jteden verbreid, welke de vrome verzamelingen van Timmelhed bijgewoond Jn ebben, en wel voornameliik door twee meisjes die hunne verwanten in de nabuurschap bezocht en daar vermanings-predikatiên ter bekeering gehou- een hebben, met de voorspelling, dat het jongste geregt binnen eene maand zou plaats hebben. In het kerspel Timraelhed verspreidde de dwee- perij zich zeer., waar meer dan xoo lieden symptomen derzelve te kennen geven, van welke meer dan 24 onophoudelijk prediken. Op Zondag den joden Ju lij waren méér dan 3000 personen verzameld, om oeze menschen 'te hooren. Verscheidenen uit de volksklasse scheurden zich de kleederen van het lijf en de gouden ringeu uit de ooren en van de vingeren, roe pende dat deze kostbaarheden duivels-sieraden waren. Een soldaat verza- ïiielde eene menigte ringen in eene manddie begraven werden. Die ziekte Schijnt overigens haar toppunt bereikr te heoben en er kan met verma kingen en redeneringen, en nog minder met dwangmaatregelen, iets cegeo gedaan worden. DUITS CHLAND. Te Berlijn wordt een kostbaar kunststuk op last van den Koning vera 'vaardigddat tot pillegift voor zijn doopzoon, den Prins van IVallis-) moet «trekken. Het is een rond gouden schild, met juweelen omzet, en in het midden waarvan zich een krüis, benevens de afbeelding van den Zaligmaker, bevindt, terwijl die der vier Evangelisten, in medaillons, aan de vierhoeken van het kruis zijn aangebragt, en het Geloof, de Hoop, de Liefde en de Geregtigheid in de tusschenruimten voorgesteld worden. Veröer ziet men op die schild de bondzegelen van Doop en Avondmaal, en de nederdaling van den H. Geest op de discipelen afgebeeld. Het overig beeldwerk herin nert aan de doopplegtigheid van den jongen Prins en daarmede in verband staande omstandigheden. Al de teekeningen voor dit meesterstuk zijn door den beroemden Cornelius geleverd. Voor eenige dagen was te Hamburg het nieuwe bouwplan bekend gemaakt» Vier bouwkundigen hadden aan hetzelve gearbeid. Gelijk te verwachten was hebben de vervaardigers van dit plan in de eerste plaats er op gelet, wat eene herhaling der ramp kan voorkómen, en dien ten gevolge tot in de minste kleinigheid bepaald, wat daartoe diende gedaan of gelaten te worden. Zoo zullen onder anderen de muren der nieuwe huizen 20 duim «dik moeten zijn, terwijl de dakgoten, dakvensters enz., zoo ook de op zich zelve staande kranen en windassen van metaal of metselwerk moeten worden Vervaardigd. Luifels en diergelijken zijn niet meer geoorloofd. Aan het Water mag men balkons hebben, mies echcer van ijzer en onoverdekt. Verder is bij dit plan nog bepaalddac de bij hooge vloeden thans onder water staande gedeelten der stad zooveel mogelijk boven peil zullen gebragt worden. Uit Dusseldorp schrijft men van den i^den dezer: Gisteren is mee het binnenrukken der troepen in het legerkamp bij Gritn- linghausen de eerste periode der groote krijgsoefeningen begonnen. Bij de buitengewone, hitte was het eene doelmatige voorzorg van den kant des bevelvoerenden Generaals, om te bevelen, dat de bataljons afzonderlijk en raar gelang van derzelver aankomst, hec kamp betrekken zouden. Ten 8 ure kwamen de eerste troepen aan en namen onder muzijk en trommelslag in de voorscbrevene orde de bun aangewezen stelling in. Duizende toe schouwers woonden het belangwekkende schouwspel bij, ondanks de steeds toenemende hitte en bet zeer lastige stof. Eersc ten 2 ure na den middag 'kwamen de laatste bataljons aan, en nu ontwikkelde zich op de gansche ruime vlakte een leven vol beweging. De rij der marketenters was na. tuurlijk het levendigste gedeelte, en de tenten der heeren Cürten en Kux waren de vereenigingspuncen der fashionable wereld. Tot laat in den avond leverde dit gedeelte des kamps hec gezigc eener groote bevolkte stad op, en eersc toen de retraite-schoten over de vlakce bulderden, dachten de tal— looze vreemdelingen aan heengaan. De schipbrug, welke in lijnregte linie den alhier zeer breeden stroom over ongeveer 150 pontons bedekt, is ook voor hec bezoekende publiek van hec grootste gemak, daar het tegen beta ling van een zeer matig bruggegeld, daarvan gebruik maken kan. Uit Monzingena2n de Nahe. meldt men van 13 Augustus: Gisteren werd bij den logementhouder DFucfis reeds wijn gedronken, die dit jaar in zijnen wijnberg was gewonnen; dezelve voldeed algemeen. Wij verwachten niet zonder grond eenen voortreffelijken wijnoogst, omdac de in de laatste weken juist ter goeder tijd gevallen onweer-regens tot deze vroeg, tijdige rijpheid der druiven in onzen omtrek hebben medegewerkt.. Bij deze gelegenheid merken wij nog aan, dat in hec gezegende jaar 1811 te Kreuz- nach acht dagen later de eerste wijn als iets buitengengewoons werd beproefd. Uit Petersburg schrijfc men van 2 Augustus: De regen valt onophoudelijk, en zelden gaan een of twee dagen voorbij, dac geen water nederstroomc-. Dergelijke klagten worden uit alle oorden van oe gehecle noordelijke helfc des rijks vernomen. Men spreekt van groote schade, welke daardoor aan den overal begonnen hooibouw zoude kunnen worden toegebragt. Men vreest, dat, bijaldien de regens voortdu ren, dezelve den allernooalouigsten invloed op den aanstaanden graanoogst zullen te weeg brengen. In Rusland zijn twee steden Smolensko en Jesrenow door zware branden geteisterd geworden. Men voorspelt het spoedig ten einde brengen van de Turksch-Persi- «che quaeitie, welke de Europesche diplomatie zeer heeft ter harte genomen. GROOT- BRIT ANNIE, Londen den 17 Augustus. Wederom is op bet paleis van Windsornabij de vertrekken der Koningin, een man ontdekt, welke gezien en gevat zijnde, geene reden van zijne tegenwoordigheid aldaar kon geven; bü wasechter ongewapend en schijnt geen slechte oogmerken te hebben gehad; de Politie beeft zich evenwel van zijn persoon meester gemaakt. -Op onderscheiden plaatsen houden de woelingen nog aan en gelukt bet alleen aan eene groote krijgsmagt het oproer der fabrijk-arbeiders te beteugelen; waar deze niet aanwezig is, worden alle buitensporigheden begaan; zoo als te Burslem, waar hec stadhuis in brand gestoken isals bok onderscheiden woningen van particulieren en van 2 predikanten, F R A N K R IJ K. Parijs den 19 Augustus. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden Vsnden I7den heeft de heer Dupin zijn verslag op de wet over het Regentschap «itgebragt. De Commissie heeft de aanneming van de wet met eenige kleine veranderingen voorgesteld, als onder anderen dat de Kamers, na het aanko. men van een Regent, op den 4osten dag en niet drie maanden daarna zullen vergaderen. De beraadslagingen Zijn over die met den i8den aangevangen. |Onder de iptekera waren er twee, die zich tegen het wetsontwerp uitlieten. Ledru Rollin en Lamartine. De laatste verklaarde dat hij aanvankelijk gunstig voor bet wetaontwerp gestemd was, doch dat hij bij nader onderzoek zeer voor. Satpe gebleken daarin ontdekt had. Zoodanig gebrek was, volgens den 6pre. ker, de investituur van den zijtak en de uitsluiting van hetregtder vrouwen. Door die investituur vernietigt men de zuivere troonopvolging; door die uit- slniting ontneemt men den minderjarigen Koning zijne schoonste waarborgen. Men moge zeggen, dat men in frankrijk gaarne den Regent, het hootn der Regering, te paard ziet rijden, de legers aanvoeren, zjch bij de soldaten bemind maken en hun zijne stem laten, hoorenmen moge zeggen, dat bet regentschap eener vrouw eene gerekte minderjarigheid is; maar dit alibi kan niet opwegen tegen de zekerheid, dar die Regentes-Moeder, omgeven van onze instellingen, begaafd met de hoogste verstandelijke vermogens, de dierbaarste belangen van haren zoon gedurig en zorgvuldig zal bewaken; zij bedekt haar met haar nauiurliik en heilig gezag, zeer verschillend van het lijdelijke gezag eens Regents. Daarna wederlegde de spreker, onder het gestadige gejuich der Kamer, de zwarigheden, welke hier en daar, ure hoofde van de verschillende geloofsbelijdenis der Hertogin.-van Orleansge. opperd waren geworden. Het beginsel der godsdienstige verdraagzaamheid, zeide hij, dat heerlijke beginsel, hetwelk sedert vijftig jaren in Frankrijk als te huis behoort, is een waarborg, welke aller gemoederen dienaangaande gerust stellen moet. Binnen kort zal de Prins de Jainrille eene teis rondom de wereld on. dernemen, In een tijdschrift feest men het volgende Het onlangs door den heer Gaudin uitgevonden licht, waarmede, korren tijd geleden, te Parijs proeven zyn genomen, is eene wijziging der welbe kende uitvinding van den Luitenant Drummond. Drummond iaat eeren stroom waterstof-gaz door wijngeest langs ongeleschre kalk gaan. Gaudin gebruikt eene meer etherische soort van waterstof-gaz hetwelk hij door brandenden terpentijngeest voert. Het h'cht van Drummond is vijttien honderd maal sterker, dan nat van gewoon gaz; dat van Gaudin daarentegen, is, naarmen ons verzekert, zoo sterk als het licht der zon, of dertig duizend maal ster ker, dan dac van gewoon gaz, en dus twintig maal sterker, dan het lichc vau Drummond. Het stelsel van den heer Gaudin, om dac licht in werking re brengen, is treffend. Hij stek voor, om op het eiland du Pont Neuf, int het midden der Seine, en dus in het midden van Parijs, eene soort van baalc te plaatsen, van nagenoeg vijf honnerd voeten hoog, waarin een licht zou worden aangebragt, door middel van eenige honderd duizenden k een miMioen gazpijpen, hetwelk, naar gelang van de nachtelijke duisternismeer of minder glans zou verspreiden. Door dit middel zou te Parijs een altijddurende dag heerschen, want zoodra de zon des hemels beneden den horizon verdween, zou die der Pont Neuf opgaan. - Te Metz heeft een soldaat, die ter dood veroordeeld, doch wiens vonnis in 20 jaren dwangarbeid veranderd was, bij hec voorlezen van hec vonnis, den Kapitein, die het voorlas, hjec een dolk doorstokenzoodac men voor zijn leven zeer vreest. De rust duurt in Algerie steeds voort, echter beveelt de Generaals». geaud voorzigtigheid aan, daar de Arabische volkstammen niet te vertrouwen zijn. De Algerijnsche Moniteur kondigt aan, dac de Regering, denvreed- zamen toestand des lands in aanmerking nemende, aan de Arabieren, maar vooral aan de aanzienlijken geletterden, de gelegenheid tot hec doen eener bedevaart naar Mekka gemakkelijker wil maken; dac dien ten gevolge een rjjks-stoomschip nog in den loop dezer maand zich in de verschillende zee havens van Algeria zal vertoonen, om van daar zoodanige pelgrims af te balen en naar AleXandrie, in Jigypte, over te brengen, alwaar in April aanstaande een ander Fransch schip gereed zal liggen, om de pelgrims naar hun vaderland cerng te voeren; B E L G I E. Nog hebben er over de wet omtrenc het lager onderwijs In de Kamer der Vertegenwoordigers lievige debatten plaats, hoewel de liberalen te ver. geefs hunne stem verheffen en de parijj der geestelijkheid alles doordrijft. Znlks was onder anderen bet geval met de bepaling, volgens welke hec onderwijs in de godsdienst en zedeleer op de openbare lagere scholen nit- sluitend door de geestelijken zal worden gegeven van de gezindheid, toe welke de meerderheid der schoolkinderen behoort. Ook het 7de art. hande. lende over het godsdienstig onderwijs, werd aangenomen. De gewezen Mi- nister de Theux heeft de zaak nog verder willen drijven, en gezegd, dac alle schoolboeken zonder onderscheid vooraf aan eene goedkeuring der geesce. lijkheid moesten worden onderworpen. De liberalen daarentegen wilden eene goedkeuring der schoolboeken over godsdienst en zedeleer niet toestaan, dan wanneer hec regc daartoe ook aan de burgerlijke Overheid wierd toegekend. De gewezen Minister Lebeau betoogde de noodzakelijkheid daarvan uic hec gezegde in zekeren kathecismus, over de godsdienstige verpligting tot hec opbrengen van tienden aan de geestelijkheid. De heer Verhaegen, de hevigste woordvoerder der liberalen, zeide, dar op het Aartsbisschoppelijke Seminarie te Mechelen een boek gebruikt werdwaarin de regcvaardigtieid van de doodstraf voor ketters werd beweerd; Hij vroeg, wat, volgens hec voor. gedragen ontwerp, zou kunnen belecten, dat ook op de lagere scholei» boekjes wierden tngevoerd waarin zulke stellingen voorkwamen. De Minister van Financiën heeft aan de Kamers eene wetsvoordragc aangeboden, tot hét aangaan eener leening van 33,500,000 fr, voor de vól. tooijing van ijzeren spoor- en andere wegen in Luxemburg en de volbouwing van het encrepót te Antwerpen. De prijzen der granen hebben dezer dagen eene merkelijke daling ondergaan. MENGELINGEN. OVER DE GESCHIEDENIS DER ENGELSCHE CONSTITUTIE. Vervolg van 1. van den aard der koninglijxe magt. De eerste wet van vrijheid welke de Anglo-Normandische heeren huti Opperhoofd noodzaakten te teekenen, was die van Hendrtk I. Deze wet, minder dan veertig jaren na de verovering uitgevaardigd, schijnt alleen toe doel te hebben gehad, aan de zonen der overwinnaars hunne natuurlijke regten te verzekeren, om van alle knevelarijen bevrijd te zijn welke de inlanders moesten ondergaan. Dezelve verklaarde dat alle grondeigenaren (en toen erkende men geen regt van eigendom onder dan de verovering) hunne bezittingen gaaf en vrij, dat is te zeggen, zonder den Koning eenig regt te betalen, zonden erven. Dezelve verzekerde daarenboven aan alle baronnen en ridders, dat is te zeggen, aan de mannen van Normandische geboorte, de vrijheid van hunne dochters en bloedverwanten zonder toe. stemming des Konings uit te huwelijken, en de voogdij van hunne naastbe- staanden te behouden, zoolang hunne minderjarigheid duren zoude, eert fegt dat aan de Saksers ontzegd was, of dat zij door eene meer of mirt zware belasting moesten koopen. Deze acte, aldus bestemd om op eene meer zekere wijze de twee tegenovergestelde zijden van het koninglijfc prerogatief te onderscheiden, werd plegtig bezworen, vervolgens opentlljk verkracht, uithoofde der neiging van de Koningen, tot eene orde van za. ken waaroij de verovering alleen ten hunnen voordeeie zoude bestaan, en de gebeele bevolking tot denzelfden trap zoude worden verlaagd. Maar' zes en deriig jaren 11a de teekening der charte van Hendrik vorderden de baronnen van Koning Stephan den eed van deze charte na te komen, en buitendien eischren zij van hem zekerheid tegen de aanmatiging der Konin. ten urn aan de Normandiërs even als aan de Saksers het dragen van wap£v

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3