B DUITSCHLAND. au Z. M. heeft aan den Kapitein tèf zee C. van der Plantden Kapl' tein-Lnitenant ter zee BeiI de Vroe, en den Luitenant ter zee 2de klasse ihr, H. IV. A. van Rappard vergunning verleend tot het dragen van de orders vin St. Stanislaus 2de klasse en St. Wladimir 4de klasse, hon door den Kei jer van Rusland vereerd. Hare Maj. de Koningin heeft bevolendat eene der zalen van het JViHcms-Hospitaal derwijze zon wordenj ingerigt, dat er gelegenheid bestond, ar eene Uostelooze consultatie te geven alwaar ieder persoon, zonder eenige Uitzondering, op geregelde tijdstippen geneeskundigen raad kan inwinnen en tovendien alle de geneeskundige hulp ontvangen, welke voor zijne her. stelling noodzakelijk móge zijn. Ten gevolge van eene door 2ijne Maj. aan Zijne Exc. den Minister ian Bioneplandyclje Zaken gegevene instructie, zijn de gewestelijke bestu ren herinnerd aan het besluit van den Souvereinen Vorst van 15 Februari] 1815 N°. 16, waarbij onder anderen bepaald wordt; „dat het aan niemand, buiten Hoogstdeszelfs uitdrukkelijke toestemming, zal vrijstaan te gelijker tijd twee lucratieve ambten te bekleedenten zij geen derzelve een zuiver inkomen van f 300 jaarlijks opbrengen moge;" en zijn tévens voorschriften gegeven omtrent de toepassing var- de in dit bes'inic vermelde uitzondering. Men verzekert dat met 1°. October aanstaande de laatstelijk vastge stelde wet op het Notaris-ambt, van 9 Julij j!.; in werking zal worden- gebragt. Men ziet eerlang de Koninglijke besluitendaartoe betrekkelijk benevens de vaststelling van het tarief voor het honorarium re gemoet. Daar er bij eenige Notarissen onzekerheid ontstaan is, betrekkelijk het wipen, waarvan het zegel moet voorzien zijn, voorgeschreven bij art. 45 san de bovengemelde wet op het Notariaat, zoo verneemt men, dat dezer jagen, bij de Procureurs-Generaal in de onderscheidene provinciën is inge komen eene circulaire van Zijne Exc. den Minister van Justitie van 2 dezer. Strekkende tot toelichting van dit punt. Men verneemt, dat Zijne Exc., zich aan de bewoordingen der wtt houdende, beslist heeft, dat de Notarissen van het Koninglijke wapen gebruik moeten maken, hetwelk derhalve met tenanten zal moeten zjjn. Uit het verslag nopens den staat van het armwezenover 1840, blijkt, dit er in het geheel 6278 instellingen van weldadigheid zijn, 6262 zijn ge meentelijke; de overige hebben eene meer algemeene bestemming. De gevraagde inlichtingen ontbreken van 151. Er hebben 561,162 personen vau de weldaden genoten van diegenen dezer instellingen, omtrent welke inlich tingen Zijn ontvangen. Onder dat getal zijn echter niet begrepen degenen, die toevlugt hebben genomen tot de Commissien of vereenigingen, welke ultdeelingen doen van levensmiddelen en brandstoffen en tot de banken van leening. Het geheele getal dezer personen staat tot de bevolking als 193tïV looo. Volgens de van de besturen der bedoelde instellingen Ontvangene opgaven, bedragen de nitgaven in het geheel f i8,(S54,597.7Z- Volgens tjiezelfdp tjpgaven bedragen de ontvangsten in hét geheel f 19.221.785.37J-. Men verzekert, dat et eerlang een nieuw plan voor de Koninglijke Nederlandsche Lotefq zal worden bekend gemaakt, en dat dit plan aanmer- kelijke veranderingen zal ondergaan, in vergelijking met dat van vorige loterijen. Het Dagblad van ,s Graven/sage behelst de volgende notificatie: Burgemeester eo Wethouders der ;tad 's Gravenhage brengen ter kennis yan het publiek, dat ten einde het schuitenveer tusschen deze stad en Leiden in verband te brengen met hec vertrek der spoortreinen van Leiden, met overleg vat) beeren Burgemeester en Wethoutjers van Leiden, provisioneel en tot nader order, is bepaald, dat van den September aanstaande af, de schuiten, tot hec veer van deze stad op Leiden behoorende, zullen af- viren als volgt; Van 's Gravenhage ip Lëïden. des morgens, ten 5 ure, ais van o.utjs; op den spoortrein van 9} ure uit Lelden; als van oud; op den spoortrein van 1} Ure uit Lelden; als van ouds', op dep spoortrein van 4 ure uit Lelden; als van ottds op den spoortrein van 7! ure uit Leiden; gly van ouds; JL- Ui; Rotterdam meldt men van 9 September: Naar men verneemt, is aan verscheiden kantoren alhier de waarschuwing ontvangen, dat vjlscbe Coupons van f 24.75 v>n 1 APri' '842, als van de administratie der heercn S. D. Saportas c. s. afkomstig, in omloop gebragt zonden zijn, wier onechtheid alleen, uit het gemis van hec zoogenaamd wa- termerk kenbaar is. Uit Amsterdam meldt men van den gden: Men verneemt dat de vootloopige werkzaamheden van het plan eener water leiding voor deze stad, beginnende bjj Kreukelen, spoedig een aanvang zullen nemenalsmede het opnemeD der abonnementen daartoe aan de huizen der stad. Door den moed van den beurtschipper van Sneek op Amsterdam, J. van Dijk, zijn In de Zuiderzee de visschers IV. K. en L. ie Jong, welker schuit was omgeslagen en wien hec gelukt Was zich op de kiel vasc te hóu den, met veel moeite van eenen oogenschijnlijken dood gered en te Schok land aangebragt; de ongelukkigen echter ztjn nn van alles beroofd. Het Provinciaal Geregtahof van Overijssel heeft den persoon van J. Roskam, ond 60 jaren, die den 18 April 400 bossen geoogst en bij hoopjes uedergelegd riet, in het ambt Vollenhove, had in brand gestoken, wegens brandstichting veroordeeld tot de straf des doods mee de strop. - bè tentoonsteliing der voorwerpen van nijverheid der provincie Over* jjsiel, te Deventer, moet zeer aan de verwachting hebben voldaan; meer dan 4000 personen hadden dezelve bezocht en ruim 200Ó hebben deelgenomen aap bet verloten van voorwerpen, welke op genoemde tentoonstelling gé. pronkt hebben, AFRIKA. Vervolgen Slot van het antwoord des Volksraadi van Porc-Natal, pp de Proclymatje van den Gouverneur van de Kaap de Goede Hoop. Zie ons Vorig Nommer.J Ook willen wij erkennen, dat wij met geene mogelijkheid het regt van ppderdanén door geboorte als anderpips, door uwe Exc. in uwe proclamatie voorgewendzoo verre als ons aanbetreftkunnen begrijpen. Doch deze tjngestle tpr zijde stellende, zijn wij gehouden onze overtuiging te verkla. ten, dat wjj in dit land niec veilig zullen kunnen zijn of zelf» bestaan, wan. hger wij obj weder onder de jurisdictie van een koloniaal besmnr, als voor been begeven. Het land, waarover uwe Exc. reeds voorloopig disponeert, 90s bedreigende hetzelve aan ons en onze kinderen te willen ontnemen, zou ons t(an ook njetj waard zfin, Welke voornitzigten hebben wij, van betere protectie te zonen 'genlefen, dan die de grens-bewoners van de kolonie genieten, ep weswege velen onzer genoodzaakt zijn geweest nit dat land te vlhgtpn? Welke voornitzigten hebben Wijom zelfs die protectie te zullen genieten? Uw" Epcellemie's handelingen omtrent onsgeven meer dan reden om te vprmoedep, dat uwe bekommerdpeliir en zorg alleenlijk bestaat voor de onbe. schaafde volkeren, en dat het geene groote bekommering baren zal, wan neer wij met onze vrouwen en kinderen en dienstboden door hen als schapen t«r slagtlng mogtfin worden geleid ja,dat de hedendaagsche philantrhopiiten nog vaische beschuldigingen genoeg zullen uitvinden, om de Wereld diets te maken, dit jvij zojk»rui» verdiend hebben, en dat het onze eigene schuld Ij. Het noodlot schijnt ons dus te zullen drijven tot een van twee keuzen, namiddags avonds 6 9 - 10 1 1 2i 4 7 namelijk; ons als lastdieren te krommen, om gewillig den last, dié ori opgelegd wordtte dragentot dat wij denzelven re zwaar vindende weef als tevoren, eene nieuwe emigratie beginnen, wanneer wij-alles, wat wij in de wereld hebben, hier zullen moeten achterlaten;dan wel, om 111 die verdediging van onze region, van onze bezittingen, ja, van ons bestaart zelf, het geweer in de vtiiSr te nemen, en te strijden tegen onze verdruk, kers; en met onzen val of bezwijking een einde aan onze aardsche moeiié- lijkheden te maken. Wij laren het over aan uwer Excellenties eigen oordeel, en aan het oordeel van eiken regtsckapen Engelschman, welke van die twee het verkieslljkste is. Laat men niec langer denken, dat wij zoeken re mis leiden, of dac wij zeiven misleid zijn. De ondervinding heeft ons allen; meer of min, dure leerlesÊ -ti gegeven, en wat calt onze politieke gescli.llirn mogen zijn omtrent onze civiele administratie, uwe Exc. zal t- dervtnden dat er maar weinig verschil bestaat, omtrent dit eene punt. Wanneer wij >1; ten koste van veel bloed en onkosten, zullen zijn ten onder gebragt, zat het vnnr slechtè gedempt of gesmoord worden, om in den dag der wraakne ming des te geweldiger uit te barsten. Het is in uwer Excellence's magt, deze euvelen voor te komen, en, indien het uwe Exc. waarlijk te doen is om verdere bloedvergieten voor te komen, zal uwe Exc gemakkelijk reden genoeg kunnen vinden, om owe voorgenomene militaire expeditie te staken, en andere middelen in het werk re stellen, die eene menschlievender ert gezegender uitwerking zullen hebben. Het heeft bij ons veel gevoelen van leedwezen te weeg gebragt, om, van het begin onzes uittogs, gedurig te vernemen, hoe wij ten onregte aan de wereld zijn voorgesteld geworden, als ruwe menschen, die beschaafde wetten en kerkelijke tucht moede, in losbandigheid zochten te leven, eeti ieder naar het goeddunken van zijn eigen nart. Wij hebben onze beschuldi gen meer dan eens beschaamd gemaakt. Ofschoon wij onervarene boeren zjjn, die nimmer toegelaten werden in hun geboorteland eenig deel te nemen In de publieke aangelegenheden van hun land, zijn wij echter geslaagd, om onzen Regeringsvorm op dien voet te brengen, dat wij het publiék vertrou wen, van dag tot dag, meer en meer, beginnen te gewinnen. De godsdienst zelve is ook reeds op eenen geregelden voet gesteld, en cultivitie en be bouwing van het land neemt dagelijks meer en meer toe. Alreeds hebben wij een aanzienlijk gesticht, voor het waarnemen van de openbare godsdienst opgerigt, en het onderwijs der jeugd is op eenen goeden voet. De ons omringende oorlogzuchtige Zoolas zijn in hunne onophoude lijke oorlogsbedrijven gestremd, zoodat zij zelfs uit vrees voor ons, de wapenen niet dan ter sluik en zeer zelden opnemen; twee zende lingen zijn reeds onder hen werkzaam en onder onze protectie; en wij hebben de beste voornitzigten, dat de beschaving van het volk spoedi ger te bevorderen zal zijn, dan die der Kaffers aan de kolonie grenzende. Dit alles is te weeg gebragt nadat wij eerst beginnen, uit onze groote moei- jeljjkheden op te komen. Uwe Exc. kan derhalve wel begrijpen, dat hec ons smarten zal, den bodem van al onze hoop en verwachting met eens te zien inslaan. Een enkel verkeerd, of onstaatkundig experiment of proetne- ming, zoude voor ons onherstelbare nadeeleu verwekken. Alreeds zijn de gedienstige agenten bezig, de Kafferstammen, tot hun of ons ongeluk, tegen ons [op te wekken, en hen in ce prenten, dac wij hunne verdrukkers zijn, maar de Engelschen hunne beschermers, en dac zij, zoo zjj het mee de En. gelachen houden, als loon onze beesten ten buit zullen bekomen. Mogelijk heeft Uwe Exc. daartoe geen verlof gegeven; echter wordt het gedaan. Zal nu de beschaafde wereld, ons immer kannen laken, dac wij ic zulke omstandigheden, en onder zulke onmenschelijke vervolgingen, hec uiterste doen en wagen, tot behoud van ons leven? En, wanneer wij al voor de overmagc moeten terugdeinzen, en verder landwaarts in veiligheid zoeken, waar wij meer geconcenteerd zijnde, met meer voordeel onze vjjanden kun. pen bestrijden, zal men ons dan kunnen honen, wanneer wij onze schaden, £00 In de kolonie, al sedert onzen uitcogt geleden, en voor onze landerijen, hulzen en andere bezittingen, die wij hier ten prooi van verwoesting genood; taakt zjjn geweeac achter te laten, zoeken ce verhalen op onze oude schul denaars, de Kaffer*, ja zelfs verder? Wij bidden, dat de Almagtige zulks verhoede, en dac het Hem behagen moge, ons beter uickomst te geven. Eindelijk moeten wij, zoo voor ons zeiven, als, op stellig verzoek vatt onze mede-emigranten, ten sterkste protesteren tegen bezitneming van eenig gedeelte van dit land, als bedreigd in uwer Exc. proclamatie van 2 Decem ber voormeld; en verklaren, dat wij ons van nu voortaan meenen te kunnen vrijhouden van de schadelijke gevolgen van zoodanigen stap, voorGod, voor op» eigen geweten en voor de wereld. Wij hebben de eer met alle hoogachting ons te noemen: Mijnheer 1 Uwer Excellence's Dw. Dienaren, (GeS.) joacüim Prinslo, President, benevens al de Leden des Raids; (Get.J J. J. Burger, Secretaris. SPANJE. Madrid den 24 Aogiistus. De Minister van Financien heeft een besluie uitgevaardigd, volgens hetwelk van de 24 serien of reeksen schatkist-biljet ten, die van de leening van 160 millioen realen (20 millioen gulden) nog zijn uit te geven, 12 reeksen of voor öo millioen realen cussen al de provinciën des Koningrijks zullen worden verdeeld, om door de gewestelijke Overheden te worden gerealiseerdzullende met de overige 12 reeksen later op dezelfde wijze worden gehandeld. Bij dit besluit is eene uiteenzetting der daartoe geleid hebbende beweegredenen gevoegd, welk stuk door den Minister van Financien bij den Regent is ingediend. De Minister vangt aan met zich te beklagen, dat de uitgifte der 160 millioen aan schatkist-biljetten, die bij de wet van den 29 Mei jl, is bepaald, bij dé kapitalisten zulk eene koele ont vangst genoten heeft. Voor 40 millioen van dat papier is verkoéhr. De Minister had zich gevleid, dat de overige 120 millioen door middel eener daarvoor geopende inschrijving ter matkc zouden hebben kunnen wordett gebragt, doch bij hec sluiten dier inschrijving op den 28 Julij hadden zich geene inschrijvers opgedaan. De Minister is derhalve, na de Junta vart Financien geraadpleegd te hebben, te rade geworden, om de 120 millioen tusschen de provinciën te verdeelen, in de hoop, dat de provinciale en ste delijke raden en de overige plaatselijke besturen de vaderlandsliefde der kapi- 'slisten genoegzaam zullen weten op te wekken, om het aan iedere provincie toegezonden papier te geide te kunnen maken. De door de provinciën uic dezen hoofde te ontvangen gelden zullen in derzelver kas moeten blijven, tot dat bij een uitdrukkelijk bevel van den Minister van Financien daarover wordt beschikt. Uit Maagdenburg verneemt men, dat de Koning van Hanover in dé hofkapel aldaar den 27 Augustus een morganatisch huwelijk had gesloten met de weduwe van den Opperprgsident van het Hof van Appel, von Beul wits, in tegenwoordigheid van den Kroonprins en andere hooge personen. Deze vrouw zal den titel van Gravin van Diepholst voeren; zij heeft uic haar eerste huwelijk onverscheiden kinderen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Seehauzen den I7den Januarij 1, I. een zoon, vader en grootvader op denzeliden dag hunnen ge boortedag vierde, De grootvader wserd den 17 Januarjj 1767, de vaderden 17 Januarij 1792 en de zoon den 17 Jannarij 1S17 geboren. De vader was dus juist 25 jaren ouder dan de zoon en de grootvader 25 ouder dan de vader van zijnen kleinzoon, -Dac op vele, vooral afgelegene plaatsen, hec landvolk iets gemeen, schappelijks tusschen de drijfkracht der stoomwerktuigen en het helscbevtiur meende te ontdekken, is reeds meermalen gezegd en was niet onnatuurlijk; maar thans schrijven de boeren in Silezie aan de vermenigvuldiging der spoor.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3