Jr, ie vsVker. ver hei Bcuwk'mdfg Rcisrn. 7; "keren Deoriigt -, Natuu'f' fi Werktuigkunde aan: C. J. Oudshoorn, J. W. van der Stfrp,, A. J. Bouckeu, M. P. Meerburg, H. van Romrurgh, W F. van Ha.trop, J. Rijk, W. van Benten, J. SchreüderW. van Dui&cRen, i'. Herfst, A. M. Türion, C. Blansjaar Jr., M. Couvre, B. van Uriel Z. A, E. van Eldik. De zilveren Medaille itt het Pleisterteekjrsen werd doqr. den Spreker uitgereikt aan A. J, KouweLs, en het Accessit by loting toegewezen aanC. F. BeRREe; aan C. P. van der Ark, die door de ionng was weggevallen, was een Boekgeschenk tot aanmoediging beschonken. De kleine zilveren Medaille voor de Beuwkty.de werd uitgereikt aan J, de Sauvage, en het Accessit aan J. van Luuwaü Az. En eindelijk de groote zilveren Medaille voor de Bouwkundeaan. J. C, Rijk, en het Accessit aan H. J. Giezen. Deze prijsuudeeling werd afgewisseld door aanspraken van den heer S. van Dissel, en dankbetuigingen door de jongelieden W. G. L. Topeé, A. H. Eigeman, C. Blansjaar Jr. enf C. R.JK, en liep aldus wederom, 200 wij vertrouwen, ten genoegen van allen at. De tegenwoordigheid van den Wel Edel Achtbaren heer Weihouder van Hoorn en van den Hoogge leerden heer van der Boon MesCSS, lid van de Maatschappij van Nijver heid en van eene talrijke schaar toehoorders had de plegtigheid van dit uur vermeerderd, Uit 'sGravenhage meldt men van den Aprilt Zijne Maj. heeft den heer A. R. Houtkoper, gepeniionêerd officier van gezondheid, wegens verdiensten door zijne voorzaten aan Oranje en den Staat bewezen, benoemd lot H. D. Secretaris-particulier. Zijne Maj. heeft Mr. J.van Lakerveld Bisdom eervol ontslag gegeven als Auditeur-Militair bij den Schuttersraad te Brielle en in zijne plaats be. roemd Mr. A M. de Rouville welke tevens zijn eervol ontslag als isie Lui tenant omvangen heeft. De Staats Couraut van Vrijdag bevat het volgende: De heden uit Berlijn ontvangen berigten van den 24Sten dezer, geven de Bangename verzekering, dat er in den toestand van Zijne Maj, Koning Willem Freierik, Graaf van Nassau, eene voortgaande verbetering plaais greep. Het dien dag uitgegeven bulletin luidde als volgt: Zijne Maj. de Graaf van Nassau heeft een zeer gerusten nacht gehad, en aanhoudend van gisteren avond tot heden morgen geslapen. De Itooris en de hoest bebnen den doorlnchtigen patient veriaten, terwijl de eetlust toe. genomen is. Eene heilzame uitwaseming heeft plaats. Des namiddags ten 3 ure. De toestands van Zijn» Maj, is ook heden gedurende den dag naar wensch gebleven, Dieffenbach. Het bulletin van den assten, te Berlijn uitgegeven, luidt als volgt: Zijne Maj. de Graaf van Nassau heeft eenen gerusten nacht gehad, en niet enkele kleine tusschenpoozen geslapen. De toestand van den Door lnchtigen patient verbetert zich In alle opzigten. Dat van den 2östen: Zijne Maj. de Graaf van Nassau heeft een rustigen nacht gehad. Zijne Maj. heelt niet meer gehoest, en met kleine tusschenpoozen goed geslapen, De eetlust neemt toe en de Doorluchtige patient toont meerder opgeruimd. held van geesr. Volgens particuliere brieven, gedagteekend 25 April, mag men zich met een spoedig herstel vleijen. Het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende ontwerp van wet omtrent de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale en plaa'selijke Bestoren, behelst onder andere de volgende bepalingen: 1°. Met betrekking tot de provinciale Besturen. Om lid vau de vergade ring der Staten van de provincie re kunneij zijn, zal men binnert het Rijk of deszelfs koloniën moeten geboren wezen, of brieven van naturalisatie beko. men hebben, of, bij wetdniding, voor Nederlander gehouden worden; inge- zeten der provincie zijn; gedurende ten minste een jaar in dezelve gewoond hebben en in de lasten aldaar beschreven zijn geweest; den ouderdom van 25 jaren hebben vervuld; in de ridderschap binnen de provincie beschreven zijn, ofwel de vereischten tot uitoefening van het stemregt voor den stede- lijken of landeiijken stand bezitten, zonder in eene der uitsluitingen van dié bevoegdheid te vallen. Kunnen niet leden van de Staten zijn: die zich onder curatele bevinden; die in siaat van faillissement of van kennelijk onvermo gen zijn, en die afstand van hunne goederen aan hunne schuldeischers hebben gedaan; die een vonnis, tot eene onteerende straf, ten hunnen laste hebben, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die in dienst zijn van cenige vreemde Mogendheid, en zij die, buiten 's Konings toestem ming, vreemd pensioen genieten; de leden van eene der Kamers van de Staten-Generaal en de griffiers bij dezelve Kamers; de leden der provinciale Hoven, de griffiers van de Provinciale Staten, en voorts allen, zonder on derscheid, welke, ter Provinciale Griffie, of aan het gouvernement der provincie eenig bezoldigd ambt of bediening bekleeden de leeraars bij eenige godsdienstige gezindheid. De leden der Staten mogen elkander niet nader, dan in den 2den graad van bloedverwantschap beataanvoor zoo ver zij door hetzelfde kiescollegie benoemd zijn. De benoeming van de leden der Staten zal geschieden voor eenen termijn van vijf achtereenvolgende jaren. Elk jaar zal een vijfde, of een aantal, zoo na mogelijk aan het vijfde, der leden van iederen stand aftreden; zullende echter de aftredenden weder verkiesbaar zijn. De leden der Staten, welke gedurende eene gewone ver gadering, uit dezelve afwezig blijven, zullenbij den aanvang der eerst volgende vergadering, door de Staten verklaard worden van hun lidmaatschap vervallen te zijn. Indien echter redenen van verontschuldiging mogten zijn aangevoerdzullen deze aan de beoordeeling der Staten worden onderwor pen, die, bij het tijdig inkomen van zoodanige redenen, daarover beslissen. Het getal van de leden der Gedeputeerde Staten-Vergaderingen de evenredigheid der vertegenwoordiging van de verschillende standen, blijven overal geregeld 7,00 als die thans zijn. Wijzigingen of veranderingen in de eenmaal bestaande regeling worden, na ingewonnen advies van de Staten der betrokkene provincie, door de wet vastgesteld. Bij gedeeltelijke af treding en vervanging, zal het collegie van Gedeputeerde Staten telkens in den loop van vijf jaren geheel worden vernieuwd. De aftredende leden zij'n weder benoembaar. De benoeming der leden van de Gedeputeerde Staten zal geschieden voor eenen termijn van vijl jaren, met uitzondering van hen, die ter vervulling eener buitengewone vacature mogten benoemd worden. De leden van Gedeputeerde Staten, die, buiten toestemming van het collegie, gedurende meer dan eene maand, zonder wettige redenen,uit de vergaderingen van Gedeputeerden afwezig blijven, zullen door de alge— meene Staten Vergadering verklaard worden van hunne Commissie in de Gedeputeerden te zijn vervalleh. 2°. Met betrekking tot de plaatselijke Besturen, Het bestmir in iedere stad is samengesteld uit eenen Burgemeester, Wethouders en leden van den Raad, zoo ais bepaald is of zal worden, op de wijze, voorgeschreven bij art. 130 der grondwet. Om lid van het stedelijk Bestnur te kunnen zijn.zsl men binnen het Rijk of deszelfs kolomen moeten geboren wezen, of bij weiduiding voor Nederlander gehouden worden; den ouderdom van 25 jaren vervuld hebben; in de stad stemgeregtigd zijn, overeenkomstig de bepalingen van de daartoe betrekkelijke wet; gedurende de laatste jaren itigezeten def stad of van derzelver grondgebied geweest zijn, en als Zoodanig zjjn inge« schreven in een daartoe, door het plaatselijke Bestuur te maken register. Kunnen niet leden van het stedelijk Bestuur zijn: *s Konings Commissarissen in de provinciën; de leden van Gedeputeerde Staten; de Griffiers der StsceO; 'de Leereii's Bij ntr.igv r s* 'ce czindkeM- de 0 frF.:'r-'s de- jetvrd. Uitgezonderd de Uooglecraren hij de iluog'éiciiuiende Atiiqjs», enal.e Runs instellingen van onderwijs; zij die ter zake van ontvang of adminisrta'ie aaó de stad ot aan eenige aan het stedelijk Bestnor ondergeschikte administratie; rekenpligiig qf verantwoordelijk zijn, voor zoo ver het rekenpligtige of dé verantwoordelijkheid van de zoodanigen is persoonlijk, en zich niet verdeeld over eene Commissie, gezamenlijk verantwoordelijk, waarvan zij leden mog ten zijn; voorts zij, die eenigen stedelijken post bekleeden, welke hen ui peitoonlijke regtsireeksche ondergeschiktheid van het stedelijk Bestuur stelt; en eindelijk krijgslieden aan de werkelijke dienst verbonden. De leden vaii het stedelijk Bestuur mogen elkander niet nader bestaan, dan in den derden graad van Wpedverwantstehap of zwagerschap; terwijl, wat in het bijzonder BSrgemeester ëtt Wethouders betreft, deze zich onderling niet nader zulleii mogen bestanU) dan in den vierden dier graden. Later opkomende zwager schap zal de verdere voortduring van het lidmaatschap van het steddijlc Bestuur niet beletten. De Burgemeester zal door Zijne Maj. uit of buiten dnch de Wethouders alleen uit de leden van den Raad benoemd worden. De benoeming van den Burgemeester, de Wethouders en de leden van den Raad, zal geschieden voor eenen termijn van vijf achtereenvolgende jaren. De atiredenden zij» weder benoembaar. Elk jaar zal een vijfde, of een aantal, zoo na mogelijk aan het een vijfde, der leden van het stedelijk Bestuur aftreden. Zijne Maj; behoudt zich de bevoegdheid voor, om nen Burgemeester en de Wethouders, na den belanghebbende te hebben gehoord; en hl ingenomen advies vsd Gedeputeerde Staten, in hunne funètien te achorien of daaruic te ontslaan. Met betrekking tot de gemeente Bestaren ten platten lande houdt het on't. werp onder anderen het volgende: Het Bes uur in iedere gemeente Is zamengeSield uit eenen Burgemeester, Assessoren en eenen gemeente-Raad, zooals bepaald is of zal worden, op de wijze, voorgeschreven bij art. 15a der grondwet. Om Burgemeester; Assessor of lid van den gemeente-Raad te kunnen zijn, zal men moeten geboren zijn binnen het Rijk of deszelfs koloniën, of brieven van naturali. satie bekomen hebben, of bij wetduiding voor Nederlander gehouden wor- den; den ouderdom van 25 jaren vervuld hebben; gedurende het laatste jaar ingezeten van de provincie geweest zijn; aan de wettelijke verpligtin. gen aangaande de nationale militie tot het oogenblik toe voldaan hebben; ingezeten zijn der gemeente, waar men die betrekking uitoefent; binnen de provincie in's Rijks belastingen betalen, hetzij uit eigen hoofde, hetzij door ouders of vrouw, eene gelijke som als volgens de wet vereischt wordt, ona het stemregt ter benoeming van leden der Staten voor den landeiijken stand, in het district, waartoe de gemeente behoort, uit te oefenen, De gezegde betrekkingen zijn overeentgbaar met die van lid der Gedeputeerde Staten; van districts-Commissaris en van beambte bij den district-Commis. sari» of bij het Provincial Gouvernementvan Leeraar bij eenige godsdien stige gezindheid; van onderwijzer der jengdvan hem, die aan ue ge. meente of aan eenige aan het gemeenie Bestnur ondergeschikte sdmmiitraiie persoonlijk rekenpligiig of verantwoordelijk is; van bem, dieeenigen ge meentelijken post bekleedt, welke denzelven in persoonlijke regtsireeksche ondergeschiktheid van het plaatselijk Bestuur stelr, met uitzondering echte!" dat Ms, waar zulks noodig of bijzonder nuttig mogt geacht worden, de betrekking van Secretaris ook door den Burgemeester zal kunnen worden uitgeoefend; van krijgslieden aan de werkelijke dienst verbonden, De Burgemeester zal aan geen der Assessoren of verdere leden van den gemeente-Raad mogen bestaan in den derden of eenen naderen graad van bloedverwantschap of zwagerschap, en de Assessoren en verdere leden zich onderling niet mogen bestaan in den eersten of tweeden der graden. Later opkomende zwagerschap zal de verdere voortduring vin het lidmaatschap van het plaatselijk Bestuur niec beletten. De Burgemeesters worden door Zijne Maj. benoemd en zijn ten gevolge daarvan ook lid van den gemeente Raad. De Assessoren worden van wege Zijne Maj. benoemd door den Gou verneur der|provincle uit een drietal der aanwezige leden van den gemeente- Raad, door dien Raad zeiven voor te dragon. De leden van den gemeenie. Raad worden benoemd door Gedeputeerde Staten, uit een driei>l Cabdidaten door de aiemgeregtigden op te maken, en na alvorens daaromtrent den ge meente Raad te hebben gehoord. De benoeming van den Burgemeester, de- Assessoren en de Raadsleden zal geschieden voor eenen termijn van vijf jaren. De aftredenden zijn weder benoembaar. Elk jaar treedt een vijfde, of een getal, zoo na mogelijk aan het een vijfde der ledtn van het plaatselijk Bestuur ar. In gemeenten, welke heerlijkheden zjjn, geschiedt de benoe ming van Burgemeester op voordragt van den eigenaar van hei heerlijke regr, voor zoo ver hy thans de uitoefening van dit regt bezit. De benoeming def leden van den gemeente Raad geschiedt in zoodanige gevallen almede op de voordragt van gezegden eigenaar, door Gedeputeerde Staten, hit een dubbeltal van personen voor iedere openstaande plaats. Die dnhbeltal zal moeten worden genomen uit een viertal CamJrdaten door de «temgeregtigden op te maken. De Burgemeester en Assessoren zullen door de Gedeputeerde Staten of door Zijner Majs. Commissaris in de provincie, voor zekeren tjjd niet te boven gaande dien van zes weken, in de uitoefening van hunne be diening kunnen worden geschorst. Het ontslag dier ambtenaren blijft bij uit sluiting aan Zijne Maj. voorbehouden, nadat de betrokken persoon Is ge hoord, en na ingewonnen advies van de Gedeputeerde Staten. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de Voorzitter doen voorlezen eene aan de Kamer gerigce boodscnap, ten geleide van een ontwerp van wet tot regeling van het batig saldo def Overzcesche geldmiddelen over het jaar 1842. Verzending van het ontwerp met de daarbij behoorende memorie van toelichting aan de afdeelingen der maand April. Ontvangen de verslagen omtrent het onderwijs en het srmwezen over 1841. Drukken en ronddeelen van dezelve. Zijn, ingekomen vier verzoekschriften, als: i8. van een Notarik te Eindho. den bedenkingen bevattende nopens de aanhangige jvet op het Norarii-ambt. 2°, van papier-fabrijkanten te Apeldoorn, betreffende het inkorhend regt op het btntenlandsch gefabriceerd papier. (Ueze beide vfcrzoekachriften gedrukt aan de leden rondgedeeld zijnde, zal de Commiasie daarop nog in de zitting van heden veralag uitbrengen). 3% een vin verveeners in Drenthe, zich beklagende over de wijze van heffing vin den accijnS op den turf, als stfijdig zijnde met art. 108 der grondwet, hetwelk geene privilegiën in'het nuk der belastingen gedoogt; en 4°. een adres vin ingezetenen van Noord- Braband, klagien behelzende tegen den Minuter van Binnenlandsche Zaken over het niet verieenen van onderstand of tegemoetkoming uit bet fonds voor kwade poaten. Verzonden naar de Commissie ad hoe. De Commissie tot de verzoekschriften doet verslag: Bij monde van den heet Schooneveld\ i°. op een verzoekschrift van den heer Goldberg, beëedigd translateur te Amsterdam, wegens de verhouding en de beirekkmgen ten aanzien van sommige punten tusschen de Notarissen en translaieurs,jter griffie; a8. op een request van Woutersen een groot aantal ingezetenen van de provincie Drenthe, hunne bezwaren mededeelende we gens de suppressie van het kanton Dalen, en ontvouwende de moejjelijkheden welke daaruit voor hen ontstaan, met verzoek, dat het gemeld kanton berl steld, en niet de belangen van een aantal daarbjj opgenoemde gemeente der provincie Drenthe, san eene te ver gedrevene zuinigheid mogen opgeofferd worden. Ter griffie. De heer van Rosenthal doet verslag: i8. Op een adres van griffiers van kantongeregten en van eenige deurwaarders, houdende bedenkingen over het aanhangig wets-ontwerp omtrent bet Notaris ambt, ter griffie; a°. op een contributie zeedijken en andere polderbesturen in Vriesland, omtrent het zelfde onderwerp, ter griffie; 30. op een verzoekschrift vso fibrjkyiten zoo

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2