Heden 7a1 de Krmfr xrodor nvsr deze sange'tv-ei-he'd Mieenkcmen. Indien 711 het omwerp mogt aannemen, dan is het te verwachten, dat het adres, 700 niet heden, althans zeker Maandag aanstaande, Zijne Maj, den Koning 73I worden aangeboden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van heden aangenomen het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede haar door de Tweede Kamer toegezonden. Aanstaanden Maandag, des middags 'en een lire zal een deputatie van den S aten-Generaa!bestaande nir'eden der beide Kamers bij Zijne Maj. den Koning worden toegelaten om IJ. D. het adres aan te bieden. In de zitting van de Tweede Kamer der Sra'en-Genèraal van gisteren, zijn ingekomen twee adressen, als van den heer Mr. /t. E. Baron M'ackay Referendaris bij den Raad van State, en Jhr. Mr. C <i. J Beelaerts van Blokland, Adjunct-Commies bij het Departement van Financiën, die ver. zoeken, bij de te doene keuze tot Griffier van de Kamer, in aanmerking te komen. Hunne namen z.ullen op de lijst der verzoekers worden geplaatst. De Voorzitter geeft kennis, dat, ingevolge art. 71 van het Reglement der Kamer, voor het ontwerp van wet, houdende eene wijziging van art. 12 der wet op de Regterlijke Organisatie en het beleid der Justitie, door de afdeelingen tot Rapporteurs gekozen zijn de heeren: ie. afd.van /Ikerla- ken; ze. afd., van kappand3e. afd., Verwey-Mejan4e. afd., Luzac, en 5e. afd., Luyben. Op voorstel van den President, gaat de Kamer over tot de benoeming van twee leden, die, op grond van art. 14 van het Reglement, den Voorzitter zullen bijstaan in het uttoetenen van het oppertoezigt over al wat tot het huishoudelijke der Kamer betrekking heeft. Tot stemopnemers worden be noemd, de heeren: Mutsaersvan Rosenthal, van Heeckeren van Rrandsen- burg en Modderman. Bij tie eerste stemming verkrijgt de heer VerweyMejan 3! de heer Luzac 6 stemmen, de heeren van Panhuys. de Man en Backenteder 1 stem. Bij de tweede stemming erlangt de heer Luzac 34, de heer Backer 3, de heer Nederburgh 2 stemmen, en de heeren Schooneveld en Repe/aer, ieder I stem. Dienvolgens worden de heeren Vcrwey-Mejan en Luzac tot leden der ge melde Commissie met den Voorzitter benoemd. YVitders wordt op voorstel van den President besloten, dat de verkiezing van drie Candidaten rot vervulling der opengevallene betrekking van Raads. heer in den Hoogen Raad, Woendag aanstaande zal plaats hebben. De beer Nedermeijer van Rosenthal vraagt het woord, en zegtdat hij zich zeer vereerd heeft gevonden, da: het hoogste regterlijke collegie ook hem heelt gerangschikt onder degenen, die bij de vervulling der gemelde be trekking in aanmerking dienden te komen; doch dat hij zich door bijzondere omstandigheden verhinderd zou zien zoodanige betrekking waar te nemen. Indien welligt sommigen voornemens mogten zijn, hunne sremmen op bem uu te btengen, dan verzoekt hij hen, dat zij hunne keuze op een ander vestigen. De Commissie tot de verzoekschriften doet verslag: I. Bij monde van den heer van Panhuys: i°. op een verzoekschrift van c6 verveeners in de omstreken van het stads kanaal, in de gemeenten Wil- dervank Oostwedde, Borger, Gasselte en Gietes, provinciën Groningen en Drenthe, die hunne bezwaren tegen den accijns op den turf doen kennen en die de afschaffing van die belasting verzoeken; en a°. op eene memorie van B. D. G. Wardenburgte Uffelte, die, ten aanzien van de Maat. schappij van Weldadigheid, te kennen geeft een beproefd middel te hebben uitgevonden, waardoor het verleenen van subsidien uit 'sRijks kas aan de koloniën dier maatschappij voor het vervolg overbodig kan worden, en te vens eene nieuwe mildvloeijende bron van volksbestaan met de zekerheid vin eenen goeden uitslag kan geopend worden II. Bil monde van den heer Scheers van Harencarspel: op een adres van H. Engelengoud- en zilversmid te Zwolle, betreffende den invoer van buitenlandsche bijoutenën van eene mindere gehalte dan de bij art. a der wet van II Maart 1807 bepaalde, en a°. op dat van E. C. van Baerlc en q andere grondeigenaren en inwoners van de gemeente Leerdam, bezwaren 11.houdende tegen eentge artikelen van het ontwerp van wet, houdende bepalingen omtrent de bevoegdheid, om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen; III. Bij monde van den heer Menso: op een adres van 22 veehouders in de gemeente Sasscnheim die hun leedwezen te kennen geven over het op het einde der vorige zitting aangenomen ontwerp tot verandering en aanvul. jrg der wet van 30 Mei 1840, nopens het fonds voor den Landbouw. Overeenkomstig het voorstel der Commissie, zullen alle deze verzoek, senriiten, ter in2age van de leden, ter griffie worden nedergelegd; IV. Bij monde van den heer Vegilin van Claerbergen, op een adres van Je Wed. G. van Diestgeboren van Dijk, te Zwolle, die klagten inlevert over beweerde regtsweigering en over het onregt, dat haar zou worden aangedaan.Nopens dit stuk wordt overgegaan tot de orde van den dag. Daarna wordt de vergadering gescheiden. De afdeelingen van de Tweede Kamer zullen zich aanstaanden Maan. dag wederom bezig honden met het onderzoek van de wet nopens de regeer, lijlte organisatie. Men verneemt, dat in de zitting van de Tweede Kamer der Stater- Generaal, met gesloten deuren, van den 2Ósten dezer, door den heer M'. P. C, Schooneveld, het volgend voorstel gedaan is tot wijziging van de artikc. le'n 91 en 93 van het reglement van orde der Kamer: Edel Mogende Heeren! 13ij de aandachtige vergelijking der art, 91 en 93 van liet nieuw reglement van orde met art. 109 der grondwet, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat de eerstgenoemde artikelen inbreuk maken op hetgeen de grondwet voor schrijften eenmaal met die overtuiging bezield zijnde, heb ik bet van mijn pligt geacht zulks ten allerspoedigste ter kennisse te brengen van de Kamer, ten eir.de nog vóór de eerste toepassing der laatste en belangrijkste bepaling van art. 93, eene verandering daarin te doen plaats hebben. In art, 109 der grondwet wordt gevonden, dat de zittingen der Tweede Kamer worden gehoucen in het openbaar, waarbij als uitzondering wordt gevoegd, dat de Kamer met geslotene deuren raadpleegt, zoo i/jo der te. genwoordig zijnde leden zulks vordert, of de Voorzitter het noodig oordeelt. Naar aanleiding alzoo van dat art. 109, kan in elk voorkomend geval cen'e raadpleging met geslotene deuren worden gevorderd of door den Voor. zitter belegd; maar, bij algemeen reglement te gelasten, dat eene zekere soort van raadpleging altijd zal plaats hebben met geslotene deuren, zonder tlat er zelfs blijke of dat 1/10 der leden zulks vordert, of dat de Voorzitter het noodig oordeelt, dat loopt tegen het voorschrift der grondwet In en kan noch mag, met eene getrouwe inachtneming derzelve, eenige toepassing erlangen. Men bedenke slechts, dit, zoojde Kamer de bevoegdheid konde hebben bij wege van reglementaire bepalingen in ëéne soort van raadplegin. gen van art. 109 af te wijken, datzelfde regt zoude moeten bestaan voor c.ke andere raadpleging, b. v. het budget en dergelijke, en wel zonder dat cr ooit ware gebleken dat men verseerde in een der twee gevallen waarin art. 109 het toelaat, namelijk dat 1/10 der leden het vorderde of de Voor. zitter het noodzakelijk oordeelde. Het ia om deze redenen, dat ik de vrijheid neme aan de leden der Kamer voor te stellen de tegenwoordige actie en van art. 91 en van het meer belang- rttke art. 93 van het reglement van oröe te veranoeren, voor dat het laatst- getnelde artikel voor de eer«teniaal zoude worden gebragt Jin toepassing, en oie artikelen te lezen als volgt: „Ar. 91. Het ontwetp dernr de Commissie goedgekeurd zijnde, wordt uaat dc alueelingen gezonden en alcaar onderzocht. „A-r. 92. Tin Jt»raatl«'-■»!-*«• dai-nv»r wr,r<L»n de orde can »ln den dafc gesteld; bijden aanvang üerzelven wordt het ontwerp-adrés, gedrukt, aan de leden rondgedeeld." Tot lid der Provinciale Sraten van Znid-Hollind is den 27Sten, in plaats van Jhr. IV. Boreel van Hoogelandengekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenoemd Jhr. Mr. F. van Hogendorp. - Een dagblad bevat de tro'gende correspondentie: Wij vernemen uit *s Gravenhagedat het aan de heeren Vrijdag Zijnen en van Deinse opgedragen scheikundig onderzoek in de zsak van van Stents is afgeloöpen; in onderscheidene zaken, behoorende tot de gepresumeerde vergiftiging van den heer Mouthran is wit rottenkruid of arsenicum album gëvonden, Men ziet dagelijks de openbasrmaking van Regeringswege te gemoee van het programma der te Delft op te rigten Koninglijke akademie, ter op. leiding van burgerlijke ingenieurs, zoo voor 's lands dienst, als voor njjver. held, en van kweekelingen voor den handel. (Ingevolge de Koninglijke besluiten van Januari) en so October dezes jaars.J Men meldt uit Amsterdam van den 27Sten. Het heeft Zijne Maj. den Koning van Frankrijk behaagd, onzen stadge» noot, den heer H. Zeeman, als een bijzonder blijk van Hoogstdeszelfs tevre. denheid voor het, door dien heer vervaardigde leven van Z. K. H. den Her. tog van Orleans, eene uitmuntend prachtig bewerkte gouden medaille van den eerstelt rang, voorzien van *sKonin;s borstbeeld en begeleid door eenen hoogst vereerenden brief te doen toekomen. Den ?5sten is de grutterij van T. Bits aan het Nieuweland te Hoorn door brand vernield geworden. De woning was verzekerd, Te IJsselsiein is den aósten dezer eene vrouw overleden, die den hoogen oude dom van 100 jaren en 6 maanden bereikt had. Tot kort voor het einde van haar leven was zij werkzaam en hid lure zielsvermogens be houden, De Fransche sennoner. de drie Broeders, Kapitein Byoux, is den a7Sten bij Zoutelande (Zeeland} gestrand; dezelve kwam van Addra in Spanje, ge. laden met lood en zink; de equipage werd behooden; ook heefc men boop de lading te redden, doch het schip aal weg zijn. liet iade peiceel van den Rhijnspoorweg zal deze week aangevangen worden, daar alle verschillen over onteigening bijgelegd zijn. In de gemeente Elshout, bij Heusden, in Noord-Braband, is inden nacht van den a7sten de korenmolen van den heer Pulles afgebrandreeds drie keeren is die molen eene prooi der vlammen geworden; dezelve was tegen brandschade verzekerd. Koning Leopold van Belgie heeft een besluit genomen, waarbij de schepen der Vereenigde Staten als die der minst begunstigde natiën zullen worden behandeld. Dit geschiedt in wedervergelding van de booge regten, welke het Belgisch stoomschip the Britsch Queen te New-York heeft moeten betalen, namelijk 7,500. CHINA. Een brief, den 3osten Ja nu a rij uit Chnian geschreven, geeft geene gunstige vooruitzigten op een spoedig herstel van den vrede en maakt daarenboven gewag van eene verandering, nu onlangs door de Chinezen in bunne wijs van oorlogvoering aangenomen, die hoogst ontrustend voor den goeden uitslag der ondernemingen int dat land zoo kunnen worden. De schrijver, die een geneeskundige der armee schijnt te zjjn, zegt; „Er la thans minder waar schijnlijkheid van vrede dan den eersten dag toen wij van Hong-kong oprukten. De Chinesche Regering schijnt eene nieuwe staatkunde te hebben aangeno. men; zij onthoudt zich van alle onderhandeling en doet bare verdedigings punten ontruimen, naar mate wij voortdringen. Versterkingen vin Europe- sche troepen worden hier dagelijks verwacht, en winneer zij gekomen zijn, wil men Hong-chou-foe en Nankin aangrijpen, vervolgensomstreeks de helft van April noordwaarts trekken, aan den mond van de Peiho landcu ca aanrukken op Pekin. Ik vrees, dat de onderneming droevigljjk mislukken zal; en, naar de kennis, welke wij vin dat gedeelte des lands bezitten het Is zeer vlak .en nlterst ongezond kan er geen twijfel aan zijn, of ziekten zullen ons veel volk moeten doen verliezen. Zelfs al bereiken wij Pekin, zoo beeft de Keizer nog iteeds Tartarije achter zich, waarheen bij wijken kan, en hem te volgen is eene onmogelijkheid: dus zal ons doel In het nemen eener stad, welke wij toch niet behouden kunnen, verijdeld en onze magt verzwikt en ontmoedigd zijn." Gunstiger drukt de schrijver zich uit omtrent de bereidwilligheid der inwonerj van het land, om gemeen schap met onze troepen te houden. „Het volk hier brengt zonder weerzin of vrees ossen en varkens re koop en onze markt wordt rnimscHpots van hoenders, eendvogels, menigerlei visch en alle soorten vin keuken-groente en van fruiten, tegen matige prijzen voorzien. Fezanten, hout- en water, snippen en talingen zijn er in overvloed voorhanden geweest. China ia in waarheid rijk aan alle voortbrengselen, beide vzn het dieren-en plantenrijk." AFRIKA. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 17 Angustuz brengen ie tijding aan, dit het in Port-Natal alles rustig was, daar de uitgewekenen zich vol. komen aan het Britsch Gouvernement hadden onderworpen. Het grootste ge deelte der Engelse he krijgsmagt was reeds op dferzelver terugtogt. Asn de Boeren was het gebruik hunner wapenen toegestaan; hun eigendom was geëerbie. digd gewoiden allen hadden amnestie verkregen, behalve vijf bunner hoof. den. De Engelsche soldaten zonden hen tegeh de Zoolah's hulp verleenen en de wijze van hun bestuur en hunne burgerlijke instellingen zotlden in stand blijventot dc wil van Harer Britsche Majs. Bestuur [daaromtrent.zou ken. baar zijn. Men was aan de Kaap over de zachtheid, waarmede, dé Boeren behandeld waren, niét zeer ie vreden. Eene inichrgwiug was geopend om aan Kapitein Smith, welke het eeiit tegen de Boeren! Was opgetrokken,, doch Wiens onderneming niet gelukkig was geweest, een bewjji van achting, bettlludé in eenen ëereddgenj, aio te bieden. S P A N J E. In de Koninglijke archiven van Salamanka heeft mzn geschriften gevon den die op eene duidelijke wijze doen zien, dat dé stoom óp de scheep, vaart toegepast, geene Noord-Amerikaansché of Engelsche uitvinding is van de vorige eeuw, maar eene Spaansche uit het midden van de ióde eeuw. In dit stuk leest men hoofdzakelijk In 1543 vertoonde de Scheepskapitein Blarco de Garray san Keizer Karei V eene machine, welke door den damp van kokend water in beweging werd gebragt, en door middel van welke machine de schepen, zonder riemen of'zeiien, het water knnnen klieven, zelfs tegen den stroom. De Keizer beval, dat men daarmede proeven zoude nemen, welke den 17 Junij 1543 op de reede vzn IBarceiont plaats hidden en vo'komen gelukten. Deze proeven werdén genomen met een vssrnlg van 200 tonnen, genaamd de Santisima Trinidad, Kapitein Don Pedro de Scarzadie met eene lading granen te Barcelona was aangekomen, en waarin de machine werd geplaatst. Bij deze proefneming waren tegenwoordig de Keizer, zijn zoon Philips, Don Enriques de Toledo, de Gouverneur Pedro de Cordova, de Groot-Thesorier Ravage, de Vice-Canselier Don Pr. Gralla en vele zee-officieren. De Keizer en de tndere aanschobwers waren verwon, derd over de gemakkelijkheid waarmede de uucbiue het vaertolg deed voort.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2