a#. 1842. leydsche n\ 44. 'courant. WOENSDAG, 1.3 APRIL. NEDERLANDEN. Leyden, 12 April. Uit 'sGrivenhsge meldt men van den nden dezer: Bij beilult van den 6den dezer, heeft Zijne Maj. aan den tandbomvtr C. Kotten, te Roermond, onder betuiging van Hoogscdeszelfs tevredenheidf toegekend de itiverén medaille, ingesteld bij Koninglijk besluit van 24 januarij 1841, ter belooning van alenschliévende daden; en zulks ter zake van het menschlievend en moedig gediag door hem betoond, tér gelegen beid, dat in den avond van oen itden Maart jl. de Maas-veerpont bij Roermond, door het breken der ketting, was afgedreven en aangeland op de aoogenaamde Koningigriendais wanneer voorschreven G. Kooienniet tegenstaande dê duisternis en het onstuimige vaarwater, zich in een schuitje begeven, en diarnlede twaalf personen, wélke zich op de veerpont bevon den, overgenomen en behouden iib wal gebragt heeft. Zijne Maj. heeft benoemd tot Commandant van het huis van opslui ting en tuchtiging te Leeuwarden, den gepensioneerden Majoor, met den rang van Luitenant-ColonelMelgerd Hoekin plaats van den Commandant E. de Charon dl Si. Germainop zijn verzoek eervol ontslagen. Als lid der Commissie van administratie over het burgerlijk eh militair huis van verzekering te Maastricht heeft Zijne Maj. benoemd den heer Air. Af. C. it. Strens, Advocaat Generaal bij het Provinciaal Geregtshof van Limburg; in' plaats van den heer Mr. N. Kerlorln, lid van den H logen Raad der Nederlanden, op ztjh verzoek eervol uit die betrekking ontslagen. Zijhe Ma), heeft onder anderen benoemd tot Kantonregter te Brielle Mr. ti'. Jongejan tot Procureur bij den Iloogen Raad der Nederlanden en bij het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland, J. G. A. Clant Schetter sot Kantonregter te Ëhkhnizen, Mr. P. J. Suringartot Griffier van het Kantongeregt te Brielle, Mr. L. Al. C. Lamaison; tot Procureur bij de Arrondissements-Regtbank re Dordrecht, Mr. G. P. A. Strutck', tot Prócu. reur bi) de Arrondissements-Regtbank te Koermonde Mr, T. Graham van Gorkum} tot Advocaat-Generaal bij het Provinciaal-Geregtshof in Drenthe Mr. H'. Goedkoop. Zijne Maj. heeft benoemd tot Riddett dér orde van den Nederland. belten Leeuw, den Graaf vin BenstKapitein-Adjudant van Z. K. II. den ErT-Groot-Hertoe van Saksen-Weimar-Etsehacben den h'éêr de Kerkhovc gezégd de Kirkhof, te Antwerpen. Zijne Maj, heeft aai) dén Rethcieur van den Godsdienstvriendden heer J. G. Ie Sage ten Broek, vergunning verleend om de versierselen der orde van 'den Gouden Spoor té dragen. Het heeft Zijne Maj. behaagd eenè som van f 400Ó aan de Mnn sterkerk te "Ro'ermonde (Hertogdom Limburg) toe té kennen. Zijne M.j, 'heeft daarbij dén wensch te kennen gegeven, dat. deze som in inschrtjvin. gen in het grootboek der Nationale Werkelijke Schuld wierd 'verwisseld, ten einde de renten, die daaruit voortspruiten, uitsluitend konden worden besteed tot het onderhoud dezer fraatje Kerk, de oudste en merkwaardigste van Roef-moed. Tiltfens 's Konings verolijf in die stad, in het vorige jaar, behaagde hét Zijne Maj. de kerken aldaar te bezoeken, en hield H. D. ï'ch een geruimen tijd tnvde Munsterkerk op, alwaar Zijne Maj. met veel aandacht het steenen graf aanschouwde, hetwelk het S'olfelijk overschot bevat van eenige leden van het Doorluchtig Huis van Nassau, voorzaten van onzen geëerbiedigden Souverein. Zijne Exc, de Minister van Financien hèeft tèr algemeene kennis ge bragt1°. dat het geheele montant der schatkistbiljettenuitgegeven inge volge de wet van 27 December 1840 (.Staatsblad N°. 79), eene soin van f 6,000,oco bedroeg; 20. dat alle schatkistbiljetten, opgegeven onder dagtee kening van 1 Mei 1841 ingevolge de laatste alinea van arr, 3 der boven, gemelde wee, niet langer dan tos den laatsten dezer nsaand in omloop kunnen blijven, en mitsdien met den i Mei eerstkomende ter aflossing, of wei ter verwisseling ïii nieuwe stokken, voor zooveel die bèschikbaar zijn, met bij betaling der verlo.cpen twaalf maanden renten, moeteo aangeboden worden', ten kantbre Van den Agent van hec Ministerie van Financien te Amsterdam; lollende op die stukken, welke men moge verzuimen san te bieden geene verdere renten worden gevalideerd din tot ultimo April 4842. De Uireeteur-jGeneraal van Óorlog heeft, bij aanschrijving, aan de verschillende Gouverneurs der provinciën ie kennen gegeven, dat onder de 'opgeroepen reserve van 1841, die tegen den 25sten Mei," voor drie maanden, moet opkomen, om in den wapenhandel te worden geoefend, niet begrepen zijn de zoodlnigen, die bij de gemelde ligting in dienst zijn getreden ter 'vervanging van miliciens van de ligting van 1838 herkomstig en die destijds bjjj de corpsen ontbraken. Eergisteren avond heeft alhier bij den StiatsraSd Baron van IVestree- nen van Tittlondt, eene ralrijke soirée plaats gehaddie met de tegenwoor digheid van HH. KK. HH. Prina Alexander, Prin» Hendrik, Prins Frederik der Nederlanden en den Erfgrootherrog van Sakien-Weimar vereerd is ge- Worden, eh o'p wellie zfch mede bevonden hebben het geheele Corps Ói. plomatlek vérscheidefl van *s Konings Ministers en andere hooge ambtenaren, alsmede de beide jonge Ashaniijnsche Prinsen, welke fe Delft bij den heer Van Mooek. bönhe öpv'oedtng ontvangen. -De Graaf ven Senft Pilsoch, envoyé extraordinarii en Minister plenl- Öotentiaria van Oostenrijk bij het Nederlandsche hof. alsmede de Baron vên LtykamSecretaris van Legatie, zullen binnen kort deze Residentie verlaten, sla zijnde door den Keizer van Oostenrijk toe eene andere bestemming geroe- pen, Hnnne opvolgers zijn tot dusverre nog niet bekend. Men wil, dat ook de Baron Bois te Comte, envoyé extraordinarii en Mi nister plempotentiaris vin den Koning der Franschen bq bet Nederlandsche ïiof, lil vervangen worden. BU gelegenheid van hec verbiyf van het bataljon van hec 8ste regi- knent infanterie, op Vrqdag jl., alhier, iqn de officieren van hetzelve in tie Wtlleirs-kazerne op een dejeuner onthaald. Toen dat bataljon naar ^Ltyden terugkeerde, is aan hetzelve tot aan hec huis van dèn Boschwachter (ingeleide gedaan door ettelqke officieren van hec garnizoen en door hec tcorps muzykanten van de jagers. Kan den 1 oden dezer. Zijne Mij. de Koning is hedén morgen om. «reeks 4 ure uit deze Residentie naar Amsterdam vertrokken. In den loop van den mdrgefi is H. D. gevolgd geworden door Hare Maj. de Koningin Ru HH. KK. HH. de Prinses Sophia, de Erf-Groot-Hercog van Saksen- Ak'eimar Ejseuach en de Prinsen Alexander en Hendrik. Men verzekert dac bet Kbürogiyk gezin, ruiia cent week In de hoofdstad zal verblgven; 'Gisteren heeft de Raad van Stare eene bijeenkomst gehouden, wèite van elf ure 's morgens rot 's ffiidoags over vier ure gedhord heeft. Zijne Maj. de Kcn ng heeft die vergadering bijgewoond. Reeds ten elf ure was Zijne Maj. in de vergadering tegenwoordig, Hoogstdezelve ts er eev.ru geruimen rijd verbleven. Uit Amsterdam schrijft men van den loden: Wij vernemen dat het. Zijne Maj. den Koning als honorair Lid van het genootschap: Nature Artis Magistaa: heeft benaahd door eene geldelijke bijdrage, zijne ingenomenheid met voornoemde Zoölogische inrigting aan den 'dag te leggen. Voorzeker zal zolka voor H. H. bestuurderen eenen nieuwen spoorslag zijn, op den door hen ingeslagen weg voort te gaan, en aan eene stichting, welke aan alle landgenooten die op wetenschap en be schaving prijs stelten, met regt belang inboezemt, hunne onvermoeide zoro gen te blijven oesteden. Wij betwijfelen geenzins, dat de uitbreiding van terrein, Waartoe de Achtbare stedelijke Regering zulk eene schoone gelegenheid gaf, door de onderlinge bijdragen der leden op eene het genootschap waardige wijze zal tot stand kunnen worden gebragt, en aizoo Amsterdam zich zal kunnen beroemen, in haren boezem eene inrigting te bezitten, die voor de bemin, naren der Natuurlijke Historie eene aangename en milde bron van onder, zoek en kennis opent. Nog meldt men lift die stad van den uden: HH. MM. de Koning en de Koningin, die heden alhier werden Verwacht, zullen eerst morgen hier aankomen. Wegens, zoo men zegt, eene ligte ongesteldheid van H. K. H. Punses Frederik der Nederlanden, zal ook deze met hare doorluchtigen Gemaal niet medesomen. Van hec Vorstelijk Gezth zuilen dus, benevens Z. D. II. den Erf-Groot-Hertog van Saksen-Weimar- Eisenach alleen hier tegenwoordig zyn HH. KK. HH.Prinses Sophia en de Prinsen Alexander en Hendrik. Zoo men verneemt, zullen HH. MM. van de schouwburgen, de Holland, ache, Ftansche en Iialiaanschebezoeken. Men meldt uil U-recbt van den 7 April: Wy vernemen van goederband, dat het Zijne Maj. behaagd heeft bij Koninklijk besluit te bepalen, dac 's Rljka Munt door vergrooting en betere inrigting der gebouwen, alsmede door hec aanschaffen van nieuwe werktui gen, geschikt zal gemaakt worden, om op een grootere schaal te kunnen dienen voor de hermunting der oude zilveren specien. Deze tijding zal voorzeker "een ieder aangenaam zyn, daar dezelve hec vooruitzigc opent dac ons land binnen weinige jaren in hec bezie van betere zilveren specien zal geraken, wier innerlijke waarde meer overeenkomst met de nominele beeft dan onze zoo sterk besnoeide muntstukken, terwijl dezelve ons tevens van het bezit binnen onze muren verzekert eener Ryksinscellingwelke wij zoo ongaarne naar elders zouden hebben zien verplaatsen. Zoo wij wel onderrigt zijn, is de mogelijkheid om aan de bestaande Munc de behoorlijke uitbreiding te geven, en dus de zeer aanzienlijke kosten van een nieuw Muntgebouw te. besparen, vooral verzekerd geworden door den Heer Bur gemeester, aan wiens ijverige bem'oeTjhngen uien bet te danken neert, u.t een aanzienlijk erf aan de Moscgebouwen palende, jbij minnelijke schikking voor hét Rijk beeft kunnen aangekocht worden, terwijl de Stedelijke Raad, om van deszelfs belangstelling in het behoud der Munt binnen Utrecht te doen blijken, aangeboden heeft de helfc der koopsom van het bedoelde erf bij te dragen, hetgeen door Zijne Maj. goedguustijijk moet zijn aangenomen gewerden. Nog meldt men uit die stad van den toden: Naar wij vernemen, is in de algemeene vergadering san het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappenden 6ien te Aliddelburg gehouden, de Dekroontpg toegewezen aan eene prijsverhandeling, ingezonden door den weU eerw. heer J. ab Utrecht Dresstlhuiu Wij vernemen, dat door onzen stadgenoot den heer Alunr.ich, Doctor in de wis- en natuurkunde, dezer, dagen eene electromagnettscne machine uit. gedacht en vervaardigd is, die in aanwending van de eleciromagneten op tte beweging geheel van, alle vroegere toestellen verschilt. Het beginselwaarop de heer Alunoich zijn toestel heeft tr.getigt, steunt op de regte aantrekking der eleciromagneten. Aile vroegere machines hebben het nadeel, dat de Polen van de bewegende staaf de eleciromagneten voorbijdraaijen en dus eene ongunstige beweg'ng voor de aantrekking der magneten hebben, terwijl de tegenstroom aan de inaciunen zeer hinderlijk is. In de machine van den heer Munnich trekken de magneten op hunne gewone werkingswijze aan, hetwelk Z. Ed. verkregen heelt, door het Poolstuk te vervaardigen uit eene schijf van dik plaatijzer, welke eene kegelvormige gedaante heeft, en rond. draaijeh kan om eene as, die in den top van den kegel deszelfs steunpunc heeft. De verlengde as is aan de kruk van een wiel bevestigd en beschryfc alzoo in zijne beweging de oppervlakte van eene kegel. De beweegbare plaat wordt nu achtereenvolgens door de Polen van hoel"magneten die regel matig in een houten raam zijn bevestigd, aangetrokken, doordien de ftoeflj. zers bij eene gepaste aanwending van eenen commutator op hunne beurt achtereenvolgens magneten worden door den stroom van een galvanischeti toestel. Deze machine heeft in tegenwootdigheid van den Hoogleeraar van Rees, den heer Nairac, uit Arnhem, en andere wetenschappelijke personen ge'oopen, en hunne goedkeuring zoo otu de eigenaardige beweging en een. vohdigheid, als om de regie toepassing van.de aantrekking van magneten, weggedragen. Wij verwachten, dat de heer Munnich zijn toestel spoedig in al deszelfs deelen bekend make, en hopen, dac dit beginsel eenmaal leiden zal tot hec vervaardigen van groote eleccromagnecische toestellen, waaraan in den laatsten tyd met zoo weinig gutistigen uitslag is gewerkt. CHINA. I11 dt Nederlandsche Staa/s-Courant den II April leest men hét Volgender tn de Engelsche times van den fjden dezer komen tijdingen nit China voor tot den 17 January jl. Men treft daaronder hec berigt aan, dat de Chinezen te Kanton druk bezig waren met cie: verdedigings-werken der rivier van dier» naam in den best mogeinken toestand te brengen dac zij daarin geholpen wierden door dri^ Hollandsche Ingenieurs^ die zij eenige maanden te verert in eene jörik van Java hadden doen komen; dat men niet opgaf of die Inge nieurs tot de Nederlandsche armëe behooren, maar dac zulks echter wierd verondersteld; tn dat derzelver namén zijn; yan Scholtenvan Braam ea van Schriekn

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1