De twee volgende doof de Staats-Ceurant van Vrijdag 'medegedeeld^ bulletins bevestigen het door ons in onze vorige medegedeelde, berigt, om trent de verbetering van den toestand van Zijne Maj, Koning Willem Frederik, 'Graaf van Nassau: „Berlijn, 'den 18 Apêi! 1842. „Zijne Maj. de Graaf van Nassau heelt den nacht weder voor'een gedeelte slapeloos en onder hevige aanvallen van hoest en benaauwdhectëVdoorgebragt, Met dat al waren de tnsschenpoozen van rust langduriger dsn in den vorigen 'nacht; ook heeft Zijne Maj, tusschen beiden een nut lang geslapen, hetgeen gisteren volstrekt het geval niet was. Tegen den morgen werd de toestand meer en meer kalmer, de koorts verminderde aanmerkelijk en er had eene sterke ontlasting van slijm plaats, die groote verfigting aanbragr. Laier ge brulkte Zijne Maj. eenige verkwikking en gevoelde zich daarna zigtbaar ver sterkt. In den loop van den voormiddag veroorzaakten sterke ontlastingen eene groote verbetering in den toestand. Thans is de ademhaling vrijer, eti Zijne Maj. heeft met eenigen eetlust een weinig voedsel gebruikt. Dieffenbach" Berlijn, den 17 April 1842. Zij'ne Maj. de Graaf van Nassau heeft hei verdere gedeelte van den dag van gisteren in tamelijken welstand doorgebragt, eenig voedsel genomen en opgeruimdheid van geest aan den dag gelegd. In den laten avond had er eene geringe verheffing van kootts met vermeerderden hoest plaats, zoo dat Zijne Maj. weder eenen onrustigen nacht heeft gehad, naardien sterke aanvallen van hoest Denzelve belerreden een verkwikkenden slaap te genieten. Heden morgen heeft een stoelgang meerdere rust en vermindering van hoest ten gevolge gehad. De huid is klam geworden; de koorts heeft nagenoeg opgehouden en Zijne Maj. zal het bed niet den leuningstoel verwisselen. In den loop van den dag is de toestand yan den Doorlucbtigen patient nog iets gunstiger geworden, en Zijne- Maj. heeft ook eenige uren geslapen en eenig voedsel gebruikt. Namiddag, ten 4J ure 17 April. Dieffenbacii." Men leest men in de Staats-Courant van Zatnrdag: Volgens de laatste ontvangen berigten uit Berlijn van den i8den dezer, had zich in den toestand van Zijne Maj. Kcntng Willem frederik, Graaf van Nassau, geene merkbare verandering opgedaan. Het bulletin, den i8den Uitgegeven, was van den volgenden inhoud: Zijne Maj. de Graaf van Nassau, heeft een onrustigen nacht gehad, en is uoor herhaalde aanvallen van hoest gestoord geworden. Na middernacht heeft Zijne Maj, eenige uren geslapende koorts is matig en de doorluchtige patient is niet geheel zonder eetlust." De berigten van den ipden, nopens den toestand van Zijtie Maj. Koning Willem Frederikzijn zeer voldoende: Zijne Maj. neemt in beterschap toe. De eetlust vermeerdert. De hoest was minder. Zijne Maj. heefr gedurende de ziekte nog altoos gewerkt en de stukken aan tl. D. geadresseerd geweest zijnde, gelezen en behandeld, De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 2ijn aangeschreven tot het hervatten hunner werkzaamheden op den 2dscen dezer. Aan den hoold-ingenieur van den waterstaat Goudriaanwlen» gezond heid sedert eenigen tijd veel te wenschen overliet, is op zijn verzoek, tor bespoediging zijner herstelling, een tijdelijk ontslag uit zijne betrekking ver leend, en is de waarneming der werkzaamheden, aan die betrekking verbon den, tijdelijk opgedragen aan den ingenieur van der Kunte Utrecht. Men verneemt, dat eerstdaags in de Residentie de repetitien zullen aanvangen voor het groote algemeene muzijkfeest, hetwelk den 7 Julij aan. staande in de Loterijzaal alhier, zal worden gehouden, Den 3csten dezer zal er, door de leerlingen der Koninklijke Mnzijk. school een Concert ten voordeeie van de armen dezer stad, worden gegeven. Zijne Maj. de Koning der Franschen heeft aan den Kapitein der stoomboot Willem J. A, Savert, van Amsterdam op Hamburg; de gou, den Medaille van verdienste vereerd, wegens het redden van negen schip, breukeiingen van den Franschen logger, in October I. I. op de hoogte van Schiermonnikoog gestand. In de Groningtche Couranten treft men eene aankondiging van eene commissie, uit zes leden bestaande, aan, waarbij dezelve, ter voldoening aan het vereerend verzoek van het Departement Groningen der Maatschappij Tol Nut van 't Algemeen gevolg gegeven wordt aan een besluit van genoemd Departement waarbij bepaald is, dat men eene proave zal nemen, om,door liet debiteren van kaartjes voor wintervoorraaddoor de koopers aan hanne werklieden en onderhoortgen uit te telken, in de plaats van sterken drank, dien bij de geringere klasse min of raeer.ongevoelig tegen ie gaan. Zoodanige kaartjes zijn, tegen betaling van drie centen per stuk, van Maandag den 25 April e. k.dagelijks aan de huizen van de leden der commissie verkrijg baar; terwijl de wintervoorraad, daardoor te erlangen, in de maanden November, December en Januarij, gekocht kan worden bij alle kooplieden in de stad, welke bereid zijn, om tegen overgifte dezer kaartjes winter, voorraad aan de houders af te geven; terwijl de commissie, in genoemde maanden, op later te bepalen lijd en plaats, gelegenheid zal geven, deze kaartjes weder tegen geld van de kooplieden in te wisselen. De commissie noodigt hare stadgenooten dringend uitom algemeen tot het voorgestelde doel mede te werkenzoowel door aan werkliedenzooveel mogelijk kaart jes in plaats van sterken drank uit te reiken, alsook door de kaartjes niet in betaling te nemen, dan tot het aanschaffen van wintervoorraad. Men schrijft uit Tilburg van den i7den dezer: Heden heeft de plegtige wijding van den boogeerw. heer Zwyxen, als Bisschop van Gerra alhier plaats gehad. Behalve de Bisschop van Curium, die de wijding verrigtte, namen de Bisschoppen van Hirene, van Cherson. nesus en van Etnmaus (de hoogeerw. heeren Paredis, Laurent en ien Dub belden), alsmede de benoemde Bisschop van Dardanie (de hoogeerw. heer van Hooydonk), benevens een overgroot aantal andere geestelijken, san ae plegcigheid deel. De treinwaartoe ook de dienstdoende schutterij en de gilden van St. Dionysins, St. Joris en St. Sebastiaan met hunne vanen en schilden,alsmede eenige civiele en militaire autoriteiten behoorden, is met muzijk naar de prachtig versierde kerk van het Heyke getogen, en na den afloop der pieg. righeid, die 4 uren geduurd heeft, naar bet paleis des Bisschops terugge keerd. Deze laatste heelt aan de ontelbare volksmenigte, welke tot uit verwijderde plaatsen was zamengestroomden den Prelaat na den afloop der wijding knielende verbeidde, den bissehoppelijken zegen gegeven. Men hoort in Brussel nog niets van het lot der ter dood veroor. deelden. DENEMARKEN. Uit Koppenhagen wordt aangekondigd, dat, wanneer er zich een genoeg zaam getal passagiers aanmelden, een schip, dat in Junij van stapel zal loopen, eene reis om de wereld zal doeu. Het zal 1 October gereed zijn, en 2 jaren uitblijven. De passagiers betalen voor den togt enz. behalve wijn en andere geestrijke dranken, 5000 mark banco. Men meldt uit Zweden, dat de belangstelling der boeren in Smaland voor de profeterende kinderen vrij wat afneemt, om dat hun getal zoo zeer vermeenigvuldigd is. Het eerste meisje echter, dat dat profeteren begon, nen is, houdt, als nog met die gaaf bedeeld zijnde, aller aandacht en op merking gaande. Bij de verwonderlijke voorbeelden van hondentrouw kan het volgende in Deensche nieuwsbladen1 voorkomende geval met volle regt worden toege. voegd. Een Koppenhaagsch burger, een smid, kocht voor een paar jaretj eenen «pitshond. Dit beest gedroeg zich altiid als gen hoogst vreedzaam dier, doch onlangs toen zijn meester met hetzelve over de Konings-Niemv. markt ging, viel de hond roet veel hevigheid op eenen voorbijganger aan. De aangevallene vorderde schadevergoeding voor zijne gescheurde kleederen, waarin de amid ook bewilligde; toen echter de gebetene ook eisehte, dat de hond zoude worden doodgeschoten, ontstond hieruit een geschil, hetwelk tot voor de Politie-Regtbank werd doorgezet. De hond, dien de smid had medegenomen, was als gewoonlijk stil en bedaard, tot op het oogenblik, dat de klager te voorschijn kwam, op svien hij even als vroeger met woede aanviel. Deze, die nu eerst den hond herkende, want het was avond toen de gebetene op de Konings-Nieuwmarkt was aangevallen, viel bewustelooa neder en bekende, weder bijgekomen zijnde, dat hij bediende was geweest bi) eenen rfllten Zweedschen Graaf, welken hij op eene reis in Italië van hec leven had beroofd en uitgeplunderd, en aan welken Graaf die hond destijds had toebehoord. SPANJE. Voor een paar dagen werd in de Fransche bladen van eene volksbeweging te Madrid gewag gemaakt, waaromtrent men echter nog geene zekere be rigten had, thans blijkt het uit de gewone berigten tot den iaden, dat er eene samenspanning van arbeiders heefc plaats gehad, die niec zoozeer aan gebrek aan werk, als aan ontevredenheid over het laag werkloon toe te tchrijven is. De beweging schijnt begonnen te zijn bij de metselaarsknechts die bezig waren met het afbreken van een der groote kloostergebouwen, welke te Madrid als nationale goederen, na de opheffing der kloosters zei. ven, verkocht zijn. Het gold hier een gebouw, dat door den heer Cordero, lid van ae Kamer der Afgevaardigden, gekocht is. De arbeiders hebben begonnen met eene vethooging van hun werkloon met een reaal daags (17J cents} te vragen, en hebben, toen aan die verlangen niec voldaan werd den arbeid gestaakt en anderen In hunne samenspanning medegeaieept. In 'den loop van den iaden was het aantal werklieden, die zich tot het afdwin. gen van hooger werkloon verbonden hadden,reeds tot 3 of 4000 geklommen. Men zag hen, met dikke stokken gewapend, en onder het geschreeuw van: Leve de vrijheidI Weg met Cordero I Meer loon of de dood/ de atraten door. loopen. De aanmaningen der burgerlijke en militaire Overheden om de werk. lieden tot de orde terug te doen keeren, bleven zonder gevolg. Een bataljon nationale militie, onder hec bevel van denzelfden Cordero, joeg hier en daar de zamenscholingen uiteen. Door den burgerlijken gezagvoerder werd eene proclamatie uitgevaardigd, die de gewone verklaringen inhield, dat de Over. held besloten had, om tot eiken prijs de wee ie doen eerbiedigen. Avonds van den inden was er veel volks op hec bekende plein Puerta del aol verza. meld; hecgeen men echter meest aan nieuwsgierigheid, om de daar verza melde gewapende magc aan te staren, coeschreef. Volgens berigten uit Madrid van den I3den, waa de ruit aldaar niet ver der verstoord, en waren de werklieden grootendeela tot hunnen arbeid terug, gekeerd. Den i5den is de Infant Don Francisco de Paula te Madrid met zijn gezin aangekomen. De Regent zal eenen maaltijd ter zijner eere geven. DUITSCHLAND. H. K. H Prinses Albert van Pruissen bevindt zich bij voortduring bij haren Vader, den gewezen Koning der Nederlanden, om hem in zijne ziekte tot hulp en oppassing te wezen. Den i8den is Zijne Maj. de Koning van Hanover uit Berlijn in zijne Staten teruggekeerd. Van hec gerucht, dac Zijne Maj. de Regering eou nederleggen, hoort men verder niets, Het grootsche gedenkteeken, dac Zijne Maj. de Koning van Begeren voor Duitschlands beroemde mannen van alle tijden gescichc heefc, en de Walhalla genoemd wordt, zal den 18 October aanstaande, den verjaar dag van den grooten slag bij Leipzig, plegtig worden i gewijd. Dit ge bouw, een ruim zestig voeten hooge tempel van Dorische bouworde, die op 136 zuilen rusc, en waarvan de eerste steen op den 18 October 1830 gelegd werd, verhefc zich op eene rots op den no.rü.iijk».. niet ver van Regensburg, op een pnnt, van waar het uren ver in de rondte gezien kan worden, en zal de borst- en standbeelden bevatten der mannen uit velschillende Germaansche stammen, die als krijgshelden, geleerden of weldoeners van het menschelijke geslacht nitgeblonken hebben.Ook wordt door Zijne Maj. een werk gereed gemaakt, behelzende korte levens- berigten der mannen, welker afbeeldsels in de Walhalla zuilen geplaatst worden. De Hoogteeraar Bauer, te Bonn, ia ter zake van heterodoxie van zij. nen post ontzet. Sedert 1733, toen Professor Wolf om dezelfde reden one. ■lagen was, had men daarvan geen voorbeeld, Er is dezer dagen te Neurenberg een gruwelijke daad verrigt. Sint» eenigen tijd werd daar een oude vrouw vermist, die bekend stond ala kaar. tenlegster en woekeraarster. Dezer dsgen vond men in den omtrek van Neurenberg op onderscheiden plaatsen enkele stukken van een vrouwelijk lijk en eindelijk ook een hoofdhetwelk door verscheiden getuigen verklaard werd dat der oude waarzegster te wezen. Bij eene nssporing ten hnize van de dochter dezer vrouw weiden menschelijke ingewanden in een riool gevon- den. Deze dochter werd oogenDlikkelijk gearresteerd en daags daarna nam men nog verscheiden personen, waaronder een barbiersgezel, gevangen, Hec gerucht spreekt van de ontdekking eener gansche bende moordenaars, die reeds sedert verscheiden jaren te Neurenberg hun bloedig handwerk moeten hebben uitgeoefend. Men verhaaic, dat bij deze gelegenheid ophelderingen zijn verkregen wegens eenige moorden, die nu de regtmacige bestraffing der schuldigen zullen mogelijk maken. Te Homburg vor der Hflhe, is thans een Engelschman in de gè« vangenis geraakt, die na aan de speeltafel f 250.000 verloren te hebben, neg bovendien voor f 30,000 speelschulden gemaakt had. Den 6 April is de brik Pylaies te Triësc aangekomen, onder andere medebrengende 30 kisten indigo, 40 vaten tamarinde, 8 kisten thee en eenige balen rijst, welke artikelen ntex het Indisch schip Bengaior te Suez aangeko. men en van daar naar Kalro gebragc waren. Dit is de eerste zoodanige zendiDg. Uit Athene verneemt men, dac de Grieksche troepen, die naar de grenzen getrokken waren, ten gevolge van de verklaring der Gezanten van de 5 Mogenuneden, dat Turkije niets kwaads in den zin had, zijn terug-' geroepen, GROOT- BRITANNIE. Londen den 20 April. Maandag zijn in het Hooger-Huia twee voorstel len van den Graaf Stanhope en van Lord Brougham, gerigt tegen de wet op de granen door hec Ministerie voorgesteld, mee eene meerderheid van 119 tegen 17 en van 109 tegen 5 stemmen verworpen. Den volgenden dag werd een voorscel van den gewezen Minister Melbourne, cegen dezelfde wet, mee 207 tegen 71 stemmen verworpenterwijl een voorstel van Lord Brougham, om de levensmiddelen in bet geheel niec te belasten,slechts 6 stemmen voor zich kreeg. Ook heeft Maandag in het Lager-Huis de eerste lezing plaats gehad van dé wet op de inkomsten. Lord J, Rustel verklaarde zich daartegen, en, stelde een onbepaald uitstel voor, waatbij hij aanvoerde hoe Sir R. Peet zelf, ten jare i"33, zoodanige wet inquisitoriaal en alleen in den uitersten nood raadzaam genoemd, en tevens hec onregtvaardige betoogd had van haar' aan Engeland op te leggen, terwijl men Ierland daarvan verschoonde. Gé-

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2