Het getal der Huwelijkenin dit Jaar gesloten, ist Tasschen Jcngmans en Jongedochters Weduwen Wednwenaars Jongedochters Weduwen Gedivorc. Man Jongedochter Weduwenaar Verlaten Vrouw Éëne Echtscheiding. 187 Paren. 13 28 I O I n 236 Paren, Januari] Februari]' Maart. April Mei Junij Julij Au guit ui September October November December Vrouwen. Zoons. DoCIIters. teZamen: 34 24 •20 102 28 19 12 87 20 25 22 93 »4 22 25 95 19 27 11 7' 18 21 21 74 .20 20 14 68 >7 22 21 7* 11 25 20 74 17 15 20 64 16 13 12 62 16 16 '4 66 240 249 212 928 Boven net getai uc u. CIICUEUI.U «"j" Zoons en 45 levenloos aangeven Dochters. Elders overleden doch alhier ingeschreven 22 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht. Ouderdom der Overledenen. Mannelijk.] Vrouwelijk.I Totaal: Beneden het jaar van I tot 10 99 io 99 20 99 30» 99 30 99 40» V> 40 99 50 79 60 99 7° 99 80 80 99 99 90 99 Het getal der Geborenen Is meerder dan in 1840 Overledenen is minder n Huwelijken Men verneemt, dat de Medische Faculteit alhier het antwoord op hare prijsvraagQuaeritur historia critica t'ieoriae de puliu? {Men verlangt ecr.e critische historie var. de leer der pols), door den Wel-Edelen Heer M. J. Uodefroi, Candidaat inde Medicijnen aan de Hoogescbool alhier ingezonden' eene eervolle melding heeft waardig gekeuid.. Uit 'sGravenhage meidt men van den 8 Januarij Door Zijne Majesteit is, bij besluit van den 28sten December 1841, n°, 86, ter vervulling eener nog bestaande vacature van isten luitenant der artillerie bij de Koninklijke Militaire Academie, bij die inrigting overge. plaatst de iste Luitenant-Adjudant F. C. IV. Moorrees, van het iste regi- ment artillerie zijnde hij tevens uit zijne betrekking van Adjudant bij het voorschreven regiment eervol ontslagen. Bij Zijner Maj. besluit van 28 December is tot Predikant bij de Pro. testantsche gemeente te Curapao benoemd de heer A. J. K. Meijer, Candi. daat bij het Evangellch Luthersch Kerkgenootschap, en zulks ter vervan. ging van Ds. J. Muller A. Jz., die, op zijn daartoe gedaan verzoek", eer. vol is ontslagen, onder dankbetuiging voor de in gemelde betrekking bewe. zene diensten. Bij besluit van 30 December 1841, n°. 76, heeft Zijne Maj. aan den isten Luitenant S. D. Dauchie, van het voormalig 2de bataljon jagers, van wien het nader gebleken is dat hij ten onregte, ter zake dat hij zich eigen, dunkelijk van zijn korps zonde hebben verwijderd, uit de kaders van het leger is afgevoerd, alsnog, een eervol ontslag uit zijne voormalige betrek, king bij het Nederlandsche leger verleend. Bij besluit van 31 December 11. heeft Zijne Maj. tot militaire leden van de militieraad te Dordrecht, Rotterdam en Gouda, voor het werk der ligting van 1842 aangesteld: den Majoor Bentinck, den Majoor den Beer Poortugael en den Luitenant-Colonel van ier Stoot. Tot civiele leden van bovengenoemde militieraden zijn bij besluit van 4 Januarij II. in Zuid-Holland aangesteld In den militieraad te Dordrecht, P. de Raedt van Hendrik-Iio-Ambacht lid der Staten, en Mr. Boxman, Wethouder der stad Gortnchemtot derzelver plaatsvervangers A. Vlielanderlid der Staten, en Mr. M, Mekern, lid van den Raad der stad Gorinchem. In den militieraad te Rotterdam, B. F. C. Baron Mackaylid der Staten, en P. J. M. Fanchej, lid van den raad der stad Rotterdam; tot derzelver plaatsvervangers D. van iVeel, lid der Staten, en V. van der Willigen, lid van den raad der stad Rotterdam. In den militieraad te Gouda, C. Weggeman Ouldemondt, lid der Staten, en C. Leembruggen, lid van den raad der stad Leyden tot derzelver plaatsver. vangers IV. IJserman, lid der Staten, en IV. H. Kolf, lid van den Raad der stad Gouda. Tn den militieraad te 'sGravenhage, Jhr.J.J.van Rijckevorsellid der Staten en Jhr. Mr. L. de kVitte van Cillers, lid van den Raad der stad 'sGravenhage; tot derzelver plaatsvervangersMr, J. C. Faber van Riems dijk, lid der Staten, en Mr. C. van der Kemp, lid van den Raad der stad 's Gravenhage. Bij besluit van den isten Januarij 1842, n°. 52; heeft Zijne Majesteit goedgevonden, om, ter voorziening in den ongnnstigen toestand, waarin de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt verkeert, te be. palen, dat de officieren die na den isten Jannarij 1842 iu het huwelijk zul len treden, niet meer zullen worden toegelaten, om zich, op den voet van art. 5 van het reglement op voornoemde kas, en tegen betaling van de daarbij bedoelde tienjarige contributie, ten behoeve hunner vrouwen, als deelgenooten aan de'kas te doen aannemen, maar dat integendeel van voor. schreven 1 Januatij af aan alle verdere deelneming aan meergemelde kas voor nieuw gehuwdéVi zal zijn gesloten, toe tijd en wijlen zoodanige nadere bepalingen zullen kdnnen worden gemaakt, als geschikt zullen worden ge acht om het voortdurend bestaan der hiervoren genoemde weldadige inrigting op vaste grondslagen te verzekeren. Blijvende inmiddels allé verdere bepalingen van het bovengemeld regie. ment in volle kracht en werking. Men verzekert, dat Zijne Maj. dezer dagen een besluit geteekend heeft, houdende veranderingen in de bestaande verordeningen, betrekkelijk het openbaar onderwijs. Mep. yiil, dat dit besluit onderscheidene milde bepalingen bevat; dat er eenige voorschriften, nopens de zamenstelling van de Schooi-Commissien zouden genomen zijn; dat er te 's Bosch eene instel. ling „tot opleiding van school-onderwijzers zou worden gevestigd; en dat er, ten aanzien van het zich nederzetten der school-onderwijzers in ver. schillende plaatsen, wanneer zij het examen zullen hebben afgelegd, meer- dere vrijheid zou worden gegeven, enz." Men ziet de openbaarmaking van dit besluit, waaromtrent slechts eenige geruchten in omloop zijn, niet belangstelling te gemoet. De Staats-Courant bevat een besluit van 15 Dec. nopens de oprigtb g te Ter Apel, provincie Groningen, vaneen geriji-kantoor tot den invoer van de daarbij vermelde goederen. Zijne Maj. heeit benoemd tot Ridders der orde van den Nederlandsch~n( Leeuw, den heer Franquet ChayauxMaire der stad Sedan, in Frankrijk s den Staatsraad, in Fransche dienst C.entj de Bassjmilitairen intendant en chef de division bij liet departement van oorlog te Parijs,, als een blijk van wel.i gevallen over het door hem aangeboden exemplaar van zijn werk betrekke.- iijk de vestiging der Franschen te Algiers; en den Kapitein Slants, van hef regiment grenadiers, Door Zijne Maj, is bepaald, dat het getal der vaste ambtenaren bij, het departement van binnenlandsche zaken, zal mogen zijn wei minder,maag niet meer dan 2 raden adviseurs, 9 referendarissen, 24 commieseu en 37 adi. jnnct-commiesen. Te Gent wordt, bij inreekening uitgegeven eene steendrukplaat naaf de schilderij van wijlen den Ridder van Breeberoemd scnilder uit Antwerp penvoorstellende Willem den Zsvijger, bij Hembyzc uisschen beide komi;ndé voor de in 1578 gevangen Kaïholijken van Gent, Men verneemt, dat het HH. MM, den Koning en de Koningin, alsmede HH. KK. HH. den Èrins en de Prinses van Oranje, Prins en Prinses Frederik. de Prinsen Alexander en Hendriken Prinses Sophia, behaagd heeft,op deze uitgave in te schrijven, die in Belgie reeds een groot getal inteekenaren telt, De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmagt heeft ter kennisse gebragt van de ouders of voogden, die voor hunne zonen of pu. pillen oe toelating als kweekeling bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen mogten verlangen, dat op 15 Julij 1842 een vergelijaend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór den j Mei 1842 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem Inspecteur van den ge- neesknndigen dienst voornoemd zal moeten worden ingezonden; zuilendei na dat tijdstip geene verzoeken tot toelating tot gemeld examen worden.! aangenomen. Uit het Weekblad van het Regt blijkt, dat, den 30 December jl., de Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad, deszelfs conclusien heeft geno. men in zake van J. Metzger c. s.tegen het Koningrijk der Nederlanden. Inden aan hef zijner rede betoogde hij, dat het Rijk der Nederlanden nooic een penning van de nalatenschap, waarover quaestie is, heeft genoten, noch eenige aanspraak op dezelve heeft gepretendeerd; en dat het Rijk, na een tijdsverloop van 150 jaren, besprongen is door eene actie, tot het doen van rekening en verantwoording enz., ter zake van eenen boedel en nalatenschap, welke hetzelve nimmer in zijn bezit heeft gehad. Procureur- Generaal heeft de geproponeerde exceptie van verjaring ondersteuud en mitsdien geconcludeerd tot niet-ontvankelijk-verklaring van de eischers en geëxcipiëerdenmet veroordeeling tevens in de kosten. De uitspraak is bepaald op 21 Januarij aanstaanden. In 'sGravenhage zijn in 1841 geboren 2340 kinderen, als 1181 zoons en 1159 dochters; overleden 811 personen van het mannelijk en 746 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 1564; gehuwd 543 paren; eehtschei. dingen 2. Te Delft zijn in 1844 geboren 641 kinderen, als 326 zoons en 315 dochters; overleden 255 personen van het mannelijke en 269 van het vrou. welijke, te te zamen 524 personen; gehuwd 118 paren. Te Schiedam zijn in 1841 geboren 515 kinderen, als 260 zoons en 255 dochters; overleden 164 van het mannelijk en 171 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 335 personen; gehuwd 83 paren. Te Hoorn zijn 111 1841 geboren 169 kinderen van het mannelijk en 139 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 308; overleden 215 personen, als 119 van het mannelijk en 96 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 78 paren. Te Amersfoort zijn in 184: geboren 420 kinderen, «1, «rap. en 199 dochters; overleden 334 personen, ais tóo van het mannelijk en 174 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 98 paren. Te Groningen zijn in 1841 geboren 1073 kinderen, als 545 van het mannelijk en 528 van het vrouwelijk geslacht; overleden 906 personen, na- melijk 434 van het mannelijk en 455 van het vrouwelijk geslacht; gehuwd 301 paren. Te Zierikzee zoons en 135 dochters, te zamen 213; overleden'103 personen van het mannelijk en loovan het vrou. zijn in 1841 geboren 14 weiijk geslachtgehuwd 54 paren. Vrijdag avond om 11 ure is er te Amsterdam een zware brand ontstaan In het huis van den kurkensnijder Kacks, in de Kaiverstraat bij de Rooze boomesteeg; het buis is geheel vernield, doch door hulp van 13 brandspuiJ ten heeft de brand zich daarbij alleen bepaald, hoewel de belendene huizen veel schade geleden hebben. Het Y voor Amsterdam ligt reeds toe en wordt door voetgangers gepasseerd. In de Delftsche Courant treft men een berigt aan van de directie van het Genooischap van Moederlijke Liefdadigheid te Delft, die met genoegen aan hare stadgenooten kennis gegeven heeft, dat het Hare Maj. de Koningin behaagd heeft de jaarlijksche gift van Honderd Guldens, ten behoeve van het fonds, voor dit jaar aanmerkelijk te verhoogenuit hoofde van het groot getal behoeftige kraamvrouwen, in het afgeloopen jaar door dit gei nootschap verpleegd. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat de persoon van IV. M. Vermeule, schipper te St. Maartensdijk, gehuwd uiet A. de Graaf, het genoegen genoot, op Zondag den 26 December II., den dag van zijn 25jarig huwelijk, den H. Doop te zien bedienen aan deszelff 14de kind, waarbij al hunne nog in leven zijnde kinderen tegenwoordig waren welke alsnu bestaan uit zeven zoons en zeven dochters. Te Tolberg, in Groningen, is den 26 December II. overleden F. J. Berghuis, weduwe van D. H. Ruiter, in den hoogen ouderdom van bijnt 93 jaren, nalatende 7 kinderen, 38 kindskinderen en 56 achterkindskinderen, In de Groningsche en Leeuwardsche Couranten treft men eene aankon. diging aan van den heer B. EekmaMed. Doctor, houdende, dat hij voor/, nemens is een tijdschrift uit te geven, waarvan het prospectus eerstdaag zal verschijnen en hetwelk ten titel zal voeren: de Tolk der Vrijheid tijdschrift ter bevordering van GodsdienstVerdraagzaamheid, Vaderlaisasliefdt en al wat schoon en edel luidt. De Tolk der Vrijheid, zegt hij, die vooi verre het grootste ueel door mij is geschreven, moge dus als dagblad won den vernietigd, de naam en geest van denzelven zal in mijn tijdschrift blij. ven voortleven. JAPAN. In de Nederlandsche Staats-Courant van den 7den dezer leest men het volf gende In eenige Nederlandsche dagbladen is uit een Duitsch nieuwspapier over. genomen een herige, gedagteekend Weltevreden (Java), den 3 Septembef 1841," houdende: dat eindelijk weder verblijdende tijdingen uit Decimi (Japan) voor de Hollanders waren ontvangen, dat, in stede van twe» kleine, voortaan jaarlijks twee groote Nederlandsche schepen aldaar zulle/ worden toegelaten, dat de Gouverneur-Generaal van den Keizer vu

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2