DUITSCHLAND. GROOT- BRIT ANNIE. FRANKRIJK. By de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON* te Leyden, se Tekenen van het in werking brengen dier ontworpens wet uit het fonds voor den landbouw geene schadevergoeding n.'.er zi\ worden gegeven voor vee, hetwelk ten gevolge eener ziekte van welken aard ook, gestorven is. De renten van het fonds voor den landbouw, gevoegd bij de opbrengst der belasting, kunnen bij voorrdiiring worden aangewend tot bestrijding der daarbij, vermelde uitgaven. Te rekenen met het jaar 1843 zal de bescürijving voor deze belasting geschieden op dezelfde wijze als, en te gelijker tijd met die voor de personele belasting, en in zooverre dns op den voet van art. 30 der wet van 25 Maart 1833; zullende het diehstjasr voor de belasting ten be hoeve van net veefonds blijven ingaan met 1 Januarij, maar de aangifte vol gens att. 26 van die wet moeten plaats hebben naBr den stand van zaken op IS Mei. De aangiften voor deze belasting zullen moeten worden gedaan in de gemeente alwaar het vee gestald is, of in de weide zich bevindende, ge stald zou zijn, indien het zich niet in de weide bevond. De belestingschul. digen, welke bevonden worden de door hen verschuldigde belasting te heb ben verkort of daartoe aanleiding te hebben gegeven door zich niet, of door valsche cf onvolledige opgaven niet behoorlijk van hnnne verpligting ten aanzien der van hen gevorderde aangifte te hebben gekweten, zullen, be halve tie geslotene belasting en de opcenten, over het geheele jaar verbeuren eene boete van 10.00 van elk rund of paard, en eene van 2.00 vao elk schaap, dat zij verzwegen zullen hebben. De vervolgingen door de regt- banken ter zake van de verbenrde boeten, tallen plaats hebben op den voec van art. 50 der wet van 29 Maarc 1833 voormeld, doch niet dan met toe stemming van den Minister van Binnenlandsche zaken, die ook magtiging zal kunnen verleunen, om ter zaken van de verbeurde boeten met de over tredeis in schikking te komen. Voor het vee, vallende in de termen der schadevergoeding, hetwelk in de jaren 1840, 1841 en 1842 mogt zijn aange kocht, nadat de beschrijving in die jaren heeft plaats gehad, zal alsnog ver goeding op den voet der wet van 30 Mei 1840 worden gegeven, mits de veehouder bij zijne aanvrage de vereischte bewijzen ovetlegge, waaruit blijkt: i°. dat door hem overeenkomstig de bestaande voorschriften, behoor lijke aangifte van hetzelve is gedaan; en 2°, dac hij, de zoo wegens het reeds te voren bezeten vee als hergeen hij verder in den loop van ieder dergenoemde jaren mogt hebben bezeten of rangekocht, verschuldigde belasting behoorlijk heeft voldaan of zich alsnog beeft aangemeldom op de kohieren dier jareo te worden gebragr. 7. ij, die zich verzetten of tegen de dooding van hun vee, hetzij ziek of schijnbaar gezond, in de gevallen waarin dit door of van wege de Hooge Regering wordt noodig geacht, of tegen de uicvoering van alle verdere maatregelen van voorzorg, znllen worden gestraft met eene boete van/Tooo of daar beneden, doch niet minder dan 200, of wel met boete en gevan genzetting van niet meer dan zes maanden en niet minder dan eene maand, alles naar gelang van de meer of min verzwarende omstandigheden die de zaait hebben verzeld; zeilende, indien de overtreding van den schuldige zijnerzijds met een feitelijk verzet is gepaard gegaan, de boete in geen geval minder dan looo, en de gevangenisstraf, afzonderlijk of te zamen met de geldboete, minder dan van zes maanden zijn. In de memorie tot toelichting bij dit ontwerp gevoegd wordt onder anderen gezejd, dat de voortdurende verwoestingen der longziekte de uitgaven tot eene hoogte hebben doen klimmen, welke ondanks de jaarlijksche opbrengsc der belasting, spoedig eene geheele uitputting van het fonds zou tengevolge hebbenindien op den tegenwoordigen voet moest worden voortgegaan. De opbrengst der beiasting bedroeg in 1841ƒ121,315.08, dezelve kon gemiddeld op 120,oco begroet worden. Gedurende dat jaar beliepen de uitgaven, zoo veel men kan nagaan, reeds de som van 429,670.94}, waarbij nog komt het vermoedelijk bedrag der declaratiën over het laatste kwartaal van 1841die echter nog met alle ingekomen zijnvan ƒ70,000, dus ie zamen 499,670.94}. Ter voorziening in deze uitgave, en in de eerste van 1842, heeft men van het kapitaal, eene som f 1,600,000 moeten, afschrijven. Zoodat hetzelve thans nog maar bestaat uit 2,957,000. Bij voortduring wordt de voorstelling in den Koninglijken Nederland. tcheti schouwburg, van het melodrama: de Aardbeving op het eiland Marti rique door een taltijk publiek bezoent. De heeten BinglefHammeeher en roejufvrcuw Stooperdaal onderscheiden zich door de waarheid van hun spel, en in het algemeen verdient de opvoering van het stuk alle lof. De decora, tien, costumen en verder tooneeltoestel zjjn zeer prachtig en doelmatig, en dragen mede niet weinig bij, om de voortdurende opvoering van dit nuk, gelijk vroeger die van de Schipbreuk der Medma, te verzekeren. Levendig waten bij de jongste voorstelling de toejuichingen der aanschouwen, en allezins ie regt werden aan het einde der representatie de voornaamste daarin voorkomende tooneelspelers teruggeroepen. Commissarissen van de bad-inrigting te Scheveningen hebben bekend gemaakt, dat, ten gevolge eener gunstige beschikking van den Commandant van het regiment jagers, alhier in garnizoen, de muzijk van gemeld corps, gedurende dezen zomer, des Zondags avonds op het terras van het Badhuis zich zal laten hooren wanneer het weder zulks toelaat. Uit de kolonie Veenhuizen wordt van den loden dezer het navolgende geschreven: „Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat een detachement, sterk 74 man, behoorende tot de bedelaarskolonisten, zich vrijwillig hebbende aangegeven tot de militaire dienst in de Oost-Indien, na behoorlijk examen vooraf te hebben ondergaan, heden naar Groningen Is opgerukt. Onderscheidene van hen hadden reeds te voren den militairen stand leeren kennen, en sommige waren zelfs in Oost-Indiën geweejt. Men mag zich van zulke gezonde, krachtvolle manschappen wat goeds beloven. Men verneemt, dac hun goed voorbeeld reeds weder anderen heeft opge. wekt, om zich insgelijks aan te melden. Uit Amsterdam meldt men van den löden dezer: In den nacht van Zaturdag op Zondag II., omstreeks half een ure, ver. meende een der bewoners van den Heiligen Weg, nabij het Huis van Arrest, een bijzonder gedruisch onder den grond te hooren, hetgene hem deed ver moeden, dac er welligc door eenige gevangenen poging tot uitbreken gedaan konde worden. De cipier als nu hiervan verwittigd, heeft bevonden, dat de zaak werkelijk zoo was, maar is de uitbrekers zoo snel met zijne suppoosten overvallen, dat hun de tijd ontbroken heefc, om het in hunne hokken reeds opgebrokeneweder te stoppen, en alzoo voor zijn oog te verbergen. Hierdoor was nu alles in een oogenblik verijdeld. ITALIË. Uit Aquila schrijft men van 4 Mei: De regtbaHk heeft uitspraak gedaan In de zaak van het oproer, hetwelk alhier in het voorgaande jaar heeft plaats gehad. Negen personen zijn ter dood veroordeeld, en reeds aan drie hunner is hec vonnis voltrokken; van de overige 6 is de voltrekking geschorst. Zes anderen zijn tot levenslange gevangenis in de galeijen, en dertig tot 25 en 30 jarige gevangenis in de ijzers verooideeld. De Nederlandsche Staatsraad, Gezant bij den Duitschen BondvonScherf, is door Zijne Maj. den Koning van Ptuissen benoemd tot Ridder van den Rooden Adelaar met de Ster. Uit Hamburg schrijft men van den mden: Onze dagbladen zijn gisteren wederom in derzelver gewonen vorm in het licht verschenen, en alles neemt zachtkens aan zijnen ouden gang. Rust eu orde heerschen door de geheele stad; de vrijwilligers, die zich in den tijd des gevaars, aan de burger-politie aangesloten en gewigtige diensten bewe zen hebben, zijn dotjr den Senaat, onder dankzegging, afgedankt geworden. Ook een gedeelte der burgerwacht is naar huis teruggezonden. Door kracht. dadigen bijstand zijn aan de meeste huisgezinnen, die goed en have verloren hadden, woningen aangewezen, en onder de armen worden dagelijks gekookte spijzen uitgedeeld. Intusschen kan men nog niet de straten geheel vr« doorkrnlssendaar de puinhoopen nog op vele plaatsen rooken en niet overal 2jjn weggeruimd. Reeds zijn de handelszaken hervat, en het disconto heeft zich, niettegenstaande al de bezwaren, op 4 per cent gehouden, tegej welken koers een onzer voornaamste bankiershuizen aanzienlijke sommen ge, nomen heeft. De Groothertog van Mecklenburg-Schwerin heeft 30,000 marlt ter beschikking, voor de door den brand ongelukkig geworden personen ge steld. De stads bibliotheek is gered, doch drie andere openbare boekverza. melingen zijn eene prooi der vlammen geworden. Opmerkelijk is het dat voor 82 jaren ook op den 5 Mei te Hamburg een zware brand gewoed heeft. De Groot-Hertog vin Mecklenburg heeft 30,000 mark aan de hulp- vereenigingen te Hamburg doen geworden. In de Kamers der Hanoversche Stenten is too,000 thl. goedgenemd om Hamburg te ondersteunen De stad Keulen heeft reeds ƒ16.000 bij. eengebragt. Te Londen was tot hetzelfde einde zeer spoedig 120,000 beschikbaar geiteld en eetiige bankiert te Parijs hebben voor 62,000' Ir. ingeschreven. 1 Men Khrijft uit Konatantinopel, van de helft der vorige maand, dar. op bevel des Sultans, achc nieuwe regimenten infanterie, ieder van drie bataljons, tollen opgerigt worden, waartoe door de provinciën Bagdad Mossul en Bassora de manachappen zullen geleverd worden. De Porte voelde zich zeer beleedigd, doordien de voor de Engelsche soldaten, die aan den Syrischen veldtogt deel genomen hebben, bestemde iromen gedenkpenningen waren teruggezonden. De Engelsche Regering be. weeide, dat dezelve van zilver hadden behooren te zijn, aangezien die, welke aan de Tnrksche soldaten gegeven zijn, van dat metaal waren, Londen den 14 Mei. Eergisteren Is het asngekondlgde gecostumeerde bal ten Hove gehoudenhetgeen In pracht en luister alles overtroffen heeft hetgeen sedert de dagen van Karei II gezien is. Te midden van de balzaal zaten op eenen troon Hare Majesteit en haar Gemaal, rondom dezelve de Koninglijke famielje, welke van tijd tot tijd aan den dans deel namen of de rijen der genoodigden doorwandelden. Behalve degenen, welke aan de Fran, sclie, Italiaansche Doinche Spaansche, Russische en Schotsche quadrille» deel namen, en daarvoor de kleeding der aanzienlijksten uit die Lauden In onderscheiden tijdperken, gekozen hadden, zag men hier ook de costumen nit eenige andere gewesten, die van Chinesche Prinsen en Mandarijnen niec uicgezondeid. Hec dansen werd door een prachtig souper in de eetzaal afge wisseld, waarbij de kostbaarheden, voor soortgelijke gelegenheden U(j bet Hof aanwezig, op de smaakvolste wijze ten toon ware gespreid. Met de laatste tijdingen, in 12} dag uit New-Yotk aangebragt, heeft men uit Amerika de verzekering verkregendac er vgn den gemelden invaf van de Mexicanen in Texas niets waar was. Parijs 15 Mei. Dagelijks sterven er nog menschen aan hnnne bekome» wonden bij het ongeluk op den spoorweg eenige personenwelke uit het gevaar zijn gered zijn krankzinnig geworden. De Aartsbisschop van pa heefc verordenddac er in alle kerken eene mis voor de slagtuffets zou gehouden worden. Z. M. de Koning en de andere leden van het Voratelhk geslacht gaan de bevolking voor in hec verstrekken van geidelijken en anderen onderstand aan de ongelukkige gekwetsten, of de betrekkingen der overledenen. Men verzekert, dat Z. M. en de overige Vorscetqke personen, vergezeld van de Ministers, Zondag aanstaande den eersten togc met den spoorwegtrein mar Versailles zullen medemaken, die na hec onheil van verledene wee» voor het publiek zal plaats hebben. Men heefc zulks raadzaam geoordeeld, 00 den verkeerden indruk weg te nemen, dien dac onheil op de nevolking heeft voortgebiagt. Niet aan ae stoomkracht, maar aan hec overapannen derzelve. moet dat oogclolt word on 0 De piegtige uegrafeoli der abgtoffera van het spoorweg-onheil it op Dingsdag bepaald, Als een bewijs, hoe veel Indrnlt hec spoorweg-onbeil op de Pargzenar» gemaakt had, itrekt, dat eenige avoaden na elkanders) de tcnouwbnrg-zaleii bijna ledig geweest zijn, hetgeea onder de grootste revolutiën nimmer ge beurd wts. De Ktmer van Afgevaardigden heefc de voordrage over de spoorwe- genwaarbij bepaald werd onderscheiden spoorweg-linie aan te leggen met 2J5 tegen 83 stemmen aangenomen. Uit Algerie heefc men wederom berigt van een gevechc der Frinsches tegen de troepen van Abdei-Kadtr in de bergpassen van Bab-Taza, welke eene groote nedetlasg geleden hebben, zijnde meer dan 200 Arabieren ge. dooden 80 gevangen gemaakt. De Franschen hadden 25 doodea en ge- kwesten. In de provincie Oran was dej gewigtige ontdekking gedaan van eene goudmijn, twee zilver-, twee koper- en onderscheiden ijzer- en loodmijneni benevens eene van antimonium. In de Madridsche Cortes heefc de eerste Minister verklaard dac er ten aanzien van het huwelijk der jonge Koningin nog niets bepaald was ets de Spaansche Regering zich ten dezen opzigte van niemand wetten zou laten voorschrijven. a111 186ste Koninklijke Nederlandsche Loterij. Trekking der Vijlde Klasse iste Lijst. N". 24, eene premie van 1000. ade Geene. Heden beviel van eene DOCHTER, |E. M. FABER, geliefde Echtgenoote van Leyden den i6den Mei 1842. J. KROS. UIT de HAND te KOOP: Een groot, ruim, hecht, sterk en wel doortimmerd HUIS en ÉRVEstaande en gelegen op een der volkrijksten straten binnen dezen Stad, met een groot ruim Voorhuis, geschikt voor alle Winkel-affaires, en twee Beneden Behangen en een Onbehangen Kamers, Keuken met Regen- en PutwaierspompOverwulfde Kelder, ruime Binnen plaats met Kasten, twee Boven-Voorkamers, twee Achter-Kamers en Mei den-Kamertje, een groote roime Droogzolder met Provisie-Kascen en Tnrf- Zoldertje en groote Vliering. De Kooper kin des verkiezende de helft der Kooppenningen op hetzelven laten stzan met een jaarlijksche aflossing 4 5, percent interest, te bevrageB bij den Boekhandelaar A. A. DERKSEN, op- de Hooglandsche Kerkgricht, Wijk 7 N°. 991. Op Woensdag den 25sten Mei zal aan het Verkoophuis op de Hooi— gracht worden verkocht 1 Een Nette en Zindelijke INBOEDEL, mitsga ders een Collier van twee toeren Paarlen met Diamant Slot, Deftige Juweelen Oirlietten en ronde Oorringen, Dito Hzodringen, Duo Speld, welgeregelde Zak-Horologien in Gouden Katten, Gouden Snuifdozen waar van een met Speelwerk, Dito Horologiëa-KettingenDito Cachet met Speek- werk, een Boek met Gondeo Slooten, een Zilver Tafel-Comfoord, Dit» Theebui, Dito Zontveten, Dito Vischapanen, Dito Lepels, Vorken en-Mes ten, Dito Inktkoker, Dlco Zak-Tabs kldozen waarbij een fraai met Beeldw werk en meerder oogemnnt Gouden en Zilveren Werkenalsmede eene Ver« zameling vin Gonden en Zilveren Penningen en Munten, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebragt. AMea op Dingsdag voor de Verkoop ping te zien.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2