L E Y D S C H E A°i 1842. VRIJDAG, COURANT. 25 MAART. REGLEMENT op het schouwen van Varkens mitsgaders vtin het Spek en Varkensyleesch binnen de Stad Leyden Art. I. Niemand zal binnen deze Stad het beroep van Varkensslagter mogen uiroofe- «en dan ha voorzien tè zjjn van behoorlijk patentalsmede van eenc acte van admissie, ijij de Rijkswet en het Stedelijk Reglement wegens de heffing van de accijns op liet Geslagt voorgeschreven. Art. 2. Geene Varkens zullen mogen worden gestoken of geslagt "Hsin door deinge volge Art. toegelaten Varkenslagters. Art 3. Ge Varkenslagters zullen geene Varkens mogen steken of slagtennoch de hand daarao'n s-laan, om te steken of te slagrenvoor en aleer dezelve door den beeedig- deu Varkenschouwer zijn beschouwen of gekeurden dezelve voor gezondgaaf en réiii jullen zijn verklaard. Dezelve VaFkens daarna geslagt zijnde., zullen niet vermogen te worden in stukken gehouwen of gezouten, tenzij dezelve ten tweeden male zulieri zijn beschouwen of ge keurd door den beëedigderi Vinder or Keurmeester, aan welke schouwing tevens zal onderworpen zijn al het geslagte Spek of Varkensvleeschhetwelk van buiien de Stad door de Varkensslagters mogt worden ingeslagen. 'Art. 4. Van de oij het vorige Artikel vermelde schouwingen zal door den beëedigden Varkenschouwer een schriftelijk bewijs aan den belanghebbenden moeten worden afgege venvoor welke werkzaamheden aan den beëedigden Varkenschouwer bij de afgife van bet eerste scbouwbiljet zal worden betaald voor ieder gekeurd Varken vijftien centser> Ban den beëedigden Vinder of Keurmeester van het Spek voor de tweede schouwing rijf centstelkens te betalen door den kooper. •„Art. 5. De bepalingen bij de vorige Artikels gemaakt zijn evenzeer van-toepassing op de'Varkens, welke aan de' huizen der ingezetenen, of voor en ten behoeve van de- zelvenin de slastplaatsen der Varkensslagters worden, geslagt en afgehakt. Art. 6. bijaldien .de Varkens, hetzij ter markt zich bevindende of elders, bij dc eerste schouwing mogten bevonden worden eenig gebrek te hebben of aan eenige ziekte te lijden van wélken aard ook zoodat dezelven door den beëedigden Varkensschouwer schadelijk of ïiadeeiig worcfeii geacht, 0111 ais menschelijk voedsel te worden gebruikt, zullen dezelvenonder toezigt der Policie, naar buiten de Stad worden vervoerd. Het Varken reeds, geslagt zijnde, en alzoo deszelfs schadelijkheid of ongeschiktheid voor het menschelijk voedsel bij de twééde schouwing gebleken zijnde, zal "daarmede óp. dezelfde wijze worden gelmudeJd. Art. 7. Wanneer dé Varkenschouwer intusschen mogt oordeelén, dat het Varken al of niet geslagt zijnde, hoewel niet 111 allen deele gaaf en gezond, echter voor mensche lijk vofedsel bruikbaar is, zonder nadeelig te zijn voor de gezondheid, zal hetzelve mits gaders'de afval niet mogen worden verkoent in de winkels der Varkensslagtersmaar daarroc eene plaats worden aangewezen.," op de Hoogelandsche Kerkgracht, om in een kraam of stal te Worden voorgelegd. Art 8 Geen gezouten, gerookt of ongerookt Spek of Varkensvleesch zal buiten de Stad alhier rfiogen worden ingevoerd, opgedaan of ingeslagendan nadat hetzelve door den beëedigden Vinder of Keursmeester zal zijn beschouwen of gekeurd tegen betaling van tien cents voor iedere zijde spek of smaltonne, en van iedere gerookte ham' vijfcents. Wanneer hetzelve echter voor menschelijk voedsel onbruikbaar wordt geacht, zal daar mede gehandeld worden, als hiervoren bij de Artikels 6 en 7 is bepaald. Arr. 9.* Alle' verschillen tusschen Hoopers" en Verkoopers of wel wegens leveranciën van Varkens, Spek, enz. voorkomende en betrekking hebbende tot derzelver waarde of deugdzaamheid, .zuljen 4<?or. den. beëedigden Varkensscbouwer of den beëedigden Vinder of Keurmeester, daartoe geroepen wordende, kunnen worden beslist, mits'daarvoor aan ieder hunner telkens zestig cents betalende. Bijaldien aan de zijde der belanghebbenden bezwaren bes taan om zich aan de beslissing van den Varkensschouwer of Keurmeester van het Spek ;4n de-,hy.dit Reglement vermelde verf.cAinic.iae gevallen ie onderwerpen zal er steeds eene herkeuring door deze befde Ambtenaren gezamentlijk plaaas heobenwaarvoor zij yij'f cents ieder kunnen in rekening brengen;-— tepwijlingeval van vertchil, de beslissing .aan één der Vindeis van de Vleeschhal kosteloos zal wo:den opgedragen. -- - Art. 10. De Varkenschouwer en Vinder of Keurmeesters van het Spek, zullen door H. H Burgemeester tn Wethouders worden benoemd en aangestelden alvorens in functie -te treden den vereiscbten eed moeten afleggen. De/e'ye zijn bevoegd en verpligt, om van de overtredingen dezer verordeningen, bij behoorlijk Proces Verbaal te doen blijken, ter vervolging voor het Kantonregt. Are. 11. Onverminderd de straffenbij de algemeene wétten op het vervoer en ter markt brengen van zieke beesten bedreigdzullen de overtredingen van dit Reglement by behoorlijk Proces Verbaal worden geconstateerd, om voor de bevoegde Regtbank te worden vervolgd, en worden gestraft voor de eerste maal met eene boete van één tot zes gulden bij herhaal met eene boete van zes tot twaalf gulden en bij onvermogen inet eene' gevangenis van één tot drie dagen. Art. 12. Afschrift dezer zal, ingevolge Art; 70 van het Reglement voor her Bestuur der Stad, worden gezonden aan de Edele Gr. Achtb. H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. 1 Aldus gearresteerd bij den Raad der Stad Leyden, op den 10. Maart 1842. J. G. de M* y, - Mij kennelijk [h i i V. PüTTKAMMER. N E N. EDE R LAND Leyden. 24 Maan. Ztfne Maj. heeft den heer J. F. Hofman, Wethouder der atad Rotterdam, op deazelli verzoek een eervol ontslag verleend, en in deszelfs plaats be roemd den heer P, H. Tromp, Zijne Maj. heeft goedgekeurd de op de navolgende predikanten en proponenten door de onderscheiden kerkraden uitgebragte beroepingen, als: 1°. van de Hervormde gemeente van Grijpsberke, onder de classis van Mid. delbnrg, op A. IFilod Ferspriltekandidaat bij het provinciaal kerkbestuur ven Utrecht20. van de Hervormde gemeente van Foudgum en Raard on. der de classis vsn Dokkum, op Aibertus Menderts Bokma de Fries, kandi. dsst bij bet provinciail kerkbestuur van Utrecht; 3°. van de Hervormde gemeente van Genemuiden, onder de classis van Kampen, op G. van der Flier, predikant te Schraard; 40. van de Herstelde Evangelisch Luthersche gemeente te Zwolle op Paul Ivan Helvig, proponent, en 50. van de Re suonatrantsch-Gereformeerde gemeente te Waddinxveen, op Herman de Rid, Oter, predikant te Boskoop. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Oranje hebben den heer J, de Beerski toegestaan Haogatderzelver wapen te voeren, ten blijke van liunne bijzondere tevredenheid over de kunststukken, door dezen hoog be gaafden kunstenaar vervaardigd, en in de Residentie dezer dagen ten toon gesteld. In de Staats-Courant van heden leest men: In de verschillende gedeelden des Rijks tot dus verre niet op eene een- psrige wijze gehandeld zijnde, met opzigc tot het vieren der kerkelijke feest- of heilige dagen, door de militairen, tot het Roomsch-Katholijk kerkgenootschap behoorende, en Zijne Maj. hiervan door den Directeur- Cereraal Van Oorlog onderrigt, ter wegneming van alle onzekerheid dien aangaande verlangd hebbende daarin bepaaldelijk te doen voorzien, heeft sulks sanleiding gegeven tot een overleg tusschen den Directeur-Generaal voor de zaken der Roomsch-katholijke Eeredienst en den Pauselijken Infer uurrus bit het Hof der Nederlanden, waarvan het gevolg is geweest, dat de Paus Gregotius XFIin overeenstemming met het verlangen des Ko nings, deze kerkelijke aangelegenheid zoodanig heeft geregeld, dat de Di recteur-Generaal vau Ootlog, alsnu bij citculaire van den ïpden dezer, met intrekking vsn alle vroegere aanschrijvingen ot bevelen ueswege, ter bernis vsn de onderscheiden militaire auroriteiren beeft gebragt, dat de ml. Iltairen, der Rot msch-Katholljke geloofsbelijdenis toegedaan, voortaan al. leen verpligt zullen zijn, om, behalve op de Zondagen, kente-parades re honden en de mis te nuoren op de hierna vermelde kerkelijke feest- of 'nestige dagen, als: op het feest der Besnijdenis des Heejen (1 Ja nuari)); op liet feesr der Openbaring des Heeren (6 Januarij); op den tweeden Paascndag; op 's Heeren Hemelvaartsdag; op den tweeden Pink. sterdag; op den oen Heiligen Sacramentsdag; op het feeseS'van Maria Hemelvaar! (15 Augnitus); op Allerheiligendag (1 November); op Kersmis (35 December), en op den tweeden Kersdsg (36 December). Met dien verstande, dat in die gedeelten van het Koningrijk en het Hertogdom Lim burg, alwaar de ingezetenen tot de Roomsch-Katholijbe kqrk-gemeente be hoorende, krachtens vroeger verleende dispensatie, mogten ontheven zijn van de verpligiing tot het vieren van sommige der opgenoemde kerkelijke feest- of heilige dagen, die verpligiing ook voor de militairen, aie van de zelve kerkgemeente deel maken, opgeheven blijft. In de Staats-Courant van gisteren las men het volgende: Hoezeer Neder/and weleer niet was achterlijk gebleven in de studie der Oosceische letteren, werd de Sanskritische taal tot dus verre hier te lande niet met ernst en opzet beoefend; in weérwil van het voorbeeld, daarom, uent door Engeland, Frankrijk en Duitschland gegeven. Dit was te vreemder, omdat het eene taal gold, aan welke Nederland niet onverschillig had behooten te blijven; vermits het Sanskritisch zoo naauw met het Javaansch verwant is, dat de laatstgemelde taal met regt eene der dochters van de Sanskritische genoemd mag worden, immers voor zoo veel de woorden of de stof der taal betreft. De aloude dichtertaal vau Java (het kavi"), waarvan de kennis bijna is uitgestorven, staat vooral in een naauw verband met het Sanskritisch, en de Baron IF, von Humboldt achtte dezelve zoo belangrijk, dac hij daaraan een groot werk toewijdde, hetwelk hij echter niet mogt voleindigen. Aan Nederland behoort eigenaardig de taak, om bepaaldelijk het verband aan te wijzen, dat gr bestaat tusschen het Sanskritisch en het hedendaagsch Javaansch, en om bij die gelegenheid den sluijer op te heffen, welke de overblijfselen van het Kawi nog bedekt. De oude Kawi-heldendichteD, Rome-bodro en Broto-Judoevenzeer als het groot aantal op Java verspreide Kawi-opschriften op steenen en tempels, wachten nog op hunnen uitgever en verklaarder; want het licht, door Sir Stamford Ra fes daarover geworpen, was flaauw, vermits hij noch het Sans. kritisch noch bet Kawi verstond. Er zijn maatregelen genomen, om de opgemelde taak niet langer onver' vuld te laten. Edelmoedige beschikkingen van onzen vorïgen en tegeo- woordigen Koning hebben eenen jeugdigen en voor deze studiën met geest drift bezielden taalkundige, den heer IF. A, van den Ham, in staat gesteld, om eene wetenschappelijke reis naar Java te ondernemen, na vooraf onder den beroemden Lassen, te Boon, zijne kennis van het Sanskritisch te hebben vervolmaakt. De heer van den Ham, die in de maand December des vorigen jaars met het schip Orion naar zijne bestemming is vertrokken, zal voorzeker trachten, om de verwachtingen, die men van hem heeft opaevatniet te leur te stellen. Omtrent het gebeurde met de stoomboot Drusus, in onze vorige ver meld, verneemt'mendat aan het aclwerste einde van een der cylinders van de ketel, dajir waar die aan het vuur bloot staat, de drukking van den stoom eene scheur in eene der platen, op eene zwakke plaats, veroorzaakt had, die omstreeks drie duim wijd was. De daaruit stroomende stoom en het kokende water hadden zich over het vuur heen, en daardoor nog vloeijender geworden, in de machine-kamer ontlast en daardoor [den manschappen het vermelde leisel toegebragt. Voor het overige was er niets op de boet be- schabigd. Te Rotterdam is thans bij de Arrondisseraents-regtbank eene zaak aanhangig, betreffende mishadelingenwelke wederzijds zouden heboen plaats gehad, op het koopvaardijschip Kortenaarop deszelfs terugreis van Batavia naar 'die stad. Als beklaagden zijn in de eerste plaats door het O. Mi nisterie gedagvaard twee matrozen, welke zich op den 34 November I. I. ter reede van St. Helena zouden hebben schuldig gemaakc aan rebellie, gepaard met mishandeling en verwonding, den opperstuurman aangedaan. Vervolgens staan nog ieder afzonderlijk te regt de Kapitein, opperstuurman en tweede stuurman als aangeklaagd van zich gedurende de verdere reis aan verregaanne gushadelingen jegens enkele van het scheepsvolk te hebben schuldig gemaaki. Het getuigenverhoor, hetwelk gepasseerden Donderdag begonnen is, is Zaturdag voortgezet en eergisteren geëindigd. Het aantal toeschouwers was belangrijk. De pleidooijen in die zaak waren begonnen. Den I9den dezer hebben de personen van J. Drogmans, ood 84 en E, Scheele, oud 80 jaren, echtelieden, hunne <5z jarige huwelijks-verbind, tenis te Neuzen, in volkomen gezondheid, gevierd. WEST-INDIE. De cwee volgende voorvallen worden door de dagbladen medegedeeld t D,en 26 November is binnen deze haven aangekomen de Nederlandsche schoener EensgezindheidKapitein F. van Grieken met het scheepsvolk van de Spaansctie brik Las tres Hermanas% Kapitein Manuel Sancheswelke in den nacht tusschen den 22Sten en 23scen dezer op Rocas is verongelukt. Las tres Hermanas was mee eene lading wijn en gedroogde vruchten van Havana vertrokken, bad Porto Rico aangedaan en was bestemd naar La Guayra en deze haven. Gelijk wij vernemen, heeft men een zeer klein gedeelte der lading kuneen redden. Dit vaartuig is, gelijk men zich herinneren zai,eenigen tijd geleden hier geweest aan de consignatie van den heer F. Vtdal - Op den 9 November heeft ook een dergelijk ongeluk plaats gehad. De Venezolaansche paket-schoener Juar.itatoebehoorende aan Kapitein B. Ferrero'-vertrok op den bovengemelden datum van Puerto CabelJo naar La Gusyra, róét 8 passagiers en eene groote som geld aan boord. Gekomen zijnde omtrent-drié mijlen afstands van den wal, geraakte het vaartuig eens klaps vol water, zoodat van de 14 menschen, welke aan boord waren, slechts 4 matrozeUMfich met de boot gered hebben. Men zegt, dat de Kapitein van hex vaartuig, broeder van Kapitein B. Ferreroeen geschreeuw om hulp, door de passagiers, welke in de kajuit waren, gehoord had, ea toen hij in der baast naar beneden ging om de oorzaak van het geschreeuw u? vernemen, 2onk.het vaartuig zoo eensklaps, dat hij geen tijd had zich te ledugn en ii met de acht passagiers en nog een matroos verdronken, Df-

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1