er het a'roo wcs gebleken, dar, ofschoon de wijze van coepissing der beslaande 'rordeningen op het lager onderwijs, waarover men vermeende zich te moeien beklagen, de aanleiding lot het oncrnsren der gemoederen had gegeven, de adres-anten echter nier slechts bedoelden om daaromtrent voor het vervolg genoegzame waarborgen te verkrijgenmaar dat hun ver» langen zich uitstrekte tot eene afscheiding der gemengde scholen in ver schillende scholen van bepaalde Godsdienstige gezindten, of wel tot het verkrijgen van vrijheid om zoodanige scholen zonder eenige voorafgaande authorisacie te mogen oprigten, door welk een of ander ecne geheele veran dering in de bij de wet vastgestelde grondbeginselen, waarop thans het lager onderwijs bier re lande is gevestigd, zoude worden te weeg gebragt; terwijl het verder was gebleken, dat, hoewel dat verlangen door velen werd ge deeld, echter verreweg de meerderheid, zoo van hen die hunne wemchen te dezer zake aan hei Gouvernement hadden kenbaar gemaakt, als van de- genen, die door hetzelve waren geraadpleegd, van gevoelen was, dat van gezegde grondbeginselen niet behoort te worden afgeweken, „Hec Gouvernement daarbij in aanmerking genomen hebbende den graad van ontwikkeling en bloei, waartoe het lager onderwijs gekomen is, gedü. rende de vier en dertig jaren, dat hetzelve, volgens die grondbeginselen bestuurd is geworden, heeft dan ook begrepen, dat er geen termen waren om thans van dezelve af te wijken, doch dar er maatregelen dienden te worden genomen, om de misbruiken, die in derzelver toepassing konden zijn ingeslopen, te doen ophouden, en om daardoor en door het geven van waarborgen tegen zoodanige misbruiken voor het vervolg <1 te doen, wat mogelijk was, om aan de ontruste gemoedeten het noodig vertrouwen in te boezemen, zonder door hoogst moeijelijke en gevaarlijke proefnemin gen het openbaar lager onderwijs hier te lande welligt aan teruggang en verval bloot te stellen, en zoo doende wederom van de andere zijde groote bezorgdheid te verwekken Dij de hiervoren bedoelde meerderheid. Intusschen stelt hec Gonvernement er mede den hoogsten prijs op dit aan de schoolkinderen ieder naar de begrippen der kerk waartoe zij behoo- ren grondig leeerstelling Godsdienstig onderwijs worde gegeven en het is dan ook om hetzelve zoo veel mogelijk te bevorderen, dat, volgens art. n van hec besluit, de schoollokajente dien einde, dagelijks beschikbaar zullen zijn terwijl daarenboven de kerkelijke Autoriteicen der verschillende gezindheden van Gouvernemenrswege zullen worden opgewekt en nitgenoo. digd, om te zorgen, dat voor de schooikinderen de weg tot het ontvangen van het bedoeld onderwijs al meer en meer worde geopend, 'Vervolg en slot in ons volgend Nommer.) 7.ijne Maj. heeft den Luitenant-Generaal Baron Merkus de KoekMinister van Staat enz,, benoemd tot lid vart de Eersce Kamer der Staten-Generaal met bepaling, dat het aan hem vroeger toegelegd pensioen van ƒ6000, met het bedrag van de jaarwedde in zijne tegenwoordige betrekking zal vermin derd worden. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw den beer Noiret de Bruin, Advocaat te 's Gravenhage en den Kapitein van het regiment grenadiersStaats en tot Ridder der Militaire Willems-orde den isien Luitenant F, IV. C. Deyserink Dekker, van het algemeen depót der latldmagc, N°. 33. Zijne Maj, heeft het lid van den Raad van Bestuur van het Groot- Hertogdom Luxemburg, Gelléopgedragen, om H. D. bij de plegtige over. brenging der te Sedan ontdekte Vorstelijke lijken te vertegenwoordigen. Men verzekert, dat het Zijne Maj. den Koning behaagd heeft, Hoogst. deszelfs twee oudste Zonen, HH.KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexan. der te benoemen tot Grootkruis der nieuwe orde van de Eiken kroon vtn Luxemburg. Aan den Minister van Financien bedenkingen voorgedragen zijnde, ten aanzien van de toepassing van hec antwoord op de twaalfde vraag, ver. vat in de resolutie van Zijne Exc. van den 16 December N". 74, de lnlig- ting gegeven, dar de verhooging, bij art. n, 2, der wet van den lójunij 1832 bedoeld, alleen betrekking moer hebben, op dat gedeelte van den aan. slag, hetwelk bet beroep van tapper betreft, zoodanig, dat, wanneer bijvoorbeeld een patenipligtige als slijter een regt van 50.00 verschuldigd ware, en als tapper voor hec enkele regt tot 24.00 moest worden aan. geslagen, alleen dit laatste beroep met 50 percent verhoogd, en dus tot ƒ36.00 opgevoerd zou moeten worden, zoodac de geheele aanslag slecht! 86.00 zou behoeven te bedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat er op geen verder verzoek om gracificacie achc zal worden geslagen, indien lil grond, om eene dergelijke te verleenen, geene daden strekken, welke van algemeen nuc zijn, Zijne Maj. de Koning van Pruissen heeft Dr. Siebtld, de Ridder orde van de Rooden Adelaar 3de klasse geschonken. Te Delfc zal, volgens besluir van Zijne Maj., eene Koninglijke Aka- demie voor burgerlijke Ingenieurs worden opgerigc, onder bescherming van Z. K. H. den Prins van Oranje, De Maas voor Rotterdam en Dordrecht, was den loden nog open, hoewel met drijfijsin den Noord bij Dordrecht had hec ijs zich reeds gezet. De Lek was den pden zoo vol drijfijs, dat men denkt, dezelve spoe. dig zal roegaan. Ook re Arnhem is wegens het drijfijs op den Rhijn de brug op de rivier weggenomen. De Yssel was ook vol drijfijs en de passage bij Wes tervoort werd bemoeijelijkt. De Waal was den 8scen voor Nijmegen vol met drijfijszoodat de Gierorug in de stadshaven was gebragt. Door middel van ijsschuiten en veerponten werd nog overgezet. De Engelsche schooner Dart, Kapitein Corneby, van Londen naar Amsterdam, liggende in het groot Noord-Hollandsche Kanaal bij de Sint Maartensbrug, is in den nacht van den 6den op den 7den dezer, rot op hec water afgebrand. Zoo men uit Arnhem van den 8scen meldt, zou de hoofdredacteur van de Arnhemsche Courant, de heer Roest van Limburg, door Z. Maj. be. noemd zijn tot Secretaris bij her Nederlandsche Gezantschap te Weenen. Te Nijmegen zijn in 1841 geboren 368 zoons en 338 dochiers, te zaraen 706 kinderen; gestorven 503 personen, als 243 van het mannelijke en 260 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd 131 paren. Te Luxemburg zijn in 1841 geboren 448 kinaeren; overleden 419 personen; gehuwd 98 pareu. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De nieuw benoemde Groot-Vizier van Konstantinopel had aan de vreemde Gezanten doen verklaren, dat bij den vrede zou trachten te bevorderen en de krijgstoerustingentvelke in de hoofdstad gemaakt werden, slechts een maatregel tet voorzorg was. De Porte zon het oude stelsel van regering met het nieuwe vereer,igen en dus ook de oude wijze, van belasting invorderen, herstellen, waarbij de Pacha's wederom zeiven de belastingen moesten uitschrijven en slechts eene vaste som aan de Porte betalen. Hierdoor echter werd wederom de weg tot verregaande knevelarij opengesteld.Uit Peters, burg wordt gemeld, dat de Fransche Gezant bij den naamdag des Keizers ongesteldheid had voorgewend, om niet aan het Hof te verschijnen,hoewel de Gezant zich op eene ergerlijke wijze dien dag op onderscheiden plaatsen vertoond had. De News was weder mee jjs bedekt, ook de zee mij. schen Cronstadt en Petersburg was vol .drijfijs. Den 3den was de Elbe voor Hamburg tot voorbij Blankenezen met ijs bezet. In Italië heerschte nog omstreeks Kerstijd een buitengewoon zicht wedet en meende men reeds in de Paaschdagen te vjrlteeren, De Koningin van Engeland heeft 400 toegestaan, om aan de behoeftigen van het stadje Windsor, bij gelegenheid van den doop van den jongen Prins te worden uitgedeeld. Hare Maj. heeft een jaar traccement toegelegd aan al de officierenwelke bij een der gevech. ten in China tegenwoordig zijn geweest en een half aan hen, die ook bij ue Chinesche expeditie behooren, doch geen deel aan de gevechten genomen hebben. Zijne Maj, de Koning van Pruissen zal zich eerst naar de hoofdsitd begeven en op hec kasteel van Buckingham ontvangen worden. De openbare inkomsten hebben in 1841, 506,095 meer bedragen, dan in 1840. PRIJS-COURANT VaN EFFECTEN. Amsterdam, 10 Januari/ 1842. Nederlanden. Werkel. Sch. 2j pCt, 5i|è5i|J Dito 5 9954100 Uitg. 14 k Kans-Biljet25,4 Amort.Synd. 4! 915a 91J 3t 76g4 Hand.-M. I55|ki55i O. I. Leen. 5 975a H. Spoorw,4 Rhijn Dito9354 Rott. Dito 4» 7844 79 Haarl. Meer 5 4 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCc. 4 Rusland. H. &C°. 1798 5 pCt. 106 i >8Ms 1054*105; Ins. en Cerc. 6 4 1844 5 984* Gebl 5«J 5>9r« 9'! Pruissen. Geldl. te Land. 4 pCc. 4 Aandeelen van dito 4 •- Spanje. Nieuwe 1835 85 4 5pCt22|*23 Ditoonbep.se....I9|4 Dito passive5t«*— Dito uitgest4— Coupons Ara22}422| Oostenrijk. Obi. Coll C°. 5 pCt. 4 Certificaten.2} 4 Neg. Metaliek 3}55z* Idem5 I05fj4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt.10044 Dito in Napels. 5 4 Gebr.' Mren. Regenten der R. C. Armen en IFeezen alhier, hebben het genoegen, door deze, dankbare maiding te maken der giften van too, van 12, van 8 en van ƒ5, aan hun door eenige weldadigenter hand gestelden voegen bij hunne opregie dank- betuiging voor het aan hun geschonken vertrouwende verzekering dat deze gelden, volgens de bedoeling der edelmoedige gevers, zullen worden gebezigd ora aan niet be deelden wel te doen. Ley den 10 Jan. 1842. Mren. Regenten voornoemd, Van HEES. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland, Voldoende aan eene uitnoodiging van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, gedaan ingevolge verkregen magtiging des Konings; Brengen, bij deze, ter kennisse van de belanghebbende fabrikanten en handelaars in maten en gewigten dat de nieuw vervaardigde en reeds geijkte maten en gewigten, welke, in hunne winkels en magazijnen, onverkocht en blijkbaar ongebruikt mogten voorhanden zijn, voortaan kosteloos op nieuw kunnen worden nagezien, ell, naauwkeurig bevonden zijnde, den jaarlijkschen herijk zullen mogen ondergaan door den Arrondissements-ljker, die dezelve voor het eerst geijkt heeft, of, bij ontstentenis van dien ambtenaar, door zijnen opvolger; roet bepaling nogtans, dat die maten en gewigten, gedurende de eerste dagen der maand January van elk jaar, en wel uiterlijk vóór den ijjden dier maand, ter herijk zullen moeten worden aangeboden. En, ten einde niemand hiervan onwetenbeid voorwende, zal deze worden afgekondigd, en aangeplakt, alom, waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te 'sGrevenhcge, den i4den December 1841. De Gedeputeerde Staten voornoemd Van der Duijn. Ter ordonnantie van dezelve, D. J. t. Z. Ganswijk. Heden beviel miine Echtgenoote G. J. spoedig van eene DOCHTER. Leyden den 9 Januanj 1842. HOOGEBOOM zeer voor» A. MONTAGNE Iz. Heden overleed alhier, na eene kortstondige ziekte, en na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, onze dierbare Moeder en Behuwdmoeder, Mejufvrouw MARIA JOHANNA GLABBACH, Wed. den Heer F. B. Quant, in den ouderdom van ruim 76 Jaren. 's Gravenhage uit aller naam, den 2 Januarij 1842. P. QUANT. QAbusivelijk is deze Advertentie in ons vorig Nimmer niet opgenomen.") Na een langdurig smartelijk lijden ontsliep heden in de zalige hope des eeuwigen levens mijn laatste Kind, mijne dierbare LUCRETIA ADE LAIDE In den bloei hares levens even drie en twintig jaren oud. De raai is re arm om-mijne smart uil re drukken, en niets blijft mij over dan te zwijgen en te weenen, en te hopen op Hem,| die het leven en de onster felijkheid heeft aan het lichc gebragt, en mij eenzame eens zeker met de mijnen hereenigen zal, ddar, waar al het denken in den Godsweg licht zal zijn, hec raadselvolle zich heerljjke ontwikkelen zal, coc heerlijkheid van God en den Verlosser 1 Leyden A. G. KLEYN, den 6 Januari) 1842. Wed. Schippers. r Heden overleed alhier aan de gevolgen eener langdurige Borstziekte, in den ouderdom van 27 Jaren, voorzien van de H. Sacramenren der Ster venden. THEODORUS JOHANNES SCHERMER, hartelijk geliefde eenige Zoon van Leiden C. A. SCHOUTEN, 10 Januarij 1842. Wed, J. C, Schermer, V VRIJWILLIGE VERKOOPING, op Ziturdag den 22 Januari) 1842, des avond» ten zei ure, in het Heerets-Logement aan den Burg binnen Ley- de« vans Een hechtsterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, voorzien van'vier Behangen zoo Beneden- als Boven-Kamers, allen van Stookplaat sen voorzien, ruime Keuken, Kelder, Zolder, Booijenkamer en verdere Gemakken staande en gelegen binnen Leyden aan de Zuidzijde van de Steenschuur omtrent de Vliet, geteekend Wijk 2 N°. 37, breeder bij aange plakte Billenen omschreven. Zijnde inmiddels nadere Informatie!» ie bekomen ten Kantore van den Notaris Mr. H. OBREEN, te Leyden. By de Wed, ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2