T U R K Y E. DUITSCHLAND; GROOT-BRITANNIE. Nassau, cent" gift van twee hondad Gulden eén behoeve dezer vereeniging heeft gelieven te verstrekken. Uit Gorinchem meldt men van den 23sten dezer: Gisteren eamiddag, omstreeks vier ure, it de beurtschipper van Gorin- chem op Oosterhouc, met een aakje, waarin hij zich, nene»ens de vijftien jarige zuster zijner vrouw en zijn dochtertje, oud vier jaren op het Oude Maaeje bij het Keizersveer bevond, door het holle water omver geslagen, met dat ongelukkig gevolg, dat zijne schoonzuster en dochtertje haren dood in het water hebben gevonden, terwijl de schipper alleen door den zich in de nabijheid bevindenden schipper /Pagemaker is kunnen gered worden, Uit Utrecht meldt men van den 23sten dezer t Heden zijn door de gemengde Commissie alhier aap het adres van den heer Schmid, Minister van Financien te Brnssel, verzonden 5 tonnetjes met gedenkpenningen, die aan'sRijks munt waren gedeponeerd, doch aan Belgie behooren en aldus zijn teruggezonden. Men meld! uit Harlingen, dat aldaar den t3den dezer de plegtige uit- deeling heeft plaats gehad van drie uitnemend zware en keurig bewerkte gouden en achttien zilveren medailles, welke door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam, gezonden waren als een blijk van erkentelijkheid, aan diegenen, die tijdens het ongeluk in den nacht van den i8den op den 19 October 1838, aan hec beurtschip van wijlen B. J. van der Werf overkomen, zich verdienstelijk hebben gemaakt. Uit Vlissmgen schrijft men van den 20 December: Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van H. D. ordonnance-officier, den Luitenant ter zee van Rappard/kwam alhier, tegen den middag, met het Koninglijk stoomjagt, de Leeuw, in *s Rijks-dok nadat Z. K. H. in zijne betrekking als Kapitein ter zee, Commandant van Zr. Ms. fregat de Rhijn, aan boord van dien bedem was aangekomen, werd H. D. door eene Com. missie uit de directie van het alhier bestaande concert Euphonia nitgenoo- digd het concert, hetwelk dien avond zonde plaats heobenwel met H. D. tegenwoordigheid te vereeren. Z. K. H. dit met minzaamheid aangenomen hebbende, verscheen des avonds ten 7 ure in de zaal; het ruim bezette orchest hief bij de aankomst van den Vorstelijken zeeman het geliefde Wil helmuslied aan. De Prins nam plaats naast den 84jarigen Luitenant-Admiraal Gobiusen verliet het concert, bij bet eindigen van hetzelve, onder betui. ging van H. D. tevredenheid, des avonds ten tten ure. Zr. Ms. stoomboot Etna, Commandant-Luitenant ter zee tsce klasse. Baarskwam te gelijk met Zr. Ms. stoomjagt de Leeuw, hier ter reede, aan boord hebbende eenige matrozen voor Zr. Ms. wachtschip Euridice, komende van Texel, en is heden morgen weder derwaarts gestoomd. Z. K. H. zal naar men verneemt, op morgen de reis naar's Gravenhage ondernemen. De Nederiandsche Gezant in Belgie, heeft den 22Sten een diner te Brussel gegeven, waarbij het Corps Diplomatique, cenigen van s Konings Minisrers en verscheiden hooge personen zijn tegenwoordig geweest. Konstantinopel den 1 December. Nadat er gedurende weinige dagen eene verandering 111 de plannen der Porte scheen gekomen te zijn is men weder ijverig begonnen met het afzenden van troepen naar Rumelie en de grenzen van Griekenland. De Poae wil woeiingen ontdekt hebben, die in Thessalie door de zooge naamde Grieksche Phiiorthordoxen aangestookt en van den kant van Frankrijk ondersteund zouden worden, en voor de uitbarsting van eenen opstand in het zuiden van Europeesch-Turkije zouden doen vreezen. De vertoogen der vreemde diciomaten schijnen vruchteloos te zijn, daar het wantrouwen der Porte jegens de Grieksche Regering en vooral jegens Frankrijk .geene palen meer kent. Gisteren zijn bevelen naar Albanië afgezonden om eenige corp. sen ongeregelde troepen van daar naar Rumelie te doen vertrekken; twintig compagniën artillerie van de landweer zijn derwaarts gezonden; en verschei Zen afdeeiingen infanterie hebben den marsch daarheen aanvaard. Eergisteren is een regiment infamerie van linie naar Salonicbi ingescheept. Ondanks deze gestadige afzending van troepen, doet hec gebrek aan lokalen, om de nic Klein-Azie nieuw aankomenden te huisvesten, zich meer en meer gevoelen. De Porte huurt in Konstantinopel den eenen Khan (eene soort van herberg) vóór, den anderen na. Ook ontbreekt het reeds aan monteringstukken en andere benoodigdhedenzoodat het Ministerie van Oorlog reeds tot de vod. denmarkede toevlugt heeft moeten nemen, ten einde inde dringende behoeften te voorzien. Een en ander veroorzaakt aan de Porte buitengewoon groote uitgaven, en het is te verwonderen, dat zij, bij hare uitgeputte middelen, dezelve nog kan bestrijden. Vier kleine Turksche oorlogschepen hebben het arsenaal verlaten en wachten In den Bosporus op gunstigen wind om naar hunne bestemming te vertrekken, als welke Salonichi, Rhodus en Samos opgegeven worden. Daarencegen moet het smaldeel, over welks bestemming onlangs zoo veel geruchten in omloop waren, naar de zee van Marmora stevenen, om aldaar de tal rijke manschappen, welke in den laatsten tijd voor de zeedienst gelige zijn, te oefenen. Op voorstel van den Opperbevelhebber der artillerie, Mehemed-Vschs, heeft de Porte aan het Pruissisch Gezantschap alhier het verzoek gerigt, dat haar nog eenige Pruissische artillerie-officieren mogten worden toegezon. den, ten einde de organisatie der artillerie en de oefening der manschappen re voitooljen. Het Turksche Regeringsblad van 24 November bevat het volgende: Daar de aan den voormaligen Grootvizier Chosrew-Pacha voor zijn ver blijf te Rodosto voorgeschreven tijd nagenoeg afgeloopen was, en hij zelf, uit hoofde van zijnen hoogen ouderdom, het Keizerlijkmedelijden waar dig scheen, zoo heeft de Sultan, in zijne aangeboren goedertieren heid, uic aanmerking van 's mans hoogen ondertlom en van de gezegende feestdagen, vergiffenis aan hem geschonken en bevolen, dat hij naar Kon stantinopel komen en stil op zijn landgoed wonen zal. De deswege uic. gevaardigde firman werd terstond aan Chosrew-Pacha gezonden, die Rodosto verlaten heeft, te Konstantinopel aangekomen isen thans in zijn buitenhuis aan de Bosporus ijverig voor het leven des Sultans bidt. Er was eenige onccnigheid ontstaan cusschen den Oostenrijkschen Gezant en den Groot-Admiraal der Turksche vloot, daar deze geweigerd had, een Oostenriiltsch fregat, dat avaru had bekomen, in het arsenaal toe te laten, om te kalefateren, ofschoon de Turksche Regering daartoe reeds verlof verleend had. Uit Smyrna meldt men van 24 November: De Secretaris van den Patriarch der Maroniten, is den i8den dezer, aan boord van de Fransche oorlogs-stoomboot Acheronuit Beyruth alhier aan gekomen. Deze geesielijke begeeft zich naar Konstantinopelom bij de Porte meer krachtdadigen bijstand te vragen ten behoeve van zijne geloofs. genooten tegen de Drusen, die voortdurend de grootste wreedheden jegeni de Christenen in het gebergte plegen. Zoo het schijnt hadden de vereenigue strijdkrachten der Maroniten, ten getale van 5000 man, die uit gebrek aan eensgezindheid of aan ervaren aanvoerders twintig dagen lang werkeloos gebleven waren in een gevecht met de Drusen op den 5 November eene gevoelige nederlaag geleden. Daags daarop bragten de Consuls der vijf verbonden groote Mogendheden, onder medewerking van Selim en Reschid- Pichaeenen wapenstilstand in alie de gedeelten van het genergte tot stand. Sedert heeft men vernomen, dat de Drusen op nieuw eene beweging tegen Deir-el-Kamar gemaakt hebben. Uit Smyrna worde nog, onder dagteekening van 27 Novembe gemeld: Gelo-fswaardige tijdingen uit Alexandrie houden ïn, dat er op hieuw door eene Europesche Mogendheid pogingen gedaan zijn, om Mehemed-Ali tot vijandige stappen tegen de Porte te verleiden. Deze Pacha schijnt intusschen de van de Engelsclien ontvangen les nog niet vergeten te zijn en weinig lust te beiooneu, om eene kans te wagen, waarbij hij ligtelijk datgene zou kun nen verliezen wat hij met zooveel moeite en gedeeltelijk tegen zijne eigene verwachting, door de» hattischeriff voor zich en zijn geslaghc verkregen heeft. Ock schijnen Fransche agenten in den Archipel Zeer werkzaam te zjjn. Ter beschikking van een dier agenten te Alexandrie is onlangs eene som vao twee millioen franken gesteld, die, gelijk men stellig weet; regt. stieeks uit Marseille overgezonden was. e SPANJE. Een der Engelsche dagbladen bevac betrekkelijk de Spaaiische schuld de volgende redenering, en zulks ter gelegenheid van de jongste rijzing, welke de weritelijke schuld heeft ondervonden; deze opmerkingen zullen niet zonuer belangstelling door alle houders van die fondsen worden gelgzen. Z'e hier dir artikel: De voortduur der vaitheid van den prijs van dit fonds is immers een dui. deiijk bewijs, dat er, in weerwil van de nog gedeelteiijk bestaande regering loosheid, veiirouwe» wórdt gevoed op de toekomst en hoop op het spoedige herstel van het nationale crediet. Een weinig bekwaamheid bij hen, die met het beheer der geldmiddelen zijn belast, en terstond zal hec crediet zich opbeuren, want de oorzaken, die hetzelve drukken en belemmeren, zyn eigenlijk slechts denkbeeldig. Waarin bestaat eigenlijk de Spaansche schuld? De hoofdsom der passive schuld bedraagt 1,500,000,000, maar deze 1500 mil lioen, die geen interest geven, gaan tot uitgestelde schuld en later tot wer kelijke schuld, dat is te zeggen tot aflosbare en rentegevende schuld niéc anders over dan in verhunding van J pCc.'s jaars. Daar nu, tengevolge hiervan twee honderd jaren moeten verloopen eer men tot hec tijdstip van betaling geraakt, zoo heeft de schuldenaar! zulk eenen langen vervat-termijn voor zich, dat men zoude kunnen zeggen, hg is niets schuldig, of ten minste hij heefc den tijd om zich hulpmiddelen te verschaffen. De werkelijke en uitgestelde schuld, eerstgenoemde ten beloope van 1400 millioen en de laatste van 200 millioen kapitaal, zijn dus, eigenlijk gezegd, de eenige, die in .aanmerking kunnen komen. Ter bestrijding van dezelve heefc Spanje deszelfs nationale bezittingen, die, volgens zeer lage raming, op 1600 millioen fr. kunnen worden geschat. Deze bezittingen, welke niet aan den adel zijn ontnomen geworden, maar die alle van de gees telijkheid afkomstig zijn, worden niet, gelijk bij ons ten tijde van de eerste Fransche revolutie, met schroomvalligheid aanschouwd; niemand betoonc vrees dezelve te koopen. Ook zijn daarvan,zoo als wij voor weinigen dagen zeiden, reeds ten bedrage van nagenoeg 400 millioen verkocht, en men berekent, dat het overige in tien jaren tgds gemakkelijk in andere handen zal zijn overgegaan. Overigens heeft Spanje, hoewel eene bevolking van 14 millioen zielen tellende, een budget van niet meer dan 350 millioen francs, en deszelfs grondeigendom Is niet belast. Welk land van Europa, zeg dit vrU, vertoont eene meer gunstige financiële gesteldheid Gij, Hertog Delia Victoria, hebc blijk gegeven van eenen vatcen wil; gij hebt een goed oordeel en eenen goeden degen voor den oorlog gehad, besteed datzelfde oordeel en den. zelfden degen aan de cijfers, wees een kleine, zoo niet een groote Napoleon tot aan het einde toe, en het Spaansche crediet, geloof mg, zal weitas hersteld zijn. Wij staan voor de echtheid van de bovenvermelde opgaven borgzy zUn aan geen ander nieuwsblad ontleend; wij hebben dezelve geput uic eene bron, welke wij als officiëel kunnen beschouwen. Den 16 Januarij aanstaande zou de Koning van Pruissen over Calais naar Londen vertrekken, om aldaar, zooals reeds air Engeland gemeld is, als Peter tegenwoordig te zijn bij den doop van den jongen Prins. De Eerste Kamer der Wnrtemburgsche Stenden heeft den 22Sten be sloten aan de Regering een adres in'te leveren, met verzoek om bij de Dnitsche Bondsvergadering aan te dringen op een spoedig herstel van den geregelden regtstoescand van Hanover, Volgen» bijzondere berigten uic Hanover heefc het besluit der Regering, 011 verscheidene tot leden der Tweede Kamer verkozene personen, die bekend staan als te behooren tot de bestrijders der wettigheid van de nieuwe staatsregeling, op den een of anderen grond niet in die Kamer toe te laten aanleiding gegeven tot eene levendige beraadslaging in de Eersie Kamer der Stendenvergaderingen zoude bg deze gelegenheid de partij der Regering de minderheid hebben uitgemaakt. Indien deze opgave overeen, komstig de waarheid is, zou daaruit moeten worden opgemaakt, dat in de Eerste Kamer die de meeste asnhankelijkheid aan het stelsel der Regering betoond heeft, thans andere gevoelens bovendrijven. Verder wordt van den I3den gemeld, heeft de Tweede Kamer, op voorscel der Eerste, eindelijk met eene meerderheid van 15 stemmen besloten om eene gemeenschappelijke Commissie te benoemen, tot hec ontwerpen van een adres, als antwoord op de troonrede, met het plan echter om den zake. lijken inhoud der troonrede mee stilzwijgen voorbij te gaan en op geenerlei wijze zich over zaken van staatkundigen aard uic te laten. Te Ger.ève zijn den 2isten de verkiezingen zeer ordelijk en rustig afgeloopen, en grootendeels in den zin der behoudende partij uitgevallen, daar deze zestig of zeventig harer aanhangers onder de honderd en vijftien leden van den conscitiuionelen raad benoemd heeft, terwijl de zoogenaamde club van 3 Maart niet meer dan vier en twintig der haren daarin heeft kun. nen brengen. Het dagblad van Rome deelt een verslag mede van de vervolging, welke de Roomschen in China ondervinden; hunne zendelingen woiden, even ais de Engelschen, als Barbarenals Ongeloovigen beschouwd; ais af- valligen die geen aandeel aan het Hemeliche geluk kunnen hebben en worden dus vermoord ter eere van de alleenzaligmakende Chinesche kerk. De Apos tolische Vicarius Ignacius Belgrado is bezweken onder de pijnigingen, welke de beuls hem lic-bnen doen ondergaan. Zqn lijk is zelfs allerhande beleedi- gingen aangedaan. De Paus zal dien martelaar heilig verklaren. Behalve l.era, zijn xle coadjutor en 20 andere Roomsche zendelingen door de Chine zen vermoord. Londen den 22 December. Hare Maj. de Koningin heeft heden een cour en geheimen Raad gehouden. Aan Hare Maj. Is door den Minister Aberdeen de Spaansche Gezant voorgesteld, die vervolgens bg de Koninglgke famielje bezoeken heeft afgelegd. Hare Maj. zou voornemens zijn in den aanstaanden zomer onderschei. den landgoede/en van edellieden te bezoeken. Den anten is het Parlement pro forma vergaderd geweest en nu voor goed tot 3 Februarij geprorogeerd. Dienzelfden dag hebben de Fransche Ambassadeur en de Rusiische, Pruissische én Oostenrijksche Ministers eene bijeenkomst op het buteau van buitenlandsche zaken gehouden, en wel, naar men verneemc, om gezamen lijk niet den Engelschen Secretaris van Staat voor Buitenlandsche Zaken eene overeenkomst te teekenen, tot meer krachtige wering van den slaven, handel, die bg deze overeenkomst als zeeroovery en op gelijke wijze straf* baar wordt verklaard, terwijl hec wederkeerig regt van doorzoeking tevens

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2