wijziging zal óndergaan, maar zeker zal zulks niet vóór bet begin der zitting plaars Tiebben. Volgens de heden uit onderscheidene oorden van hec Schier eiland ontvangëne tijdingen heerschc overal de diepste rust. De zuster der Koningin Ii'aballa is nog altijd zoo ongesteld, dat zij Hare Maj. op hare dagelijksche wandelingen niet kan vergezellen. De krijgsraad heefc zich "heden mee de zaak van Sanchez Torres, gewezen edelman van Hare Maj. de Koningin-moeder en beschuldigd van bij de samenzwering van 7 October eene rol te hebben gespeeld, bezig gehouden. Hij .is voorcvlugtig. Men gelooft algemeendat de krijgsraad de doodstraf zal uicspreken. De dood van den schatrijken Hertog del Infant adodie tijdens vroegere gebeurtenissen In Spanje zulk eene belangrijke rol heeft gespeeld, is hier het onderwerp der gesprekken. Men meent, dat zijne stoffelijke overblijfselen in de kapel van 'het paleis, hetwelk hij te Guada'axara bezit, zullen worden bijgezet. Een brief uit Madrid van den 24 November bevat hec volgende: Niets kan den get?sc,door welken de Regering bestuurd worde, duidelijker in hec daglicht plaatsen dan de houding, welke zij tegen over de oproerlin gen van Barcelona genomen heeft. Van zekere kanten was men in bezorgd heid geraakt, dat de gebeurtenissen te Barcelona door hec verbaasde Europa tjp eene wijs zouden uitgelegd worden, die den waan, dat de Regent en des. 'zelfs Ministers niet onder maar boven de partij stondenkon doen wankelen. -Derhalve werd in hec vertrouwen aan de Regering de raad gegeven, om tegen de oproerlingen van Barcelona een dreigend voorkomen aan te nemen ten einde langs dezen weg min of meer de onverbiddelijke strengheid, met welke de Baskische provinciën behandeld worden, te verontschuldigen. Van daar de proclamatie van den Regenc, welke niet alleen de Junta van Bar celona als schuldig aan hoog verraad verklaartmaar ook de beambten der Regering, welke aan de uitsporigheden dier Junta deel genomen haaden, met de hardste straffen bedreigt. Nu bevat echter de Gazeta een decreet, waarin den Voorzitter der Junta, die tevens Gouverneur was, de hoogste tevredenheid der Regering betuigd wordt, de Generaal van Halen verklaarde wel is waar de stad, zoodra hij haar bezet had, in staat van beleg, doch verzekerde tevens de Municipaliteitdat weldra over het voorgevallene een sluijer geworpen zou worden en dat hij zelf alleen de uitvoerder van hoogere bevelen was. Aan de leden der rebellische Junta werd de raad gegeven en de tyd gelaten, om met hunne afgeperste schatten rustig naar buitenslands te wijken, terwijl ieder, die slechts verdacht gehouden werd aan de tegen Espartero's Regentschap gerlgte beweging deel genomen te hebben, vogelvrij verklaard is. Van Halen ontbindt die baialjons der nationale militie van Barcelona en laat de overige uit lieden, die niets bezittenzaam gesteld, bestaan. Hij ontbindt hec Ayuncamiento en zet dat van 1840 weder In, hetwelk destijds tegen de Koningin-Regentes opstond en dezelfde militie, waarin de jongsre Junta haren steun vond, organiseerde. Hij bedreigt die. genen met den dood, welke zijne maatregelen mogten berispen en veroor. loofc den dagbladen van Barcelona, hemzelven voor eenen verrader en Ei partero voor eenen dwingeland te verklaren. Vraagt gij mij nu aan wien zulk een gedrag der Regering genoegen geeft, zoo moet ik zonder aarzelen u antwoorden: niemand, zelfs niec de veroorzakers dezer maatregelen. De Engelsche Gezanc heefc heden voor den middag eene lange audiëntie bij den Regent en daarop eene nog langere bij den Generaal Linage gehad. DUITS CHLAND. De Nederlandsche Staatsraad en gevolmagtigde Minister bij de Duicsche Bondsvergaderiugvon Scherfis te Berlijn uit Frankfort aangekomen. Uit Berlijn schrijf men het volgende: Zoodra het gedeelte van den ijzeren weg tusschen Aken en Luik voltooid Is en de groote weg tusschen Keulen en Ostende geopend zal zijn, lijdt het geenen twijfel, dat de van Londen naar Duitschland of uit Duicschland naar Londen gaande reizigers liever langs den spoorweg de Rhijnprovincien en Belgie zullen doortrekken en zich te Ostende inscuepen, dan eenen langen omweg over Rotterdam te maken. De voltooijing van de spoorweg-linie naar de Pruissische grenzen is voor Belgie eene zaak van het hoogste gewigc en de betrekkingen van goede vriendschap, die tusschen de directeuren der spoorwegen in de beide landen bestaan, zullen niet weinig bevorderlijk we zen voor den goeden uitslag der onderneming en voor de bespoediging der werkzaamheden van weerskanten. Het Belgische Gouvernement doec al wat in deszelis vermogen is, om deze onderneming te doen voortschrijden, en de tusschen Luik en Verviers aangevangen verbazende werken doen zien dac men vele buitengewone kosten heefc gemaakt, waarvan hec gevolg niet dan van het grootste nut voor den jongen Scaac kan zijn. Den 3 December hebben de Brunswijksche Stenden met eene groote meerderheid de voordrage van den Hertog aangenomen, waarbij hec Hertog dom tot het Duicsche Tolverbond zal toetreden, doch niec eer dan met I January 1843. GROOT-BRITANNIE, Londen den 8 December. Volgens patent-Brieven onder het Grootjegel heeft Hare Maj. bevolen, den jongen Prins den titel te doen toekomen van Prim van Wallis en Graaf van Chester. Volgens oud gebruik had hij reeds de titels van Hertog van Saksen, Cornwallis en Rothsay, Graai van Carrick, Baron van RenfewLord van de eilanden en Primaat van Schotland. Hare Maj. heeft zich met haren Gemaal en hare twee kinderen naar het kasteel van Windsor begeven en is aldaar in volkomen welstand aangeko- mev. De wegen, die bijna onbruikbaar waren, doordien zij schier geheel onder water stonden, waren sedert een paar dagen eenigzins verbeterd. Zoo men wil weten, zou de Hertog van Buckingham als Geheim Ze. gelbewaarder zijnen post nederleggen, waaruit men besluit, dat de Ministers voornemens waren eenige wijziging in de korenwetten aan te bieden, waar. tegen die Hertog zich altijd zeer bleef verzetten. De nieuw benoemde Jeruzalemsche Bisschop heeft zich te Woolwich naar zijne bestemming ingescheept. In de zeehavens blijft bij voortduring groote bedrijvigheid heerschen, zoowel door het kiel leggen als te water brengen van onderscheiden groote schepente Portsmouth worden wederom linieschepen uitgernst. In eenen officiëlen brief, gedagteekend van den 2den dezer, wordt, op last van den Minister van Buitenlandscbe Zaken, aan de zich vroeger aan dien Minister schriftelijk gewend hebbende kooplieden medegedeeld, dat de ontvangene gelden, ten gevolge van de gemaakte schikkingen tus schen Kapitein Elliot en de Chiueeche Overheden op den 27 Mei 11., ter beveiliging van de stad Canton voor verdere vijandelijkheden, aan de kroon vervallen, en, na nitkeering van dat gedeelte derzelve, welke Hare Maj. goedgnnstiglijk aan de Britsche land- en zeemagt, alstoen te Canton ge. bezigd, zai gelieven te schenken, eeniglijk ten behoeve van het gecons. fond» en tot geene andere doeleinden, ais bij voorbeeld tot het schade, loositen van de belanghebbenden voor de verbrande opium door de Chine, «che Gevolmagtigden enz., zullen gebrnikc worden. Aan de Globe wordt onder dagteekening van gisteren uit de belangtijke fibrijkstad Nottingham het volgende geschreven: Alhier heerscht een vreeselijke nood; honderden versmachten op stroole- gers zonder voedsel, vuur of dekking, en dit zijn lieden, die gaarne wil. len arbeiden, indien zij slechts ergens konden werk vinden. Dagelijks trek. ken mannen, door honger uitgeteerd en in lompen gekleedbij twee-, drie-, vier-honderden door de stad, voor zich uit een groot houten bord dragende waarop in groote letters gedrukt staat„"noodlijdende en zonder arbeid," andere hoopenvan 30 tot 40 man, schuiven karren, met zand beladen, de straten door, en bedelen van hnis tot huis. De onderstandlijst van het Werkhuis bevit 3,600 nsménin Het Huls zeiven zijn yód ütiïeb gêtlwofi gen geplaatst; behalve deze allen telt men no? in die stad omstreek.' 2389 menschen, die van honger vergaau. Overal ziet Men armoede en ellende; de handel is dood; geen onzer fabrijkanten of handwerkbazen houdt het ge tal werklieden of gezellen. Den 24sten werd eene door den Aartsdeken belegde vergadering van geestelijken en leeken gehouden, om te beraadsla gen over de middelen om den heerschenden rood te lenigen. Er werd een voorstel van D >ctor Maeauley voorgelezen, 0111 eene soep-uiideelingop den voet als die in Edimburg, op te rigtenwelke wekelijks 100 f kosien zoude. De vergadering besloot, in gemeen overleg te handelen met eene andere ver gadering der inwoners, wélke de Mayor van Nottigham tegen den 29'ten dezer belegd heeft. In Leicester liggen handel en nijverheid geheel ter ne der, en als er geene spoedige hulp komt, zullen de gevolgen vetséhrik- kelijk zijn. BELGIË. Bij gelegenheid van den verjaardag Zijner Nederlandsche Maj. Koning Willem II, heeft de Nederlandsche Gezant, Palck, eene groote en luisterrijke soirée gegeven, waarop zich al de Ministers, het Corps Diplomatique, een groot aantal Senatoren en Afgevaardigden en vele aanzienlijke personen ver. eenlgd hadden. Hetgeheele budget van uitgaven ten bedrage van 105.850,612 fr. is den 8s en door de Vertegenwoordigers met algemeene stemmen aangenomen. In Belgie zijn vatscne tienguldenstukken in omloop met de beeldtenia van Willem II. PROMOTIEN aan dk LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 8 December, de Heer ten Sijthof, van Amsterdam, in dc Medicijnen, na het verdedigen zijner Dissertatie: dc Col/ca SaturninO. Met Thesesden 7 dezer, de Heer li. C. Cao, van Zierlkzee; den 9 dezer, de Heer F. H. van Bevma tiioe Kingma, van Workum. MENGELINGEN. TURKSCHE MARINE. De Turken altijd eene bepaaldelijk krijgshaftige natie geweest zijnde, moesten, uit hoofde der stelling welke zij aan de oevers der Middelland, sche zee, de zee van Marmora en de Zwarte zee bezetteden, reeds vroeg, tijdig de behoefte gevoelen van eene marine te hebben. Ook zien wij dac sedert de inneming van Constantinopel in 1453de Sultans zich daarmede ijverig bezig hebben gehouden. Na vele pogingen waren zq eindelijk in staat zich tegen de Venedanen, toen de eerste zeemagt, te meten, maar deze grootheid was van korten dniir; de slag van Lepante scnitte voor altoos den invloed der Turksche vlag. Mahomed II kan als den schepper der Ottomannische marine worden aan gezienmaar zijne proeven waren op eene zoo kleine schaal, dat, toen hij Constantinopel aanviel zijne vloot slechts nit achttien galeijen en eenige siccht gebouwde schuiten bestond, bemand door mannen die het elemenc vleesden waarop zij moesten handelen, De nadering van vijf christen-sche pen, welke hulp aan de belegerde stad bragten, bood de Turken eene gele. genheid aan om hunne behendigheid en moed op zee te beproevenmaar hunne aanvallen werden slecht bestuurd, en hunne vijanden verdedigden zich zoo hardnekkig, dat, na driemaal de entering beproefd te hebben, z(j ge noodzaakt werden te wijken, met verlies van verscheidene duizende mannen. Echter bragt de kleine Turksche vloot tot de inneming van Constantinopel toe. Nadat Mahomed zijnen troon op de puinhopen van dien der Cesars had gevestigd, vond hij geene hinderpalen om zijne nieuwe marine te verbete ren. De Grieken, zijne nieuwe onderdanen of liever slaven, werden ge noodzaakt hunne kennis betrekkelijk de zeevaart aan de dienst van hunnen nieuwen meester te wijden. Het roofziek karakter der Genuezen en hunne haat tegen Venetië noopten hen, zich met den Sultan, op wiens kracht zij rekenden, om de magc hunner mededingers re vernietigen, te vereenigen. Dank zij de Genuezen en Grieken, maakte dus de Turksche marine groote vorderingen in weinige jaren. De Venetianen werden weldra uit de zee van Marmora verjaagd; de Turken, door deze uitkomst vermetel geworden, bepaalden zich niet meer tot de Beveiliging hunner kusten 1 zij voerende Middeliandsche zee af, maakten herhaalde landingen op hare kusten, en hielden hunne vijanden 111 eenen gednrigen angst. Verscnillende ontmoetin. gen hadden er tusschen de Vcr.etiatnsche smaldeelen en de Turksche schepen plaats; de overwinning was soms twijfelachtig, maar dezelve eindigde bijna altijd ten voordeele der Veneiiancn. Eerst toen de vermaarde Hayraddin~ Barbarossa het bevel over de Ottomannische vloten voerde, waren zij in staat zich niet goed gevoig tegen die der Christen Mogendheden te maten. hayraddin- Barbarossa was een dier buitengewone mannen, die als helden zouden beschouwd wprden, zoo zij onder eenèn anileren hemel geboren waren, en zoo hunne ziel door de opvoeding was verzacht geworden. Maat de moed die hem de grootste gevaren aeed trotseren, en de bekwaamheid welke hem de overwinning verzekerde, dienden alleen om hem uit de duis. tere klasse eens gewonen zeeschuimers aan het hoofd van erkende zeeroo. vers te plaatsen. De verbeteringen, door Barbarossa in de marine der Mu- zelmaniien gebragt, kunnen met weinige woorden woorden worden aange duid: hij Was zeeman, sedert zijne kuidsche jaren aan de zee gewoon, de golven baarden hem geenen schrik, en, hetzij ter zee of op het land, toon. de hij altijd in zijne daden een onwrikbaar karakter ea een vlug en beslis- send oordeel. De Admiralen, zijne voorgangers, waren mannen, die nimmer aan board van een schip waren geweest, en niets van de zeevaart wisten. Overigens was toen de zeevaart-kende, zelfs bij de Christenen, van weinig beteekfi. nis. De beruchte zeeslag van Lepante, in ,1571, was een merkwaardig tijdstip in de geschiedenis der Turksche marine niet alleen, maar ook in die der overige Cnriscen-IV^rendhedenwant de overwinning voornamelijk be haald zijnde door het aanhoudende vuur van vijf groote schepen, die ais zoo veie forten de Christen-linie beschermden, kan men zeggen, dat van dat tijdstip af aan, de invoering der zware artillerie, en dien ten gevolge het langzamerhand verlaten der galeijen, dagteekent. Vijf honderd schepen of galeijen waren op dien dag slaags, en na eene verschrikkelijke worste ling, verklaarde de overwinning zich voor Don Jan van Oostenrijk. Van 230 galeijen, welke de Ottermannische vloot uitmaakte, werden 30 in den grond geboord, 25 verDrand, en vielen er 150 in handen der Christenens de Turken verloren buitendien 25000 man aan gesneuvelden en 8000 aatl gevangenen; 15000 Christen-slaven werden verlost. De verbondene Mogendheden verloren 15 schepen en 10,000 man. Wan. neer men nagaat, dat omstreeks eene eeuw vöór dezen gedenkwaardigen slag, de Turken geheel onwetend in de zeevaartkunde waten, kan men niec genoeg bewonderen, dat zij in eenen evenredig zoo korten tijd, eene zoo geduchte zeemagt hadden weten daar te stellen. De spoed waarmede zij na dien slag, welke hun zoo noodlottig was geweest, 200 galeijen ver zamelden, bewijst, dat hunne hulpbronnen onmetelijk waren. De Turken opgehouden hebbende zich van galeijen te bedienen, in na-* volging der volken van her westenlieten schepen bouwen, welke zij völgenj de beginselen der nieuwe kunst wapenden; maar van welk nut konden hiwi

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3