L E Y D S C II E VRIJDAG, A0. 1843. NEDERLANDEN. Leyden, 21 Ju lij. Heden morgen na acht ure passeerde onZe stad, na van paarden verwis- leid te hebben, Zijne Maj. Koning 'Willem FrederikGraaf van Nassau, vergezeld van H. D. Gemalin, de Gravin d'Oullremont. Na tot Zondag op het Loo vertoefd te hebben, zullen de Graaf en de Gravin naar Silisien vertrekken. Zijne Maj. heeft stellig zijn voornemen uitgedrukt ooi in Octo. ber aanstaande de Nederlanden weder te bezoeken. De Kamerheer Ceremonimeester heeft bekend gemaakt, dat het Hof op heden den sisten dezer, den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken, wegens het overlijden van Z. K. H. Ferdinand Philips Lodcwijk Karet Hendrik Joseph Hertog van O/hans, zullende gedurende de twee eerste we» ,ken de groote of geheele rouw, gedurende de derde week de middelbare en gedurenae de laatste week, de ligte rouw gedragen worden. E Uit *s Gravenhage meldt men van den eosten dezer: 11 Zijne Majesteit heeft aan Jli. C. D. E. J. Bangeman Huygens, laatstelijk n H. D. buitengewoon Gezant te Kopenhagen, het aannemen en dragen ver. I'gund van de versierselen van Ridder-Grootkruis der Orde van Danneborg, hem door Zijne Maj. den Koning van Denemarken geschonken. Uit de antwoorden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal op de van Regeringswege gedane vragen, betrekkelijk het stem- enkiesregt, blijkt onder anderen liet volgende: Twee derden der leden hebben zich verklaard voor het behouden der kie- ei zers ter benoeming van staatsleden ten platte lande. Eenstemmig heefc ei de Kamer zich verklaard voor het bepal n van een vasten census; en twee n. der leden hebben verklaard, dat de beschrevene middelen benevens het patent- iirtgt tot grondslag daarvoor aangenomen zouden worden, voor zoo veel de lieden jbetreft. Ten aanzien van het platte land heeft zich insgelijks een groot aantal leden voor de beschrevene middelen met het patentregt verklaard; eenige weinige daarentegen wenschen de verhouding der bevolking en der el belastingen tot grondslag van den census aangenomen te hebben. Verder heeft eene groote meerderheid verlangd, dat de bij art. 133 der es: grondwet bedoelde verdeeling van iedere provincie in districten tot de verkie- zing door den landelijken stand der provinciale vergadering, bij de wet zal e'worden vastgesteld; dat het getal der leden van de Provinciale en van de ''"Gedeputeerde Staten door de wet zal worden geregeld. 5 De vragen, of de thans in eenige stedelijke reglementen voorkomende be. in> paling omtrent het kiezen van raadsleden uit de buitenterritorien van sommige >e"sieden, in de wee zal worden opgenomen? en of men in de wet zal ''"opnemen het thans bestaande voorschrift, dat in sommige gemeenten van hec '"'platteland de raadsleden geheel of ten deele door kiezers zullen worden be- ""tnoemd? zijn door de meerderheid ontkennend beantwoord. '4* Voorts werd gevraagd: hoe zal de benoeming der gemeente-raadsleden ten ""[platten lande geschieden? a Door Gedeputeerde Staten, na het plaatselijk jjestuur te hebben gehoord, zoo als thans plaats heeft? b. Door de gedepu- leerde S'.acen, üp voordrage van Candidaïen door stemgaregtigden, of wel h"lc. door kiezers, nadat deze door stemgeregtigden zijn benoemd? Voor de toestemmende beantwoording van al deze vragen hebben zich slechts ten hoogste een vijfde der leden verklaard. Eindelijk, met beirekking tot de heerlijke regten, voor zoo veel de on. 'derhavige aangelegenheid aangaat, heeft de helft der Kamer de staatkundige regten der heeren als zoodanig verworpen. Sommigen wilden hieromtrent niets in de 'wet vermeld.zien. Een vierde der Kamer verlangt schadeloos stelling ten behoeve der heeren voor het gemis. "e'' De Staats-courant van Woensdag bevat de wet, omtrent de aflossing 'e^een intrekking van schuld over 1842. in6' De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft doen bekend maken, n l'dac hij Zaturdag den 23sten en 3os:en dezer geene audiëntie zal geven. Er zijn den ipden dezer wederom twee haringjagers aangekomen. De Evangelische Kerkbode deelt mede het onderstaande, in de tegen, woordige tijdsomstandigheden, hoogst belangrijk ministerieel rescript, het- .j. welk ten blijk verstrekt, hoe de Hooge Regering het verband tusschen Kerk '„'en Staat, zoo in het algemeen, als bijzonder met betrekking tot de Her- 'vormde Kerk onzes vaderlands, beschouwt, door derzelver kerkelijke onaf- eBhartelijkheid openlijk uit te spreken. De Minister van Staat, belast met de Generale Directie voor de Zaken der Hervormde Kerkenz. »EW Ontvangen hebbende het aan Zijne Maj. den Koning geadresseerd, en erdoor H. D., bij kabinets-order van den 30 Juni) 11., N°. 12, aan hem geren- ,c 3-vooijeerd adres van de predikanten B, Moorreeste Wijk (in hec land van on Hensden), en C. D, Louis Bahlerte Aalst, daarbij overleggende afschrift 523 van een door hen, in vereeniging mee een groot aantal andere personen, me aan de algemeene synode der Hervormde Kerk ingezonden protest tegen het °42 besluit dier kerkvergadering van het vorige jaar, op het toen door hen ®e'eaangeboden adres; en verzoekende, dat Zijne Maj. ie Synode op dat besluit edoe terugkomen, of wel, zelve de noodige verordeningen bevele, ten einde de 29' Hervormde Kerk op den ouden voet worde hersteld, en allen, die daarvan af. 1 be Wijkenuit dezelve uitgaan iken Heeft goedgevonden: onin| Vooreerstaan de adressanten bij deze te kennen te geven: legei Dat zij in dwaling verkeeren, wanneer zij, zoo als nit het slot van hun raatbdres schijnt te blijken, mogten vernemen, dat de Hooge Regeering be. oot voegd zonde zijn, aan de algemeene synode bevelen te geven, om de han. gende kerkelijke geschillen in dezen of genen geest te beslissen, of wel, [00g. iie zelve door verordeningen af te doen; jeetje Dat, wel is waar, de thans bestaande inrigting der Hervormde Kerk Heg, [waarvan de verdere in werking zijnde kerkelijke reglementen een gevolg j Je 'flO 'n de maand Januarij van hec jaar 1816, naar aanleiding van de coen. *0. matige geheel bijzondere omstandigheden, toe stand is gekomen door over- eej leg van de Hooge Regering van dien tijd met de Kerk; maar, dat door deze buitengewone tusschenkomsc van den Staac het Hervormde Kerkbe- stuur eenmaal gevestigd, en sedert eene reeks van jaren algemeen erkend score 'iinde, geene handeling van dien aard meer te pas kan komen; vet„ Dat het, noch met de bepalingen der Nederlandsche grondwet, noch met de bedoelingen der Regering zou overeenkomen, dat dezelve zich eenig jus in sacra zoude aanmatigen, noch zelfs eenig jus circa sacra uitoefenen, ■as™ buiten de bestaande reglementaire verordeningen, en de algemeene bevoegd- Ion l,eid en ve,P"eliD6 der Regering, om te waken voor de goede orde en de ren» veiligheid van den Staat; het, bjj !V. 87. COÜRAN ss JU I.IJ. En dat, mitsdien, alle veranderingen in de bestaande kerkorde voortaan alleen van de kerk kunnen uitgaanen dus derzelver Hoogste Vergadering uitsluitend bevoegd is, om, indien zulks noodig mogt bevonden worden, volgens de bestaande reglementen de vereischte maatregelen te nemen, of ook, wanneer het belang der kerk verandering dier reglementen vordert, daartoe, na rijp beraad en wettig kerkelijk overleg, te besluiten, buiten eenigen invloed der Hooge Regering-, die, wanneer hare bekrachtiging daarop vervolgens gevorderd wierd, alleen zou hebben toe te zien, dat daarbij niets toegelaten wierd, strijdig met de grondwet of met de rust en veiiigheid van- den Staat-,. Ten anderen het voorschreven adres te doen toekomen aan de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, als de wettig besraande kerke lijke autoriteit, ten einde in deze, naar bevind van zaken, te handelen; Zullende, benevens voorschreven adres in originali, afschrift dezer worden gezonden aan de voornoemde hooge kerkvergadering; Alsmede gelijk afschrift aan den heer B. Moorrees, Predikant te Wijk, bij Hensden, tot informacie en narigc van hem en zijne mede-adressanten. sGravenhage den t Julij 1842. Maandag jl. is er in de kapel van het Frausche Gezantschap, eene plegtige lijkmis gehouden voor de rust der ziel van Z. K. H. den Hertog van Orleans. Onderscheidene leden van het Corps Diplomatique, verschil lende aanzienlijken dezer Residentie en de Franschen, die deze Hofstad bewonen, of die zich aldaar lijdelijk ophouden, woonden deze treurige plegtigheid bij. Uit Arnhem meldt men van den ipden dezer: In den afgeloopen nachc, ten half 12 ure, ontstond er brand, aan den Utrechtschen weg, buiten de stad, in de cigaren-fabriek van den heer Schrijver; welke fabriek, eer er hulp kon aangebragt worden, reeds eene prooi der vlammen was, terwijl ook het belendende woonhuis door het vunr was aangetast. Hoewel hec om de hooge ligging dier gebouwen (zijnde ongeveer 80 voet boven het watervlak van den Rijn) moeijeiijk wasge. noegzaam water tot blnssching bij te brengen, gelukte hec echter door den ijver en de stoutmoedigheid van sommige der bij de dienst van de spniten behoorende personen, dac men een half 2 ure den brand meester werd, en van hec woonhuis alleen een gedeelte van de kap wegbrande. De meubelt zijn voor het grootste gedeelte gered. Ongelukken heeft men niet te betreuren. De gebouwen en goederen wa ren, naar men zegt, tegen brandschade verzekerd. De persoon van H. H. Krol, die door het Hof van Drenthe, wegent poging van brandstichting ter dood was veroordeeld, is door den Koning begenadigddie zijne straf veranderd heeft in ce pronkscelling en 10 jaren gevangenschap. Te Ossendrechc, in Noord-Brabandbebben Zondag 1. I. twee broe. ders hevigen twist gekregen en tegen elkander hec mes getrokken, waar door een, die pas drie weken gehuwd was, een steek in den buik heefc bekomen, die ook weinige oogenblikken daarna gestorven is. De moorde naar ia op Belgisch grondgebied gevlugc. Uit Maastricht meldt men van den idden dezer; Sederc langen tijd leefden de gemeenten Elsloo en Stelnop 2* en 3 Jour van hier, in aanhoudend misverstand, ten gevolge van de moeijelijktieden, die door de verdeeling van den heidegrond van Graefheide tusschen deze beide plaatsen ontstaan was. Naar het schijnt, meende de gemeente Elsloo, dat deze verdeeling, omstreeks 1819 plaats gehad hebbende, ten haren n*. deele gedaan was. Op hare aanmerkingen werd eene nieuwe verdeeling voorgesteld, die echter door Stein geweigerd werd. Onder ce Belgische Regering werden nieuwe pogingen aangewend om tusschen beide gemeenten eene vergelijk te treffen, doch te vergeefs: de inwoners van Stein verzetten er zich tegen, zeggende dat die gronden hunne eigendommen waren, krachtens een langdurig bezit. Eindelijk werden onlangs, bij een besluit des Koningsde grenzen der heide tusschen de beide gemeenten bepaald; doch, op nieuw hebben de inwoners van Stein zich tegen de uitvoering van dat besluit, en thans wel feitelijk, verzet. De landmeters, belast met hec trekken der grenslijn en de plaatsing der grenspalen, zoutten, naar men meldt, mishandeld en de palen uitgetrokken zijn. Laatstleden Zondag is een bode, belasc met hec aflezen van het Koninglijk besluit en eener bekendmaking van Zijne Exc. den Gou verneur in de gemeente Stein, insgelijks mishandeld, en zijn de bekendma kingen der Regering verscheurd. Daarenboven hebben er hevige twisten tusschen de inwoners van Stein en Elsloo piaats gehad. Dien ten gevolge is gisteren een honderdtal lansiers, onder bevel van een Ritmeester en twee Luitenants, vertrokken. Deze zijn echter gisteren avond van daar alhier terukgekomen en afgelost door een gelijk aantal man schappen infanterie, aangezien er geene stallingen voor paarden aanwezig waren. Heden morgen heeft zich de Justitie naar Stein begeven, om een onder zoek naar de schuldigen in te stellen. RUSLAND. Den 30 Jnnij is te Petersburg de tijding aangebragt, dac eene afdeelinj van het leger van den Kaukasus, onder bevel van den Generaal Grabbe, door de Lesghiers in een bosch overvallen en vernield is. Men schac de versla genen op 1500 man en 25 officieren. De artillerie, welke een eind wegs was achtergebleven, is gered kunnen worden. Den 12 Junij was er in de omstreken van Wiatka zoo veel sneeuw gevallen, dat dezelve eene halve ei hoog lag en de gemeenschap eenen geruimen tijd gestremd was geweesc. ZWEDEN. Onlangs was een gerucht verspreid van een aan de Regering gedaan voor stel, om tusschen de drie Scandinavische Koninglijken, Zweden, Noorwe. gen en Denemarken, eene federative unie tot stand te brengen. De Zweedsche Minister, Graaf von IVcttcrstedtheeft in een rescript van den 14 April aan de onderscheiden Gezantschappen bekend gemaakt, dat genoemd voorstel door den Koning stellig wordt afgekeurd. Onder anderen wordt in die ver. klaring bec volgende gezegd: „De grondregelen welke de staatkunde van Zijne Maj. tot rigtsnoer verstrek, ktu, zijn niet van heden of gisteren. Hetgeen die staatkunde was in 1814, is zij ook in 1830 geweest, en is zij ook nog. Derzelver antecedenten leveren den waarborg op van hecgeen zij ook in het vervolg zal zijn, en van hare onwankelbaarheid; want zij berust boven alles op hec wederkeerige

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1