde liggend kird ontwaakt, dac bijna s'ikkend om hulp (schreit. Dit geschrei wordt vernomen door de nachtwacht!die hei onderhuis of den kelder indringen en de beide brandstichters op .fleecer daad betrappen en in arresc nemenmee dac gevolg dat zij aan de Justitie zijn overgeleverd, en ook reeds hare misdaad hebben bekend. Dit voorval weke hier ter scede eene algemeene sensatie; men ziec daaruit, hoe twee nog zeer 'onlangsche kapitale veroordeelingen niet in staat zijn om van eene Zoo heil - looze misdaad af ce schrikken, aan welke vaak het leven en de bezittingen van zoo vele menichen zijn ten offer gevallen. Te Haarlem zijn dezer dagen twee ondernemingen tot stand gebragt, om aan arme lieden dier stad, welke geen werk kunnen bekomeo, hetzelve té verschaffen; de eerste bestaat daarin, om den rijweg in de grooie dreef van het Haarlemmerhout te doen bepuinen en beschulpenhet andere, om den stoffeigken en zedelijken toestand der armen te vemetereo, door beu te bezoekenop huhnè levenswijs acht te geven, toe te spreken en Werk te verschaffen, Uit Zutphen Schrijft men. van den ijden Men verneemt', dat alhier een geregtelijk onderzoek is Ingesteld tegen zekere Johanna te Kieftet ond 42 jaren, dagloonster en spinster, laatstelijk in de gemeente Hummelo en Keppel woonachtig als zullende zich nebben schuldig gemaakt aan het plegen der misdaad van dubbel huwelijk, door zich tien jaren na hec sluiten van haar eerste huwelijk, terwijl hetzelve op geenerlei wijze was ombonden, voor de tweede maal met een ander persons in het huwélijlr te 6egeven. Niet alleen schijnt dit vrouwspersoon weinig gehechtheid of eerbied voor haren wettigen echtgenoot te bezitten, maar is zij ons levens als eene wreede en onnatuurlijke moeder bekend geworden a welke het in den jare 1837 van zich kod verkrijgen haren zuigeling te ver laten en ih eene schuur onder Steenderen, te vondeling te leggen, voor welke oaad zij dan ook door de regtbank alhier tot zes maanden gevange. nisstraf is veroordeeld géwordén, Uit Groningen meldt men van den I4den dezer: ïn den avond van Zaiurdag II., oeh iaden dezer maand,,is op zijn buiten» verblijf ie Zuidbroek overleden de heer Mr. Tamtno Sjpkens, Ridder der orde van den Nederlandsthen Leeuw; lid van de Eerste Kamer der Siacen-Gene. raa[. President van het Provinciaal Geregishof te Groningen en President» Curator vin de Hoo'geschool aldaar.. In Tilburg gewaagt men ir et veellórvan de thans voltooide kavallerie- kaserne én stalling, wélke, door oen heer. A. Gooijeertss te dier stede ii g'eboiiwd, en; .volgens het oordeel van deskundigen, aan alle vereischieii ruimschoots voldoet. Men weet niet, waarover men zich bij her aanschou wen van dat Colosskal gebouw, hetwelk, naar men. verzekert (de binnen, plaats thedegerekend) eene oppervlakte van 5076 vierkante ellen beslaat; Viet meest inoét verwonderen, of over de sierlijkheid, sterkte en doelmatigs inrigring van het geheel, of over den kortjjd tijd waarin he; als met een too verslag daar ter neder staat. De kazerne bevat 5 groote zalen, 1 groot en 4 kleinere magazijnen, 3 cndefoffi'ciers kamers, 1 cachot, 1 pol.ciewacht 3 policiekimers1 ziekenzaal, theoriekamer, 3 keukens, en verdere berg plaatsen. Rekent uien. nu dat de stallen voor 100 paarden binnen 8 we ken voltrokken zijnen dat Zjjne Maj. aan de nu voltooide kaserne den 7den Mei jl. den eeiSten steen gelegd heeft, dan moet men zich te regc over zoo veel spoed ten hoogste verwonderen, Een der meest gelezen Parijsehe dagbladen levert een nieuiv bewija der onkunde en vooringenomenheid van sommige vreemde schrijvers ten aan zien van ons Vapeiland, op. Eene reisontmoeting, door zekeren Charles Expillj aan dat blad geleverd, begint namelijk met de waarschuwing, dac een reiziger Holland met andets dan in de maanden Junjj, Jtilij of Augustus moet bezoeken, dewijl hij dsar anders geene bruikbare wegen vindt. Gedu rende hec overige des jaars toch wordt het gebruik der rijtuigen door de sneeuw en de overstroomingen belet. Men ziet dan tiiefs voor zich dan éen onafgebroken waterveld, en. de reizigers zijn verpligt schuiten te bestijgen, en door dit middel van vervoerde scéden te bereiken; welke zij bezoeken willen. Uit dac zelfde verhaal van onzen bezoeker leerc men ook; dac Erina sedert de laatste twintig jaren een zoo algemeene vrouwennaam in Holland is, dat van de vier jonge meisjes aldaar ééne ten minste Erina genoemd wotdti CHINA; Met de laatste berigten uit China is ook eene proclamatie des Keizers aan ïijne onderdanen aangebragt, waarin onder andéren hec volgende voorkomt x ^Waarlijk ik gisp en vertoei mij zeiven, van mijn arm.volk nog niet van al die ellende ie hebben bevrijd. Er is,^eén rust meer voor mij, dag noch nacht. Generaals, Gouverneurs, onder-Gouvernenrsburgerlijke en militaire Overheden van al de provinciën, hebt medelijden met de smarten van uwen keizer en verzuimt ge^ne poging otn tiet lijden des volks te doen ophouden. Ik, de Keizer, ben uw hemelsch opperhoofd, en waak voor awe belangen, ïk heb den invoer yan bet vergif verboden, dat de levensdagen van mijn volk verkortte; ik dit aan de gedachtenis van mijnen vader, ik was dis

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1