A0. 1842. LEYDSCHE N\ 47. COURANT* WOENSDAG, 20 APRIL; NEDERLANDEN. Leyden, 19 April. Gisteren morgen it in onze stad eene gedenkwaardige daad van edel knoedige zelfopoffering verrigt. In de Oude Vest, bij het Nosocomium, viel het kind van «chipper J. Heimer.berg van dc scnuit in het water; zijn knecht, Jacobus van Velzen, die pas bij hem in dienst was gekomen, beraadt zich niet, maar springt dadelijk ter hulpe het kind achter na, met dat geluk, kig gevolg, dat hij het krijgt en behouden aan degenen, die op de schuit atonden, overgeeft. Naauwelijks echter is deze schoone daad verrigt, of de edelmoedige redder zinkt zelf in de diepte weg, en hoewel, op zijne beurt, 'spoedig uit het water gehaald, toonde hij echter geene teekenen van leven meer, en roogt het San de kunst niet gebeuren, dien edele in hec leven terug te roepen. Zijn naam is waardig om in gedachtenis te bljjven, daar dezelve Is van een man, die, om het leven van een ander te redden, het xjjtie heeft opgeofferd - Men ontvangt op nieuw verontrustende berigten omtrent den toestand Van Zijne Maj. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau. Maandag is H. D. AdjudantBaron van Omphall, die zich sedert eenigen tijd in de Residentie tievond, naar Berlijn vertrokken, [n de Staats courant van heden leest men dienaangaande: Voor cen'ge dagen was alhier het be'rigt ontvangen, dat Zijne Maj. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, door eene ernstige ongesteldheid was aangethsr. Ge 'tot op gisteren uit Berlijn aangebragte tijdingen waren even wel van eeren vrij geruststellenden aard, en gaven aanleiding om eene spoedige beterschap van den Doorluchtigen lijder te verwachten. Maar de heden ontvangen berigten hebben de gunstige verwachtingen, dié men meende te mogen koes.eren, aanmerkelijk uoeo veiflaauwen, en geven veeleer grond om voor een bedroevenden uitgang dér ziekte te vreezen. Bij die berigten was'het navolgende bulletin gevoegd: „BerLYN, den s$den /fpril. Zijne Maj. de Graaf van Nassau beeft geourende den dag van gisteren veel ge s i ll i rit et deti slechts van tijd tot tijd gehoest, waardoor veel cage slijm werd uitgeworpen. De eetlust was niet hitzonder. Gedurende den tiéclic Werd de hooge patieni door herhaalde aanval en van hoest verontrust, die vóoral ven middernacht tot in den morgenstond plaats vonden. Daarbij ia de huid over Hét geheele ligchaam klam. j, DjEFgENËACHl" Z. K. H. Prins Frêjftik der Nederlandenfs gisteren riatoiddeg nit .de 'Residentie naar B tliin vertrokken. Jonkffèer .Mr. H. X}. Nahujs van Burgsl, die aan Zijne Maj. den Ko ping van Pruis'i'è'n, tijdens H. D. verblijf alhier, een exemplaar van zijn werk over de Iodiscne Bézittingen had aangebodenheeft van Zijne Maj. dezer dagen de groote geilden inhuldigings-medaille, benevens een eigen, hanotgen brief tot dank voor het aangebodene ontvangen. Naar men verneemt, heeft Zijne Exc. de Minister van Justitie in «ene circulaire aan de ambtenaren van bet publiek miniscerié kennis gege- hren van zijne opcreding als zoodanig, en hun over verschillende punten zijn gevoelen medegedeeld. Ónder anderen moet Zijne Exc. genoemde arnbte- n ren hebben 'aangespoord, aanteekening te houden van datgeene wat hun 'voorkwam in de nieuwe wetgeving verbetering te behoeven, ten einde, bij Voiiooijng derzelve, daarop de noodige aandacht zou kunnen wordèn ges vest'gd. Tevens worden gemelde ambtenaren, ïoo men verzekert, uiige* jroodigddie oude Wetten en Verordeningen op te gevenwelker vervan. ging of afschaffing geheel of gedeeltelijk wenschelijk zou zijn Dé Minister móet vervolgens bet 'hooge, onafhankelijke standpunt aanwijzen, waarop-, zijns inziens, de régtér in Nederland s.aat, en bet verlangen uitdrukken, dat die onafhankelijkheidmet in het ooghouden van de grondwet en de daa'róp berustende wellén en regelingen, ten naauwkeurigsie worden gehand haafd. Uitgaande van bet verheven standpunt, dat de regter hier te lande Inneemt, acht Zijne Exc, het min kresch.dar tot de vervulling daarvan ver zoeken worden gedaan; hij vertrouwt, dat zulks in het vervolg zal worden nagelaten, en het den Koning zal wórden overgelaten, zonder onderscheid van rang en geloofsbelijdenis, maar alleen het óog Slaande op de kunde en braafheid, regters te kiezen of te benoemen. Eindelijk moet Zijn'e EXC. te kennen geven, dat hij de vrijheid vin de drukpers in den ruimsten zin verstaat, en, terwijl hij de losbandigheid, waar die tegen de wetten zondigt, wil hebben geweerd, de vrijheid tot uiting der gedachte, alt een kostbaar grondwettig regt aanmerkt, Men verneemt dat ter Secretarie der Öirectie van de Marine op 's Rijks werf, ten kantore van aanneming, op rfed Kloveniersburgwal, naast de Lotbersche kerk alhier, en aan hec bureau van den Onder-Direc teur der Marine te Willemsoord, ten gerieve van zeevarenden en verdere belanghebbenden, verkrijgbaar gesteld zijn de volgende kaarten en beschrij vingen, als: i°. Beschrijving der Kustverlichtingen in het Koningrijk der Nederlanden, voor zooverre dezelve uit zee en in de zeegaten zigtbaar *Ün; a°. Kaart vin de Goedereede en de Maas; 30. Kaart en beschrijving dér Texelsche Zeegaten en Vaarwkters4°. Kaart van de kust-, oever- en bivinférircbting fa hec Koningrijk der Nederlanden, en 50. Kaart en be 'schrijving vin het Brouwerihavénsche zeegat Roompot en Oostet-Schelde. Naar men verneemt, zijn de militaire •utortteiren door het Departe •örëttt van oorlog aangeschrevendat men bij de aanneming van vrijwilligers voör de koloniale dienst, niet op zeer geringe gebreken zal zien, mits zij geacht kunnen worden, de pkysieke geschiktheid te bezitteo om bjj hec leger te dienen. 1 ,"\t nua - Uit Amsterdam meldt men van deh iyden dezer: Het Hof heeft gisteren avond de voorstelling in den Franschen Schouw* 'burg bijgewoond, en ook daar heefc het Vorstelijk Gezin wederom dezelfde "Hartelijkheid ontmoet, waarvan de bevolking de drie vorige avonden hetzelve reeds zoo vele blijken hadden geleverd. De Erf-Groothertog van Saksen-Weimar-Eisettachheeft ons dezen mor ven ten half tien ure reeds weder verlaten om naar 's Gravenhage terug ce koeren. 'Hunne Majesteiten de Koning en Koningin, benevens de Prirses en heide Prinsen hebben dezen motgen gezamelijk de Godsdienst-oefening in de Nieuwe Kerk onder het gehoor van den Leeraar van Meeleren bijgewoond. Daarna heeft hec Hof de Diergaarde van Natur* Irtis Magistra in de I'lamaadje bezocht. Zoo men verneemt zou Zijne Maj. de Koning voornemens zijn heden avond ten zeven ure naar 's Gravenhage terug te keeren, en Hate Maj. de Koningin op morgenmet de Prinses en de beide Prinsen volgen. Npg meldt men utc die stad van den lüden: GetiiK wij aangekondigd hebbenbeeft Zijne Maj. de Koning gisteren avond én Hare Maj. de Koningin, benevens de overige Koningiijke familie, heden morgen deze booldstad weder veriaten, oil naar '«Gravenhage terug te keeren. HH. MM. de Koning en Koningin, benevens de beide Prinsen en me vrouw de prinses Sophia, vergezeld van een luisterrijk gevolgvereerden het Züöligisch Genootschap Natura irtis Magistra gisteren middag met een bezoek. (Aldaar is de Vorstelijke famtelje reeds aangekomen.) Nadat de Vorstelijke Personen den tuin, het museum en de galerij der vogels en amphibtên hadden doorwandeld, begaven zij zich langs hec nieu. we terrein, en werden met twee ivelingerigce sloepen naar den Over-Tuin gevoerd; de uitgestrekte diergaate werd door de Hooge Gasten, even als de vroeger bezocht.e localen, met belangselling bezigtigd, en bec behaagde aan HH. MM bij herhaling Hunne Hooge tevredenheid te kennen te geven over de spoedige en krachtvolle ontwikkeling van deze, zoo voor weten schap als uitspanning gewenschte inrigting. De tuinen waren door aanzienlijke scharen van leden met hunne dames op eene altezins bescheidene wijze bezet, en de maatregelen door bestuur, deren en bevoegde autoriteiten tot hec afzetten der terreinen en handhaving der orde doeltreffend genomen. Het bezoek der Vorstelijke Familie heefc omstreeks twee uren geduurd en heeft aan de tegenwoordig zijndé leden en de voor de afgezette terreinen zaamgeyloeide menigte bijzonder genoegen verschaft. Van het bezoek in den Zofilogischen Tuin terugkeerende, hebben H. H. M. M. den insgelijks in dezer $:adi Plantaadje gelegen Hortus Botanicus bezocht, waar H. D. door beeren Wethouderenalsook door de Commissie van Toezigt opgewacht werden, en door den Professor in de Kruidkunde, den Hooggeleerden heere IV. H. de Frieseonder aanwijziog en uitlegging van het merkwaardigste, zijn rondgeleid; ook hier hebben H. H M. M; derzetver volste genoegen over deze voortreffelijk bestuurde inrigting aan den.dag gelegd. Met voldoening verneemt men, dat hec Zijne Maj. den Koning behaagd heeft, op de ve'reerendste wijs aan den heer H. Fieuxtemps te doen toeko men éenen juwelen ring met naamcijfer,, en aan Mevr. Koning Buijs eén prachtig versierde Braselecals biyk van Zr. Ml. hooge tevredenheid ovér de verdienstendoor beide op bec Concert in de Maatschappij Felix Me. ritis tan den deg gelegd. Men verneemt met genoegen, dat onze geachte Stadgenoot, de heer A. van der Hoop, bankier, lid »an de Eerste IKamer der Staren-Generaal, enz. enz., door Zijne Maj. den Keizer alter Russen met de toezending der St. Anna Orde vereerd geworden is. Te Arnhem is tot onderwijzer in de wil- en natuurkunde aangesteld, de heer H. J. Boon, Phil. Theor. Mag. Lit. Hnm. Doet., thans teNoorthey werkzaam en tóe eersten onderwijzer in de talen, de heer H. Lettinkvin Enschede. Uit Leeuwarden schrijft men van den i^den: Op Maandag 4 April hield alhier het Provinciaal Frlesch Genootschap tot beoefening van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde deszelfs 41ste Ver gadering, waarin besloten is een adres tot den Koning op te zenden, strekr kende cm Zijne Maj. eerbiedig het belang voor te dragen, hetwelk deze aanzienlijke en bioeijende vereeniging stelt in het voortdurend bestaan des Atheneums te Franeker, en den wenschdat deze voormaals zoo doorluch tige zetel van Geleerdheid in Friesland niet toe op hare laatste overblijfsels mag vernietigd worden. In deze Vergadering deed voorts de heer IV. Eek hof eene voorlezing over: Het leven en de verdiensten van den dichter Jz. Starter, en de zelfs Invited op het eerste tijdperk der nieuwe Friesche Let terkunde. Uit Goes schrijft men van den 16 April: De afgelooper.e week is voor den landbouw bijzonder gunstig geweest. Het gewenschte drooge weder kwam juist bij tijds, zoo dat die week winst gaf voor het geheele jaar. Er is veel gedaan op de akkers, en de vrees, welke men koesterde, en die Dij aanhoudend nat weder verwezenlijkt zou zijn, is verwisseld met goede vooruitzigtendie men wel rëèds voör zes weken had, doch die daartra zeer beneveld werden. Of sommige wincer-veld- vruchfen door de laatste vorst niet geleden hebben is echter eenigzlns twijfelachtig. Men schrijft uit Tholen, dat daar even als op de andere Zeeuwsche eilanden de meekrapplant bijna niets dit jaar zal opleveren, wegens de nat. tigheid van het vorige grootendeels verrot zijnde; de meeste velden, wakr- op dezelve geplant was, worden omgeploegd en tot andere einden gebruikt. In den avond van den I3den dezer, ié te Dussen in Noord-Braband door een hevigen brand, een boerenschuur, de Roomsche kerk en pastorie en nog cwee huizen en schuren dóór de vlammen verteerd. SPANJE. In rfe Zitting der 'Cortes van 9 April heeft de Eerste Minister Gonzales gicb aldus uitgelaten óver een meermaal vermeld handelsverdrag met Engeland: De geruchten betrekkelijk een handelsverdrag met Engeland zijn onnaauw. keurig. Niels is daarvan waar, dan dit de Regering getracht heelt, ten be hoeve der naar Engeland uitgevoerde voortbrengselen van den Spaanschen grond de meest mogelijke voordeelen te verwerven, zonder daarom de alge- meene belangen des lands op te offeren. Overdrijving en partijzucht hebben bij al het beweerde over deze vraagstukken, welker gewigc en bedenkelijk heid ik anders geenzins ontk'enne, geheerscht. Sedert lang heeft men hec gevoelen ingang trachten te doen vinden, dat in Spanje de partij der exaltadts gunstig voor de Engelsche belangen gestemd is, terwijl die der gematigden de Fransche belangen voorstaat. Intusschen zijn het de nationale belangen, die in Spanje II de andere beheerscben en ik zeg hec luide en openlijk, om dat het mijne overtuiging is: geene party in Spanje is in staat het belang det vadérlands aan éen gevoel voor overeenstemming me: eenige andere Regering op te offeren. De Regering is hare aangegane verbindtenis om het toltarief door eene wee op tie katoenen stoffen aan te vullen, niet vergeten; maar zulk een ontwerp vereischt rijpe overweging en de Kamer zal mg vergunnen, mij voor alsnog tot deze enkele verklaring te bepalen, dat het volstandig doel onzer pogingen de vermindering der regteo op onze artikelen van uitvoer is. Hec tegenwoordig

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1