DUITSCHLAND. GROOT- BRITANNIE. Hei Is niet slechts een praalgesticht, het is in dé eerste plaats een natloi naai gedenkteeken van dankbaarheid, zoo als zij aan het nakroost jegens Willem l voegt, hetwelk het, even als in aller wenschen zoo ook in de inzigten van het bestntir ligt, te zien oprigten. Deze bedoeling mag vooral niet worden uit het oog verloren; want zij alleen ia het, welke Zijne Majesteit heeft kunnen doen besluiten, deelge nooten toe te laten in de kwijting van eenen pligt, welke Haar als door dubbele banden daartoe gebonden, in dubbele mate dierbaar is. De geest aan het stamhuis van Nassau, om overal waar het den gemeenschappelijken roem geldt zich aan te sluiten aan de Nederlandsche natie heeft ook hier Zich geopenbaard. Ten aanzien van het op te rigten monument zelf zal men, om de over tuiging te geven, dat hetzelve den grooten man niet onwaardig zijn zal, lich bepalen tot de vermelding, dat het ontwerp daarvan, in gemeenschap pelijk overleg met het Koninglijk Nederlandsch Instituut van wetenschap pen, letterkunde en schoone kunsten, vastgesteld, door de bekwame hand van deszelfs medelid, den heer Royer, zal worden vervaardigd, om vervol gens, na in metaal te zijn afgegoten, op een der openbare pleinen binnen de residentie-stad 's Gravenhage te worden .opgerigt. Men zal de gelegenheid tot inschrijving in elke stad of gemeente open stellen door de zorg van het plaatselijk bestuur, hetgeen daaromtrent, hij wege der dagbladen, of op zoodanige andere wijze, als in elke pliats meest gebruikelijk zoude mogen zijn, de noodige kennisgeving zal doen uitgaan; terwijl na den afloop der inschrijving, de namen der inteekenaren door middel der Staats-Courant zullen worden bekend gemaakt. De Minister van Binnenland.che Zaken SCHIMMELPENNINCK VAN DER OIJE. De Staats-eourant van Zatnrdag bevat het tusschen onze Regering en Sardinië gesloten verdrag van scheepvaart. Naar men verneemtis van wege het bestuur van het Departement van Oorlog aan eene Commissie van een viertal verdienstelijke officieren van het leger, zijnde de Lnitenant-Colonel van den staf Rigot de Beguins, de Majoors van Muikenvan Merhn en van Rjneveld, respectivelijk van hec wapen der infanterie, cavalerie en artillerie, de vereerende zending opge dragen, om de groote najasrs-oefeningen en manoeuvres, die die jaar door de Pruissische troepen in de Rijnprovinciën zullen uitgevoerd worden, bij te wonen, en alzoo bij het aantal vreemde officieren, die getuigen van deze wapenoefeningen in het groot zijn, ook ons leger te vertegenwoordigen; terwijl Zij tevens belast zijn, om van hunne bevindingen uit een krijgskundig tsktisch en strategisch oogpont, alsmede wat den staat, het voorkomen, de uitrusting en verpleging der troepen betreft, een breedvoerig verslag op te maken. In de vergadering van de Staten der provincie Zuid-Holland van eer. i gisteren, waten er 83 leden tegenwoordig en 3 leden afwezig. De volstrekte meerderheid van het getal aanwe-ige leden was derhalve 42. I. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in de plaats van den Baron Coiiot d'E'.cut) van H.ir.er.oordhadden er twee stemmingen plaats. Bij de eerste derzelve verkreeg Jhr. W. Bareel van Hoogelanden 35 stemmen Mr. C. B. Nederburgh 16, Mr. H. van Berkel 3Groeninx van Zoelen 2Mr. van Hees van Berkel 1 D, van Koetsveld 3 Mr. P, L Be gr«m van Jaarsveld 2Generaal Graaf van den Bosch 7, Mr. J. C. Faber van Riemsdijk 2M. T. li. Hofman 2Mr, J. L. de Grave IGroen van Prinsterer 1de Hoogleeraar Thorbecke IJhr. de Gijzelaar IMr, A. H. J, Ravestein Med-.mblik 2 A. Vogelsang 4te zamen 83 stemmen. Geen der leden eene volstrekte meerderheid in zich vereenigd hebbende, Is men tot eene vrije overstemming overgegaan. Toen bekwam de heer Bareel van Hoogelanden 42 stemmen, van Nederburgh 19, van Hees van Berkel 2 de Grave 1Groeninx ven Zoelen 1Graaf van den Bosch 4, A. Vogelsang iRavestein Medemblik a en de Hoogleeraar Thorbecke 1te zamen *i 83 stemmen. jhr. tV. Boreel van Hoogelanden de meeste stemmen bekomen hebbende veid tot lid van de Kamer geproclameerd. If. BIJ de eerste stemming ,uo. bet -rtredeod lid, Jhr. O. Refetatr van 1 Molenaarsgraafwerd dat lid herkozen met eene meerderheid van 53 van de 83 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld ais volgts Mr, van Hees van Berkel 4Hoogleeraar Thorbecke 2, de Grave 4, Mr. A. Boxman 1, Mr. D van de Wijnpersse 1, Mr. van Nederburgh 9, Mr. ven Ravestein Medemblik 3 A. Vogelsang 1Graaf van den Bosch 1S. Rijnbende 1Mej. link 1Mr. Begram van Jaarsveld 1 en Groeninx van Zoelen 1te zamen 83. III. Bij de eerste stemming voor het aftredend lid, Mr. F. Frets, werd Mr. C. B. Nederburgh met 42 van de 83 stemmen herkozen. De overige stemmen waren verdeeld als volgt: Mr. van Hees van Berkel 4 stemmen D. van Koet.veld 1Graaf van den Bosch 1Mr, F. Frets 8, M. A. T. H. Hofman 12, Mr. Bassecour Caan 2, Groeninx van Zoelen 4, C. Maat Pzn. 1, Mr, A. Siewerts van Reesema 3, Mr. J, van Dam van Noordeloos 1, Mr. Ravestein Medemblik 1Mr. Begram van Jaarsveld 1Mr. Bogaarts 1blanco 1. IV. Er haddeq drie stemmingen plaats voor de keuze eer vervanging van a,i het aftredend lid, Mr. (V. J. Junius van Hemert. Bij de eerste stemming CB vereenigde de heer van den Hemert 29 stemmen in zich. Generaal Graaf van den Bosch 19, Hofman 8, Mr. van Hees van Berkel 2, Thorbecke 3, Groe ttinx van Zoelen 3, Mr. Ravestein Medenblik 2, Schout-bij-Nacht Arriens 1, Jhr. Mr. L. de Witte van Litters 1, Mr. Bassecour Caan 2, Mr. A. S. van Reesema 1Mr. Dirk Donker Curtius IMr. Begram van Jaarsveld IMr. D. van de Wijnperse 1Blanco 2. Geen der leden eene volstrekte meerderheid verworven hebbende, ging men tot eene herstemming over. Mr. van den Hemert bekwam 28 stemmen, Generaal Graaf van den Bosch 27, Hofman 10, Mr. Ravestein Medenblik I, 1 Mr. van Hees van Berkel 9, Schout-bij-Nacht Arriens 2, Hoogleeraar Thor. becke 3, Groeninx van ZoelenMr. D. van de Wijn perste 1, Mr. J. L. A, de Grave I. Daar er nog geene volstrekte meerderheid bestond, is er overgestemd, en wel tusschen den Graaf van den Bosch, die nu 39 stemmen erlangde, en de heer' van den Hemertdie 38 stemmen bekwam. Er waren 6 oningevulde brief - 8 jes. Mitsdien werd de Generaal Graaf van den Bosch tot lid der Tweede Kamer geproclameerd, h In de vergadering der Staten van Zuid-Holland van heden, is tot lid l vin het Collegia van Gedeputeerde Staten van dat gewest benoemd, den ui heer Mr. H. C. J. Hoog, die voor het district hoofdplaats Noordwijk in die vergadering zitting heeft, en zulks in de plaats van den heer Nederburgh die Donderdag jl.door de Staten dezer provincie, tot lid van de Tweede hl Kamer der Staten-Geoeraal gekozen is. De Staten der provincie Zuid-Holland hebben heden hunne werkzaamhe. iet ten einde gebragt. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben In derzelver zitting lis wn 7 Jnlij tot leden der Staten-Generaal herkozen, de aftredende leden, Jhr. a f.C. W. DruyvestejnJhr, Mr. D. Hooft Jbz. en Mr. J. Enschedé. Die hi un Groningen hebben den beer Mr. C. Star Busman insgelijks herkozen. V De Provinciale Staten van Gelderland hebben herkozen Mr. J. de I Man en gekozen in plaats van Mr. H. J, DjckmeesterMr. M. J. Kern- ten aar. pe Provinciale Staten van Overijssel hebben in plaats van den heer j', Mr. A. Sandberg tot lid verkozen den beer Mr. W. H. Cost Jordensen lierko. j len den heer Mr. G. J. Bruce. Door de provinciale Staten van Zeeland Is de heer Mr. J. G. Hiu- I hpesi, tot lid van Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen. De Staten der provincie Noord-Braband hebben tot leden van de Tweede Kamer der Sraten-Generasl benoemd: t6. Mr. P. Gouverneur, bij voortduring; en a". Jbr, L. van Saste van IJsselt, otid lid van de Tweede Kamer, In He plaats van het aftredend lid, Jhr. P. A. van Meeuwen. De Provinciale Staten van Limburg hebben herkozen tot lid van de Staten-Generaal den Baron A. H. T. Michiels van Kerduynen, Uit Ams erdam meldt men van den 8sten Julij, het volgende: Het heeft Ziire Maj. behaagd, bij Kabinets-schrijven van den 23scen der vorige maand N°. 62, goed te keuren de verkiezing, door de tweede klasse van bet Koninglijk Nederlandsche Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en SCnoone Kunsten nitgebragt op de heeren Mr. H. Beijerman, Hoogleeraar atn het Athenaeum Illustre, hier ter stede, en Mr. A. Bogaerste Rotter dam, beide bereids correspondenten der klasse, tot leden. De tweede klasse heeft voorts nog to: hare correspondenten benoemd de heeren A. de Jager, te Rotterdam; Burggraaf Leon de Laborde, te Parija E. 1. Diest Lorgion, te Hallura, en j\r. Mr. H. M. A. J. van AschvanWijk, te Utrecht. Uit Doesburg meldt men van den 5den dezer: Alhier is door zekeren Dorus Kelderman aangebragt een ontzettend groote Steur, weike men vermuedc dat waarscnijnlijk dezelfde visch zou zijn, die voor ongeveer twee eeuwen, volgens eene overlevering, door de Kampena. ren mee een belletje aan den kop in den IJssel is geworpen, om aan een maaltijd, voor den toenraaligen Vorst bestemd,, te dienen. Het koperen belletje prijkte nog aan den kop van genoemden visch, die circa 300ponden weegt en ter algemeene bezigtiging is gesteld. HH. Belgische MM. zijn uit Engeland wederom in Belgie teruggekeerd. In Belgie heeft de verhoogde impost op de lionen-garens door Frankrijk gelegd, groote ontevredenheid en verslagenheid te weeggebragt. Den 20Sten Junij is te Sommerhansenin het Koningrijk Beijeren, over leden de Generaal-Majoor in Nederlandsche Dienst F. R, B. R. Graaf van Rechteren Limpurg, in den ouderdom van bijna 92 jaren. Uit Hamburg schrijft men van den 2 Juli) Eindelijk is men tot eene voor onze stad zeer gewlgtlge beslissing geko. men en is daardoor het verschil tusschen raad en burgerij opgeheven. In de heden gehouden vergadering is namelijk de voorslag van den Senaat opzigte- lijk de middelen tot dekking van den interest en de amortisatie der voor de schadevergoeding te sluiten geldleening door de burgerij aangenomen. Dien tengevolge zullen de grondeigenaars, tot dat de leenings-geiden geheel zijn terugbetaald, dat is gedurende 40 tot 50 jaren, jaarlijks moeten voldoen 4 per mille van de verzekeringssom der onroerende goederen, nog 1 per mille meer van de staatsgebouwen, ij verhooging van grondDelasting der verwaar. borgde gronden binnen de stad en 4J van gronden buiten dezelve. De toevloed van vreemdelingen tot de Duitsche badplaatsen Is die jaar veel geringer dan de laatste jaren, waardoor de bad- en logementhou. dersdie vele onkosten gedaan hadden, om hunne inrlgtingen te verbeteren en te verfraaijen, sterk over verliezen klagen, die zij lijden. Te Bacharach in den wijnberg van zekeren Augstein zijn den 2 Julij de eerste gekleurde druiven gezien, hetgeen sedert 1843 zoo vroeg niet was waargenomen. In de omstreken van Wurzburg is reeds een begin gemaakt met de tarwe- en rogge oogst, welke zeer ruim schijnt te zullen uitvallen, daar de korrels over het algemeen zwaar zijn. Omtrent het genootschap,'t welk in Berlijn, onder den naam van de Vrijen, zoude worden opgerigt, en waarvan de aanleggers genoemd worden jeugdige aanhangers van de zoogenaamde Hegelsche wijsbegeerte, worden thans meer- dere berigten van daar medegedeeld. Geen wonder, dat het planom eene maatschappij te vormen, die de strekking heeft, oin het Christendom te verloochenen en de Christelijke kerk openlijk te bestrijden, algemeen groote sensatie verwekt, want bet ontstaan daarvan kan voor de toekomst van grooc gewigt worden, wanneer het haar gelukt, hare stellingen op zoodanige ij ze naar buiten geldend te maken, als zij bedoelt, of wanneer haar alechtv nu. reeds vergund wordt openlijk met dezelve op te treden. Een aanzienlijk aantal mannen, zegt de KÖrj.gsberger Zeitung, die allen met de nieuwste philosophirche beweging vooruitgegaan zijn, hebben zich tot het vormen van het genoemde genootschap verbonden, hetwelk gelijke strekking heeft, als de Holsteinsche Philaleten-vereeniging, Daar echter van de bedoelingen dezer laatste, om goede redenen, nog weinig ter openbare kennisse is geko- men, zoo is het noodig, omtrent deze inlichting te geven, ten einde de pogingen der Berlijnjctie maatschappij te kunnen waarderen. De taak, welke gene zich ten doel heeft ge.teld, is, om de grondovertuiging der heden- daagsche philosophie (eensdeels, dat alle zoogenaamde openbaringen, op welke zich de positive godsdiensten beroepen, verdicht zijn; ten anderen, dat de men chelijke geest alleen in staat is, ons, omtrent de bovenzinnelijke dingen, de juiste kennis te verschatten), om deze overtuiging uit den be perkten kring der wetenschappelijk gevormden ook in den grooteren kring der maatschappij te doen doordringen eo daar geldend te maken. Gevolgelijk verwerpt zij den bijbel als oron der wnarheiden wil ook geene andere be paalde geloofsbekentenis in de plaats der overlevering stellens in één woord, geene positive leerstelsels huldigen, maar eenig en alleen de autonomie van den geest als vaan verheffen. Innerlijk heeft zij dus volkomen met de kerk gebroken en zij zou het ook uiterlijk doen, indien zij niet ieder conflict mee den Staat wilde vermijden, welke heden nog zoo eng met de kerk verbonden Is. De medeleden willen zich dns vooreerst nog slechts zoo ver van de kerk scheiden, als dit zonder openbare overtreding der wetten geschieden kan. Zij zullen zich van het bezoeken der kerken en het avondmaal onthonden, maar zich aan de kerkelijke formaliteiten, welke de Staat eischt, zooals hec huwelijk en den doop, onderwerpen. De Berlijnsche maatschippij daaren. tegen zal van den aanvang af aan beslissender optreden, en hare eerste schreda zal daarin bestaan, dat zij beproeven wil, hare breuk met de kerk openlijk en met onderteekening der namen van al hare medeleden te verklaren. Zij gelooft, dat de tijd rijp is voor zulk eene openlijke verklaring, en houdt hec voor haren pligt, overleveringen, die haar sinds lang vreemd zijn geworden, openlijk te verloochenen, en zich aan verpligtingen te onttrekken, welke zij niet meer met een goed geweten vervullen kan, daar zij door bloot lijdelijk toezigt ligtelijk in de verdenking van huichelarij kon geraken, welke zij toe lekeren prijs wil vermijden. De partijen moeten zich nu rangschikken, de schapen van de bokken gescheiden worden. Ook de kerk kan er slechta bij winnen, dat hare kudde van alle weerspannige leden gezuiverd wordt. Londen den 6 Julij. Zooals wij in ons vorig noramer reeds gémeld heb. ben, is het zéker, dat een zeker jong mensch, John Bean geheeten, voor- nemens geweest is op de Koningin te schieten, doch daarin verhinderd is geworden, doordien het pistool ketste. Een ander jongeling Dassett, die zich in de nabijheid bevond, vatie hem dadelijk, doch was genoodzaakt door den aandrang van het volk, hem los te laten, maar behield het pistool, hetgeen bij nader onderzoek bevonden werd, slechts met los kruid te Zflti geladen geweest, hoewel sommige berigten zeggen, dat er stukken van een pijpenkop op| gedaan waren. Hare Maj. reed juistVan Prins A/bert en den Koning der Belgen vergezeld, van het palels van Buckingham oaar dat vaR St, Jame», om daar I, I. Zondag godsdienstoefening te houdeu.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3