JVatzmerGeneraal der Infanterie èn Adjudant van den Koning van Pruis» ie», tot Commandeurs, den Generaal Neumars, den heer MuiierGeheim raad, en MeijertngHofmaarschalk bij Zijne bovengenoemde Maj., toe Ridders, den Majoor von Brauc kitsch en von li7i Ui sen Adjudanten van den Koning van Prnissen. Behalve de reeds gedane benoemingen heeft Zijne Maj. de Koning van Pruissen het Ridder-orde van den Rooden Adelaar 2de klasse verleend asn den Baron BlochamenStaatskanselier van het Groothertogdom Luxemburg, aan den Generaal de la Sarasen het Orde- teeketi van St. Jan aan den Baron von OtterstedeSecretaris bij de Pruissi- sche Legatie. - Z. K. H. Prins Frederik heeft zijnen Doorluchtiger Zwager, Zijne Maj. den Koning van Pruissen tot Arnhem vergezeld, en is van daar naar 's Gravenhage teruggekeerd. Bij resolutie van Zijne Exc. den Minister van Financiën zijn de ge» westelijke Autoriteiten uitgenoodigd ,de plaatselijke Besturen aan te bevelen, ora te zorgen, dat geene vergunning tot het geven van concerten aan per sonen, niet in de gemeente gevestigd, worde verleend, dan op vertoon van de patenten, of althans van een schriftelijk bewijs van den ontvanger, hou. dende dat fle patentregcen voldaan of verzekerd zijn. De Gouverneur der provincie Zuid-Holland heeft de hoofden der plaatselijke Besturen in dat gewesc, mitsgaders de ambtenaren der belastin gen, aangeschreven, om wel te willen zorgen, dat, in de maand February aanstaande, in tijds en op de meest volledige wijze overgegaan worde tot de, bij art. 36 der wet van 21 Mei 1819, voorgeschrevene algetneene opne ming van alle pacencpligtigenin iedere stad of gemeente, tevens met be werkstelling van de noodige onderzoekingen, omtrent de paientpligtigen, opgenoemd bij het voorafgaande art. 35. - Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsclie Zaken heefc onlangs aan de Gouverneurs der provinciën verzocht hem, vóór of uiterlijk op den istenjnlij aanstaande, te doen geworden de met de meest mogelijke naauwkeurigheid opgemaakte tabellen nopens de instellingen van weldadigheid in hunne pro. vincie, over het dienstjaar 1841, en zulks overeenkomstig de laatst opgege- vene modellen en voorschriften. Tevens zijn de gewestelijke Besturen ver zocht, weder-te willen zorgen, dat alle besturen van instellingen van wel dadigheid, omtrent welke inlichtingen worden verlangd, zonder eenige uit zondering, tot het verstrekken derzelve worden uitgenoodigd, en dac voorts op eene doeltreffende wijze pogingen worden aangewend, om te weeg te brengen, dat degenen, die vroeger daarmede in gebreke mogten zijn geble ven, thans tot het inzenden daarvan overgaan. Zijne Pruissische Maj. is den ioden dezer, des morgens om 7 ure, uit Arnhem over Dusseldorp naar Berlijn vertrokken, In de Staats-Courant van Vrijdag leest men: Sommige dagbladen vermelden, dat de Directeur-Generaal van Oorlog eene circulaire aan de chefs der corpsen zou hebben gezonden, met bevel, om bij dagorder aan hunne onderhoorige officieren te doen kennen, dat zij zich zorgvuldig van alle staatkundige redeneringen zouden hebben te ont houden; ja zelfs, dac, zoo er op publieke plaatsen in hunne tegenwoor. digheid gesprekken van dien aard mogten worden gevoerd, zij zich alsdan van daar zouden behooren te verwijderen. Dit is volstrekt omvaar. De Directeur-Generaal van Oorlog heeft niet alleen zoodanige order niet uitgevaardigdmaar daartoe evenmin mondeling eenigen last gegeven, vermits daarvoor geene aanleiding bestond, In die van Zaturdag trefc men het volgende aan: In de Arnhemsche Courant van Donderdag 10 February, wordt een brief van eenen correspondent medegedeeld, de pensioenen en wachtgelden be treffende, waarin onder anderen het navolgende voorkomt: „Mag men niet eenigermate groote oogen opslaan over de sommen van 6,000 en 5,000, welke aan den heer Falckals gewezen Ambassadeur „te Londen, en aan den Baron van Zuylen van Nyeveltals gewezen Am- „bassadeur te Konstantinopelworden uitgekeerd? Men zou toch mogen „vragen, of hunne tegenwoordige traccementen hun niet voldoende zijn?** Wij zijn In staat op deze vraag het geruscstellend antwoord te geven, dac voor de beide genoemde staatsmannen hunne tegenwoordige traccementen in der daad voldoende zijn, en dac uit dien hoofde de betaling van het pensioen van f 6,000 aan den heer Falcken van het wachtgeld van f 5,000 aan den Baron van Zuijlen van Nijeveltt heeft opgehouden van hec oogenblik af, dat de eerste als 's Konings Gezant te Brussel, en de andere als hoofd van het Departement voor de zaken der Hervormde Kerk enz, is opgetreden. Er heeft dus geene cumulatie ten deze plaats. In 1840 bedroeg de sterkte der bevolking in de negen strafgevange nissen in dit Rijk, gemiddeld naar de driemaandelijksche staren, 2,714, te weten: 2,408 mannen en 306 vrouwen. Bij afwisseling heeft de sterkte bedragen 3,693 personen, waarvan 3,315 inlanders en 378 vreemden, of 948 gehuwden en 2,745 ongehuwdenof, naar de geloofsbelijdenis, 2,174 Protestanten, 1,397 Roomsch Kathoiijken en 122 Israëliecen. Van 3,693 per sonen konden 2,258 bij hunne aankomst lezen en schrijven, 1,435, die zulks niet konden; 625 konden lezen en schrijven bij het ontslag, 810 hadden zulks bij hec verlaten van hec gesticht niet genoeg geleerd4782 zijn binnen het gesticht disciplinair gestrafc en 2,911 zijn ongestraft gebleven, Uit het Weekblad van het Regt blijkt, dat de Hooge Raad, in de zitting van den 7den, verworpen heeft hec beroep in cassatie, ingesteld door M, J, Rienkstegen een arrest van het Provinciaal Hof van Vriesland, waarbij hij, ter zake van een in hec dagblad de Tolk der Prijheid geplaatst artikel, getiteld: lets% veroordeeld is. Uit Hontenisse (prov. Zeeland) schrijfc men ain hec Weekblad van het Regt: Op den isten dezer maand is in de buurtschap Kincaart, onder deze ge. meence, een verschrikkelijke moord gepleegd. Een jong meisje, op eene boeren hofstede in dienst, vergezelde een eind wegs, des avonds omtrent 6 uur eene andere boeren dochter, die naar het huis van hare ouders terugkeerde, dat op 10 minuten afstand van de woning van eerstgemelde was gelegen. De bewoners der boeren hofstede zagen het 19-jarig dienst meisje dien avond niet wederkeerenen bekommerden zich ook daarover niec, daar hec wel meer was gebeurd, dat zij op dezelfde wijze met haar buurmeisje was medegegaan, bij de ouders van deze den avond en vervol gens den nacht had doorgebragt. Zij was dan echter gewoon den volgen den morgen vroegtijdig te huis te komen, en daar zulks ditmaal niet ge beurde, zonden zij den koewachter uit om haar te halen. Deze keerde 1 spoedig hevig ontsteld naar de boeren hofstede terug en verhaalde daar, iat hij de verlorene wreedaardig vermoord had vinden liggenop weinige schreden afstands van de hofstede. Inderdaad, zij lag half in het water, -agenoeg ontkleed, gekneusd, opgezwollen, blijkbaar met messteken erder afgemaakt, doch van geld en noch sieraad beroofd. De geheele gemeente is ontroerd over deze gruwelijke misdaad; de cla- leur publlqUe doet eenige aanwijzigingendoch noemt nog geene perso. en; zoo men dezelve gelooven mag, zou wraakzucht uit onverhoorde iefde geboren, niet vreemd aan de zaak zijn. Hoe zulks ook moge we. en, een ieder wensc'ht ernstig, dat de dader worde ontdekt, en dat de nstitie niets zal verzuimen ora dsarcoe op het spoor te komen. De lijk. schouwing beeft den aden dezer plaats gehad, maar door plattelands-Heel. meestersen in het bijzijn van eenen meer dan 70-jarigen Kantonregter,- Hec is te hopen, dat in deze meerdere activiteit zal worden aan den dag gelegd, dan in het opsporen der talrijke dieverijen met braak, die hec ge heele kanion Hulst verontrusten, en waartegen niets wordt gedaan, hoezeer de verdachten door derzelver buren als met den vinger worden aangewe zen. Wij wenschen het eindelijk te meer, omdat de klagten over onvei ligheid en gebrek aan toezigt en politie, in deze streken zeer algemeen worden, en men dit laatste ook al spoedig aan de Hoogere Regering des lands zal wijten, Het koopvaardijschip Willem* kapt. Cocq% te Rotterdam te hiiis be- hoorende, is op deszelfs terugreis van Manilla naar Batavia, verongelukt; de equipage was gered. Üit Amsterdam meldt men van dé 1 iodeh dezer: ïn de Vergadering van den Achibaren Raad dezer Stad van gisteren zijn tot leden der Staten van Noord-Holia.iu oenoemdde heeren PHuidekoper, in de pjaats van den heer Mr. P, A, Brugman* benoemd tot lid van dë Eerste Kamerader Staten-GeneraalW, Willink jr.9 iii de plaats van den heer Mr. W, D, Cramerbenoemd tot Vice-Presidenc van het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland; Jhr. Mr. H, H, Ro'èllin de plaats van den heer P, Huidekoperdie, ten gevolge van zijne benoeming tot lid van dé Tweede Kamer der Staten-Generaal, opgehouden had lid der Stateii vair -Noord-Holland te zijn. Dingsdag middag overleed alhier de Edel Achtbare heer Mr. A, 5» van PersijnVice-Presidenc der Arrondissemenc-Regtbank en lid van den Raad der stad, in den ouderdom van 76 jaren. Hij had de regtetlijke be-* trekking gedurende omstreeks 50 jaren vervuld. De dorpstoren van hec dorp Buxum, in Vriesland, bij Leeuwarden is in den nacht van den 5den ingestort; de klokken zijn door den val ver- brijseld en de kerk heefc merkelijk schade geleden, doch ongelukken aan menschen overkomen heeft men niet te betreuren, - Uit Breda meldt men, dac de heeren den DubbeldenAdministrateur Apostoliek van het Vicariaat van *s Hertogenboichen van Hooydotik% in dezelfde betrekking te Hoeven, door den Paus den titel van Bisschop ge kregen hebben. Den 4den dezer is het kasteel de Ruweyberg, te St. Michiels-Gescel, In Noord-Braband, het boofd-etablissement voor de invoering der zijdeteelt, in biand geraakt en in de asch gelegd is. CHINA. Volgens tijdingen uit Britsch-Indië, van den 20 December, waren aldaar berigten uit China tot half October ontvangen, inhoudende, dat de troepen der Engelsche expeditie, in de eerste helft van die maand, de steden Chinhne en Ningpo, aan de kust van het vasteland, vermeesterd, en ook Ting-Hai, de hoofdstad van het eiland Chusan, weder bemagtigd hadden. De laatat. genoemde stad was door de Chinezen met zeer uitgebreide werken versterkt geworden, doch de verdediging had slechts een paar uren geduurd. De Engel, schen hadden eene groote boeveelheid kanonnen en ander oorlogstuig, als mede veel leeftogt, in beide steden gevonden, en zouden, volgens eene aankondiging van den heer PottingerChusan niet eer aan het Chinesche Bewind teruggeven, dan nadat hetzelve in alle opzigten aan de vorderingen der Britsche Regering voldaan zou hebben. Te Ningpo hebben de Chinezen zich niet te weer gesteld. Men dacht, dat het Chinesche Bewind, ten ge. volge van de voordeelen, die de Engelschen thans behaald hadden, rekke. Hjker zou zijn geworden, en weliigt nu weder in onderhandelingen zou wil. len treden. Ten aanzien van den staat van zaken in Britsch-Indië luiden de berigten allezins ongunstig. Tegen den door de Engelschen op den troon van Kabul geplaatsten en met kracht van wapenen beschermden Schaeh Sooja is in het begin van November eensklaps eeD bedenkelijke opstand uitgebrokendie zich over geheel Afghanistan schijnt uitgebreid te hebben. Op verschillende punten zijn de Britsche troepen aangevallen geworden en hebben dezelve belangrijke verliezen ondergaao. AMERIKA. Den 6den December heeft de St. Nikolaas Maatschappij te New-York, wederom haar gewoon feest gevierd, ter gedachtenis van de Nederlandsche afkomst van de meeste leden. Dezelfde geest als in vroeger jaren heeft daarbij geheerschr. De zaal van het congres, waarin de feestgenooten bijeen kwamen, was vooral ook met de oranje-kleur versierd en het Oratije-bovenl stond hier en daar te lezen. Op de tafel ontbrak het niet aan atteuei .pil zen en lekkernijen, die men in Noord-Amerika als echt-Hollandsch be- schouwr. Na het maal verzuimde geen der gasten om eene Hollandscbe pijp in den mond te nemen. Bij de uitgebragte toasten was men er bij herhaling aan gedachtig, dat de tegenwoordige Koning der Nederlanden op den feestdag zeiven geboren is. De heer S. van Fechten maakte daarop meer bepaald opmeikzaam, en dé heer Gilles Fonda Tates bragc ter eere van onzen geëerbiedigden Vorst een toast uit, in het oorspronkelijk Neoerduitschen aldus luidende: De 6de December. Wij, de afstammelingen van oud-Nederland, vrije bu"gers der Vereenigde Staten van Amerika, dezen dag verzameld tot aan denken van het Vaderlandseh Si. Nicolaas-feest, vieren insgelijks den ver- jaardag van Willem II, Soldaac en Staatsman ,;waardige vooratander der oud- Bataafsche vrijheden, vriend des volks en voorbeeld der Souvereinen; wen* schen hem en zijne nazaten zegen en onze Nederlandsche broeden in hec oude vaderland voorspoed." Op dien toast volgde het zingen van een cou plet van het volkslied van Tollens. Door den heer K. K, van Renselaer, werden de Koningin der Nederlan den en hare Koninglijke telgen gedacht. De heer B. Thooft: Hermanus Beerhavede Hollandsche Esculaap, wien» uitstekende talenten en groote werkzaamheid eene bron van welvaart voor zjjn Vaderland en de scad Leyden en van roem voor hem zeiven warenI De heer Whippele: De letterkunde der Nederlandsche natie. Zij is als eene mijn, die te rijker blijkt te zijn, naar mate men dieper daarin doordringt. Te midden van het uitbrengen van deze en vele andere toasten, zijn ver scheidene brieven voorgelezen van genoodigden of leden der maatschappij,, die niet op het feest hebben kunnen tegenwoordi. ziju. Daaronder be hoorde een zeer merkwaardige brieidoor den heer H, BleeckerNoord- Araerikaansch Zaakgelastigde te 's Gravenhagegeschreven; aan welken Staatsman, die indien hij te Albany tegenwoordig was geweest, het voor* zitterschap bij het feest zou hebben bekleed, bijzondere hulde is gebragt. Dit is insgelijks het geval geweest met den gewezen Voorzitter der Repu bliek, den heer van Buren, den Nederlandschen Zaakgelastigde te Washing* ton, den heer Martini, en den Nederlandschen Consul te New-Yorlc, eten heer Zimmerman. Onlangs is het volgende voorval gebeurd, hetgeen op nieuw een ern. scig geschil tusschen de Regering van de Vereenigde Staten en Engeland zou kunnen doen ontstaan: Voor eenigen tijd werden te Richmond, in den Noord-Amerikaanschen Staat Virginia, 133 negerslaven op eene brik, welke met Noord-Ame rikaansch scheepvolk (bemand was en de vlag der republiek voerde, in. gescheept, met het doel om deze Negers naar Nieuw-Orleans over te voeren. Onderweg kwamen de Negers in opstand. Zij vermoordden een deel van het scheepsvolk en van de passagiers, en liepen daarna met de brik la Cretle te Nassau, op het west-Indische eiland New-Providence, binnen. De Ameri. kaan-che Consul op die plaats, van het gebeurde onderrigt, vroeg en ver. wierf van de Engelsche Overheden de in hechtenisneming van 19 Negers, die door de in leven geblevene passasiers op het schip als de belhamers bij den plaats gehad hebbende opstand werden aangewezen. Maar ofschoon de Noord-Acnerikaansche Consul zich daartegen verzette, werden ai de andere Negers in vrijheid gesteld, bewerende men van de zijde der Engelsche Over- heden te Nassau, dat deze Negers, na hunne aankomst aldaar, niec ander» dan als gewone reizigers konden worden beschouwd. Dit voorv»! heeft hf

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2