A". 1841. leyosche IS'. 153. C O 0 It A N T. WOENSDAG, S2 DECEMBER. KENNlSGEVtNG. NATIONALE-MIL IT IE. burgemeester en Wethouders der Stad Leydrn, gezien hebbende art. 21 der Wet voor'dóNationalc-Militievan den 8. January 1817, waarbij aan dc manschappen, dienende bij dc Nationale-Militie, worde toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijving, eene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die bij art, 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daarvan ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contigent zij zijn uitgemarcheerd Roepen bij dezen op, zoodanige bij de Militie voor zich zich zeiven dienende man schappen die door hei overlijden van hunnen vaderof moederweduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner oudersof door overlijden van een of meer broeders voor gevallen na hunne .inly ving zijn geworden Ecmge wettige zonentevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, wedu.ven zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters. Of eenige broeder van een' onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 4dcn January 1842, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op de Secretary dezer Stad, 'smorgens van tien tot twaalf uren en in de opgave^ almede ten duidelijkste te vermelden bij welk Regeinent en Bataillon zij door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn; Zullende, na opgemelden dag, gcene aanvrage ten (ine voormeld meer kunnen worden aangenomen, Wyders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoodanige Jonge lingen, welke aan dc loting voor de Nationalc-Militie in het aanstaande jaar bchooren deel te nemen, welke niet zijn geboren binnen deze Staden voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van eene geboorte-acreom zich van heden af tot en met den 24. December aanstaande aan te melden ter Secretarie dezer Stad, des morgens van tién tot twaalf uren, voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboorte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aangevraagd, en alzoo hun belang ten deze bevorderd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden, op den iódeu December 1841. J. G. de MET. Ter ordonnantie van dezelve v. Puttkammer. NEDERLANDEN. Leyden, 21 December. Er ziet thans een prospectus het lichc fan een uit te geven Maandschrift, getiteld: de Katholijk. De voornaamste schrijvers en medearbeiders maken zich in het prospectus bekend, zijnde omstreeks vtffen twintig Hoögleetaren en Leeraren aan de Seminarien enz. en Geestelijken hier te lande. Zij geven als aanleiding tot hun voornemen ter uitgifte van dit Maandwerk op de aan. vallen, waaraan in de laatste lijden de Roomsch Katholijken hebben blootge. staan, en zetten op den voorgrond, dat het hun oin waarheid te doen is en dat zij onbegrensden eerbied heDben voor de regten van allen. De Katholijk zal liefde, oude eensgezindheid jegens en met allen prediken, daartoede waarheid zonder haat, gelijk zonder vrees, zoeken en verdedigen. Onder, werpen van wetenschap en kunst zullen er tevens' in behandeld worden. De Katholijkzoo luidt het prospectus, zal voorts getrouw blijven aan de voorvaderlijke spreuk: Eendragt maakt magthij >vil Diet verdeelen, niet verbitteren, maar verzoenen en vereenigen. Hij weet tevens dat die ge wenschte eendragt slcchis dan kan plaats grijpen, wanneer de verschillende belanghebbenden wederzijds elkanders regten eerbiedigen. Uit 'sGravenhage meldt men van den 2isten dezer: Men verneemt, dat Zijne Majesteit dezer dagen, voor eene somma van 29,000, aangekocht heeft het buitenverblijf Meerdervoorttoebehoord heb. bende aan den heer Stevens. Bij Zijner Majesteits besluit van 10 December II., N°. 69, is benoemd tot lid der Algemeene Hervormde Synodale Commissie, in de plaats van Jonkheer Mr. F. Beelaerts van Blokland, die als zoodanig met July 1842 zal aftreden, jonkheer L. R. Gevaerts, Staatsraad in buitengewone dienst, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Onderling der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Gravenhage. Zijne Maj. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederland, schen Leeuw den heer U, IV, C. van DoornAgent van het domein te Utrecht. Zijne Maj. heeft de geheele opheffing bevolen van de werving, ter kuste van Guineavan Afrikanen voor het Oost-Indisch leger. Donderdag jl. is de te Katwijk aangespoelde walvisch, voor eene somma van ƒ485» ''daar verkocht. |Het skalet, waarvan de kasteljjn J' Wa* torrent, eigenaar is geworden, zai eerstdaags naar Scheveningen vervoerd worden en in de Rotuein, aldaar, ter bezigtiging worden gesteld.! In de Amsterdamsche Courant leest men, onder dagteekening van den nosten, het volgende Sedert de opgaaf in onze Courant van den 3den dezer, n°. 286, omtrenc de weêrsgesteldheid in de laatste maanden, ontving diegene, die ons de. zelve mededeelde, van een* zqner buitenlandsche vrienden, onder anderen eene opgaaf nit Kopenhagen, welker overeenkomst, met hetgeen men hier heeft ondervonden, zoo groot is, dat hij de publiekmakir.g daarvan aan ons heeft verzocht. 2° Reaum. hooger 2° lager 3V5dito 'rrrö n dito OiVtr' dito Onir 't0 De gevallen regens In Junij dubbel zoo veel als gewoonlijk, in Julij re. gende het 22 dagen, In Augustus 12 dagen, in September weinig, in Oc tober 3j maal meer dan gewoonlijk gemiddeld in die maand, volgens waarneming van 39 jaren; onder anderen begon het den 6den, des avonds ten 11 nre, te regenen en hield aan tot den Ssten, des morgens ten 2 ure; men vond aan den regenmeter op die dagen: den öden 0,8338, den 7den 0,9511den 8sten 1,2500, te zamen omtrent 2J duim; ook die zelfde aan. houdende regens zijn hier waargenomen. De vergelijking wordt vooral merkwaardiger, als men den afstand der plaatsen in aanmerking neemt, en die ook nog tegen over Londen stelt, alwaar het gevallen water in Sep. te'mber wordt opgegeven 3,25 en in October 3,68. Het schip de Stad Zierikzee (zie ons vorig nommer) is den I4den door midden gebroken en is alzoo geheel weg. Van de lacing, bestaande uit 5500balen koffij1800 kra{ings|suiker en 2300 boossen blndrottingzijn slechts 2500 balen koffij kunnen geborgen worden. De brik de Jonge Jan, kapt. de Jong, v«n Middelborough naar Tou lon, is den I5den des middags op de ribbeo van den Hindert gestrand, voi De gemiddelde staat van de warmte was dan in 45 jaar was waargenomen. water geloopen en zal geheel weg zijnde equipagie heeft zich in de haikas gered, en is dien avond te Brielle aangekomen, Het schip DianaKapitein H. U. Visser, met rijst en arakvan Baiavia naar Rotterdam, te Helvoet binnen, is na bü het binnenkomen gestoten te hebben en daardoor lek geworden te zijn, voor de haven van Helvoet op de droogte geraakt en na een gedeelte der lading gelost re hebben, in den nacbl van den ioden dezer omgeslagen. Het getal der Studenten te Utrecht beioopt 469, als 84 in de Godge leerdheid, 105 in de Regten, 70 in de'Geneeskunde150 in de Letteren en 60 in de Wis- en Natuurkunde. Te Groningen waren 287 Studenten ingeschreven, uamenlijk 45 in de Godgeleerdheid, 54 in de Regten, 87 in in de Geneeskunde, (70 in de Letteren en 31 in de Wis- en Natuurkunde. Van Capelle op den IJssel wordt gemeld dat aldaar aan de gevolgen van de watervrees gestorven was zekere J. G. Bertram, schoenmaker van beroep, die 84 dagen te vuren door een' kwaadaardigen hond, welke voor z|jn karretje liep, gebeten was. Uit Luxemburg schrijft mendat de advocaat Simons en de heer Theodore Pescatore eerlang, met den titel van legatieraden, zich naar Berlijn zullen begeven, ten einde de onderhandelingen mer de Duicscbe Staten te voltrekken, tot sluiting eener handels-overeenkomst tusschen het Groot- Hertogdom en Duitschland. O O S T - I N D I E. In eenen bijzonderen brief van Batavia wordt onder anderen het volgeade medegedeeld Ter Westkust van Sumatra worden maatregelen genomen tot het aanmoe digen der ieelt van meerdere producten voor de Europesche markt, en het Gouvernement wil door het aangaan van contracten met de inlandsche bevol. king en het geven van voorschotten aan dezelve, de geregelde aanplanting nan koffijboomen en peper-ranken bevorderen, voor welke laatste de be. noodigde stekken worden afgehaald van Mocco-Mocco (Benkoelen.) Ook op het eiland Pangelarang (residentie Ayer-Bangies) zouden proeven worden genomen met de aankweeking van peper. De stand van het rijstgewas was op Sumatra over het algemeen gunstig. In het Palembangsche was het thans vrij rustig. Ten gevolge van het aanwezen van kleine detachementen militairen, langs de oevers der rivier Moessie, was de vaart op dezelve tot Tebing Tingie, sedert eenen gerui. men tijd, door geene rooverij belemmerd geworden. Twee met zout, voor Labat bestemd, geladene praauwen, waren wel, In het begin van Junij, niet ver beneden die plaats, door eene kleine bende overvallen geworden, maar het aanrukken van een detachement uit Labat was genoegzaam geweest, om die vaarrnigen te ontzetten. Ook in de Benkoelsche bovenlanden was in het begin der maand Mei een aanval der Passumahs op de dousson Bandar, met vrucht afgeweerd. Van Makassar had men de tijding ontvangen, dat de gewezen Koning van Tanette, Lafatottw, die, zoo als bekend is, tegen het Necterlandsche Gou- vernement in opstand was gekomen, zich geheel en al aan hetzelve had onderworpen, zijn leedwezen over het gebeurde te kennen gevende en vol vertrouwende beslissing van zijn lot van dat Gouvernement te geinoet ziende. Het verleenen der verlangde vergiffenis was door den Gouverneur van Ma. kassar afhankelijk gemaakt van de afgifte, door Lapatouw, van de onder hem verblevene rijke sieraden (regalia,) die hij ook onmiddellijk van Tjita, alwaar dezelve bij zijne vrouw berustende warenheeft doen afhalen. SPANJE. Madrid den 8 December. De jonge Koningin en de Infante hare ZHster hebben heden het feest der patrores van Spanje op eene waarlijk Koninglijke wijze gevierd. Zij hebben al de gestichten van weldadigheid te Madrid bezocht, overal bewijzen harer grootmoedigheid achterlatende. Ons land is tegenwoordig door roovers verpest. Eergisteren is het rijtuig der naar Frankrijk vertrekkende brievenpost, niet verre van Madrid, geplunderd. Gisteren heeft de van daar aankomende brievenpost, op weinige minuten afstands van de stad, hetzelfde lot ondergaan. De reizigers zijn naakt uit. geschud: men heeft hun naanwelijks de volstrekt noodige onderkleeding laten behouden. Het hrievenvaiies is opengebroken en ai de brieven daaruic genomen, die voorwerpen van waarde schenen te bevatten. Op den weg van Saragossa op dien naar Sevilla en vooral in de Sierra-Morenahebben gebeurtenissen van dezen aard bijna dagelijks plaats. De thans ontbondene Koninglijke garde, die nooit ergens anders toe heeft gedeugd, dan tot hec deelnemen in militaire opstanden, zou, naar herschijnt, zeer gevoegelijk tot het veilig houden der wegen kunnen worden gebruikt. Doch misschien vreest mendat de manschappen daarvan gemeene zaak met de roovers zouden maken. Ten gevolge der ontbinding van de Koninglijke garde werd het paleis heden uitsluitend door de nationale garde, de hellebaardiers en de jagers van Luchana bewaakt. Heden bij het uitreiden der Koningin en van hare zuster, bestond het geleide oir huzaren van die corps, hetwelk de gewone lijfwacht des Regenten plagt uit te maken. In de zuidelijke provinciën blijft het rustig, doch alles laat voorzien, dat overal de verkie» zingen gunstig zullen zijn voor de demorkatische partij. Een brief, van denzelfden oorsprong, doch een dag later geschreven, houdt het volgende in: Aan het gebouw van de Fransche Ambassade Is alles voor de ontvangst van den heer de Salvandj gereed. (Hij is den pden aangekomen,) Ten onregte hebben sommige dagbladen vermeld, dat de heer Epronceda, onze nieuwe Gezant bij het Nederlandsche Hof, reeds twee dagen geleden naar zijne nieuwe bestemming vertrokken was. Hij heeft eerst dezen nacht Madrid verlaten. Een brief uit Vittoria van den 5den kondigt aan, dat de stedelijke Raad dier stad en de aldaar gevestigd zijnde gewestelijke Af gevaardigden, dien dag zeiven de Infante Donna Louisa Chariotta (de ge malin van Don Francisco de Paula} ivaren te gemoet gegaan. Hare Hoog heid zou met hare kinderen slechts één dag te Vittoria blijven. Men hondt zich ihans aan bet Ministerie van Oorlog druk met de nienwe regeling van het leger bezig, die ten gevolge der afschaffing van de KoniDglijke garde noodzakeluk is geworden. Naar men verneemt, zonden de manschappen der 1 nibondene regimenten over die van het overige staande leger worden veideeld, en wel zoodanigdat bij iedere compagnie slechts 3 of 4 man-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1