N\ 14. ware eg en deze nde, erde A°. 1843* letdsche WOENSDAG, COURANT. 2 FEBRUARIJ. NEDERLANDEN. LeVdéN, I Februarij. Heden wordt alhier met de gebruikelijke plegtigheden gevierd de 3491e ver. isardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlandgeboren Prinses van Prutsten. j)r< run Sieboid is door Zijne Maj. den Koning van Pruissen begiftigd met de Roode Adelaars-orde, 3de klasse. Men meldt uit 'sGravenhage van den 31 Januarij, dat het Ziine Maj. behaagd heeft te benoemen tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw G. Straatman, Opzigter van den Waterstaat. Zijne Exc. De Minitier van Buitenlandsche Zaken heeft ter alge mene kennis gebragt, dat, ten gevolge van Zijner Majsteita besluit van den 26 Jannarij, N°. 80, voortaan voor de buitenlandsche paspoorten, in plaats van f 9.9o, zooals tot hiertoe geschied is, slechts 8.40 zal wor- den- betaald. Zoo men wil, zou de reis van den Minister van Finantiën naar Lon den in onze vorige gemeld, ten doel hebben om Zijne Pruissische Maj. uit te noodigen om over Nederland naar Zijne Staten terug te keeren. jjijne £xc. de Minister van Bmnenlaudsche Zaken heeft aan de ge westelijke overheden den wensch te kennen gegeven, dat er meerdere een voudigheid moge gebragt worden iq de voordragten, die, ter vervulling van vacerende posten, aan Zijne Exc. worden ingezonden, welke voordragten (behalve wanneer bij periodieke voordraggen de aftredende personen op nieuw worden in aanmerking gebragt) vau nu voortaan naar een bijzonder, vast gesteld model zullen moeten wórden ingerigt. Volgens dat modes behoort de staat van voordragt te bevatteni°. den naam «in den Candidaat; a°. zijne voluit geschrevene voornamen; 30. zijnen ouaerdom; 40. geboorteplaats; 50. godsdienstige gezindheid; 6°. woonplaats; r»; gehuwd of ongehuwd; S°. getal kinderen; 90. burgerlijk beroep (in welke jlom, at de burgerlijke oeroepen of bedrijven, zoowel als de openbare betrekkingen, die de Candidaat bekleedt, behooren vermeld te worden); 10°.vroegere ambtelijke betrekkingen, en 11°,traktement en andere inkom sten, asm den vacanten post verbonden. Geldt bet eene algemeene voordragt, dan moet de eerste kolom de vacante voordrage aanwijzen, en moet de voor dragt dus dertien kolommen bevatten. Vroegere, aan de dijkseollegien en polderbesturen voorgeschrevene modellen moeten, door het thans vastge stelde nieuwe algemeene model, als vervallen beschouwd worden. Zijne Exc. de Gouverneur van Zuid-Holland heeft bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie, llgting van 1842, zal plaats hebben in de hoofdplaatsen der militiekantons, als volgt 1 te Dordrecht, Vrijdag 4 Maart; te Vianen, Vrijdag 11 Maart; te Gorinchem, Donderdag 10 Maart; te '(GravendeelZarurdag 3 Maart; te Oud-Beijerland, Maandag 7 Maart; te Ridderkerk, Dingsdag 8 Maart; te Ijsselmonde, idem; te Alblaiserdam "'«•nid.g 9 Maart; te Sliedrecht, idem; te Rotterdam, Donderdag, Vrijdag en Zatnrdag 2425 en 26 Februarijte BrieileVrijdag 4 Maartte Dirks- land, Woensdag Maart; te Overschie, Maandag 28 Februarij; ce Zeven, hnizen, Woensdag 33 February; te Leyden, Donderdag en Vrijdag, 3 en 4 Maartte WoerdenVrijdag 11 Maartte Schoonhoven Woensdag 16 Maart te Gluoi, Maandag 14 Maart;te Alphen, Maandag 7 Maartte Oudshoorn, Dingsdag 8 Maart; te SassenheiraDingsdag 1 Maan; te 's Gravenhage, Dingsdag eu Woensdag, I en 1 Maart; te Naaldwijk, Vrijdag 4 Maart; te Vlaardtngen Zaturdag 5 Maart; te Schiedam, Maandag 7 Maart; te Delft, Dingsdag 8 Maart, en te S'.ompwjjk, Woensdag 9 Maart. Voorts heeft Zijne Exc. bepaald, dat, volgens art. 125 der wet van 1817, de opening van de zittingen der Militieraden, voor de ligtldg van 1842, in de hoofdplaatsen van ieder militie-ressort, zal plaats hebben als volgtde eetste zitting Maandag 7 Februarij, de tweede Maandag 21 Maart, de derde Maandag II April en de vierde Maandag 25 April, ten einde daarin te be. handelen en af te doen de werkzaamhedenvoorgeschreven bij art. 12Ö der wet. Zijne Exc, heeft wijders de gemeentebesturen aangeschreven, otn te zorgen dat die lotelingen, welke vermeenen wegens ligchsatnsgebreken ongeschikt tot de dienst te zijn, voor den militieraad van hun reason bepaaldelijk ver schijnen, als hebbende de ondervinding geleerd ,;dat bette ruim gebruik maken van bet bepaalde bjj art. 38 der wet van 1820 aanleiding geeft tot eene her - baalde toepassing van art. 161 der wet van 1827. De Staatscourant bevat onder dagteekening van 31 Januarij het volgende: Het Journal du Limbourg van 29 Januarij, treedt op als de tolk van het ongeduld, waarmede men in Limburg het tot stand brengen van een han delstraktaat met Belgie verbeidt, waaraan het Hertogdom gezegd wordt eene groote behoefte te hebben. Het Journal beroept zich daarbij op eene Ko uinglijke belofte, door Zijne Maj. tijdens Hoogstdestelfs jongste verblijf in Limburg gegeven, eu gaat zoo ver van te zeggeD: „Het Koninglijke woord moet heilig zijnl" Maar zoude men er dan aan twijfelen, dat de Regering, evenzeer als Limborg, en evenzeer als Belgie, verlangt de grondslagen van zoodanig tractaat vastgesteld te zien? Zoude men dan niet weten, dat de meestaf- doende voorbereiding tot zoodanig werk, bestaan moe: in eene eindregeling -van zoo vele nog aanhangige geschilpunten met Belgie? En indien men nu tao het Journal du Limbourg te gemoet voerde, dat, ten einde de vriend- aabuorlijke betrekking met dat Rijk te vestigen, aan de afdoening van die geschilpunten alhier met klem en nadruk gearbeid werd; dat in den laarsten tijd, dezerzijds, zoo veel inschikkelijkheid werd betoond, als met de be langen eu de waardigheid des lands slechts eenigzins bestaanbaar is; dat de Belgische Commissarissen met de dezerzijds gedane voorstellen en de noo- dige bescheiden huiswaarts gekeerd zijn, en dat het nader antwoord daarop te gemoet wordt gezien, zonden dan de schrijvers van het genoemde blad niet erkennen moeten, dat hunne klagt op zijn minst voorbarig was? Het is niet genoeg te klagen over bet onvervuld blijven van wenschen. Men behoort daarbij billijkerwijze na te gaanof die vervulling nu reeds tot het tijk der mogelijkheden behoort, en dit is uit een staatkundig oog punt ten deze voor alsnog het geval niet. Hetzelfde blad deelt de volgende rivier-berlgten mede: Volgens de heden ontvangene rivier-berigteD, was het den 3oiten Januarij des morgens in de Waal te Huihuizen blank water. De rivier stond aan de peilschaal aldaar op 2,43 el, en het water was dus in het laatste etmaal 1 Ned. duim gevallen. Op het genoemde tijdstip zat het ijs nog in het Pannerdensche kanaal vast en werd door voetgangers gepasseerd. De waterstand was daar 2,39 el,het geen een aanwas van water van 12 duim in de laatste 24 uren aanduidde. Ook in den N -Jet Rhijn te Arnhem zat het ijs den 3osten des morgens nog rast. De hoogte des waters was aldaar 1,93 el, en hetzelve was dus sedert nen torigen echtend 18 duim gewassen. In den IJssel voor Zutphen had men den 29sten blank water, met 18 duin val in de laatste 04 uren. Voor Deventer is bet ijs in den avond van den 28sten weder opgebroken zoodat sedert zoowel -boven als beneden de stad tot bereden de Onde Maas openwater was. Aan het Katerveer was den 3osten des morgens de ijsbezetting nog onveranderlijk dezelfde. De waters- r.oogte was daar toen 1,15 el en de rivier was dus sedert den vorigen ochtend 4 duim gevallen. Ook te Kampen zat het ijs nog vast. Volgens de laatste berigten uit Gorinchem kwam op de Merwe zeer wei. nig drffiis voorbij. In de Lek zat het ijs bovenwaarts van Ktimpen en voor Schoonhoven vast. Beneden Krimpen was het water open. Uit Dordrecht meldt men van den 3isten dezer, dat het ijs daar voor die stad bij vakken nog blijft hangen. Intusschen is hetzelve achter het eiland nagenoeg geheel opgeruimd en schijnt men weinig ijs meer van de boven, rivieren te wachten te heoben, als zijnde hetzelve meestal door de Werken- damsche Killen gepasseerd. Ook verneemt men dac op de zoogenaamde Oude Maas van Heerjansdam af naar beneden geen ijs, en de vaart tusschen Rot» terdam en Brieile open is. Uit Amsterdam meldt men van 31 Jannarij: Men verneemt, dat Zijne Maj. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau onlangs aan directeuren van de gebroederschap: Tot dekking der Armenheeft verleend eene gift van honuetd gulden, ter bevordering der bedoelingen dier instelling, welke meer en meer in belangrijkheid toeneemt en inzonderheid de aandacht schijnt te trekken van meer gegoede stadgenooten, als het mid del waardoor aan behoeftigen, gedurende den winter, eenige ondersteuning kan verschaft worden. De toenemende vermeerdering van deelnemers in het afgeloopen jaar, een aantal van 7600 bereikt hebbende, bevordert op den duur de weldadige strekking en kan als bewijs worden aangevoerd van de niet onbelangrijke uitkomsten door dezelve te weeg gebrigt, terwijl de geregelde afloop der jaarlyksche verdeeling van de voorwerpen, bedoeld bjj art. 6 van bet reglement, van het ordelyk beheer getuigende, de doelmatige inrigting boten twijfel stelt; kunnende ten huize van den Secretaris, op dett Amstel, bij de Prinsengracht, N°. 27, voortdurend nadere inlichtingen ver. kregen worden. Wij hebben ditmaal van drie onderscheidene branden te gewagen: Den 28seen s'avonds, circa half elf ure, ontstond er brand ten huize van Bernard Henners, koopman in geborduurde goederen en eau de cologne op den Achterburgwal bij de Spaarpotsreegwelke echter door vier brand spuiten gebluscht is. De brand is op twee onderscheiden plaatsen te gelijk ontstaan en wel op de vierde en vijfde verdieping. Eergisteren namiddag heeft er in de Diamantslijperij, in de Zwanenburger, straat, een ligte brand plaats gehad. Maar gisteren, ongeveer ten vjjf ure in den morgen, is er een zwaarder brand ontstaan ten huize van den Kieedermaker en Lakenwinkelier Getauff wonende in de Reestraat, bij de Keizersgracht, welke dadelijk zoodanig in hevigheid toenam, dac hec geheele hois in volle vlam stond. Door de activiteit der geaflecteerden bij de brandspuiten, waarvan 14 in werfeinv zijn geweest, is de brand vrij spoedig gebluscht en persoonlijke ongelukktn heoben er geen plaats gehaa. Uit Haarlem meldt men van 31 Januarij: Het verbreede kanaal van de Lede naar Katwijk heeft dezen winter, reeds zeer goede diensten gedaan, en allezins beantwoord aan de verwach- ting. Terwijl de sluizen aan het IJ niet veel waters^hebben kunnen ont lasten, is de uitlozing door die van Katwijk zoodanig bevordetd gewor den, dat de boezem van Rijnland, van 18, tot 50 Ned. duimen onder A. P. is teruggebragt. Gisteren op den middag is in een, door verscheidene gezinnen be- woondhuis, aan de Kraaijenhorstengracht alhier, een hevige brand uitge. broken, waardoor die woning van binnen geheel is verwoest. Aan den ijver en het beleid, waarmede van de aangebragti brandspuiten gebruik werd gemaaktheeft men het behoud der belendende gebouwen te danken. Te Dokitum is den 27Sten Januarij de pelmolen van v d. Werf en Sijnje, met al wac er in was, als ook een paard, de prooi der vlammen geworden. Uit Maastricht meldt men, dat, sedert het land met sneeuw bedekt Was, er sporen van wolven gezien waren. DUITSCHLAND. In de Pruissische Rhijnprovincie zal in de maand Februarij eene algemeene collecte in ue Evangelische kerken plaats hebben, tot het bijeenbrengen van gelden, onl te Jerusalem een hospitaal voor hulpbehoevende Evangelische reizigers, alsmede eene leerschool, daar te stellen. Beide deze inrtgtingen zullen in verband staan met het te Jerusalem gevestigde Protestantsche Bisdom. Ook in de overige gewesten der Pruissische monarchie zal, op Koninglijk bevel, zoodanige collecte plaats hebben. Te Geneve was nu eindelijk door den constltutionnelen Raad eene Commissie van 25 leden benoemd om de nieuwe constitutie te ontwerpen; 23 van deze waten leden van den vorigen Raad, die wegens den volkswil is moeten opgeheven worden. De dagbladen van Kopenhagen maken gewag van woelingen, waardoor de openbare rust dier stad den 19 en 20 Januarij verstoord is geworden. De aanleiding daartoe is geweest de teregtstelling en veroordeeling van zekeren candidaat in de regtsgeleerdheidmet name Orla Lehmannter zake van in het vorige jaar, in eene kiesvergaderingeene redevoering te hebben ge houden, die de strekking had, om eene verandering van de Deensche staats regeling te bevorderen. Nadat de beklaagde, die reeds in eene vorige instantie deswege veroordeeld was den I9den voor het Hoogste Geregtshof, in hooger beroep, zijne verdediging met veel warmte had voorgedragenheeft de volks menigte op de straat hem op eene luidruchtige wijs blijken van goedkeuring en bijval gegeven, en deze beweging is den volgenden dag, toen het Ge. regtshof een veroordeelend vonnis had uitgesproken, op eene meer beden kelijke wijs herhaald. De zaamgeschoolde volksmenigte is toen zelfs naar het Koninglijke paleis getogen, en heeft daar den kreet van: ieve Orla Leh. mam:; leve do ConstitutieI doen hooren. Des avonds heeft men dergelijke beweging willen herhalen, maar alstoen is de militaire moge tusschen beiden

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1