A0. 1841. LEYDSCHE VRIJDAG, N\ 181. COO R i N T, 17 DECEMBER, BuRGfeMEESTER en Wethouders der Stad Leyden, brengen by deze ter kennis der Wlanchebbendendat wegens de infallende Feestdagen de Beestenmarkt zal gebonden wor- 4en op Woensdag den 22 en 29 December aanstaande en de wckelyksche markt, 111 plaats 'Vin des Zaïurdags, op Vrijdag den 24 en 31 derzelfde maand Leyden, den gden December 1841. G qe Me^ Ter ordonnantie van dezelve, v, püttkammer. NEDERLANDEN. Ley den, i6 December. Volgens den dezer dagen uitgekomen Studenten-Almanak voor het jaar 1842, blijkt, dat in de rol der Akademie thans 637 Studenten zijn ingeschre ven, van welke 506 werkelijk zich aan deze Hoogeschool bevinden, als 81 in de Godgeleerdheid, 226 in de Regten, 158 in de Geneeskunde, 9 ui de Wis- en Natuurkunde en 32 in de Letteren; de overige 131 studeren aan de verschillende Athenaeanamenlijk 25 in de Godgeleerdheid, 51 in de Regten, 42 in de Geneeskunde, 1 in de Wis- en Natuurkunde en 12 in de Letteren. Het getal der ingeschrevenen in het vorige jaar beliep 670. Heden overleed de Wel Edele zeer Geleerde Heer D. A, M. Liina- man, praktiserend Geneesheer en Doctor in de Heelkunde alhier. Sedert 1828 door herhaalde aanvallen van beroerte in zijnen uitgebreiden werkkring ge. stoordwas hij, vooral in de laatste tijden als dood onder de levenden. Maar die hem gekend hebben in zijnen krachtigen tjjd,' zullen zich herinne. ren boe hij altijd bereid was daar heen te gaan, waar hij geroepen werd om te helpen, waar hij kwam vertrouwen inboezemde door zijne kunde eis vaardigheid, en zich de achting en dankbaarheid verwierf door getrouwe en meestal gezegende hulpbeiooning. Eene al te onbeperkte ijver stuitte hem in zijne vaart, zoodat hij op een' leeftijd is bezweken die niet te hoog was om nog lang als kundig geneesheer en vaardig operateur nuttig te zijn voor de maatschappij, in eene betrekking waaraan hy met hoofd en hart zich had toegewijd. Uit 'sGravenhage meldt men van den i5den dezer: Woensdag morgen is Zijne Maj. van Borculo alhier teruggekeerd. Zijne Maj. heeft den heer Mr. A. G. Burgerhoudtdezer dagen eervol ontslagen ais substituut-griffier bij den Hoogen Raad, benoemd tot Rid. der der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot Broeder van die orde heeft Zijne Maj. benoemd den Hoofdonderwijzer te Maastricht, T. Roeland. Door Zijne Maj. is aan den Vice-Admiraal O. IV. Gobius, verleend de rang van Luitenant-Admiraalbuiten bezwaar van 'sRijkt schatkist, en behoudens zijne tegenwoordige betrekking var. Directeur en Commandant der marine te Vlissingen. Bij Koninglijk besluit van den 8 November, is art. 3 van het reglement op den ijk en de vervaardiging der botervaten in de voormalige provincie Holland, bepaaldelijk voor de provincie Zuid-Holland in dier voege gewij, zigd, dat de botervaten voortaan aldaarbij het verhandelen van boter, zoo langen tijd in gebruik mogen blijven, als zij bij eenen jaarlijkschen herijk goed en deugdzaam mogcen worden bevondenmits geen grooter gewigt bezittende, dan bij art. 4 van opgemeld reglement voor aftrek van tarra ls vastgesteld. Naar men verneemt is door Zijne Maj. den Koning dezer dagen de rigting vastgesteld, die de ijzeren spoorweg van 'sGravenhage naar Rotter dam hebben zal. Van het stations-gebouw, hetwelk nabij 's Gravenhage in de rigting van de derde Wagenstraat, zal worden gevestigd, zal deze weg langs Delft en Schiedam, nabij beide welke steden insgelijks stations-ge bouwen zullen worden opgerigc, naar Rotterdam loopen en aldaar aan de Schie nabij de Delftsche poort, uitkomen. De Criminele Regtbank in Holland heefc den I4den dezer P. Pijl, Hofmeester op het koopvaardijschip, de Abel Tasman, Kapitein Hidde Zeil- straveroordeeld tot de straf des doods, wegens een' met opzet en 0111 wraakoefening beganen manslag, den 5 September I. I., op G. van den Akker, Opperstuurman aan boord van genoemd schip. De Advocaat van den beschuldigde grondde daarop zqne verdediging, dat er door terging en vilsche betigtingen, van den kant van den verslagene provocatie had plaats gehad. De 53 Scheveningsche pinken, die ter stenrharingvisscherij waren uit gevaren, zijn thans alle behouden teruggekeerd, zijnde de visscherij redelijk gonstig afgeloopen. Niet één enkel van de 450 visschers is omgekomen, of zelfs door ziekte aangetast geworden. Uit Amsterdam meldt men van den 14 December: Sedert eenige dagen is, ten gevolge van de onophoudelijke regens en wes- lelijke winden, een gedeelte onzer stad ODder water geloopenzoo dat men b. v. op het Rokin, met schnitjes vaart. In andere straten of grachten zijn tnsgeiyks alle kelders vol water geloopen, tot groote schade voor velen onzer handeldrijvende stadgenooten. De berigten van omliggende plaatsen zijn aller, bedroevendst. Overal ligt het land overstroomden alles gelijkt eene opene zee. Nog meldt men van daar: Men verneemt met genoegen, dat de in het voorjaar genomen maatregel, om, ter voorziening in de op Java steeds bestaande behoefte aan middelen van vervoer te land, kameelen naar die kolonie re zenden, in zoo verre met eenen gunstigen uitslag is bekroond geworden, dat een veertigtal dezer lastdieren, in April tl. van Teneriffe afgehaald met de schepen Rhoon en Pendrecht, Stad Utrecht en Anna Catharinain goeden weistand te Batavia is aangekomen. Men had aldaar reeds proeven genomen met de belading dezer kameelen, en bevonden, dat zij met gemak 650 h 750 ponden dragen. De van Teneriffe medegenomen geleiders verzekerden incusschen, dat wan neer de kameelen geheel weder op hun verhaal zouden zijn gekomen, zij eenen last van 1000 ponden zonden kunnen vervoeren. Ook verneemt men, dat de Nederlandsche Handelmaatschappij aan de hee- ren Dixtn en Comp. te Amsterdamheeft opgedragen de vervaardiging in hunne fabrijk de Atlas van eenige ijzeren karren of wagens om in Indië te worden gebruikt, tot gemakkelijk vervoer der prodneten, uit de binnenlanden naar de kusten. Den I2den dezer is op de stranden nabij den Helder vervallen de En- gelsche schooner Rapid, Kapitein James Stafferd, komende van Dantzig en bestemd naar Guernseygeladen met tarwe. Van de equipagie is met de reddingboot, niet zonder gevaar, slechts kunnen gered en behouden aan wal gebragt worden de Kapitein en Stuurman, terwijl het overige gedeelte der eqnipagie, bestaande in drie matrozen en een scheepsjongen, cèti gevolge der vermoeienissen zijn omgekomen. De Zweedsche brik Fanny, Kapitein Olsen, van Huil naar St Ubes, is den nden dezer, des namiddags op den Ooster, nabij Helvoet gestrand en zal totaai weg zün. De Kapitein en twee man der equipagie zijn gered en aldaar aangebragttwee matrozen zijn onder het van boord halen verdronken; de vier overige bevonden zich nog aan boord, zijnde het toen nog onmoge lijk hen te redden. Uit Nijmegen schrijft men van den 13 December: Het aanhoudende natie weder heeft de rivier in de laatste dagen aanmer. keiijk doen wassen. Het water staat een goed einde op de kade, tot aan dé Kraanpoort en belemmert dc passage langs de rivier. De kelders in het lagê gedeelte der siad zijn reeds voor een goed gedeelte met water gevuld eu nog altijd is de rivier wasse-de. De overvaart is daardoor ook bemoeijelijkc en°moet, daar oe Veerdain aan de Lentsche zijde onder water staat, twee. maal gescheiden. Met betrekking tot het weder luiden de berigten uit Maas en Waal, aan. gaande het gezaaide winterkoren, mede zeer ongunstig. Door de voortdurende nattigheid hebben zich in de landerijen eene menigte graauwe slakken ver toond die aan hel gezaaide wintergraan gioot nadeel toebrengen. Bij het uitspruiten van den graankorrel namelijk vrecen deze diertjes dadelyk deS kiem van den halm op en verwoesten zoo het aanstaande gewas, waardoor nu reeds de bezorgdheid des landmans in geene geringe mate gewekt wordt. Uit Middelburg schrijft men van den I3den dezer: Het semp de Stad Zierikzeevan Batavia naar Middelburg, den loden dezer ter reede van het fort den Haak aangekomen, is dienzelfden nacht, door den hevigen storm en hoogen vloedvan zijne ankers geslagen en op de Onrust aan den Noord-Bevelandschen wal geraakt. Omtrent den toestand hebben wij nog geene bepaalde berigten; er is een begin met het iigten gemaaat en het schip is van verschillende zijden de noodige adsistentie verleend. Uil Maastricht meldt men van den n December: In de afgeloopen nacht is een hevig onweder boven onze stad losgebarsten, Een zware storm, van hagel en donderslagen vergezeld, heeft gedurende eenige uren gewoed en zoo men zegt veel schade veroorzaakt. Men betigc ons, dai aan de zijde van Maasbrée een dijk is doorgebroken en dat een groot gedeelte der landerijen dier gemeente onder water staan. Sedert eenige dagen heeft in de Maas eene schrikwekkende rijzing plaats. Het is te vree. zen, dat wij, indien de regens niet ophouden, grootere rampen te betreuren zullen hebben. Vele weilanden en lage gronden in den omtrek dezer stad zijn reeds overstroomd. De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft een adres aan Zijne Maj. aangeboden, waarbij zij verzoekt, dat de op den 31 December 1840 met Luxemburg gesloten handelsovereenkomst, welke op den isten Januarij ten einde loopt, niet moge hernieuwd worden, als strijdig met de belangen van het Hertogdom Limburg. O O S T - I N D I E. Uit een overzigt van den handel en de scheepvaart op Java en Maduri over 1840, blijkt het navolgende: Vooraf wordt aangemerkt, dat in den loop van 1840 de géheele uitvoer van koffijsuiker en indigo heeft bedragen 1,132,575 pik. koffij1,013,87!$ pik, suiker en 2,122,911 pond indigo, zijnde meer dan in 1839: 374,198 pik. koffij, 169,860 pik. suiker en 932,275 pond indigo, Waarbij evenwel in aanmerking moet genomen worden, dat onder ultimo December 1840» bij de onderscheiden lands magazijnen minder réstanc waren 246,563 pik. koffij, 23,844 pik. suiker en 187,944 pond incigo dan onder ultimo De. ccmber 1839 Met uitzondering van koffij en suiker, welke beide stapel-producien zulk een groot cijfer in de waarde van den uitvoer omvatten, kunnen de finan ciële resultaten Van het onderwerpelijk overzigt geacht Worden dat vin het jaar 1839 in evenredigheid tot de hoeveelheden der producten te evenaren; naardien sommige artikelen tegen eenen haogeren, maar andere daarentegen tot eenen minderen prijs dan in 1839 verhandeld zijn. Met betrekking tot de artikelen koffij en suiker, valt op te merken, dat deze over 1840 respectievelijk op 33 en ƒ13.50 de pik. en dus met f I.50 en ƒ0.50 booger zijn betaald geworden dan over 1839, welke meer. dere prijsstelling van eenen niet onbelangryken invloed is op de geldwaardige resultaten. Desniettemin zijn de resultaten allergunstigst; dewijl de generale invoer ƒ5,646,635 en de geheele uitvoer de aanzienlijke som van 16,671,264 ui 1840 meer dan in 1839 doen verkrijgen; zoodat hieruit blijkt, hoezeer dé productie van het eilaud Java nog steeds ieder jaar toeneemt, en hoezeer dé nijverheid en het vertier van het moederland daardoor weldadig bevorderd worden. De invoer heeft in 1840 bedragen 26,434,624; de uitvoer 74,230,553, zoodat de laatste de eerste heeft overtroffen met 47,795,929. De invoer uit Nederland heeft bedragen 15,225,586; de uitvoer naar Nederland 56,904,873, zoodat de laatste de eerste is te boven gegaan mee 41,679,287. Van den invoer uit Nederland waren goederen met certificaten van Neder» landschen oorsprong aangebragt voor 10,550,588onder Nederlandsche vlag voor ƒ22,755,887; onder Engelsche voor 3,765,998. Onder den invoer uit Nederland behoort 8,832,137 aan lijnwaden en katoenen goederen; 190,247 aan laken en wollen stoffen; 123,608 aan koffijzakken. De in voer bedroeg in 1839aan koopmanschappenƒ23,989,780, in i84<^26,434,624* dus in 1840 meer ƒ2,444,844; specien in 1839 ƒ971,232, in 1840/2,439,269, dus in 1840 meer 1,468,037; de geheele invoer in 1840 bedroeg meer dan in 1839 3,912,881. T U R K Y E. Konstantinopel den 24 November. Eindelijk verslapt de heer Mussurus^ Vertegenwoordiger der Hooge Porte te Achene in zijnen ijver tegen Grieken» lar.d en zendt met den laatsten post het berigt over, dat het Grieksche Gou- veniemenc tot onderzoek der bezwaren van}de Porte overgegaan is. Tegelijk ueelt Mussürus aan den Reis-Effendi eene in den verzoenlijksten toon opge stelde nota mede, welke het Grieksche Ministerie met die bedoeling aan hem gerigt heeft. De Regering van Athene belooft daarin aan alle gedane klag. ten een onpartijdig onderzoek te zullen wijden en aan dezelve zoo veel mo-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1