de zuidelijke slavenhandelendei Staten der Noord-Amerikaansche Republiek oiepen indruk gemaaki, en men beeft daar in de dagbladen bijzonderheden deswege verhaald, geschikt om de gemoederen nog meer tegen de Engel, schen op te zetten; zoo als b. v. dat een Engelsche loods, die, toen de brik Nassau naderde, aan boord daarvan was gekomen, aan de slaven had verhaald, dat zij volkomen vrij zouden zijn, indien zij slechts op het Engel, sche eiland voet aan wal zetteden; hetgeen dan bewijzen zou, dat hier ge- heime opruijing van de ziide der Engelschen had plaats gehad. Te Boston heeft men onlangs zekeren Arthur Lowell van het troutv- altaar, alwaar hij zich voor de elfdemaal in het belang der wetenschap liet huwen, in hechtenis genomen, omdat zijne tien vroegere vrouwen, alle met kinderen, nog leefden. Deze tien of elf vrouwen bestonden uit alle ''mogelijke menschenrassen en gelaatskleuren: blanke, zwarte, mullatrinen, misticenbruine, roode, gele en ook de afstammelingen dezer onderschei dene vrouwen droegen alle mogelijke kleuren en physionomien. Bij zijne geregtelijke onderzoeken verklaarde de-man, dat hij al deze vrouwen daarom alleen gehuwd had, om te zien welke soort van kinderen uit deze onder, scheidene vermenging zoude voortkomen. Na alzoo een toereikend aantal zoodanige physico-genetico-anthropologische experimenten gedaan te heb ben, was zijn voornemen dezelve in een wetenschappelijk werk aan de wereld mede te deelen.Dit wetenschappelijke werk zal de wereld nu intusschen moeten missen, want de verdienstelijke man zal te Boston op de opene markt opgehangen worden, wanneer dit niet reeds geschied is. T U R K Y E. KonstanTinopel den 19 Januarij. Het antwoord der Porte op eene noti van den Franschen Gezant is voor eenige dagen gevolgd het zou ten aan. zien van Tunis bevredigend zijn. Nu is het de beurt der Porte over de zamentrekking van zulke aanmerkelijke strijdkrachten, welke Frankrijk in de laatste dagen in Smyrna voorgenomen heeft, van den Franschen Gezant ophelderingen ie verlangen. Heden had tusschen dien Gezant en den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken eene conferencie plaats, waarin de laatste aan den Franschen Gezant voorstelde, hoe onge past het ware, midden in den vrede, eene zoo ongewone magt in Smyrna te onderhouden. Hij verzocht hem dringend eene naar de omstandigheid afgemeten vermindering te bewerken. Het antwoord van den Franschen Gezant zon ontwijkend geweest zijn; desniettemin gelooft men, dat hij bij zijne Regering stappen doen zal, om de Pc.te ten dien aanzien ge rust te stelien. Izcet Mehmt.d-V cha gaat op de baan van zijn bezuinigings-systeem voort. Er is eene bijzon iere Commissie aangesteld, welke zich tnet het onderzoek van alle staatsuitgaven be.i; houdt en verslagen doen zal over nieuwe reductien. De weldadige uitwerkingen ven dezen roemvollen ijver, welken de Groot-Vizier in deze zaak ontwikkelt, beginnen zich reeds te toonen; de Porte bevindt zich reeds nu in staat over niet geringe sommen te beschikken. Zoo konden in de laatste week vier millioen piasters naar Natolie gezonden en andere belendingen naar Thessalie bewerkt worden, welke tot onderstand van de daar verzamelde troepen bestemd waren, Uit Syrië is weinig nieuws, echter schijnen de vroegere berigten op de Porte indruk gemaakt te hebben, daar men aan den Emir-Beschir, die zich nog altijd hier bevindt, den voorslag gedaan heeft, hem weder onder zekere bepalingen, tot Vorst van het gebergte te verheffen; hetgeen Beschir verklaart onder geene andere voorwaarden te zullen aannemen, dan dat men hem tot Vorst van het gansche tot den Libanon behoorende gebergte benoeme. Dit zal echter moeijelijlt geschieden, omdat de Engelschen, die zich het loc der Oruzen hebben aangetrokken, niet zullen dulden, dat dezelve wederom onder hec juk van den Emir gebragt worden. RUSLAND. Hetgeen de Malta-Times onlangs omtrent een voor de Russen nadeelig eevechc tegen de Circassiers medegedeeld heeft, wordt door personen, die vroeger aliiaar in krijgsdienst geweest en dus met hec bewusce terrein bekend zijn, voor volkstrekte onwaarheid gehouden. De tot nog toe ontvangene berigten vermelden slechts, dat de laatste der vijf door de bergbewoners ingenomene sterkten, weder in handen der Russen gevallen is. Zoowel aan deze als aan gene zijde der grenzen heerscht ontevredenheid over het nieuwe Russische toltarief, want men had meerder gerief voor den handel daarvan verwacht, terwijl alleen de douanen begunstigd zijn, en het nieuwe overigens als eene verhooging van het tot dus verre bestaan hebbende moet beschouwd wordeR. Wanneer de stelling, dat de uitersten zeer nabij aan elkander zijn, waar is, dan heeft men spoedig een zeer vrijzinnig ban. delsstelsel in het naburige Rijk te verwachten: hoogei dan hier kan het verbodsstelsel onmogelijk opgevoerd wordenen de Regering moet toch reeds ingezien hebben dat de onverdragelijke afsluiting der grenzen, noch den financien des lands noch den inwoners voordeel aangebragt heeft. Het is inderdaad moeijelijk te begrijpen, waarom Rusland, terwijl,het overige Europa meer en meer tot handelsvrijheid overhelt, den invoer van zulke manufacturen verbiedtdie in dat land zelf uiet voor hec dubbel bedrag der prijzen kunnen worden vervaardigd, welke men elders daarvoor betaalt. Men zou schier denken, dat al die belemmerende maatregelen slechts ter. behoeve der smokkelaars genomen waren: want dezen zijn de eenigen, dier er voor. deel van trekken. PORTUGAL. Te OpoitoJheeft, volgens berigten uit Lissabon van 29 Januarfi, wederom bene omwenteling plaats gehad. Hec garnizoen en de bevolking dei stad hebben zich indenzelven vereenigd, de staatsinrigting van 1826 verlangende, welke daar ook afgekondigd en bezworen is. Er is vervolgens een Provin. ciaal Bestuur ingesteld, met een gewezen Minister van Justitie aan hét hoofd. Deze opstand heeft een groote gisting in het land gemaakt. De geest der troepen is dubbelzinnig; de meeste echter hebben zich neutraal verklaard. De Ministers hadden hun ontslag aan Hare Maj. aangeboden, die dezelve niet heelt aangenomen, echter heeft zij moeten toescaan, dat zij Slechts ad interim zouden aanblijven, tot dac een nieuw Ministerie, onder den Her. tog van Patmella gevormd was. Hare Maj. heeft den nieuwen Provincialen Commandant te Oporto voornoemd, Costa Cabral geheeten afgezet en eene proclamatie afgevaardigd, om het volk op te wekken om haar en de geves. tigde orde van zaken getrouw te blijven. De te Lissabon aanwezige Afge. vaardigden hebben een protest tegen den opstand van Oporto geteekend. Lissabon zelve verkeerde in eene bedenkelijke gisting. De proclamatie, welke Hare Maj. heefc uitgevaardigd, is, van den Volgendéh inhoud Portugezen! „Daar zijn lieden, die,door valschelijk mijnen naam in te roepen, pogen U te misleiden en tot oproerige bewegingen over te halen, die, in spijt der wetten, en met regtstreeksche schending van de staatsregeling, door mij bezworen, te gelijk de grondwet van den Staat ondermijnen, en den troon en de algemeene vrijheid ten zeerste in gevaar brengen. „Portugen, uw bloei is het doel van al mijne wenschen. Wettelijke vrijheid is de strengste waarborg van mijne kroqnmaar noch die vrijheid noch mijne kroon kunnen bestaan, noch kan 's lands onafhankelijkheid stand houden, indien men omwentelingzuchtige middelen te baat neemt, ten einde, zonder nut of voordeel, instellingen te veranderen, die op eene wettige Wijze kunnen veranderd worden, in geval het raadzaam is zulks te doen. „Portugezen, ik steun op uwe trouwhartigheid, en op utve verknocht, heid aan mijn persoon. Luistert naar de stem uwer Koningin. De krijgsben den, die aan deze bewegingen deel genomen hebben, moeten onmiddellijk tot derzelver pfigt terugkeereh. Fk schenk i?der van die manschap vergit. fenrs, zoo mede allen, die aldus hunne piigcen als trouwe onderdanen voor eën oogehblik vergeten hebben." DUITSCHLAND. De Haaoversche 'Stenden-vergadering heeft de door den Koning, zonder medewerking der Stenden, gesloten verdragen van inkomende en uitgaande regten goedgeken d, doch tevens Zijne Maj. verzocht om dergelijke verdra. gen voortaan eei-: aan de Stenden voor te leggen. In dé vergadering van het Pesther Comitaac is een besluit van den Koning, Keizer van Oostenrijk, voorgelezen, waarbij onderscheiden door het Comiraat gemaakte veranderingen in het Justitie-wezen voor nietig ver. klaard worden. Het Comiraat heeft daarop besloten een tegenvoorstel aan Ziine Maj, te doen toekomen. De stad Dron-.heim is den 22 Januarij wederom door eenen brand ge. teisterd, waardoor 3000 huizen eene prooi der vlammen geworden zijn. De meeste derzetve waren voor brandschade verzekerd. Men heeft uit Griekenland berigt ontvangen, dat de Grieksch-Turk. sche aangelegenheden definitief en tot algemeen genoegen geschikt waren. GROOT- BRITANNIE. Londen den 9 Februarij. H. M. heeft Zaturdag een Cour gehouden, waarin zij de adressen van de beide Parlementshuizen ontvangen heeft. Z. M. de Koning van Pruissen heeft aan H. M. de Koningin en Prins Albert zes ftaai beschilderde porseleinen vazen ten geschenk gegeven; zij hebben de hoogte van 6 voet en waren bij het overvoeren voor eene waarde van 50,000 voor zeeschade verzekerd. Znne Maj. heeft verder aan veie personen rijke geschenken uitgedeeld, bestaande in snuifdoozen met brillanten omzet, van welke sommige dè waarde van 700 hebben; ook heeft Zijne Maj. onderscheiden kerken en liefdadige inrigtingen rijk beschonken en eene groote 10m gelds onder de Schepelingen van de stoomboot Firebrandwelke Zijne Maj. heeft overge- bragt, doen uitreiken; die stoomboot zal voortaan Black Eagle genoemd worden. De zittingen der belde Parlementshuizen hebben nog niet veel be. langrijks opgeleverd. Op de vraag van Lord Palmerston, of het rractaac tusschen de vijf Mogendheden, tot beteugeling van den slavenhandel, eenige gewigtige wijzigingen ondergaan had, en of sommige der ratificatiën reeds uitgewisseld wareD, is door Sir R. Peel ontkennend geantwoord, en gezegd dat die uitwisseling niet vóór den rosten dezer geschieden zou. In het Hoogerhois heeft Lord Brougham eene petitie van een groot aan. tal Leeraars der Dissenters in Schotland ter tafel gebragt, strekkende om de geheele afschaffing der i komende regten op de granen te verlangen. De uitvoer van Portwijn nit de haven van Oporto in bet jaar 1841 bedroeg volgens de tolregi ters 28,355 pijpen. Daarvan gingen 21,01 x naar Groot-Britannie, 1879 naar Brazilië, 1164 naar de Vereenigde Staten, 674 naar Hamburg, 8 naar Frankrijk en 1624 naar andere landen. De walvischvangst in Groenland en Straat Davis heefc merkelijk afge nomen. In het jaar 1821 hield dezelve nog meer dan negentig schepen, enkel uit de haven van Hull, en in het geheel meer dan 200 vaartuigert werkzaam. Destijds verkreeg men jaarlijks, bij doorslag, 6 a 700 ton wal.' vischbaarden. Daarentegen liepen in hec jaar 1838 van Huil, naar die wace. ren, niet meer dan 39 schepen uit, die 466 visschen vingen, en 237 ton wal vischbaarden aanbragten; in het jaar 1839 voeren 41 schepen van Huil uit, die met 115 visschen en 81 con walvischbaarden terugkeerden; in hec jaar 1840 had Hull in deze vaart 31 schepen die 22 visschen en 15 ton baarden aanvoerden; in 1841 liepen 19 schepen uit, die 53 visschen en 34 ton baarden te buis bragcen. Naar mate de walvischvangst in de Noor» deiijke Poolzee vermindert, neemt zij echter in de Zuidzee toe, doch de baarden uit de Zuidzeevisscherij zijn van slechter en ruwer kwaliteit, en daarom niet allerwege bruikbaar. De noordelijke walvischbaarden zijn daar. entegen in prijs gestegen. FRANKRIJK. Uit Monestier de Clermont schrijft men het volgende: Sedert eenige dagen is er zulk eene hoeveelheid sneeuw gevallen, dat dé oudste lieden zich niet herinneren er zoo veel gezien te hebbeD. In den nacht van den 25Sten op oen 26 Januarij is eene sneeuw-lavine, van den berg Sr. Paul nedervallende een huis komen overstelpen, hetwelk te Fa'.' ceijres onder de gemeente Roissard gelegen was. Dit huis werd door den heer Roux, deszelfs vrouw, twee kinderen en een dienstbode bewoond; het is door de lavine geheel en al verbrijzeld en onder eene ontzettende ophoo. ping van sneeuw verdwenen. Van dit ongeluk den volgenden ochtend berigt ontvangen hebbende, zijnde inwoners allen te zamen naar de plaats getogen, waar hét voorgevallen was. Vijf uren lang hebben meer dan honderd men- schen gearbeid om de sneeuw en daarna het puin der woning uit den weg te ruimen; doch hun ijver is vruchteloos geweest, onder het ingestorte hui» hebben zij niets dan vijf deerlijk misvormde lijken gevonden. Geheel hec gezin was om bet leven gekomen. Uit Foix in hec departement de I'Arriège meldt men: De gestrengheid, door het jaargetijde te weeg gebragt, heeft ons arron. disscment in verslagenheid gedompeld. Den 2Ósten Januarij, ten 5 ure des morgens, heefc eene geweldig groote sneeuw-lavine, van meer dab 500 mètres of Nederlandsche ellen nederkomende, id hare vaarc hei gehucht van Artigues ontmoet, hetwelk tot de gemeente van Auzac behoort en aan den voet der hooge bergen gelegen is, die Frankrijk van Spanje schei den. Het berigt van dit creurgeval ^werd eerst des avonds vrij laac bij den Maire van Anzac ontvangen, en daar het gehucht van Artigues meer dan twee myriameters van de hoofdplaats der gemeente j verwijderd ligt, was hei eerst den volgenden moigen dat de Maire, door de gendarmerie van het kanton en een vijftigtal nationale gardes verzeldzich naar de plaats be. geven kon, om aan de ongelukkige bewoners van Artigues hulp te gaan toe. brengen. Dit goede voornemen kon niets baten; al de huizen, waaruit hec gehucht bestond, waren, onderstboven geworpen en hadden in hunnen val dé bewoners verpletterd. In een derzelve is een vader gevonden, midden tus» schen zijne vier kinderen. Nergens was hec spoor van eenig levend wezen te zien, zoodat de Maire en zijne bedrukte togtgenooten in de hoofdplaars teruggekomen zijn, niecs medebrengende dan eenige lijkeu, welke meu er ter aarde besteld heeft. PROMOTIEN aan de LE YD SCHE H O O G E S C H O O L. Den y Februarij', de Heer A. Pit, van Zoeterwoude. bij Leyden in de Regten na het verdedigen zijner Dissertatie: de Jurejurando secundum Codic, Civ, Franc, et Neerl, Op dien zelfden dag, de Heer A. Mangelaar Meertens, van Demerarie, in dé West Indien, in de Regten, na liet verdedigen zijner Dissertatie, continensQuaèstiones Quasdam e Jure Hollandico antiquo. Nog op dien zelfden dag met ThesesO. D. Bagelaar, van 's [lage. De Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland; Brengt bfi deze ter kennisse van de daarbij belanghebbendendat op Vrijdag den lüdcti Februarij 1842. des middags ten twaalf ure, door den Rijks-Ingenieur J. 4° Beijerinek als daartoe behoorlijk gemagtigdin het logement het Posthuis te Moordrechtin het openbaar zullen worden Verkocht: DRIE VAARTUIGEN, gediend hebbende tot aan. voer van Versch Drinltw ater bij de droogmaking van den Zuidpias. Zijnde omtrent deze Verkooping de noodige inlichtingen te bekomen bij den Ingenieur voormeld, wonende té Leyden, en bij den Opzigter A. A. Quanierwonende te Moordrecht. 's Grevcnhagcden 3den Februarij 1842. De Staatraad, Gouverneur voornoemd Van der Duvn,

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3