Ziine Maj. de Koning van Zweden heeft het aanbod Jvan eenige bur. ers om door vrijwillige bijdragen de staatsschuld te helpen uitdelgen, goed. gunstig aangenomen, en ten dieo aanzien eenige regeling bepaald. GROOT -BRI TA NNI E. Londen den 23 Maart. Zaturdag i. i, hebben Hare Maj. en haar gemail een bezoek bij den Aartsbisschop van Canterbury afgelegd, al het merkwaar, dige van zijn paleis bezigtigd en aan eenen prachtigen maaltijd, hun dcior dien Prelaat aangeboden, deelgenomen. Maandag heeft zich het Lager-Huis in Coraraitté vereenigd, om over de financiële voorstellen te raadplegen. Nadat Lord J. Russell verklaard had iot het einde toe eene stemming over de verschillende artikelen daarvan te jollen begeeren, noemden Sir W. Clay en andere leden de directe belasting op de inkomsten een monopolie, een hulpmiddel, dat aan de tijden der bar. baarschheid herinnerde, terwijl Sir G. Grey voorspelde, dat de wet, omtrent wier aanneming geringe twijfel bestond, weldra weder ingetrokken zou moe. ito worden, als de bevolk'ng zich van al het hatelijke daarvan overtuigd zou hebben. De heer F. Maule eischie voor de bewoners van Schotland den tijd om tich met het ontwerp nader bekend te maken, en beproefde tot dat einde herhaalde pogingen om bij meerderheid van stemmen te doen be- slissen, dat de verdere behandeling moest uitgesteld worden. Hoewel zulks mislukte, gaf de Minister Peel eindelijk uit zichzelven toéechter met de verklaring, dat zoodanig uitstel hem onnoodig voorkwam, naardien er, voor de tweede en derde lezing, altijd nog tijd genoeg wezen zou om de gevoe. lens der ingezetenen te ieeren kennen. Het Turksche Gouvernement heeft u,ooo gouden, zilveren en bron- zen medailles naar Londen overgezonden, om te worden uitgedeeld onder de Engelschen, welke den laatsten Syrischen kruistogt hebben medegemaakt. De medailles, voor den Admiraal ^Stafford en Sir C. Napier bestemd, zyn met diamanten omgeven. Men is thans bezig zes regimenten infanterie, door het aannemen van vrijwilligers, van 800 tot 1000 man aan te vullen, om dezelve vervol, gens met allen spoed naar Indië te zenden. Twee en twintig regimenten, die reeds tot bet Indische etablissement behooren, moeten van 976 tot 1000 man gebtagt worden. Ook maakt het 9de regiment lanciers zich tot zijn vertrek gereed. In alles berekent men dat de naar Indië bestemde ver. sterkingen 6000 man infanterie en 650 man cavallerie bedragen zullen. Laatstleden Zondag avond heeft zich hier een zeer ongelukkig geval van zelfmoord opgedaan. George Fitz Clarence, Graaf van Munster, en zoon van den Hertog Clarence, nadernand Koning William IV, en van de befaamde komische actrice Mistres Jordaau. De Graaf was 48 jaren oud, bad met roem in het Spaansche Schiereiland en in Indië gediend en den rang van Generaai-majoor bereikt. Voorts voerde hij thans het bevel over de troepen in het Westèr-distrikt van Engeland, en was met verschei, dene andere waardigheden bekleed. Geweldige aanvallen van jigt schijnen aanleiding tot zijne noodlottige daad gegeven te hebben. Men heeft hem met een gelost pistool in de hand en met een geheel verbrijzeld hoofd in zijne boekerij gevonden. Der lijkschouwers uitspraak is geweest: lijdelijke krankzinnigheid, FRANKRIJK. Parijs den 25 Slaan. De Minister van Financiën heeft in de zitting der Kanier van Algevaardigden van den 23sten een ontwerp van wet ingediend, om de bestaande wetgeving op de suiker nog tot het volgende jaar te doen stand houden, vooral uit aanmerking, dat het onbillijk zou zijn daarvoor niet dat tijdstip af te wachten, als de thans werkelijk gezaaide beetwortel in suiker verkeerd was. Deze wet ondervond al dadelijk,; zooals te verwachten was, van verscheidene kanten grooten tegenstand. Ten bewijze, hoe hevig de storm van den 9den op den loden dezer op ae Fransche kust gewoed heeft, wordt gemeld, dat er langs den enkelen streek tusschen Boulogne en Duinkerken 150 lijken aangespoeld waren. De beruchte Mad. Lafarge, welke thans, zooals bekend is, zich in de gevangenis bevindt, is krankzinnig geworden een naar een krankzinni genhuis overgebragt. tl«< H„f van Assises der Bouches du Rhone, te AiX, heeft den Ge. neraal Levasseurdie den Commandant Arrighi in een duel heeft doodge schoten, vrijgesproken. Te Uoyan heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad. De paket. boot Le Commerce de Bordeauxwelke in den nacht van 11 op 12 Maart de Girondo binnenloopen wilde, werd op de punt van de Coubre geworpen en verbrijzeld. De matrozen, welke tot de ekwipaadje van het te Havre ont wapende schip Chateaubriand behoord hadden, waren als passagiers op de paketboot. Allen kwamen om, met uitzondering van eenen matroos en eenen scheepsjongen. Het getal der verongelukten bedraagt zeventien. De stad Medeah, in Algerie, is door eene colonne van 6000 man, uit Blidah gaande, geapproviandeerd geworden, zonder eenen vijand te ont moeten; er waren meer dan loöo bevrachte muilezels en eene kudde van 300 ossen. Daar de stam der Hadjouten tot geen vergelijk had willen komen en de onderhandelingen waren afgebrokenheeft de Gouverneur-Generaal Hugeaui bepaald in du voorjaar eenen veldtogt tegen dezelve te ondernemen. Uit Marokko verneemt men, dat de Sultan 20 Arabieren, die zich aSn diefsial en moord hadden schuldig gemaakt, eene hand en eenen voet heeft laten afbouwen en daarna doodbloeden. De Sultan wordt gemeld niet wreed ce zijn. B E L G I E. In de teregtzitting van het Hof van Assises van 23 Maart heeft de Advoa caat-Genetaal zijn pleidooi van repliek ten einde gebragt en op liet slot daarvan dus gesproken: Het is volstrekt niet noodig te onderzoeken, of het complot den aankoop van het materiëel voorafgegaan moet wezen. Het Hof zal aan de gezwo. zenen de vraag voorstellen: of zoodanige persoon zich schuldig heeft ge. tnaakt aan het aankoopen van kanonnen, met het doel om het Gouvernement omver te stoten. De gezworenen zullen Ja of Neen antwoorden. Is hun antwoord ontkennend, na dit ook op de eerste vragen te zijn geweest, zoo zullen de beschuldigden vrijgesproken worden; maar geven de gezworenen hierop een bevestigend antwoord, na de vragen die tot het complot betrek king hebben, ontkennend te hebben opgelost, zoo zal dit misschien aanlei ding geven tot het behandelen van eene regtsvraag, te weten, in hoe verre men kanonnen, buskruid, kogels, enz., met het doel om het Gouvernement omver te noten, vermag te koopenzonder vooraf het plan tot omstoting van het Gouvernement vastgesteld te hebben; doch deze regtsvraag moec biet voor de gezworenen, maar voor het Hof bepleit worden. Men heeft u in het breede onderhouden over de straf, die uitgesproken zou kunnen worden; men heeft uitgeweid over hoofden, die gij aan een Britsch gezegde ten offer zoudt brengen, enz. enz. Al dat mijne heeren is strijdig met de wet; maar, Wijl men ons op dat terrein heeft gebragt zal ik er mijne tegenpartijen op kunnen volgen. Men heeft getracht uwe gemoederen te verschrikken. Een ieder weet dat wij het geluk hebben te leven onder een vaderlijk, volgens sommigen te vaderlijk Gouvernement; men heeft u gesproken van hoofden, die zouden kunnen vallen; maarjik, ik zal u zeggen, ea ik weet, dat wat ik zeggen zal, hevige reclamatiéo zal doen ontstaan, ik zal U zeggen, dat een doodvonnis, zoo het uitgesproken werd, niet ten uitvoer zon worden gebragt. Deze rede is door de beschuldigden van der Meere, Parijs en van der Smissen, met de kreeten: wij willen geenegenadewij verwerpen alle genade, wij zijn onschuldig I beantwoord. N dal de deti "en waren afceloopen, fieeft bet Hof 141 Vfageh SStl dcS Jurij voorgestciu. De 45 eerste vragen betreffen al de beschuldiguen nop us het eerste punt der beschuldiging, dat is nopens het vastgestelde en afge sproken voornemen om het Gouvernement omver te werpen. Al de overige vragen betreffen de speciaie feiten, uit den aanslag voortspruitende, we gens het ronselen van militairen enz. De 141ste en laatste vraag spruit uit de debatten voort, namelijk of op Crehen toepasselijk is de gunstige bepaling van artikel J08 van het straf-wetboek. Men wil weten dat er nog gedurig omkoopingen bij de troepen plaats hebben, en dat onderscheiden soldaten hieromtrent ontdekkingen hebben ge daan, welke de aandacht van het bewind tot zich hebben getrokken. Uit Antwerpen meldt men van 23 Maart; Als een wezenlijke vooruitgang mag opgemerkt wordendat er dezer dagen zoo hier te Antwerpen als te Ostendé, visscherssloeperi zijn binnengekomen, die, van de Doggersbank terugkeerende, eene lading winter-kabeljaaiiw hebben aangevoerd; iets hetwelk vroeger niet plagt te gebeuren. Het is op die wijze, het is door zich in staat té stellen van aan de behoefte en smaak der verbruikers te voldoen, dat onze visschers, veel gemakkelijker dan door tiiiddel van hooge regten, tegen de Hollandsche visschers zullen kttnneii wed- ijveren. Alle redeneringen ter wereld zullen niet te weeg nreugen dat zelteie verbruikers vier, vijf of zes maanden lang zonten-visch zullen willen eten, wanneer het hun mogelijk zal zijn versch gevangen kabeljaauw te bekomen. Er was derhalve slechts eene keuze, of wel den Hollandschen winter- kabeljaauw volstrekt te verbieden, of wel te trachten de markt door de opbrengst onzer eigen visscherij te voorzien. Dit laatste is, wat onze vis. schers begonnen zijn te doen; aan aanmoedigingen om voort te gaan zal het hun niet ontbreken, MENGELINGEN. VIJFTIENJARIGE REIS RONDOM DE WERELD, door GABRIEL L A F O N D. De Keerkring-Oceaan. {Vervolg en Slot.j Twee eenige soorten visschen zijn deszelfs trouwe gezellen, terwijl alle andere voor hem vlogten; het zijn de ramora en de loots. Drie of vier dezer eersten zijn dikwijls aan deszelfs vel gehecht, en vijf of zes lootsen, van hoogstens eenen halven voet lengte, vergezellen hem gewoonlijk; zij darte len om hem heen, zonder in het minst bevreesd te zijn, en zoo eenige omstandigheid dezelve daarvan heeft afgescheiden, schijnen zij angstig en verschrikt te zijn, terwijl de haai niet minder verlegen is. Zoodra hij dezelve Uit het gezigt heeft verloren, zoekt hij ze overal, en wordt dan eerst weder bedaatd, wanneer zij terug zijn genomen. Hutme hulp is hem blijkbaar noodig, maar waarin bestaat dezelve? Hebben zij een scherper gez gt Wijzen zij hem zijne prooi aan? Zijn zij eindelijk voor hem wat de hond voor den mensch is? Dit weet men niet, en men moet zich omtrent die punt tot veronderstellingen bepalen. Deze visschen verlaten hem niet dan wanneer hij aan boord wordt geneschen men ziet dezelve dan nog gedu - rende verscheidene dagen het kielwater van het schip volgen, en daarna verdwijnen, zonder zich aan eenen anderen beschermer te hebben verbonden. De haai brengt lévende jongen voort; deszelfs vleesch is taai en moeije- lijk te verteren; wij aten echter die welke wij gevangen haddenna deszelfs vleesch gedurende een paar uren onder een zwaar gewigt te hebben ge plaatst, werd het met veel azijn klaar gemaakt, en de matrozen, die door den scheepskost niet zeer kiesch waren geworden, vonden bet zoo niec lekker, dan toch eetbaar. De loots is geel met diverse zwarte strepen; dezelve heeft eenen mooi- jen vorm, is zeer lekker te eten, maar moeijelijk te vangen. Omtrent de bewoners der lucht zal ik mij bepalen tot de fregat, daar de overige tot eene meer gematigde luchtstteek behooren. De fregat is waarschijnlijk van alle vogels de vlugste en die waarvan de vlugt het verste diaagt. Dezelve houdt zich gewoonlijk in de hoogste stre ken der lucht op; van daar staart hij op dp onmetelijke ruimte, deszelfs hoofd links en regts bewegende om zijn prooi te ontdekken. Dezelve is soms op eene zoo aanzienlijke hoogte, dat men hem slechts als eene zwa te stip in de rnimte ontwaart; maar laat eene bende vliegende visschen z,cb boven het water verheffen, dan werpt liij zich als eenen bliksemstraal op hen, en grijpt dezelve aan de oppervlakte der golven, alvorens zij weder het water hebben bereikt; vervolgens verheit hij zich langzaam en statig weder in de lucht tot dat zich een nieuwe prooi mogt voordoen. De snelheid van deszelfs vlugt grenst aaR het wondetbaarlijkedaar hl] zien met blilt. semsnelneid, zonder de vleugels te verroeren, zonder schijnbare beweging, van eene hoogte, welke van verscheidene mijlen moet zijn, op deszelfs prooi werpt, Hoe volmaakt en fijn moet net zintuig des gezigts bij dezen vogel zijn, om op dien opsiand deze kleine visschen ie ontwaren! Het ligchaam van den fregat is niet groot, maar dezelve Heeft vleugels van vijftien toe twintig voeten uitgebreidheiddeszelfs staart is bijzonder ingekerfd, hetgeen dezen vogel door de Spanjaarden tixerota (schaar) heeft doen noemen. Des. zelfs veren zijn zwart, uitgezonderd onder den buik, alwaar dezelve eens iigie kient hebben. Alles onder deze luchtstreek neemt een karskter van weelde en verhazen, den rijkdom aan, welke den minst waarnemenden geest treffen. Dikwijls bewonderde ik het ondergaan der zon, waarvan men zich, hoe schoon het zich ook soms in onze streken moge voordoen, geen denkbeeld kan maken wanneer in den oceaan duikende zij zich met eene cristallen mantel van de schitterendste kleuren schijnt te dekken, zoo schittert de kaatsing van hare gouden stralen midden in de purper wolken, welke haar omringen. De nachten zijn niet minder vruchtbaar in wonderen; de lichrgevenoheid der zee tusschen de keetkringen is met de noorderlichten van de polen, het heerlijkste schouwspel dat God aan de bewondering der menschen heeft voorgesteld, en toen ik voor de eerste maal getuigen was van dit groot en prachtig naiuurwonderbleef ik lang als van heiligen schrik bevangen voor het grootsch tooneel dat zich voor mij opdeed. De Oceaan rolde voor ons henen zoo glinsterend, dat men denzelven bij een onmetelijk zilver laken zoude hebben kunnen vergelijken. Het schip, de golven doorklievende deed langs deszelfs wonden stroomen van vonkelende lichtstralen ontspringen zoo schoon als die onzer groote vuurwerken; soms nam dit verschijnsel'een nog indrukwekkender karakter aan: men zag onmetelijke schitterende lig- chamen aan de oppervlakte van het water ronddraaijenandere malen sche nen ontvlamde massa's onder de golven te rollen; eindelijk schenen vlam men zich over de zee uit te strekken of lichtgevende wolken over de golven ie zwever. Die verschijnsel is gemakkelijk uit te leggen, de visschen door hunne herhaa'lde wendingen bewegen deze phosphorische vonken waarvan de glans somwijlen zoo levendig is dat menschen, die zich in dié zeeën baden eenig lichtgevend gedeelte op bun ligchaam behouden na het water verlaten te hebben. Deze lichtgevendhetd geeft altoos nieuwe stoffe tot bewondering, hoewel men gedurende heele maanden dit schouwspel zich telken nacht ziet opdoen De zee is lichtgevend onder alle luchtstreken, zij is het zelfs in eenen hoogen graad op de bank van Terre Neuve; maar hij die er geen getuigen van is geweest in de verzengde luebtatreek, kan zich slechts een onvolledig denkbeeld van oit schouwspel vormen. De zee is veel blinkendcr bij de uadenng van eenen storm, en wanneer de lucht zwaar en bedekt is.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3