Slssiede de 4de compagnie van ktt r s;» regiment artillerie, de formatie zul len aannemen in de bij het besluit geannrxeerde tabellen aangeduid; 30. dat de formatie der drie eerste eskadrons van het 4de regiment iigte dragonders en der drie eerste ccmpagnien van het iste regiment artillerievastgesteld bij Zijne Maj. beslaiten van 10 Maart 1-841, zullen worden gewijzigdin overeenstemming met de zamenstellingomschreven bij de almede aan dit besluit gehechte tabellen; 4''. dat de kaders van het 2de bataljon van het 7de regiment infanterie, van hetg de eskadron van het 4de regiment Ijgfè dragonders en van de 4de compagnie van het iste regiment artillerie, (net inbegrip der vrijwillig aangeworvenen, zooveel mogelijk irt Litnbnrgers van geboorte zuilen bestaan, terwijl bij die zelfde onderdeelen der voorschreven corpsen geene andere raiiitiens zullen worden ingedeeld dan de zoodanigen, die uit het Hertogdom Limburg, met uitzondering van Maastricht en Veiilo en derzelver rayons, herkomstig zijnen 5°. dat de Direccënr-Generaal van Oorlog gemagtigd wordt, de organisatie van bet voorschreven contiiigeiit, alsmede de organisatie der in art. 2 hierboven vermelde corpsen, tot stand te brengen, overeenkomstig de tabellen bij art. 2 en 3 hierboven gearre steerd, alsmede aan Zijne Maj. nader dienaangaande zoodanige voorstellen te doen, betrekkelijk de verschillende aangelegenheden, als noodig zullen worden geacht. Zijne Maj. heeft benoemd tot Commandeur der orde van den Neder- landschen Leeuw,//, G. Se/is, Colonel der artillerie, Gouverneur der Koning' lijke Militaire Akademic; tot Commandeur van de orde der Eiken K-oon J. P. DelpratMajoor-Ingenieur, Commandant der genoemde Akademie en tot Ricdcr der orde van den Nederlandschen Leeuw, D.J. Storm Buyzing Ingenieur van den Waterstaat bij meergemelde inrigting. Ook heeft Z. Ms den titel van Lector in de Wiskunde bij die Akademie verleend aan de Leer aars der iste klasse II. Strootman en J. Badon Ghyben. Zijne Maj. Koning IVUlem Fieierik Graaf van Nassau heeft aan de Hervormde gemeente te Paessens en Waaxens 1500 gegeven, De Minister van Financiën maakt bekend, dat het bedrag van de, door tusschenkomst van de Nederlandsche Regering gedane inzamelingen, tot leniging van de ramp, welke de stad Hamburg heeft getroffen ter somma van f m,9i8-795 - 'n handen is gesteld van den Consul der gezegde stad te Amsterdam, fltn heer S. G. broekmanter overmaking aan de Regering van Hambnrg, zijnde her aan hem, Minister, gebleken, dat daarenboven en met hetzelfde oogmerk, bijzondere overmakingen van gelden uit onderscheidene steden hebben plaats gevonden, te zamen tot een bedrag van f 70,405.97. De Staats-Courant van Vrijdag deelt een beknopt overzigt mede van den handel en scheepvaart op Java en Madura gedurende 1841. Uit het zelve blijkt dat voor particuliere rekeningen in 1841 minder is ingevoerd dan in 1840, voor eene waarde van 5,328,269. De vermindering had vooral plaats gehad in lijnwaden, en de redenen daarvan werden toegeschreven! 1°. aan de op Java bestaande geldkrisis, waardoor de handel in het al. gemeen is beperkt geworden; 2°. aan eene lagere prijsberekering van sommige artikelen waardoor da. zelfde hoeveelheid goederen eene mindere geldswaarde vertegenwoordigt; 3°. in het bijzonder, voor zoo ver betreft de lijnwaden en katoenen goederen, aan den overvoer daarvan in 1840, ten gevolge van welke om- standigheid, gevoegd bij de bestaande geldkrisis, de markt daarin gedurende het geheele jaar 1841 zeer gedrukt is geweest, zoodac op ultimo December jl. eene hoeveelheid van 5,778 kisten en balen lijnwaden meer in entrepot voorhanden was dan op uit. December 1840. De uitvoer van voortbrengselen had in 1841, in vergelijking van 1840, minder bedragen 10,213,468. Hieromtrent worden de volgende beschou- wingen gemaakt! 1°. dat het hooge cijfer vin bet jaar 1840 bet gevolg is geweest! a. van den buitengemeen voordeeligen oogst van 1839; b. van eene opruiming der aanzienlijke restanten, onder ultimo De cember 1839 voorhanden, in vergelijking van welke dan ook die, op ultimo December 1840 aanwezig, veel minder bedroegen, 2°. dat het lager cijfer vau 1841 moet worden toegeschreven: t. sar? de minder overvloedfgV o'ogsTen van £840 en ,0+1 f c. aan eene lagere bepaling van de geldswaarde der uitgevoerde pro. dukten ten beloope van 4,494,079, 3°. dat de grootste vermindering heeft plaats gehad in de artikelen koflij en indigo, zijnde, voor zoo ver betrefc de suiker, ia 1841 eene grootere hoeveelheid uitgevoerd dan in 1840, Uit Amsterdam meldt men van den loden dezer! Heden morgen, ten 9 ure, werden de overige werkzaamheden van de Algemeene Vergadering der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeenvoort gezet, waarbij, onder andere bleek, dat de keuze van nieuwe Prijsstoffen zich bepaalde toe N°. 2 uit de eerste lijst: De vervaardiging eener goede Uit' spraakleer (Orthoëpielt) van de Nederduitsc'ne Taal, ten gebruike der School Tot N°. 4 uit de tweede lijst: Eene Zedeleer in korte spreuken, op zooda nige wijze ingerigt, dat zij de oplettendheid der lezers tref en en daardoor gemakkelijk onthouden worden. En tot N°. 5 en 26 nit de derde lijst van Ontwerp-Prijsstoffen: Het leveren van eenen Bundel Herhalen voor het Hoik, die, hetzij ware, hetzij verdichte, gebeurtenissen ten onderwerp hebbengeschikt om de zegenrijke vruchtgevolgen der deugd, de onheilen, die de ondeugd na zich sleeptden lezer sprekend voor oogen te stellenen tevens dienenom ongezocht opmerkzaam te maken op dé heilzame Inrigtingendie, hier en daar, in ons Vaderland bestaan, Hoe moeten, openbare Volksspelen worden ingerigt, ten einde zij kunnen strek ken tot wering van zedeloosheid, uitspatting en buitensporigheden, en daarente gen de zedelijkheid en den goeden smaak bevorderen Vervolgens werden de Voorstellen, tot de bijzondere en huishoudelijke zaken der Maatschappij betrekking hebbende, in overweging genomen en daarop besloten. Ten slotte werd door een' der Afgevaardigden van het voorstemmend Departement, het /imsterdamsch aiie, de Voorzitter beleefde' lijk uitgenoodigdzijne op gisteren uitgesprokene Redevoering te willen afstaan, om voor de Leden gedrukt te worden; aan welk verzoek de Voor zitter welwillend de voldoening toezegde; terwijl eindelijk, onder dankzeg, ging, de Vergadering, met eene gepaste toespraak, door den Voorzitter gesloten werd. Uit Leeuwarden meldt men, dat aldaar van stadswege begonnen is met het bouwen van eene Stads—Israëlitische Armenschool. Uit Zierikzee meldt men, dat, ofschoon de hooi-oogst slecht was uitgevallen, de graanoogst zoo veel te beter was, daar het koren zwaar en gezond was, een goed beschot beloofde en droog binnen kwam. Volgens een berigt uit Brussel van den I2den, was de Colonel Du- puydt aldaar aangekomen, ais overbrenger van de acte van afstand van de haven en het district van St. Thomas, aan de Belgische kolonisatie-com pagnie, officieel geratificeerd door de wetgevende Kamers van Guatimala. RUSLAND. Zijne Maj. de Keizer heeft ter voltallig-making (van de land- en zeemagc eene ligting van 5 man op de 1000 zieieo in de westelijke gouvernementen des Rijks bevolen. Ook heeft Zijne Maj. de uitgift bevolen van eene derde serie van Pool. sche schatkist-obligatien, bestaande uit 60,000 stuks, ieder van ioooPoolsche guldens, en dus gezamenlijk voor 60,000,000, rentende 5 pCt., op dezelfde wijze en onder dezelfde voorwaarde als de twee vroeger uitgegeven aeriën.j Fier zou niet onwaarschijnlijk zijndat Zij'tie Maj. de Keizer dc tiajaars- wapetioefening in Pruissen zou bijwonen en van daar naar's Gtavcnhage ver trekken, om er eenigen tijd door te brengen. DUITSCHLAND. Zijne Maj, de Koning van Pruissen zal binnen kort zijn Vorstendom Neu- 'chatel bezoeken, alwaar vele toebereidselen rot zijne ontvangst wordert gereed gemaakt. Dezer dagen hebben de dagbladen gewag gemaakt van het vieren vart fiér 50 jarig bestaan van de zwem-Akademie te Berlijn; ziet hieromtreat eenige nadere bijzonderheden: Dés morgens om 5 ure, van den isten Augustas, zijn 12,000 zwemmers grootendeels militairen, op de groote plaats van de kazerne der infanterie van de garde bijeengekomen; aldaar hebben twee der Professoren bij de inrigting, de heeren Zisischen en Sehottz, tot hen eene aanspraak gehouden en daarna hebben zij zich begeven naar de voor hen aan de oevers van dé Spree opgeslagen tenten, waar zij hunne kostumes hebben aangetogen. Tegen acht ure zag men de volgende processie, al zwemmende, de Spree langs trekken. Eene groote platte praam, gedecoreerd ais een boschje, bezet met eené sterke militaire muzijk, die onderscheiden harmonie-stukken deed hooren. Een schulpwagen, waarin Neptunus met bet haar en den baard van wier* en gewapend mee zijnen drietand. Die wagen door üolphijnen getrokken was omgeven van NerelMen en van Tritons, deze laatste op de trompenen blazende en op bekkens slaande. Een talrijke troep Amenkaansche Indianen, met schitterende vederen op het ho„fd, mee halssieraden en armbanden en-kralen én sommigdn met knod. sen gewapend. Schotten, Noormannen, Spanjaarden, Italianen; Russen in hunne nationale kleederdragten. Bacchus, gezeten op eene ontzettend groote ton, omkransd met wijngaard, bladen en klimop, zijne chyrse in de lucht zwaaijende en daarmede bestierende een honderdtal zwemmers, vermond als bacchanten; die rondom zijnen zetel heen en weder zwemmend allerlei grappige groepen vormden. De koning der kikkers, voorgesteld door eenen ontzettend grooten kikker, gezeten op een* biezen wagen en gevolg door andere minder groote kikkers- En eindelijk twee honderd marroozen, in derzelver-zee-kostuum en nationale liederen zingende. Ontzettend was de toevloed van aanschouwers, te voet, te paard, In rij tuigen, of op de rivier zelve in schuiten, welke deze zonderlinge, door het schoonste weder begunstigde, feestviering had aitgeiokt. De heer Henring, te Munchenzou de kunst der daguerreotype zoo volmaakt hebben, dat de klenren ook kunnen worden afgedrukt. Wederom wordt van een' zwaren brand gemeld, welke den 21ste Julij te Lugos in Hongarije gewoed heeft, en waardoor 300 huizen, onder welke 2 kerken, het raad- en regeringshols zijn afgebrand. Men rekent, dat omstreeks 200 familien daardoor tor den bedelstaf zijn gebragt; verscheiden menschen vonden bunnen dood iti de vlammen. Ook zijn in het dorp Ruschberg bij Trier dezer dagen 70 woonhuizen door eenen brand vernield en slechts 9 behouden gebleven. Hierby is ook dé geheele ingezamelde oogsc eene prooi der vlammen geworden. GROOT- BRITANNIE. Londen den 10 Augustus. In de zitting van het Lager-Hnis: van deé Ssten heeft Lord Palmerston ophelderingen gevraagd, omtrent den toestand van zaken in Indië, daar de overgebragte geruchten zeer tegenstrijdig waren. Hierop heeft de Minister Peel dos geantwoord: „Het is steeds mijn wensch, om aan dit Huis zoo veel inlichtingen omtrent de staatkundige handelingen der Regering en omtrent onze krijgsverrigtingen in andere werelddeelen te geven, als met de getrouwe vervulling mijner ambtspligten is overeen te brengen. Te gelijker tijd intusschen is het steed* mijn vast besluit gejveeac, om alle inlichtingen achter te houden, waardhui' at «pvnofc.- a1«wusu v«oreen. Kn- wat de vr*air van din edelen Lord betreft, zij het mij vergund het Huis te herinneren, dat, dank zij de meerdere gemakkelijkheid in de gemeenschap met Indië, elk antwoord dat ik hem geven mogt, in den loop van 6 of 7 weken naar dat land zal worden overgebragt; waarom het ook van het hoogste gewigc ia om zoodanig eene behoedzaamheid met opzigt tot openbare mededeelingen over dit onderwerp in acht te nemen, ais waardoor het benadeeien der be langen van het algemeen kan worden voorgekomen. Op dit oogenblik is welligt de omttek van Candahar en Jellalabad bet tooneel van krijgsverrig. tingen. De dood van Schach Soojah heeft, met opzigt tot bet door Lord Auckland gesloten verdrag, het land in een nieuwen toestand geplaatst en de betrekking, in welke wij, ten gevolge van dat overlijden, tot het hof van Lahore staan, is thans het onderwerp van staatkundige mededeeling. Ik moet derhalve mij onthonden van iets in den vorm eener gissing of meening over liet onderwerp te zeggenmaar ik kan feiten aanvoeren betrekkelijk de stelling onzer troepen. Op dit oogenblik bezet eene Britsche krijgmagt Can. dahar, en ik heb alle reden te gelooven, dat znlks ook met Jellalabad bet geval is. Ik geloof niet aan eenige mogelijkheid, dat zij dadelijk nit de eene of de andere stelling zullen terug trekken. Dit is al de inlichting, welke mijn gevoel van pligt mij toelaat te geven, en in aanmerking nemende, welke berigten de aanstaande brievenmaal qit Indië kan aanbrengen, beo ik verzekerd, dat noch de edele Lord, noch het Huis, het geven van eenig. ander antwoord van mij verlangen zai. Den ioden is door hét Lager-Huis bepaald gewordendat er gedehktee. kenen voor de Admiraals Exmouthie Saumarez en Sidney Smith zouden worden opgerigt. De sluiting der zittingen is op den mden bepaald. Dezelve hebben zes maanden gedunrd, Van onderscheidene kanten van het land ontvangt men berigten van ongeregeldheden door de aan brood gebrek hebbende bevolkingen aangerigt j ook de Chartisten zijn wederom meer in beweging en houden talrijke verga, deringen, die door duizende perjonen worden bijgewoond. De geneesheer Turnbull te Londen, heeft de ontdekking gedaan, dat het blaauwzuur een zeer heilzaam middel ter genezing der blindheid is. Voor eenige weken nam hij, in tegenwoordigheid eener talrijke vergadering, proe ven op verschillende patiencen, die zich in den onderdom van 5 tot 20 jaren bevonden, welke proeven met bet beste gevolg bekroond werden- De ge nezing wefd bewerkt, door, gedurende een halve rninnuc, of zoo lang toe dat de patient eenige warmte begon te gevoelen, een klein fleschje mee blaauwzuur, welks opening mee de grootte van het oog overeenkomt, onder dit orgaan te honden. Êen kind was sedert den Zesden dag van zjjn leven blind, en had in de blindenschool met holle letters leeren fezen; na eene herhaalde behandeling met blaauwzuur kon het deze letters zien, en dezelve zoowel door middel van het gevoel, als van het gezigt lezen. Een S2jarig meisje had 13 jaren in volslagen blindheid doorgebragt, tot dat Doctor Turn bull baar behandelde, en nu kan zjj zonder geleide gaan, en alle vormen en kleuren onderscheiden. De Kroonprins van Hanover, bij wien reeds zo» vele geneeswijzen te vergeefs zijn aangewend, moet door een zijner vrien. den in Engeland op de ontdekking opmerkzaam zijn gemaakt, en men ver. wacht, dat de ongelukkige Print dezelve insgelijks beproeven zal. In de maand Julij is te Bristol eene groote vergadering van landbou wers geweest. Op dien dag heeft de spoorwagen-trein, die van Paddingtoo over Tanton (eene spoorweg van Londen naar Bristol) rijdt, in eens 2(15 passagiers overgevoerd, eene vracht voor op zjjn minst genomen 150 diii-

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2