T U R K Y E. Van den 6 Soptftnber meldt men van de Turksche grenzen: De aankomst, voor eenige dagen, van den Turkschen Commissaris Schckib EJfcndi te Belgrado heeft do in Servie reeds sinds geruimen tijd dreigende krisis snel tot uitbarsting doen komen. Scfieïib Ejfendi .nam partij voor de zoogenaamde emigranten, ten wier voordeele de Turksche Gouverneur Kiamil Pacha reeds sinds lang, hoewel vruchteloos, pogingen had aangewend. Reeds voor verscheiden dagen had de Servische Regering kennis gekregen, dat zich op eenige punten van de binnendeelen des lands oproerige bewegingen yer toonden, die waarschijnlijk werden geleid door het bekende hoofd der erai granten-partij Ifhicsitschten gevolge hiervan werd uit Belgrado alte disps nible krijgsmagt, met Prins Michael zeiven aan de spits, ter demping van die beweging uitgezonden. Deze maatregelen hebben echter de gewenschte uitkomsten niet gehad, integendeel zijn de Gouvernemencs-troepen In twee, op 4den en 5de!] dezer, nabij Kragnjevats voorgevallen gevechten geslagen en, nadat de insurgenten het artillerie-park hadden bemagtigd, op de vlugt gegaan. Prins Michael is ten gevolge hiervan naar Belgrado teruggekeerd en gisteren, aangezien hij zich ook hier niet veilig achtte, met zijne moeder en zijnen oom over de grenzen naar Semlin geweken, waar hij den verderen loop der gebeurtenissen wil afwachten. Te Belgrado zelfs, werwaans de insurgenten in aantogt zijn, heerscht de grootste gisting; Turken en Chris renen verschijnen niet dan gewapend in het openbaar, en men is in de stad voor eene bloedige botsing beducht. RUSLAND. De Malta Timet van den jden dezer deelt nieuwstijdingen nit CirCassiê mede. Men meldt, zonder echrer de dagreekemng naauwkeurig op te ge ven, dat gedurende den nacht, terwijl de Russen in eenen diepen slaap waren, in het midden van het kamp van Giavour, vertrouwende op den wapenstilstand met de Circassiërs gesloten, door deze, van de bergen afge daald, de Russen zijn omgebragr, zonder te weten war er was gebeurd en aangezet door de begeerte naar roof en ook naar wraak. Deze gebenrte- nis heefc plaats gehad niet ver van de Russische sterkte Mazga, in het noorden van Abascië. Deze inval is zoo plotseling geweest, dat de Russen, aan het bloedbad ontsnapc, zich niet hebben kunnen herstellen. De vlugt is hun eenig red middel geweest. Een groot aantal officieren zijn gedood; paarden, wape nen, bagagen, krijgsvoorraad, geld enz, alles is in de magt van de Circas. sische bergbewoners gevallen. Russische gevangenen, uic Circassië aangekomen, hebben herige, dat de Keizerlijke troepen in twee gevechten geslagen waren, re Dagistan en te Sotcha. De Rossen zetten met veel strengheid de blokkade van de Circassische klisten voort. Een groot aantal gekwetste Russen zijn haar den Krim overgebragt. Omtrent de woelingen, welke in den laatsten tijd in Rusland zouderi hebben plaats gehad, worde van de Pooiscbe grenzen het volgende ge schrevens Het 13 waar, dat herhaaldelijk in Rusland blijken van ontevredenheid aart den dag gelegd zijn en eenige bewegingen plaats gehad hebben, doch deze gingen noch van de aristokratie als zoodanig nit, noch van de boeren tegen den adel, en moeten slechts ais verwikkelingendie her onvermijdelijk gevolg van de ten uitvoerlegging eene Keizerlijke ukase zijn, aangemerkt worden. Bij den adel openbaarde zich wel is waar eenige tegenstand, doch slechts op weinige plaatsen, en alleen daar, waar het gevoelen boven dreef, dat alle voorou derlijke voorregten, al zijn zij ook tn strijd met den vooruitgang der bescha- ving, in stand moeten gehouden worden, om het algeheeie verval van den adel te voorkomen; het gold hier alleen onaf hankelijke grondbezitters, want dat de edellieden, die aan het Hof of van ambten leven, in weerwil van den glans, waarmede men hen omgeeft, tegenwoordig, als stand beschouwd, weinig fceteekenen, valt ooit den onkundigsten in het oog. Intnsschen ziet de meerderheid van den adel de onmogelijkheid in, om de aloude voorregten onvoorwaardelijk in stand te houden, en heeft zich dus, ook in bet voor. uitzigt van geldelijk voordeel, gaarne met de Regering vereenigd tot het daarstellen van dien gewigtigen maatregel, waardoor men zich zonder groot gevaar op de hoogte der 19de eeuw hoopte te plaatsen. De tegenstand van enkele aristokraten bij het ten uitvoer leggen der ukase beteekent dus niet veel. Meer zwarigheden bestaan er ten opzigte der boeren zeiven daar men, wat de doelmatige en regtvaardige verdeeling der te verwerven grond- eigendommen betreft, mee de grootste moeijelijkheden te kampen heeft. De akkers, die de boeren tot nn toe in leen bezaten, zijn overal zeer verbrok. keld, zoodat een en dezelfde boer,op ver van elkander verwijderde plaatsen, kleine 3tnkjes land in gebruik had. Om nu het verwerven van eigendom van wezenlijk nut te doen zijn, Is het noodig, dat het grondbezit van iede- ren boer zoo veel mogelijk een geheel uitmake, en dit punt verwekt bij de boeren op ieder goed des te meer twisten, oneenigheid en beroering, omdat men het grootendeels aan hen zeiven moet overlaten, om bier te beslissen, dewijl het bijna geheel aan kundige en geschikte lieden voor het opmeten en schatten der gronden onbreekt. Al die beroeringen, waarvan men zoo veel ophef heeft gemaaktbeperken zich dus tot eenen strijd over het mijn en het dijn, eensdeels tusschen de boeren en de edellieden, anderdeels en hoofdzakelijk tusschen de boeren onderling. Voor de veiligheid van den troon is van dit alles niet het allerminste te vreezen. ZWITSERLAND. Het door den Grooten Raad van het kanton Lnzern verworpen besluit van den Kleinen Raad, om het onderwijs niet aan de Jesuiten toe te vertrouwen is nu weder naar den Regeringsraad gezonden welke echter zelf tegén de Jesniren is. Geneve den 9 September. Een bijzonder berigt van deze dagteekening bevat het volgende: Wij hadden ons te voorbarig gevleid, van de volksoplcopen voor goed bevrijd te zijn, daar de dag van gistere» ons op eene treurige wijze eooneefen uil vroegere revolutionnaire tijdperken herinnerd heeft. De Protestanten vier. den een hunner voornaamste kerkelijke feesten, den jaarlijkschen vast- en bededag. Bij die gelegenheid zijn in de volkrijke wijk van Sr. Gervais de zoogenaamde patriotten in grooten getale voor de kerk zamengeschooldom het binnentreden daarvan aan den Predikant te beletten, die door zijne geza menlijlre ambtgenooten was aangewezen, om daar te predikenzonder dat men daarbij acht geslagen had op een verzoekschrift van diezelfde patriotten hetwelk den eisch inhield, dat de dienst in eene van de kerken der stad dien dag door een ander Predikant wierd verrigt, wiens vurige gehechtheid aan de radicale beginselen bekend is. De Predikant, wien de dienst wettiglijk was opgedragen, verscheen in amntsgewaad bij de kerk, doch zag zich dade lijk door groepen oproermakers aangerand. Er ontstond eene worsteling tus- schen zijne tegenstanders en een klein aantal burgers, die toegeschoten waren om hem te beschermen. De strijd was op het punt om van eenen bloedigen aard te worden, maar het gelukte den Predikant zich uit de volksdrommen lbs te scheuren en voor het geweld wijkende, verwijderde hij zich, terwijl de zeer aanzienlijke schaar geloovigendie tempeltvaarts was opgekomen, aan nameioozen angst ten prooi was. De godsdienstoefening heeft geen voortgang kunnen hebben, daar de oproermakers vast besloten hadden, nie mand dan honnen begunstigden redenaar te laten prediken. Na eenigen'tijd verlieten de geloovigen de kerk onder het luide gejuich der zaamgeschoolde menigte. Ofschoon de Overheid lang te voren, ook docr de bedreigingen der-onruststokers,,wist wat efgebeuren zou, heeft de openbare magt-zieh' nergers vertoond cn niets gedaan om do ongeregeldheden te beletten. Men heeft zich bepaaid, toe het aanplakken des avonds van eene proclamatie, waarin de nieuwe Staatsraad het gebeurde gispc,en het voornemen openbaart, om d'e voornaamste schuldigen aan de Justitie in handen te leveren. De bel hamels zijn allen bekend, doch tot nu toe heefc men geen hunner opgezocht, veelmin in hechtenis genomen. Er tvorden intusschen krachtige adressert tegen deze schennis van de vrijheid van eeredienst gereed gemaakt, en dé Regering zal dus wel gedwongen worden, Zich vérder met de zaak te be- moeijén. DUITSCHLAND. Den ii September zijn de manoeuvren in de omtrek van Keulen afgeloó- penen bij Roninglijk beveischrifc is aan de troepen de Koninglijke goedkeu ring bekend gemaakt; er zijn gedurende de manoeuvren onderscheidend ongelukken gebeurd. Té Keulen is dien dag een feest ter eer van HM; MM. gegeven. Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg was den isden wederom vari zijne ongesteldheid hersteld en had eenen wandeirid gedaan. Uil Triësc schrijft men van I September, dat er aldaar en Inde om streken, sedert dén isten Junij bijna geen tegen was gevallenen de zornef zoo droog was geweest, dat de veldgewassen er bijzonder door hadden ge* leden. De bladen vielen van de boomen af en meer dan 300 bronnen warert opgedroogd. -Uit Leipzig wordt van 10 September gemeld, dat de groote bojch- brand tusschen Saksen en Buhemen toen nog voortduurde. Den 8sten werd van Dresden geschreven, die het vuur, ondanks alle pogingen, naar dert kant van Teischen voortliep en des te moeijelijker te stuiten was, daar het,- ten gevolge der lanrdurige droogte, onder den grond van wortel tot wortet zich voortplantte. Hetzelide wordt int de Pruissische Lausitz geschreven, waar men reeds verscheiden malen brand in de bosschen gehad heeft. Men heefc aldaar opgemerkt, dat de brahd inden droogen veengrond soms op eene diepie van verscheiden ellen voortging. Allertreurigst is het gezigt der uit gestrekte kaal gebrande woudstreken, waar men thans niets ziet dan asch- kleurige grond, waaruit hief- en daar verkoolde tonnestammen uitsteken. Men melde uit Hongarije, dat de Bisschop van Grootwardeinwellté zich voornamelijk tegen de gemengde huwelijken en de vrijheid der onders omtrent het kerkgenootschap waarin de kinderen zouden opgenomen worden, verzet had, zijne waardigheid heeft nedergelegd en door den Paus tot Aartsbisschop titulair benoemd is. Men wil daaruit afleiden, dat j,de zaak der gemengde huwelijken bij den eerstkomenden Hongaarschen Landdag ten voor. deeie der Protestanten zal worden beslist, GROOT- BRIT ANNIE. De bevolking van Londen is sedert 1830 dagelijks 76 personen aange. wassen, en beliep den isten Januarij 1841 1,860,727; te weten: 874,135* van het mannelijk en 989,588 van het vrouwelijk geslacht;de sterfte beliep in 1841 een getal van 45,284 zielen, waarvan 10,994 aan teringen. Gedurende Napoleon's gevangenschap op St. Helena, hield de Brit— sche Regering eene bezetting op Tristan d'Acunha, die na zijnen dood weg. genomen werd. Een oud korporaal, Class genoemd, die zijn* lijd bijna uit gediend had, kreeg vergunning, om met zijne vrouw (eene Hotcentocsche), een kind en twee gemeenen hier te blijven. De beide soldaten kregen wel dra verdriet in oe levenswijze, gebruikten de komst van een' zeevaarder, om het eiland te verlaten, en zoo werden de oude Glasszijne vrouw en kind éénige bezitters der plaats, Vorsten van alles, wat zij zagen. Het eiland is vulkanisch, en een hooge bergtop stijgt op van eene hooge vlakte, die 1000 voeten boven den spiegel der zee ligt; van deze stijgt de berg nog 7600 voeten naar boven. Op de spits bevindt zich een verbazende krater op welks oever de albatrossen en andere zeevogelen hunne nesten bouwen. Het tafelland, de hooge vlakte, is geheel onbruikbaar, daar het zeer moe rassig is en niet minder dan veertig kraters heeft. Het land, voor bebouwing broikbaar, is dus eene streep tusschen den berg en de zee, slechts zes of zeven Engelsche mijlen lang, en naauweiijks eene halve mijl breed, om trent 40 h 50 voeten boven den spiegel der zee. Het eiland heeft, na lang het verblijf van ééne enkele familie geweest te zijn, thans 73 inwoners; 15 zijn kinderen van den onden Glass en 12 zijfte kleinkinderen. Zijne dochters zien er vrij fraai nit, hoewel Iets donker, en vinden ligt mannen. Er komen, namelijk, redelijk veel Amerikaansche walvischjagers aan, om aardappelen en water in te nemen, Eenigen van de manschap zijn somtijds terug geble ven. Ongelukkig zijn somtijds ook schepen gestrand, en de oude Glass heefc zich omtrent de schipbreukelingen altijd welwillend gedragen. Ook eenigen van dezen zijn op het eiland gebleven, en daar ieder den goeden ouden man ergens dank voor schuldig is: voor eene vronw, voor hulp bij het bouwen, voor een paar trekossen, voor eenige schapen, zoo zijn allen hem genegen, en hij wordt, daar hij bovendien ook de geestelijke, de leermeester, de arts en vriend is, door allen met achting behandeld. Trietan d'Acanha is het volkomen model eener republiek; de wetten zijn, gelijk men vermoeden kan, hoogst eenvoudig. Op den avond van ons verblijf, schrijft een reizi ger, den 3 Maart 1842, doopte de oude min zijn jongste kind, drie maan den oud, en daar de bewoners van het eiland wijn van hec schip kregen, zoo vierden zij eenen feestdag en noemden hec kind, ter eere der Koningin van Engeland, Victoria. De woningen, die zij aangelegd hebben, noemen zjj eene stad, en deze beet Somerset. Zij hebben vele schapen en koeijen^ eenige varkens, de voortreffelijkste aardappelen, en water in overvloed, eft daar deze lieden niet aan weelde gewend zijn, ook geene behoefte kennen, zijn zij volkomen tevreden. De bevolking van het eiland bestaat nit Hollanders, Denen, Franschen, Amerikanen, Engelsche en geborenen Tristanen. De Engelsche dagbladen waren kortelings opgevuld met de bijzonder heden van een schandelijk proces, dat onlangs in liet Central Criminal Court te Londen gevoerd is, en eene merkwaardige bijdrage levert tot de kennis van de zeden der Engelsche aristokatie. NicoTaas Suisse, een Fransch kamerdienaar van wijlen den Marquis van Ilelfortwas door de execuieuren des boedels beschuldigd van het verdon keren eener som van 80,000 welke zijn meester hem gedurende zijne laatste levensjaren, toevertrouwd had. Hij bewees echter voor. de Assises, dat hij deze niet verrekende som eerlijk ten behoeve van de „menus plaisirp des hee-ren Marqbis besteed had; dac is: hij had bij den ouden, met jicht en andere jeugdige herihnèringen geplaagden roué, den opzigter des harems gespeeld, en, gelijk de Examiner zegt, den Marquis ten opzigte van zijn linnen schoon, maar in ondeugden vuil gehouden. Twee Fransche vrien dinnen van den Lord werden als gecuigen gehoord. Eene derzelve, made moiselle Angelique Borel, verklaarde, dat zij 7 i 8 jaren met den Marquis geleefd en apanemenien bewoond had, welke voor haar door den heer Suisse gehuurd werden, die haar ook jaarlijks haar pensioen van 7000 h 8000 Jiuit- betaalde; eens nad zij van Mylord een geschenk van 210,000 fr. bekomen; ook had diéns goedheid haar een jaargeld van 15,000 franken geschonken.' Op zekeren rijd, zoo verklaarde AngeiiqUe1 met maagdelijk blozen -|zij is eerst 24 jaren oud was zij op hec punc geweest zijn Lordschap te ver. laten, wijl zijeene zekere Henrietle in zijne kamer gevonden had; Mylord schijnt echter door eene fraaije equipage en eene haarnaald van grooce-waardd de jalousie der vriendin tot zwijgen gebragc te hebben. Ahgelique volgde haren beschermer ook naar Engeland, en spijsde gewoonlijk met hem in Dorchesterhouse. Zoo Mylord voorname lieden aan tafel had, b. v, de Graaf en Gravin Zichijdan verscheen zij niet aan den maaltijd, maar kwam daar. entegen des avonds. Wanneer echter de heer Crokerde békende patriarch van het fashionabele eo vrolijke Ond-Engeland, ter maaltijd was, behoefde zij zich dezen dwang

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2