A®. 18*2, LEYDSCHE N\ II9. 0 O R A N T. WOENSDAG. 5 OCTOBER. NEDERLANDEN. Ley den, 4 October. 'Gisteren werd in onze Stad de heugelijke gedenkdag van het Ontzet van Lejden op eene godsdienstige wij2e gevierd. In de maand September zijn met den spoorweg van deze Stad naar Amsterdam vertrokken 10,160 reizigers, van iharletn 15,868, vin Amsterdam 18,236, aan den Vogelzang ingenomen 368 aan de 11 legommer- beek Veenenbutg en Lisse 1,025, Piet Gtjrenbnig 240 en P istbrug 208, te zamen 47,185, de ontvangst is geweest 34,205.94, he.geen met de ontvangst van de vorige maanden maakt 155,289.19 en het getal personen Opvoert tot 290,090. PROGR/iMMA der plegtighedenwelke plaats zullen hebben ter gele heid van het huwelijk van Hare Kor.inglijke Hoogheid mevrouw de •prinses Sophie der Nederlanden met Zijne Koninglijke Hoogh.id den erf groot-iiertog van saksen-weimar-eisenach. I. Op den 8sten October, des middags ten 12 ure, verzamelen zich in het Paleis in het Voorhout de Ministers en Directeuren-Generaal oer Depar tementen van Algemeen Bestuur en de Ministers van Staat, benevens de Staats-Kanselier van het Goot-Hertogdotn Luxemburg, de leden van hec Corps Diplomatique, de leden van den Raad van State, van den Hoogen Raad der Nederlanden en van de Algemeene Rekenkamer, mitsgaders de Officieren der Schutterij en van hec garnizoen der Residentie, II. De Ministers en Directeuren-Generaal worden door Kamerheeren geleid in de Witte Zaal, waar ook de Officier, belast met het houden der Registers van den Burgerlijken Stand, vergezeld door zijnen Secretaris en eene Deputatie utt hec Stedelijk Bestuur van *s Gravenhage, plaats nemen. III. De overige genoodigden worden insgelijks door Kamerheeren geleid in de zaal der schilderden en aan hen de voor dezelven bestemde plaatsen aangewezen. IV. De Hof-Kapellaan Dermout vervoegt zich bij de tafel in het midden derzelfde zaal. Achter hem scharen zich de genoodigde Predikanten. V. Het Hof des Konings en de overige Hofhoudingen, daaronder begre pen het Militair Huis des Konings en de honoraire Kamerheeren, verzamelen zich terzelfder ure in de particuliere appartementen des Konings. VI. Te half 1 uie wordt door H. M. de Koningin, in Hoogscderzelver appattemenien en in tegenwoordigheid der leden van het Koninglijk Huis en van de Dames van het Hof, de Kroon geplaatst op hec hoofd van H. K. H. de Prinses Bruid. VIL Terzelfder ure gaat de Opper-Hofmaarschalk des Konings, verge zeld van den Kamerheer-Ceremoniemeester, Z. K. H. den Prins Bruidegom aan Hoogscdeszelfs hotel afhalen. Z. K. H. begeeft aich n.ar hec Paleia In eene Icoect m.t ..ordan bespannen, geëscorteerd door een detachement cavalerie. Het geheeie Hof ontvangt den Prins Bruidegom op den stoep van hec Paleis en geleidt Hoogstaenzelve naar de Roode Salon des Konings, waar de Koninglijke familie zich heeft verzameld. VIII. Ten 1 uie begeven zich HH. MM. en het Hooge Bruidspaar, met de oveiige leuen van hec Koninglijke Huis naar de Witte Zaal, in de vol gende orde: De Kamerheer- Ceremoniemeester De Kamerheeren, paarsgewijze Het Militair Huis des Konings, paarsgewijze; De Groot Officieren van het Huis des Konings, insgelijks twee aan twee; Het Hooge Bruidspaar, gevolgd van deszelfs Hofstaten; HH. MM. de Koning en de Koningin; Z. M. de Koning, vergezeld van Hoogscdeszelfs Adjudant en Ordonnance-Officier van dienst, gaande ter linker zijde van Z. M.; H. M. de Koningin, vergezeld door Hoogstderzel ver Groot-meesteresse en de Dames van hec Hof: de Grooc-meesteresse gaande ter regterhand achterwaarts van H. M. de Koning; Z. D. H. de Hertog Bernard van Saksen-Weimar-Eisenach, Oom des Bruidegoms, vertegenwoordigende Hoogstdeszelfi Vader en H. K. H. de Prinses van Oranje, gevolgd door Hoogscderzelver Hofstaten HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prinses Frederik der Nederlanden, gevolgd door Hoogscderzelver Hotstaten. HH. KK. HH. Prins Alexander en Prins Frederik der Nederlandengevolgd door Hoogsiaerzelver Hofstaten; HH. KK. HH. Prins Hendrik en Prinses Louise der Nederlanden, gevolgd door Hoogstdereelver Hofstaten, IX. De Koninglijke Familie in de Witte Zaal gekomen zijnde, wordt dadelijk door den Officier van den Burgerlijken stand, ter voltrekking van bet huwelijk, volgens de bestaande wetten en formulieren overgegaan. X. Daarna begeefc zich de Koninglijke Familie, in dezelfde orde, voor afgegaan door de Miniscers, naar de zaal der schilderijen, waar de Hof kapellaan Dermout, na kennis ce hebben verkregen van de akte van het Huwelijk, -aan liern overgebragt door den Kamerheer-Ceremoniemees. ter, hetzelve kerkelijk inzegent. Op het oogenblik van de voltrekking der plegtigheid worden honderd en één kanonschoten gelost. Het Hooge Echtpaar legt hierna Deszelfs dankbetuiging bij HH. MM. af. XI. Het KonlDglijk Gezin keert vervolgens, in dezelfde orde, terug in de particuliere appartementen des Konings, waar de Jonggetrouwden de gelukwenschen der Koninglijke Familie ontvangen, en vervolgens afscheid verleend worde. XII. Ten 4 ure zal er Familie-diner ten Hove zijn, zonder de Hofstaten. XIII. Ten half 9 ure zal er wezen groote receptie aan hec Hof, op bet Paleis het Noordeinde, voor alle in dit Programma vermelde personen, en voor de overige Heereo en Dames die gepresenteerd zijn. XIV. Na den afloop vergezellen HH. MM. het Hooge Echtpaar naar het voor Deszeifs inwoning bestemde Paleis. XV. Zoowel bij de plegtigheid van het Huwelijk, als des avonds, Zal men in gala verschijnende Dames met manteanx de cour. 'sGravenhageden isten October 1842. De Kamerheer-Ceremoniemeester Grave van Limburg Stirum Noordwijk. Zijne Maj, heeft tot Secretaris van den Raad van Staie benoema, den Referendaris bij denzelven Mr. C. T. J. Baron de Constant Rebecque. Zijne Maj. heeft aan den Kapitein ter zee C. B. van den Bosch, Ad judant van Z. K. H. Prins Frederik en aan den Majoor der rijdende artillerie J. B. Baron Gerard de Miellet van Coehcorn vergunning verleend tot hec dragen van de orde van St. Anna ade klasse en van den Rooden Adelaar, ide klasse, hun door HH. MM. den Keizer van Rusland en den Koning Val» Palissen vereerd. Door Ziine Maj. is goedgekeurd het op den Candidaac bij het Pro. vinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, D. Bijdendijk, uitgebragt beroep als Pred kant te.Asoeren. Naar men Vetneenu zal, ter gelegenheid van het hooge huwelijk van H K. H. Mevrouw de P loses Sophia .der Nederlanden met Z. K. H den Erfgrooihertog van 'Saksen-We'imar-Elïénachhetwelk op Zaturdag, den 8s en dezer piegtig in de Residentie zal worden voltrokken op Zondag, den 9den groot diner ten Hove zijn. Maandag den loden zal aldaar groot bal plaats hebben, terwijl eene gala-representatie op Diogsdag den nden in den Kon. Nederdnitscheti en op Donderdag den I3den in den Kon. Franschen schouwburg zal worden gegeven. jyjen verzekert dat door de stad 'sGravenhage aan het Doorluchtig paar, een huwelijk-geschenkbestaande iD zeer fraai zilverwerk, Zal worden aangeboden Naar men verneemt zal er aanstaanden Zaturdag middag, omstreeks 4 ure, bij gelegenheid van het hooge huwelijk, een optogc door de turf- en lastdragers te 'sHage, in maskerade plaats hebben. Naar men verneemcheeft Zijne Exc. de Minister van Financiën be. slisc dat de verlangde inzage van kadastrale stokken in betrekking tot de overboeking van hypotheken, voorgeschreven btj de wet van 4 Julij 1842 (Staatsblad NJ. 16, j koiteloos door de bewaarders aan de belanghebbenden moet worden verleend. Laatstleden Zaturdag vierde een huisgezin, op de Prinsengracht te 'sGravenhage, bestaande uie een bejaard heer, die van zijne renten leefde, zijne echtgenoot en eene dienstbode, den geboortedag vaD een der huisge. nooten. Onder de geschenken, welke men dien heugelijken dag ontving, behoorde eene vleesch-pastei van eenen neef uit Utrecht. Na het gebruiken van die pascei, bevonden zich de drie personen plotseling hevig ongesteld, Dadelijk werd er geneeskundige hulp ingeroepen, doch de man stierf in den nacht van Zaturdag op Zondag, terwijl de vrouw en de dienstmeid cot op die oogenblik in eenen zeer gevaarlijken toestand verkeeren. De geregtelijke Overheid, van het gebeurde onderrigt, heeft tot eene lijkschouwing van den overleden man doen overgaan, die, naar men verzekerc, de vermoedens van vergiftiging heeft vermeerderd. De neef bevond zich Zondag morgen in de Residentie. Op hem rusten zware vermoedens. De Policie, die haar onder zoek en hare nasporingen met ijver heeft voortgezet, heefc genoegzame termen gevonden, om den neef in hechtenis te doen nemen en aan de Justitie over te leveren. De overleden grijsaard was 82 jaren oud; zijne huis vrouw telt 73 jaren. De Nieuwbode meldt, dat het beheer over het Poiitie-wezenvoor v»4»r yetvoljt ,«*if cUvicArui d nar het Departement uanjnsr irie» -zal wxixAauag Omtrent den brand te Utrecht, in ons laatste nommer vermeld, deelc de Utrechtsche Courant het volgende mede, van den isten October: Gisteren avond, even na 8 ure, werden stad en omstreken in angst ge* bragc door een allergeweldigsten brand buiten de Waardpoorc eene der bevolkrijkste voorsteden van Urrecht, en wel in de uitgestrekte fabrijk en ijzergieterij van de heeren de If'aal en van Driest, welke rondom in andere gebouwen gelegen zijn. De brand ontstond in de Modelkamer, boven dé werkplaatsen, alwaar de talrijke modellen van droog hout, welkè sedert jaren aldaar bewaard werden, veel voedsel aan de zich spoedig versprei dende vlammen gaven, en de blussching bijna ondoenlijk maakten. De tim merlieden waren tot 8 ure op deze kamer met licht werkzaam geweest, en eaauwelijks naar huis gekeerd, toen de vlam aan alle kanten uitsloeg, maar niet dadelijk werd bespeurd, omdat de fabrijk rondom in huizen als ingesloten is. De vlammen deelden zich weldra mede aan den Cementmoleh van mevrouw de weduwe Cazius en Comp., waaraan eene snuiftYjrtjk en wolspinnerij verbonden zijn. De brand, eenmaal in den molen gekomen, vond aldaar zoo veel voedsel, dat ook aan geene redding van denzelven te denken was. Het gezigt van den brandenden molen, die en groot gedeelte der stad verlichte, was schrikkelijken de alom verspreiden vonken deed voor eenen vetdeten brand vreezen. De gedachten aan Hamburg en andere steden lag bij velen nog te versch in net geheugen, om niét zonder kommer te zijn. De omliggende gebouwen, fahrijkett en huizen, als ook de molen en fabrjjk van de heeren Schober en Modderman liepen groot gevaar, en «vare de wind zoo hevig geweest als den vorigen avond, dan hadden de gevolgen onberekenbaar kunnen zijn. De gebouwen van de fabrijk van de heeren de HKaal en van Driest zijn grootendeels eene roof der vlammen ge. worden; van de machinerie is een gedeelte gered; de molen is geheel afge. brand, alsook de snuiffabrijk daarentegen is de wolspinnerij behouden ge. bleven. Door de spoedige en krachtdadige hulp der brandspuiten, wélke 13 in getal waren, heeft tnen de omliggende gebouwen bespaard, en ge. zorgd dat de brand zich niet verder uitbreidde, In den Noord-Beemster, bij Avenhom, is een meisje van 17 jaren, alleen te huis zijnde, vermoord en diefstal gepleegdde waarschijnlijke dader is te Purmetende gearresceerd. Men wil in Belgie weten, dat het Belgisch Bestuur, ten laste van Nederland 1,000,000 jaarlijks zou te vorderen hebben, zoodat de jatrlijk. sche bijdrage van Belgie in ae Nederlandsche schuld van f 5 tot 4,000,000 zou worden gebragc. PORTUGAL. Daar eenige Portugesche kapitalisten, aan wier hoofd zich de Marquis de Fejalzoon van den Hertog van Palmella bevindt, voorgenomen hebben, onder medewerking hunner Regering, groote werken te doen aanleggen toe hec bevaarbaar maken van de Taag en de bevordering der uitwatering der aan liggende landenzoo hebben zij zich, na de meeste waterwerken van Europa bezigtigd te hebben, tot de Nederlandsche Regering gewend* om bekwame per sonen aan te wijzen, ten einde die werken te kunnen volbrengen. Op voor drage van Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn de heeren Jhr. J. en J. R F. Ortt aangewezen, om den Portugeschen kapitalisten te worden toegevoegd en is hun vooreerst verlof gegeven, om de algemeene gesteldheid des lands te gaan opnemen en voorloopige instructien te geven* DUITSCHLAND. HH. MM. de Koning en Koningin van Pruissen zijn den 24 September te Neufchaiel aangekomen en aldaar, zoowel als in het geheeie Vorstendom met veel geestdrift ontvangen. Eene bezending uit het eedgenootschappelijk tewind in Zwitserland is op weg naar Neufchaiel om HH. MM. te com- pnmetiieren,

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1