dén tweeden rang niet in hunne belangen zonden gekort worden. Het is bo» vendien ook goed, dat een kanton-Notaris ais het ware voorbereid worde en zich oefene om de kundigheden voor een hoogeren rang te bekomen. Wat bet tweede punt aangaat, stemt spreker toe, dat het onverschillig is, hoe en waar men bekwaamheden opgedaan hebbe; doch de practische kennis kan men niet uit boeken bekomen, maar alleen uitoefenen en op een notarieel kan. toor erlangen. Men beroept zich, dat de aspirant een examen van bekwaam keid moet afleggen. Maar een examen levert zelden zekere uitkomsten op. De tijd van hetzelve is voor een zoo ruim vak te kort. Vroeger heeft de Regering in de antwoorden gezegd, bestond mede zoodanige leertijd niet. Doch er is groot verschil tusschen vroeger en thans. Toen was alles een voudig. Nu echter zijn er zoo vele forraulen, bestaan er zoo vele punten, welke de nietigheid eener acte daarstellen, dat het ambt veel moeljelijker gan voorheen is. Even als Massi en Resetheeft een beroemd Nederlandsch Notaris het gewigt aangetoond, dat een gegradueerde twee, en een niet ge. gradueerde vijf jaren leertijd bij een Notaris doorbrenge. Het ambt van No. raris is te gewigiig, er hangt te veel van af, om niet allen mogelijken waar borg voor eene practische kennis te bekomen. Eene oefening, een leertijd is een zekerder waarborg, dan het meest voldoende examen.-De redenaar beschouwt het ontwerp voorts alsnog andere onvolledigheden bevattende. Bij hetzelve wordt van de Notarissen te veel gevergd, terwijl hun te weinig vertrouwen geschonken wordt. De heer Schooneveld heeft de voordragt in eene uitgebreide rede verdedigd. Na het naauwkeurig onderzoek, welke dezelve ondergaan heeft in de Ka. mer, Iaat het ontwerp weinig te wenschen over. De spreker gaat de ver. schillende gemaakte bedenkingen na, en bestrijdt die. De classificatie is zeer goed en het meest in het algemeen belang. Hij kan niet toegeven, dat een Notaris ten platten lande minder bekwaamheid zou moeten bezetten dan xfine ambtgenooten in de steden. Het tegendeel is waar. Bij eerstgenoemden komen gevallen voor, waarmede men in de steden niet te maken heeft. Bo vendien de examina zijn voor allen gelijk. De suppressie van de Kamer der Notarissen, moet hij goedkeuren. Slechts zeer weinige zijn op de hoogte barer roeping geweest. Men moet hier geene vergelijking maken met de Kamer van Discipline voor de Advocaten. De Notarissen zijn ambtenaren; van hen bestaat een bepaald getal. Hetzelfde is het geval met de Procureurs ook deze zijn ambtenaren; ook voor hen is de Kamer gesupprimeerd. Iets anders is dit met de Advocaten: daarvan is het getal onbepaald.Omtrenc den leertijd zegt de redenaar, dat eene bepaling van tijd moeijelijk is, daar men voor verschillende personen andere bepalingen zoo moeten maken: de een heeft twee jaren noodig, terwijl een ander in twee maanden hetzelfde magtig is. Bij de examina zal ook van de kundigheden eens Candidaats blijken. Alles zal In deze van de uitvoering der wet afhangen. Het is waar, dat dikwerf de bepaling van twee uren voor het examen te kort is, doch dit Is ook het minimum. De examinatoren zullen, wanneer het noodig Is, hec ontbrekende aanvullen. De borgtogt is de fado reeds lang afgeschaft, en bevat dus hier niets nieuws. De afschaffing van het passeren eener acte voor twee Notarissen draagt mede allezins de goedkeuring van den redenaar weg. Het zou welligt nuttig zijn, dat dit plaats had, doch dan moest de tweede Notaris in dezelfde verantwoordelijkheid deelen als de eerste. Op die voor. wsarde zou geen tweede Notaris een stuk willen teekenen. De veranderingen in art. 4 en 6 zijn mede wenschelijk. Omtrent dit laatste zou de redenaar gaarne ingelicht worden, of de Regering al dan niet van gevoelen is, dat de Notaris zijn ministerie, wegens hec niet geven van voorschotten, mag wei geren.De eedsaflegging is chans juist zoo, als de redenaar het heeft verlangd. Omtrent art. 59 gelooft hij dac de sprekers, die zich daarcegen verklaren, de ware bedoeling van hec artikel niet begrijpen. De meening van hetzelve is, dac de oncvangers der regiscratie alleen op te| sporen heb» ben de gebreken in de accen voorkomende, en hun onderzoek zich niet verder uitstrekc. Gaarne zou hij van den Minister de bevestiging van dac gevoelen te gemoet zien. De redenaar heeft intusschen enkele bezwaren, waaromtrenc hij gaarne van den Minister inlichting zou verlangen, onder anderen betreffende art. 65, nopens de overbrenging der minuten. De heer Gouverneur deelt vele der bezwaren door vorige sprekers ge» »öni» «torn van Hf» rs» liol/nmpno iralir-L rinapr» Hrten af hanuPn De heer van Rappard verklaart zich voor hec ontwerp. Hij heefc nog wel eenige bedenkingen tegen sommige bepalingen, doch meenc dac men persoonlijke gevoelens moet opofferenom eene zoo veel verbeterde wee tot stand te brengen. De heer van Rosenthal is van hetzelfde gevoelen; hij verlangc echter inlichting omtrent een paar punten en wel omtrenc art. 6 en 31, De heer Geven zal voor hec ontwerp stemmen. Het doet hem echter leed, dac daarbij nog niet den korten en duidelijken wetssciji in hec oog gehouden isen hij hoopt dat de Regering in het vervolg bij andere voor. dragcen, daarop bedacht zal zijn. Hij bejammert hec, dac in deze nieuwe Nederlandsche wet, eene oude Fransche wet aangehaald en voorloopig in stand gehouden worden. Zijne Exc. de Minister van Justitie verdedigt de voordragt in eene uit» gebreide rede. De heer Modderman zal voor het ontwerp stemmenhoezeer hij nog eenige bedenkingen tegen eenige ondergeschikte bepalingen van heczelve heeft. Hij herinnert, dat de Minister hec bezwaar tegen art. 59, nopens Ide ambtenaren der regiscratieniet opgelost heefc. Zijne Exc. de Minister beantwoordt den spreker. De heer van Rosenthal bedankt den Minister voor den ontvangen belang, rijke ophelderingen. Bij hoofdelijke omvrage is het ontwerp met 43 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Hooft, van GoltsteinAnemaetRyche. virsei, RomtneUytwerf Sterling, Gouverneur, Repelaer en iVarin. De vergadering gaat daarna onbepaald uiteen. In deze Residentie is aangekomenen aan het Hótel de Maréchalde Turenne afgestapt, Zijne Exc. de Generaal Prisse, nieuw buitengewoon Gezant en gevolmagcigd Minister van Zijne Maj. den Koning der Belgen bij hec Nederlandsche Hof. Uit Amsterdam melde men van den 3oscen Junij: Op den 28sten dezer overleed alhier, in den onderdom van bijna 61 jaren, de heer Ludovicus Hamerster Ameshojf, Ridder van de orde van den Neder- landschen Leeuw, Oud Lid van den Raad dezer Stad en van dien van de Koninglijke Akademie van Beeldende Kunsten alhier, enz. Naar zijne beste vermogens bevorderde bfi het ware en goede. Hij onderscheidde zich door dienstvaardigheid, weldadigheid en liefde voor letteren en kunsten. Hij was algemeen geacht en wordt door zeer velen betreurd. In de maand Jnnij zijn op den spoorweg van Amsterdam naar Vee- jienbrug bij Lisse vervoerd 39,656 personen, en 18/19,251.10 ontvangen, ketgeen bij de ontvangst der vorige maanden gevoegd maakt 64,476.42 J en htt getal personen brengt toe 137,671. Uit Sloten meldt men van den 28scen Junij: Gaven wij, ruim drie maanden geleden, berigt van het ongeluk, in onze nabijheid schipper Kuipers en zijn gezin overkomendoor hec zinken van lijn schip in het Haarlemmermeerwij vinden ons op nienw verpligc een dergelijk onheil bekend te maken, daar op den nösten dezer meand, des avonds omstreeks 8 ure, een scheepje, geladen mee zand, in de nabijheid van den droogmakings-dijk der Haarlemmermeer, achter dit dorp, ten gevolge der massa's water, die over boord sloegengezonken is. Den schipper met zijne mede zich san boord bevindende vrouw bleef geen ander middel van tedding over, dan in den mast van hetzelve te klimmen, en hebben zij ge. lultkig hun' nood door teekenen aan de in bet kanaal liggende schippers kun nen te kennen geven, waarop er een van dezelve, genaamd Antonius Rom- touts, met zijn schip, vergezeld van Jan de Jager en nog zes andere persó- nen, naar hen zijn toegezeiid, hetwelk echter, door den hevigen wind èn golven, niet dan met levensgevaar was te bewerkstelligen, doch hetwelk met alle krachtinspanningen gelokte, zoodat zij beiden van eenen gewissen dood gered hebben, hoewel zij bij het weder terugkeeren van het gezonken schip zeker veronderstelden, dat zij allen hun leven zouden verliezendaar het roer van het schip in de touwen van den mast van het gezonkene vast. raakte, zoodatwanneer het hun niet spoedig gelukt ware hetzelve los te krijgen, hun vaartuig ware omgeslagen en zij alien zouden verdronken zijn, doch zij hadden het onuitsprekelijk geluk, met de geredden behouden aan wal terug ce komen. Even als Kuipers en zijn gezin, is ook deze schipper, genaamd Pieter de Kwant en vrouw in het Al-gemeen Armhuis alhier opge nomen, daar alles, wac zij bezaten, in en met het vaartuig gezonken is, en zij geen ander verblijf dan in hetzeive hadden. Troosteloos zijn deze menschendaar zij met dit Vaartuigje alles verloren hebben en geen mlddei'e'n hoegenaamd bezitten, noch om in hun onderhoud te voorzien, noch 0111 middelen in het werk te stellen, om, wanneer al daartoe nog mogelijkheid ware, hetzelve te doen ligcen, Men meldt uit Groningen van 30 Junij: Gisteren heeft de publieke aanbesteding plaats gehad van hec leggen van de aardebaan en de bestrating van den kleiweg van Groningen naar Win- sum. De heer IV. van Dijk, van Blankeham, in Overijssel, heeft hec leggen van de aardebaan en de bestrating van dezen weg aangenomen zoo men verneemt, voor eene som van ruim ƒ70,000. In den loop van hec volgende jaar zal derhalve deze kleiweg, die gewoonlijk gedurende hec grootsce gedeelte van het jaar onbruikbaar ia, in eenen ten allen cijde bruik- baren straatweg zijn herschapen. Men verheugc zich over deze aanstaande belangrijke verbetering van de communicatie dezer stad met een volkrijk en bloeijend gedeelce der provincie, en hoopc, dac hec wel slagen dezer onder neming moge strekken tot een aanmoedigend voorbeeld, om meerdere we gen, in deze provincie, die thans dikwijls niec of moeijelijk ce gebruiken zijn, en die daarvan de koscen zouden kunnen dragen, in straat- of grind wegen te veranderen, en alzoo met het Gewestelijk Bestuur, dac in de laat ste jaren met hec beste gevolg veel aan hec verbeteren van wegen heefc te koste gelegd, mede te werken toe bevordering van de middelen van com municatie, en daardoor coc vermeerdering van bloei en welvaart in onze provincie. Nog meldt men, dac digc bij de stad, in het gehucht Helpman, we derom eene arbeiders-woning, door twee gezinnen bewoond, is afgebrand. Uit Leeuwarden meldt men van den 29 Junij: Heden morgen, ongeveer 5 ure, ontstond alhier brand, ten huize van den verwer Mennes, op de Nieuwstad bij de voormalige Vrouwenpoort, welke, ware dezelve niet bij tijds ontdekt geworden, zeer noodlottige gevolgen na zich had kunnen slepen. Hoezeer men de ware oorzaak niec kan gissen, schijnt dezelve ontscaan te zijn in hec bovenste gedeelce der huizinge, waar de verfwinkel zich bevindt. Met drie spuiten, die dadelijk ■angebragt werden, is men dan ook al spoedig geslaagd, den brand meester te worden, en alzoo het huis en de belendende gebouwen voor vernieling te behoeden. Ook wil men, dat een vuur gevat hebbeDd vac mee zwavel, hecwelk zich op den zolder bevond, en ontzettende wolken verstikkende dampen ontwikkeldeveel heeft toegebragc coc seniemg der vlammen. Hoe zeer de ontsteltenis groot was, is de schade, zoo aan het gebouw als aan de meubelen, niet zoo aanmerkelijk als men aanvankelijk wel vreesde. Het bekende Belgisch dagblad de Lynx heefc aangekondigd, dat bet zal ophouden te worden uitgegeven, omdat hec zich met den Messager de Gand en des Pays-Bas vereenigd heeft. RUSLAND. Z. K. H. Prins Hendrik is den ipdeo Jnnij in welstand, aan boord van hec fregat de Rhijuce Petersburg aangekomen. Op bevel der Regering is ce Petersburg eene medaille geslagen, op de "Anr Hrif» iarfn voorgevallen Welar»e*»ike gebeurtenis a millioen RoomsCtl Katholijken tot de Grieksche kerk zijn terug gekeerd. Deze Russische onderdanen in de westelijke gouvernementen waren in 1200 gemeenten ver. deeld, hadden meer dan 2000 kerken en over de 4000 leeraars. Dat eene zoo talrijke menigte plotseling in den tijd van weinige maanden in de schoot der Moederkerk terug keerde, die zich voor 300 jaren door de hierarenie der Roomsch Katholijke kerk had laten afscheuren, blijft in de jaarboeken der kerk eene belangrijke geöeurienis. Op de voorzijde van den gedenk, penning ziet men het beeld des Verlossers, met de woorden bovenaan- Door geweld losgescheurd 1596; en onder: Door liefde weder vereenigd 1839 Op da Iteerzijde ziet men hec heilige kruis omstraald, en leest men de woorden Triomf der regtgeloovige leer. Den 2J5. Maart f6. April1839. Op dezen dag stond de Keizer het verzoek der Roomsche Katholijke Bisschoppen en al de geestelijken toe, om cot de algemeene Grieksche kerk terug te keeren De Graaf Stelstoij heeft deze medaille geteekend en de Graveur Ulkin gegra veerd. Clemens VIII heeft bij de afscheuring in 1596 ook eene medaille doen slaan. Op de voorzijde ziet ffien zijne beeldcenis, en op de keerzijde den zelfden paus op zijn troon zitten en voor hem een bewoner van westelijk Rusland geknield met het omschrift Ruthenis réceptis 1596. Den pden Mei en 3 volgende dagen heeft er te Nowo-Ussolsk in hec Gouvernement Perm in Rusland, een vreesselijke brand gewoed. Dezelve was ontstaan in een der gebouwen van de uitgebreide zoutwerken aldaar die aan de familie i'/rngtasri/coebehooren, en had zich in korten tijd zoo ver verspreid, dat alle pogingen tot blusschen vruchteloos waren. De brand hield drie etmalen aan en legde op eene uitgestrektheid van een half uur alles In de asch. Tusschen de 5 en 600 woonhuizen, de oude prachtige domkerk, een groot aantal steenen en houten zoutziederijen met de daarbij behoorende werken, vijfden magazijnen mee een onmetelijken voorraad zout meer dan 30,000 vademen brandhout, zijn|eene prooi der vlammen geworden' terwijl met de zoutziederijen ook de middelen van bestaan van het grootste gedeelte der bevolking vernield zijn. DUITSCHLAND. Zijne Maj. de Koning van Beijeren is, na eenige maanden afwezigheid in Italië, den 24Sten Junij in zijne staten wedergekeerd. Hec voor HH. KK. HH.den Erfgrootherrog van Saksen-Weimar en zijne aanstaande Gemalin, de Prinses Sophia der Nederlanden, bestemde gedeelte van het Groothertogelijk paleis, wordt zeer prachtig ingerigt. Ook wordt het slot Ettersburg nabij Weimar, hersteld om voor voornoemde Vorstelijke personen tot zomerverblijf te kunnen dienen. Sedert 1838 is de vaart met de Duitsche rivier-stoombooten aanmer. kelijk toegenomen. In hec genoemde jaar werden er 81.028 reizigers en 118,779 centenaars koopgoederen vervoerd, en in 1841, 114,966 reizigers en 147,002 centenaars. Te Hamburg zal den 5 Julij een boet- en bededag gehouden worden en dit voortaan jaarlijks plaats hebben. Er zou, naar onderscheidene Duitsche dagbladen willen, te Berlijn een genootschap zijn opgerigconder den naam van de Vrijen, ten doel hebbende, om zich van de Christelijke Kerk af te scheiden en die te bestrij. den. Het genootschap zou bestaan uit aanhangers van de Hegeliaansche wijsbegeerte. Sedert eenigen tijd beeft de Gazette de la Haute Allemagne stukken medegedeeld, ten einde de Duicsche Gouvernementen over te halen om eene algemeene amnestie voor alle politieke misdaden te geven. Dit edel denk.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3