MENGELINGEN, -) het leven heeft doen, komen. Zij, die door het bewind in Port in Prinée waren afgezonden, om den toestand van de Kaapstad op te nemen, vonden baar geheel verwoeat, en de zee over het grootste gedeelte hirer puinhoo. pen golvende. Op eene soort van eiland waren de in leven gebleveo inge. zetenenwaaronder vele zwaar gewonden. Ook Gonawes heeft zwaar geleden; de kerk, het raadsgebouw, de ge. vangenis, het arsenaal en andere aanzienlijke gebouwen zqn geheel vernield. Men telde er insgelijks vele dooden en gewonden. De aardbeving had eene westwaartache rigting. Men was voor het lot van andere plaatsen zeer beducht. Dezelve heeft zich over eene ontzettende groote oppervlakte van zee en land uitgebreid. Zij is bijna op alle eilanden gevoeldnoord, westwaarts van St. Domingo, tot in bet diepst van den Mexikaanschen zee boezem, toe zelfs in Loniaiana, dat ia van den nésten tot den 91 sten graad lengte. ITALIË. Den e5sten Mei heeft de Paus met zijnen ganschen geestelijken en mill, talren hofstoet bjj den Koning van Beijeren, op zijne villa Malta, op Monte Pincio, een bezoek afgelegd, hetgeen voor eene uitstekende eer gehouden wordt, daar het anders de hofetiquette te Rome verbiedt, dat de Pauseenen doorreizenden vreemden Vorst bezocht. Den nésten heeft de groote wereldberoemde processie, bij gelegenheid van het sacramentsfeest plaats gehad. De optogtdie drie uren noodig had om eenen bepaalden weg door Rome af te leggen, bestond uit niet minder dan in,ooo personen. BÜ eene thermometer van 19 tot no graden heerscht in Italië aan. houdend regenachtig en stormachtig wederhetgeen ernstige jbezorgdheid voor de zaadvelden en olqfboomen verwekt. Nog meldt men uit Rome van n Junijdat de Koning van Beijeren zich aldaar nog ophield, vele werkplaatsen van kunstenaars bezocht, en hen bij zich op een feest had genoodigd. Verder wordt uit die plaats het volgende geschreven: Wij hebben een nieuw militair wetboek bekomen, hetwelk de aigemeene goedkeuring wegdraagt. De leden der Commiasiewelke hetzelve hebben zaamgesteld, hebben elk eene groote gouden medaille met bunnen naam van den Paus ontvangen. Wij hebben alhier vreesselijke stormen en onweders gehad, welke groote schade aan veldgewas en boomen hebben veroorzaakt. Den 39 Mei was het een orkaan, die daken en schoorsteenen vernielde, boomen ontwor. telde, en de 500-jarige prachtige pijnboomen op den Cavallo van derzelver kruinen berooide. Deze in dit jaargetijde zeldzame woede der elementen ichijnt zich ook aan de menschen te hebben medegedeeld. Verscheidene gruwgame moorden hebben dezer dagen alhier plaats gehad, onder deze verwekt aigemeene verontwaardiging het vermoorden van een knaap door «enen geestelijke, oom van het kind. DUITSCHLAND. Bi] de opvoering van het treurspel de Hugenootenden 8sten dezer te Berlijn, had er een ongeval plaats, hetwelk de •chroomiijkete gevolgen had kunnen hebben. Aan het slot van de derde acte, toen het scherm viel, geraakte een zijcoulies in brand. De schouwburg was eivol. Toen men de vlam door het scnerm zag Uitkeren, snelde alles naar de uitgangen, alwaar in een oogenblik een zoodanig gedrang was dat men voor ongelukken yreesde. Intusschen had men door tegenwoordigheid van geest den brand spoedig gebluscht, en verscheen de acteur op den voorgrond om zulks met luide stemme bekend te maken, waardoor.bet gedcaag en de verslagenheid «en einde namen. 1 Aan den oever der Wïrcbi, in ülonawyzijn iteenkolenmijnen ontdekt. Br is eene Commissie benoemdom de uitgestrektheid der mijnen door boa. ringen re ondertoeken. Zoo sis men uit Hanover van >13 Junij berlgt, ia de Stendevergadering bezig met te beraadslagen over bet budjec van ontvangsten, dat is over de Oewilliging der belastingen. Tegen veler verwachting beeft de financiële Commissie geene vermindering der belaating voorgesteld, niettegenstaande de ontvangsten van het afgeloopen jaar de ramingen zooverre overtroffen, dat bet lotipeude rekenigsjaar met een batig saldo van ruim 1,000,000 thlr. sluiten zal. Ni>g verneemt men van daar, dat de Regering eindelijk aan de Stenden de dikwerf gevraagde staten en aanwijzingen gezonden beeft, over de voor de konen van uitrusting van het leger uit het overschot der lands kas, (zoo als bekend is, zonder bewilliging der Stenden,) gebruikte gelden. Die stuk. keo zijn met het begeleidende kabinetschrijven aan de militaire Commissie gezonden om daarop te dienen van consideratien en advies. Te Geneve is den 10 Junij de nieuwe grondwet vau dat kanton met 4,844 tegen 530 stemmen aangenomen. Een gerucht, dat niet weinig opziens gebaard heeft, is sedert eenlge dagen in omloop. Men verzekert namelijk dat er in Stockholm een aantal afschriften verspreid zijn geworden van een ontwerp, dat niets geringets len doel zou hebben, dan om eene aigemeene Noordsche vereeniging tus- schen Denemarken, Zweden en Noorwegen te stichten. Dit plan, hetwelk, aaat men verzekert, door een geheim genootschap in Denemarken ontWor. pen en aan enkele vertrouwde personen toegezonden is, wil van de drie Rijken eene vereenigde republiek maken, onder eenen op gezette tijden aftredenden voorzitter, die telkens door een der drie Rijken op deszelfs beurt zou benoemd worden. Men kan niet zeggen, dat dit ijlhoofdige om. werp hier veel bijval vindt. De vier pakketten, welke onder de papieren van Gustaaf lil gevonden iztia en bet opschrift voerdenDoor den regerenden Koning van mijn „gealacht te openen", zijn op bevel des Konings aan de orde der vrijmet selaren overgegeven, daar het bleek dat zij papieren tot die orde betrekking hebbende inhielden. In de vorige week zijn dezelve in de vrijmetselaars loge ie Stokholm onderzocht waarbij een afgevaardigde der Hoogeschool van Upsala tegenwoordig wal. Alle oiec tot voormelde orde betrekkelijke pa, pieren, die daarbij gevonden werden, zjjn naar Upsala teruggebragt, No. pens den inhoud daarvan is niets bekend gewordeD. GROOT- BR IT ANNIE. Londen 15 J»nq. Hare Maj. heeft in haren geheimen Raad te Buc. llttghant gehouden, verklaard toe te stemmen in het huwelijk van haren leef Prins George van Cumberland, Kroonprins van Hanover en Prinses Maria van Saksen-Altenburg. Zoo als men weet, is Prins George blind, In hec Hoogerhuis is door een lid den inhoud van het voorstel me. bgedeeld, om eene zekere verandering ia te voeren in de regten op de puen, de suiker en het timmerhout. Hec Lagerhuis heeft thans al de artikelen van het tarief aangenomen ai Vrijdag zal de ,3de ieziog plaats hebben. Men twijfelt geen oogenblik ui hetzelve zal met groote meerderheid worden aangenomen. Bij hec Gouvetneménc zijn tijdingen uit Afghanistan ontvangen «uige dagen later dan de voorgainde, meldende, dat het den Britschen Ctoerul Pollock gelukt was, om zich met den Generaal Sale te jellalabad ie vereenigenen nu ia stitt zou zQa gemeenschappelijk met dezen de I «petitiën voort te zetten. PROMOTIEN aan de LE YD SCHE HOOGESCHOOL. Den je Junij. de Heer Mello Sichurmanvan Zwollemet Theses. Den 17 lunijde Heer Gcrsrdus de VriesAz. J. U. D. ,van Haarlem, in de Let- Wen, na'het verdedigen zijner Dissertatie: ie Foenoris Nauiici Contractu lure Altico. Op dien aelfde dagde Heer Guilulmus Adrianus Cornelius ie Jongevan 's Hage «1 bet verdedigen zijner Dissertatie, continens: Historiam Juris Mercatorii Belgii Seften- irimtis usque ad Annum i8n jus Francitam apud nos fuit introductum, DE ARRESTATIE der HERTOGIN van BERRT, door den Oud-Prefect van Politie gisquet. (.fervo/g en Slot.') Niettegenstaande dit voorval, durfde Deutz zich bij drie legitlmlaten te Nantes begeven; men ontving hem met smaadredenen, en zag hem meereden voor eenen verrader, voor een agent van hec Gouvernement aan; dit was het noodwendig gevolg der depêches vsn het comité van Parijs ontvangen. Dit alles echter was slechts eene vergissingTot den oorsprong op klimmende, verkreeg ik de zekerheid, dat hec berigt, door de handlaogers der Hertogin gegeven, niet op Deutz toepasselijk was, maar op een mijner agenten, zeer wel bq de parijj gezien, die twee dagen vóór het vertrek van Deutz, van zeiven de rigting van Nantes had genomen, in de hoop van door hare Hoogheid oncvangen te worden, en baar meester te worden... Het misverstand werd weldra ook te Nante» opgehelderd. Van toen af aan werd Deutz, in plaats van verstooten te worden, opgezocht; men wenschte hem geluk, vroeg hem de brieven waarvan hij brenger was, dezelve werden dadelijk aan de Hertogin bezorgd, die hem oogenblikkelijk eigenhandig schreef» «Een man waarop gij kont vertrouwen, zal u den 35 October, 'savonds zes ure, komen afhalen, en tot gids bij mij verstrekken." De Prefect der Neder-Loire, en de heer Jol], waren met Deutz over eengekomen, om de Hertogin bij deze eerste zamenkomsc te arresteren, maar de agenten van Policie, die in last hadden de stappen van Deutz te volgen, om hec huis ce kennen, waarin hij zich begaf, verloren zijn spoor midden in de stad. Deutz verhaalt op de volgende wijze de omstandigheden der receptiewelke hem bij de moeder van Hendrik V ce beurc viel 1 „Ik zag eertt alleen den Graaf de Mesnari, wien ik naar de Hertogin vroeg; zij hoorde mij, want oogenblikkelijk kwam zij van achter een schuc te voorschijn, mij zeggende: „Daar ben ik, mijn waarde Deutz." Op deze woorden, met goedheid uitgesproken, voelde ik mij verzwakken; mijne oogen werden beneveld, en ik werd magtelooi, toen naderde de Hercogin, met die goedheid welke haar eigen was, bood mij zelve eeoea stoel, er bjj. „voegende: Kom toe u zeiven, mijn vriend." „Die toon, dat geluid, die voorkomenheid, doordrongen mij, en een oogenblik kwam er twijfel bij mij op, omtrent de noodzakelijkheid barer irrestaiie. Maar in den loop der conversatie, welke drie uren duurde, had een der sprekers de onhandigheid mij op nieuw de plans der partij bloot te leggen, mij te herinneren, dat de verovering der kroon voor Hendrik V, niet dan door burger-oorlog en vreemde bulp mogelijk was, terwijl de Her. login van hare zijde mij verklaarde de Vendée niet dan door geweid te zul len verlaten, en dat zij op eenen algemeenen opstand tegen de opening der Kamers rekende. Ik vergac toen de medelijdende en ongelukkige vrouw, om slechts in haar eene Prinses ce zien, die haar land vijandig wasde burgers te wapen roepende, en wier hoop op vreemd geweld steunde." Hec vrnchtelooze dezer bijeenkomst ontmoedigde Deutz niet; hij vroeg en verkreeg een nieuw verhoor voor den November bjj de jutvrouwen DuguignyLaten wij hem nog de voorvallen van dien dag verhalen: Alvorens mij naar de Hertogin te begeven, was ik bq mevrouw B, ont boden geworden, die cwee brieven had ontvangen met het volgend opschrifc ia het Engelsch op den omslag: Geef de ingeslotenen aan onzen vriend. Niet wetende.of deze brieven voor de Hertogin of voor mij waren, gaf mevr B. mij dezelve. Ik brak een derzelve open, maar poch opschrifc, noch hand. teekeniog erkennende, veronderstelde ik, dat dezelve voor de Hertogin waren. „Den éden, ten 4] ure, wat ik bq hare hoogheid. Bij bet overhandigen der beide brieven, waarvan de eene geopend was, verontschuldigde ik mii wegens mijne Indiscretie, toen zfi mij met welwillendheid in de rede veilen de, ze.de: „lk heb geene geheimen voor u; ik zal dien brief in uwe te genwoordigheid lezen." Dadelijk deed zij door oplossende middelen de mee sympathieke inkc geschreven letters te voorschijn komen. Een derzelve verwittigde haar op hare hoede te zijn, daar men met zekerheid wist, dat een man, die geheel haar vertrouwen bezat haar verraden en verkocht iiad aan den beer Thiers voor een millioen. De Hertogio wierp dezen brief mee onverschilligheid op eene tafel, waarop dezelve een uur lacer werd in beslag eenotnen, en mij glimiagchende aanziende, zeide zij: „Gij hebt het gehoord Mr. Deutz, misschien zijc gij het? E11 ik antwoordde haar op denzelfden toon: „Hec is mogelijk." Dit gesprek duurde omstreeks één uur, en coen ik de Hertogin verliet, zeide zij mij: „Vagr wel, heer Baron, keer naar uwen pose tetug en vergeec niec dat het eerste kanonschoc aan de Schelde gelost, het sein van onze zegepraal in Frinkrijk zal zijn (1)." Bij hec verlaten van dit huis, gaf Deutz het afgesproken ceeken aan de Agenten van Politie; op hec oogenblik werd de woning omsingeld, bezet en doorzochc; men zag eene tafel voor zes personen gedekt; men maakte zich meester van den brief, waarbij het verraad van Deutz werd kenbaar gemaakt, maar vondc niemand dan de jufvrouwen Duguigny. Deze antwoordden mee eene schijnbare gerustheid op al de vragen, verklarende, dat zij geheel alleen waren; dat zij vier vrienden te eten wachtcen, waarvan zij dadelijk de ver. zonnen namen opgaven, en daarom de tafel voor zes personen hadden ge dekt. Hare kalmte, hare onverschilligheidhet spotachtige van haar gelaac bragten de Agenten in verlegenheid. Men begon te twijfelen, men liep naar Deutz om uitlegging te vragen, maar hij was vertrokken, doch niec zonder den heer Maurice Duval verzekerd te hebbendat de Hertogin zich in het huis der jufvrouwen Duguigny bevondc, alwaar hq haar zoo even verlaten had en zonder uitdrukkelijk verzocht te hebben, dat men den heer de Bourmont niec zoude arresteren of kwellen. Hoe te veronderstellen, dac Deutz zonder reden de rol van eenen bedrie ger, ook jegens de openbare magc zoude apelenf Buitendien waren dezes borden en de brief, welke op de tafel was gevondendair, om de waarheid van het door Deutz beweerde ce beveiligen. Het onderzoek werd dus dea geheelen nacht doorgezet, doch zonder resultaat. In de mondelinge instructien door den heer Thiers aan den heer Joly ge. geven, die de nasporingen bestuurde, had de Minister wijzelijk alle mogelijke gevallen voorzien. De maatregelen van het Gouvernement waren reeds zoa dikwijls verlamd geworden, dac hq gemeend had eene ongewone volharding te moeten aanbevelen. Overeenkomstig deze instructien, bleef men zoeken, en verwittigde de jufvrouwen Duguigny,dat des noods haar huia zoude worden afgebroken, om eindelijk de schuilplaats der Hertogin te ontdekken, of den uitgang ce vinden waardoor hare vlugc zoude hebben plaats gehad, wane er konden geheime gemeenschappen met de naburige woningen of onderaardsche wegen naar andere punten der stad leidende, bestaan. Welk eene celeurstelling zoo de Hertogin weder oncsnapce Welk eene zedelijke en materiële krachc had deze omstandigheid aan hare partij gegeven; welk eene ontmoediging bij de mannen van bet bewind! Hoe de vlugtelinge weder op te sporen? Hoe eenen nieuwen Deutz te vinden? Eene groote ongerustheid heerschte te Nantes en te Parijs; deze zaak hield alle gedachten bezig. Reeds den 7 No. vember vóór den middag, kende het Gouvernement de zamenkomsc van Deutz met de Hertogin; wij kenden het begin van het drama, wjj wachtten de ontknooping met eene koortsachtige ongerustheid af. £1) De Hertogin dorlt hier op de eene maand later begonnen expeditie van Ant, werpen.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3