dien kam daartegen gewis ten sterkste zon verzetten; voor het overige worden er op het Belgisch grondgebied slechts drie sloizen gevonden, aan eene van welke men reeds verbeteringen heeft aangebragt, die men ook voornemens is aan de beide andere te bewerkstelligen. Zoo als het plan thans is opgemaakt, zou de weg loopen van Maastricht over het territoir van de gemeenten van Meerssen, Houthem, Valkenburg, Oud-Valkenburg, Schin op Geul, Wijlre, WittemSimpelveld en Boec holtz naar de grenzen, met eenen zijtak, aanvangende op het territoir van Simpelveld tot Kerkraede. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ingekomen eene Koninglijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, nopens de af- en overschrijvingen op de staatsbegrootingen voor 1841, 1842 en 1843. Ten gevolge van de overbrenging van de afdeeling Gevangenissen van het Departement van Binnenlandsche Zaken naar dat van Justitie, wordt bij dit ontwerp voorgesteld, om de op de gemelde begroo tingen voor die afdeeling uitgetrokkene sommen, van het hoofdstuk voor de Binnenlandsche Zaken af te schrijven en naar dat van Justitie over te brengen, Verzending aan de afdeelingen. Is ontvangen een verzoekschrift van veehouders te Llsse, die hunne be zwaren doen kennen tegen het aanhangige ontwerp nopens het fonds voor den landbouw.Verzending aan de Commissie. De heer Mutsaers heeft kennis gegeven, dat hij, ten gevolge van eene huisselijke omstandigheid van dringenden aard, verhinderd wordt, de verga. dermg bij te wonen.Aangenomen voor kennisgeving. De Commissie tot de verzoekschriften heeft verslag gedaan: I. Bij monde van den heer Schooneve/ds 1°. op zes verzoekschriften van Not'arissen te Amsterdam, Rotterdam, in de arrondissementen Dordrecht, 's Hertogenbosch, te Gilze enz., die hunne bezwaren doen kennen tegen het ontwerp van wet nopens het Notariaat; en 20. op een adres van den Raad der stad Almelo, die hunne bedenkingen kenbaar maken tegen de voordragt, nopens de oefening van her kies- en stemregt. In dat adres wordt gezegd, dat men gehoopt had, dat de heerlijke regten voor altijd zonden zijn afge. schaft- dat echter die hoop, tot groot leedwezen der verzoekers, niet is verwezenlijkt; dat in de bovenvermelde voordragtdezelfde bezwaren ge vonden worden, die er tegen het reglement van 1825 bestaan; en dat men het er voor' blijft houden, dat hier te lande geene heerlijke regten meer kunnen gelden. II. Bij monde van den heer van Rosenthal: 1. op een adres vin 59 in. geze'tenen van en op de Srailde, in Drenthe, die hunne bezwaren ontwik, kelen tegen de aanhangige wetsontwerpen nopens het kies- en stemregr. Zij dringen er op aan, dat de leden van den Raad van Smilde,op dezelfde wijze als alle andere raadsleden worden benoemd en 2°. van den Graaf van Rech. teren Limturg,A\e opkomt tegen een requaest, hetwelk onlangs door 29 inge. zetenen der stad Almelo aan de Kamer is ingediend, en waarbij de requaes. tranten hunne bedenkingen hadden ingeleverd tegen het voorgedragen ont. werp, waarbij de heerlijke regten, die hier te lande, naar hunne meening, afgeschaft zijnweder in het leven worden teruggeroepen. III. Bij monde van den heer Uytuierf Sterlingop een adres van eenige geërfden in de provincie Gelderland, die hunne klagten over het bestaande Geldersche polder-reglement doen kennen, en die beweren, dat zoowel het bestaan van het reglement, als deszelfs ten uitvoerlegging, in strijd met de grondwet is. De Commissie herhaalt, dat zij dit onderwerp van het hoogste belang oordeelt. Bij vernieuwing beveelt zij het aan de aandacht der Kamer aan zij stelt wederom voor, het requaest ter griffie neder te leggen. D*e heer Luyben dringt er op aan, dat het verzoekschrift, als bevattende eene klagte over schending der grondwet, aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken worde gezonden, ten einde Zijne Exc. de Kamer des. wege inlichte. De heer van Goltstein en andere leden ondersteunen dat gevoelen. De heer van Rechteren meent, dat men het regt, hetwelk de Kamer heeft, verzoekschriften aan den Minister te zenden, niet behoort te verzwakken, dat er voor eene verzending een behoorlijk onderzoek der zaak dient plaats te hebben; dat wanneer het requaest ter griffie wordt nedergelegd, er gele. genheid bestaat, om eenlg voorstel te doen, en d.. e. .ï.d.» -=.»i5 t>.P..ia besluit kan worden genomen. Ter stemming overgegaan zijnde, wordt met eene meerderheid van 28 tegen .7 stemmen besloten het verzoekschrift ter griffie neder te leggen. Teen het nederleggen ter griffie, en alzoo voor het verzenden van hec reouaest aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken hebben ge. stemd de heeren: Luyben, Bruce, van Heeckeren, van Heioma, Romme, Cockinoa Star Busman, Modderman, KniphorstGouverneur, Petitvan Goltstein, van Panhuys, de Backer, Luzac, Wrwey-Mejan en Tromp. IV Bij monde van den heer Michiels van Verdunnen: op een adres van een Hervormd armbestuur, dat zijne bedenkingen tegen het ontwerpnopens het Notariaat, doet kennen. Alle de verzoekschriften, waarop heden verslag gedaan iszullen ter griffie nedergelegd en de deswege gedane verslagen gedrukt worden. Daarna wordt de vergadering gescheiden. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat het bedrag van bij de Ontvangers der accijnsen voor den brand van Hamburg gestorte gel den. den l8den dezer bedroeg f 69,603. Het gerucht, als of Z. Exc. de Minister van Financien Rochussenal» Gouverneur-Generaal naar Java zou vertrekken, wordt van goederhand tegengesproken. Minister van Staat belast met de generale directie voor de zaken der Hervormde Kerk enz., aangeboden nominatie tot ver- vulling der predikantsplaats in de Hervormde gemeente van Ten Boer (Gro- pingen,) zijnde eene Koninklijke collatie heeft Zijne Ma] bij besluit van den l8den Junij 1842, N. 238. tot predikant aldaar benoemd, den heer B. J Cramer van Baumgarten, Candidaat tot de heilige dienst. Nalr men verneemt, heeft Z. M. de Koning van Zweden en Noor wegen den heer Bassltden zoon, zijne bijzondere tevredenheid te ken- Ten doen geven, wegens de toezending aan Z. M., van een door genoemden heer geschreven werk over de Mntmottchnse. Als een blijk der hooge tevre denheid van den Monarch, heeft Z. M. denzelven heer Bassli toegezonden eene zeer fraaije gouden medaille, met het borstbeeld des Konings. Van den Helder schrijft men van den 20Sten dezer: Heden morgen zijn van hier uitgezeild de schepen Fanny, Kapitein Flens, Generaal List. Kapitein Sandman; Schoon Verbond, Kapitein DraijerJavaan, Kapitein Fillers, alle naar Batavia, en de Hatlinge, Kapitein Dijk, mu Suriname. Door de stoomboot Amsterdam binnengesleept Zr. Mi. fregat PalembanKapitein ter zee Freudenberg, aan boord hebbende den Schout bii Nacht" Lucas gewezen Opperbevelhebber der zeemagt in Oost-Indie en familie, komende van Java. Het geheele Etst-Major van dit fregat is op de in Óost-Indië zijnde oorlogsbodems verdeeld en dit getal weder door re- oatrieerende officieren aangevuld, uitgenomen de Commandant des fregats de Chirurgijn-Majoor Faas, de schrijver Binks en de {-iriuinant ter zee der «de kl IViikes welke hunne betrekkingen aan boord hebben behouden, en herwaarts zijn teruggekeerd. Eerlang wordt ook hier verwacht Zr. Ms. oor logsbrik de Wiegende Vischdie te gelijk met de Palembang de reede van Batavia heeftVerlaten, aümede Zr. Ms. fregat BeUona. Verder zijn nog binnengekomen de schepen Louisa Maria, Kapitein Jasit, van JavaJakob Roggeveen, Kapitein Rolf, en Oost-India-PakketKapitein Bakker, van Pas- «aroeane Met gemelde schepen zijn onderscheidene passagiers van Indie herwaarts gekomen, als de Schout bij Nacht Lucas en familie, de heeren ten Kate en Dupperon, ambtenaren, met de Palembang; de heeren A. Herz, H. K. van de Peil, ambtenaren, en C. Dekker, particulier, met de Jakob Roggeveen; de heer Rlatt, echrgenaote en twee kinderende Luitenant ter zee B. M, Staring, benevens de gepasporteerde militairen Duvivau, Freij en Hoogerdijkmet de Louisa Maria. Uit Utrecht schrijft men van den 22Sten dezer: Gisteren avond is Z. K. H. de Prins Alexander, die zijne doorluchtige moeder op Soestdijk had bezocht, naar het Loo terug gekeerd. H. M. de Koningin zet dagelijks hare wandeling in de omstreken van Soestdijk met Prinses Sophia voort; gisteren liet Hoogstdezelve zich door den weldadigeri regen daarin niet weerhouden. Men verneemt, dat Hoogstdezelven nog eenige dagen op het slot zullen doorbrengen. - Uit Nijmegen meldt men van den 23 Junij: Het langdurige fraaije en drooge weder heeft, sedert eenige dagen, plaats gemaakt voor regen en onweder. Zware buijen trokken over onze stad, en onder anderen Woedde gisteren namiddag een zwaar onweder van bliksem en donder vergezeld; bij welke gelegenheid de bliksem de katoenen ga ren-spinnerij van den heer J. F. Huyssen, op het Marienburg, heeft ge troffen, zonder aldaar eenige schade te hebben te weeg gebragt. Dezelve is ingeslagen door eene kleine opening in het dak; heeft alle vertrek ken van het geheele gebouw doorloopen, is gedeeltelijk boven, door eenen muur, in welken dezelve een' stee» had weggeslagen, uitgegaan, en voor een ander gedeelte langs den trap of door de groote deur verdwenen. In alle vertrekken waren vele fabrijkarbeidera werkzaam; overal was veel bewerkt of onbewerkt katoen voorhanden, en in vele kamers had zich de stof van het katoen aan den zolder en andere ligchamen als een kleed vast. gehecht, en niemand der werklieden, even min als iets der goederen, stol. fen of gereedschappen, heeft het minste letsel bekomen, hetwelk wel als een wonder is aan te merken, daar het zeker is, dat, wanneer men met eene brandende kaars door sommige vertrekken ging, aldaar brand zonde verwekt worden. De bliksem liet echter overal eenen dikken rook en onaart. genamen stank na. In de gemeente Heeze in Noord-Braband, is de bliksem den 2tsten dezer, des avonds in eene woning geslagen, heeft brand verwekt en zijn 4 huizen in de asch gelegd. De gemengde Commissie tot regeling van den uitloop der wateren in Vlaanderen, is thans weder te Gent vereenigd. Van wege Nederland be vinden zich aldaar de heeren Snoeck, van der Heere, Hennepuin en Caland, en van wege België de heeren Noil, Lcjeunc, Walters en Mocket, welke laatste tevens als Secretaris fungeert. OOST-INDIE. Uit Java heeft men berlgten tot den 10 Maart. Op het eiland heerschte eene volmaakte rust, doch de ongewone droogte van 1841 had, bij het in. vallen der regens, aanleiding gegeven tot vele ziekten, gelukkig van geenen hevigen aard. Van Sumatra waren te Batavia berigten ontvangen van eenen geruststellen, aard, ook ten aanzien van het district Mandhéling, alwaar onlusten aange. kondigd maar gelukkiglijk niet uitgebarsten waren. Er bestond wel bet ver moeden eener zamenspanning van eenige hoofden, doch genoegzame daad. zaken ontbraken, om dat vermoeden te vestigen, hetwelk voor het overige slechts op zijdeliogsche berigten gegrond was. Intusschen waren er militaire voorzorgen genomen, zoodat zich in die landen eene talrijke mobiele ko- lonne bevond, welker bijeentrekking voldoende was geweest, om alle voor. nemens tot opstand, zoo die bestaan hebben, te verijdelen. Na een naauw. keurig onderzoek waren drie hoofden van Mandhéling, wier gedrag geene voldoende waarborgen scheen op te leveren, tijdelijk naar Natal verwijderd. Tijdingen van Banda van den 26 November I. I., deelen eenige bijzonder, heden mede, wegens een merkwaardig natuurverschijnsel, op dat eiland voorgevallen. Nadat de vuurberg aldaar, sedert eenige dagen, sterk had gerookt, en eene drukkende hitte, gevoegd bij eenen, met tusschenpozenheerschende doodelijke wind-stilte, het vermoeden eener op handen zijnde aardbeving had opgeweitt, aeed zich werKcy. P—- -»o i-uveraoer een TTgte icWz. gevoelen, die welligt 50 a 60 seconden aanhield, op oen aösteu daaraan volgende, 's morgens ten 6 ure, ontwaarde men op nieuw eene schudding van den grond gedurende een paar minnten. Kort daarna hoorde men in de verte een zonderling geluid, als dar van een zwaar nedervallenden regen, en spoedig deed zich het vreemd verschijnsel, als een zeebeving kennen, door de geweldige slingeringen en bewegingen der ter reede liggende schepen. De zee rees somtijds binnen den tijd van twee minuten meer din negen voe. ten boven haar gewoon standpunt en ontzettend was het gezigt der woede, waarmede de golven, nu tot ongewone laagte ineenstortten, dan weder met vernieuwde kracht opstegen. Meer dan drie kwartier uurs hield deze zee beving aan, welke zonder aanzienlijke schaden of ongelukken is afgeloopen, vermits het juist eb was; doch waarvan de gevolgen allertreurigst konden zijn geweest, indien de vloed den waterspiegel zeven acht voet hooger had doen rijzen. De oogst der Gouvernements-prodncten werd voor 1842 geschat als volgt: 988,210 pikols koffij, 829,485 pikols suiker, 2,150,000 ponden indigo, 388,300 ponden thee, 139,500 ponden kaneel, 48,400 ponden cochenille. DUITSCHLAND. Zijne Maj. de Koning van Pruissen heeft den gewezen Nederlandschen Gezant, den Graaf de Perponcher, benoemd tot Grootkruis van den Zwar ten Adelaar. Nog heeft Z. Pruissische M. tot Gezant aan het Nederlandsche hof benoemd den Graaf von Koningsmarkenthans in die betrekking, te Kon- stantinopel, en in de plaats van dezen den Graaf van Lottum tot biertoe Gezant in Nederland. Ook heeft Zijne Maj. de Koning van Pruissen aan de Boekhandelaars Hof' man en Comp. te Hamburg, wier drukkerijen geheel door den brand vernield zijn, wederom verlof verleend, om hunne werken in Pruissen intevoeren, hetgeen hun te voren verboden was. Nog heeft Zijne Maj. den beroemden toonzetter Meijerbeer benoemd tot Directeur-Generaal der muzijk, met eene jaarwedde van 3000 thlrs, en mei de vergunning tevens van een jaarlijksch verlof van zes maanden, ten eindl zijnen nieuwen post met zijne werkzaamheden te Parijs te gelijk ce kunnei waarnemen. Ook sprak men van het oprigte» van een conservatoire k musiqne te Berlijn, onder het bestuur van Mendelssohn Bartholdywaarvoor Z. M. voorloopig jaarlijks 15,000 thlrs. zou toegestsan hebben, In de nabijheid der stad Berljjnis van staatswege eene inrigting vw gymnastische oefeningen tot stand gebragt. Bij de Regering van Hamburg, was den sisten dezer, voor dei' brand f 2,625,000 ontvangen. Het leger van Denemarken bestaat thans op den voet van vrede ei: 24,150 man, waarbij 4000 ruiters en 3400 artilleristen. -De Keizer van Rusland heeft, op het verjaarfeest dereehtvereeoigta! van den Grootvorst Troonopvolger, aan 85 naar Siberie verwezenen onder scheiden genadeblijken doen toekomen35 zijn van dwangarbeid geheel be vrijd geworden, en aan 13 is zelfs de bevoegdheid toegekend, om in Siberie ,1 doch beneden den rang van officier, in de staatsdienst te treden. Den i4den dezer zijn HH. KK. HH. Prina en Prinses Frederik den Nederlanden, te Petersburg aangekomen. Te Smyrna was voor het eerst op Sacramentsdag door deRoomscbei eene openbare proceisie, onder goedkeuring van de Regering, gehouden.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2