FRANKRIJK. •invang ram en ten 10 ure afliep, was verrassend en meesterlijk. Ook bij dere gelegenheid onderscheidde de Hertog zich steeds als behendig, en zelfs als vermetel ruiter. De paarden die bij dit feestelijk spel werden ge bruikt, waren allen va* het edelste en schoonste ras. Na afloop van het caronssel had in het Hertogelijk paleis een bal paré plaats, tot 6 ure des ochtends voortdurende. Al degenen, die bij deze schitterende feestelijkheden zijn tegenwoordig geweest, waren niet slechts verrukt door de pracht en bekoorlijkheid van het nieuwe schouwspel, maar ook, en meer nog, door de minzaamheid van H. K. H. de Hertogin-weduwe en de ridderlijke, maar tevens vertrouwelijke gedragingen van Z. H. den regerenden Hertog. Uit Frankfort aan den Oder meldt men van 24 Februarij: Gisteren heeft eene gruweldaad de geheele stad met droefheid en afgrij. 'Zen vervuld. Een ambachtsman in eene der voorsteden, een dagelijksche 'dronkaard en ten gevolge daarvan geschokt in lijf en zièl, gelijk mede in zijn huishouden, heeft zijne drie kinderen van vijf en drie jaren en drie maan. 'den, nadat hij het huis had gesloten, met een scheermes de keel afgesneden en ten slotte zich zeiven van hec leven beroofd. De kinderen waren allen gezond en wel gevormd, vooral was het vijfjarig jongentje een mooi kind. Men verbeelde zich de radelooze smart der moeder bij hare tehuiskomst dit bloedbad te aanschouwen. Zie daar welke offers dagelijks aan de helsche vlam van den brandewijn worden gebragt. Is er dan geen middel om aan deze afgodendienst paal en perk te stellen? Men had in het laatst van Februarij te Rome en te Napels reeds eene drukkende voorjaars-warmte, ofschoon de gebergten nog allerwege met eene ontzettende hoeveelheid sneeuw bedekt waren. Op bevel van den Keizer van Rusland is eene Commissie aangesteld, om de toe nog toe onbekend gebleven zijnde noordelijke streken van Siberie te onderzoeken. Tot bestrjjdiDg der kosten zijn 13,000 zilveren roebels uit de schatkist toegewezen. GROOT- BRITANNIE. fcorapiót heefc pogen over te luienhij had hierin ichjjnbaar bewilligd, maar de 7siak bij den administrateur der algemeene veiligheid aangegeven beide van der Smissen en van der Meereti hadden hem gelden in handen gesteld, om daarvoor geschut, ammunitie enz» gan te Icoopen; tot aankoop van het eerste hsd hij zich ri'aar Antwerpen begeven, waar hij werkelijk twee snikken voor 24ÖÖ francs gekocht had en dezelve vervolgens naar Brussel aan het locaal Tivoli had doen verzenden, als de eenige plaats werwaarts men zulks, z mder opzien re barenkon doen. Bij dit alles ontkende de Crehen dat, voor zoo ver hij weet, de Baronnes van der Smissen aan de beraadslagingen deelgenomen heeft ook zeide hij zich niet Wel te herinneren of er gezegd was dac de Koniiig van HolUnd zijn woord had gegeven om, bijaldien de provisionele Regering hem riep, in vier en twintig uren tijds te Brussel te zijn. en colt niet té vyeten of ér gezegd is, dat het bevel om te beginnen uit Holland verwacht moest worden. Daarentegen herinnerde hij zich wel dat men hein verhaald heeft, hoé ds Generaal Daine tot de beweging moest medewerken. PROMOTTfc aan de LEYDSCHE HOOOESCHOOL. Den 4 Maart, de Heer I. C. Spaklf.R, v&n Rotterdam, in de Letteren en in de eeten. na liet verdedigen zijner twee Dissertatiende Ephorts apud Lacedaemonios en Regten, na het verdedigen zijner twee Dissertatien de Commanione Lucri et Damni later Conjuges. Londen den a Maart. Hare Maj. de Koningin en Prins Albert hebben 1.1. Maandag een bezoek te Portsmouth en den volgenden dag te Gosport afge. legd en zijn aldaar feestelijk ontvangen. Onder andere hooge personen, die haar vergezelden, was ook de Hertog van Wellington. In het Laget-Huis heeft de Minister Peet den,a7Sten II.op eene vraag, hoe de Noordsche Mogendheden dachten over de erkenning der Regering van Spanje, het volgende geantwoord: Het is niet gemakkelijk een regtstreeks antwoord te geven op eene vraag •li die, welke tot mij is gerigc. Ik neem deze gelegenheid gaarne te baat om, in antwoord op de vraag van het geachte lid, te zeggen, dat onze staatkuide zeer eenvoudig is. Onze levendigste wensch is, Spanje als eene bloeijende van alle vreemde natiën volkomen onafhankelijke Mogendheid te zien. Geene kracht, welke dat land tnogt bezitten tot eigen verdediging, kan immer het voorwerp wezen onzer ijverzucht. Onze wensch is ateeds geweest en Is nog, om aan het Spaansche Gouvernement kracht en stevigheid door onze raadgevingen en onzen invloed te verschaffen, omdat wij onder het tegenwoordige bewind verschillende teekenen van vooruitgang in beschaving en voorspoed ontwa. ren, en inderdaad hebben wij allen mogelijken invloed in het werk gesteld, om de Gouvernementen van Europa's vasteland te nopen het Spaansche Gon. vernement te erkennen. Wij waren van oordeel, dat de erkenning van het Spaansche Gouvernement door die Mogendheden een groot steun voor Spanje zonde wezen, vermits zulks den vooruitgang der beschaving zoude bevorde. ren en stabiliteit geven aan eene Regering, die, alles wel bezien, de meesc voegende is voor de tegenwoordige gesteldheid van dat land. Het ia mij natuurlijkerwijze onmogelijk het tijdstip te noemen, wanneer die erkenning zal plaats grijpen. Alles, wat ik kan zeggen, is, dat ons streven is geweest en Zal blijven, om langs minnelijken weg aan het Spaansche Gouvernement die hechtheid ie verschaffen, welk* het gevolg zoude wezen van deazelfs er kenning door de groote Mogendheden. Mijn persoonlijk gevoelen is, dat het een belangrijke waarborg voor de rust van Europa zal zijn, wanneer men Sponja ral rien teruesekeerd tot eenen staat van voorspoed en wederom in het bezit van de plaats, welke het gewoon was onder de Mogendheden van Europa te bekleeden. Engeland zal geene poging onaangewend laten, om tot dit doel te geraken. Volgens tijding uit de Levant is de Protestantsche Bisschop vin Jeru zalem den 21 Januarij In die stad aangekomen en heefter plegtig zijne intrede gedaan: hij is met veel onderscheiding door de Turksche overheden behan deld. Den 23Sten heeft hij zijne eerste predikatie gedaan. Uit de aan het Biitsche parlement overgelegde bescheiden blijkt dat bet zuiver bedrag der opbrengst van de uit- en ingaande regten in dat rijk gedurende het afgeloopen jaar, geëindigd met den 5 Januarij 1842, is ge weest 23.435.27° (ƒ281,211,240 Nederl.)zijnde 163,422 meer dan In het vorige jaar. Het getal der schepen, welke, in het genoemde jaar, in de havens van Groot-Britanje aangekomen zijn, heeft, zonder de ledige of voor de kust vaart bestemde vaartuigen er onder te rekenen, bedragen, 21,858. en uit. gevaren 20,861; tellende de eerste 3,982,129 tonnen, de laatste 3,543,456. Het getal der ingekomen schepen, voor de kustvaart bestemd, bedroeg in genoemd jaar 130,408 vaartuigen, uitmakende 10,876,750 ton, en uitge. varen 143,877 vaartuigen, bedragende ƒ1,750,152 ton. Parijs 3en 4 Msart. HH. Belgische MM. worden den isden op het kasteel der Tuilerien verwacht; men wil wetendat hunne overkomst in verband zon staan met de onderhandelingen over het handelstractaat tusschen Frankrijk en Belgie. Volgens officiële staten bedraagt het getal manschappen van 1792 tot 1842 in Frankrijk onder de wapenen gebragt, 14,012,000, van welke bijna 12,000,000 gedurende het Keizerrijk gewapend zi,n. - De Secretaris van Don Carlos te Bourges heeft éenen brief in de dag. bladen doen plaatsen, waarin lig stellig verklaart, dat zijn meester volstrekt geen plan heeft, om zich met de Christino's te vereenigen tot omverwerping van de tegenwoordige orde van zaken in Spanje; Cabrera heeft ook eenen dergelijken brief in de bladen doen plaatsen. De volgende telegraphische depêche is uit Afrika overgebragt, gedag, «eekend van Tiemcen 16 Febroarij: De aanzienlijke itam der Beni-Hamer, die 3000 miters te velde kon bren. gen, is I* onderwerping gekomen. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat geheel het westen der provincie Oran, van de Sellel tot aan de grenzen van Maroccomet uitzondering van eenige kleine stammen zonder beteeke. nis, onderworpen is. Abdel-Kader hoHdt zich met 200 of 300 ruiters aan die grenzen op, Hü bezigt zijne laatste schatten om eenige gelukzoekers tan te werven. Berigten uit Portugal van 16 Febroarij melden, dat de nieuwe orde van zaken aldaar voor goed gevestigd scheen.De Koningin was de 9de maand van hare zwangerschap ingetreden. BELGIE. Het verhoor van de beschuldigden in het complot Is in Brussel voortgezet geworden. De gewezen Kapitein-Commandant de Crehen herhaalde de reeds bij de instructie gedane beschuldiging tegen zijne medegevsngenen; het was, teide by, de Generaal van der Smissen, die bem tot deelneming aan het MENGELINGEN. DE ZANGERS in ITALIË. De zangers van talent zijn ten getale van zeven af acht: Ronconide knapste van allen, Domelli, Morianila Streponila Frezzolini, la Schu berleener Ik heb zeven of acht gezegd, het was te veel, de opsom ming bewijst mij znlks. Ronconi is een bsrryton, basso cantate, die eene middelmatige stem beeft, geen muzijkant is, en toch zijn auditorium met eene onovermeesterlijke krachc beweegt. Het is eene bewonderingswaardige organisatie, eene vurige ziel, eene afzonderlijke geest, waarvan men geen denkbeeld heeft. Ronconi is waarlijk groot kunstenaar, en zooveel te grooter, daar zijne scem, dit ber. haal ik, middelmatig, en zijn uiterlijk weinig vleijend is; hinderpalen welke bewijzen, hoeveel magt hij overigens moet bezitten, om dezelve te over. meesteren, en zijne andere voortreffelijke hoedanigheden te doen schitteren.' Ronconi zal vroeg of laat naar Parijs gaan, en er indruk maken. Parijs kenc bet soort van repertoire niet, dat hij er zal doen schitteren: Torquato Tosso Belisario, il Furiosi enz., en waarvan Tamburini, met zjjn talent, volstrekt geen denkbeeld kan geven, Donzelli is zoo bekend, dat men slechta behoeft te herinneren, dat hec een talent is, dat eindigt. Moriani is niet compleet; hij heeFt eene bewonderingswaardige item ziedaar de opsomming zijner qnaliteiten geëindigd: hetgeen hem ontbreekt, zoude eene veel langere eischen. In de meiancolieke rollen, wanneer de stem zich gemakkelijk kan ontwikkelen, zonder versierselen, zonder te veel kracht, heelt hij schoone uitkomsten: ook is hij inderdaad siechts uitslui» tend de man van zekere rollen. La Streponi, la Schuberleener, zijn zangeressen, die niet niets meer te ver. krijgen hebben; ik vrees zelfs, dat zij reeds verliezen. Buitendien zijn het geene namen om in de minste vergelijking te worden gesteld, met de groote knnstenaressewelke zij opgevolgd zijn. Frezzolini is zeer jong, zij heefc goede boedanigheden, gevoel, eene schoone stem, maar dit alles geeft slechts hoop. Waar is de groote kunstenaresse? Zij is nergens hier. De namen, welke ik genoemd heb, staan aan het hoofd der zangkunst in Italië; daar er nu een vijftigtal tooneelen zijn, kan men oordeelen hoe hec met de zamen. stelling der meeste gezelschappen staat! Ik heb bijna alle zangers en zan. geressen van Italië gehoord, en deze ondervinding heeft my bezonder teleur, gesteld. Ik heb op belangrijke tooneelen, op San Carlo, la Fenice, la Per- gold, zangers gehoord, die zeker op tooneelen van tweeden en derden rang in het noorden niet zonaen worden geduld. Ik twijfel of er in geheel Italië wel drie tenoren boven Albert Dommange te plaatsen zijn, die men langen tijd in het noorden op tooneelen van den tweeden en derden rang bezeten heefc, en de weinige kunstenaren beneden deze waarde, die men tellen kan. zijn vroeg versleten door de buitensporige werkzaamheden welke men op de Italiaansche tooneelen moet verrigten. Inderdaad, men moet dagelijks de opera zingen, welke bijval vindt, en 's morgens die repeterenwelke volgen moet. Men kan oordeelen of er stetke stemmen moeten zijn, om daar lang weerstand aan te bieden. Ook heelt elke tenor, die eene frissche stem schijnt te hebben, hoogst genomen vier of vijf jaren tijd om geheel uitgeput te zijn, en zoo hij zijne loopbaan wil vervolgen, is dit siechts voor zoo veel tijd als hij zal kunnen doorbrengen met nederlagen te ondergaan in elk der steden, alwaar bij op den roep zijner eerste goede uitkomsten zal zijn geëngageerd geworden. Overigens deugt het beroep van zanger, uit een materieel oogpunt be- ichouwd, niet veel in Italië. Het grootste getal der kunstenaren behoorc zichzelf niet toe, daar zij vroegtijdig en voor verscheidene jaren aan corres. pondenten van tooneelen, aan impressarii zyn verkocht, die het grootse gedeelte honner inkomsten trekken. Er bestaat onder deze lieden eene soorc van vereeniging, welke maakc dat hijdie zich Izoo niet voor verscheidene jaren wil verpachten, niet gemakkelijk voor eigene rekening kan worden geplaatjt. Na eenige worsteling moet hij wel onder het juk bukken, en zich verkoopen voor eenen prijs, welke hem redelijk kan toeschijnen, wanneer hij alleen het oogenblik zijner intrede in hec vak bescbouwc, maar welke hem later des te meer tegenvalt, daar hij zich doodt om den specula, tear te verrijken, die hem niet meer geeft dan juist om te eeten en laarzen te dragen. Moriani, een der twee of drie enkele tenoren welke thans in Italië zijn, behoort zichrelven slechts sedert korten tijd toe. Laat in de muzijkale loopbaan getreden, moest hij, niettegenstaande zijne verwonder lijke stem, zich aan eenen impressario verpachten, die hem vier jaren lang gebruikte, en voor weinige honderd franc» s'maands de eerste frischheid, het schoonste van dat zwak instrument bad, hetwelk men tenorstem noemt. Het geld, dat dn» met de schoone stemmen In Italië gewonnen wordt, komt voor het grootste gedeelte ten behoeve dier woekeraars, welke de jonge talenten niet kunnen ontwijken; zoo vele moeijelijkheden levert dit vak op welke meest alleeo door de uitgebreide en magtige relatiën dier mannen kun. nen worden uit den weg geruimd. De kunstenaar weet dat hij op goede tooneelen zal komen, hfl hoopt zich gedurende deze voogdijschap eenen naam te maken, en later er zelf de vruchten van te plukken. Maar uwe ontginner, die regt heeft u overal te brengen waar hij wil, verkoopt u weder aan lieden, die u zoo buitensporig laten werken, dat de uitputting uwer krachten, het bederf uwer stem nog vóór uwe emancipatie uwe dwaling doen inzien. Men begrijpt dat deze lieden eenen zanger gebruiken alt een materiëel productwaarvan men zich haasten moet partij te trekken, zoolang men daarvan meester is. Zij verkoopen u aan eenen Impressario om vier, vijfmalen 's weeks te zingen en twee opera's in één saisoen (twee of dri* maanden) te leeren. Deze impressario vindt middel om op zijne acquisitie te winnen door u aan eenen anderen over te doen, mee wien gij zes malen 's weeks zult moeten zingen en op cwee honderd nren afstand van de plaat* alwaar gij hadt willen blijven. Men zendt u naar Weeoen, Triëit, Barcelona

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3