A". 1841. LSYDSCBE R'. U COURANT. WOENSDAG, NEDERLANDEN. Ley den 7. December. Gisteren Is alhier de 49ste verjaardag van Zijne Maj. onzen geliefden en geëerbledigden Koning openlijk gevierd geworden; zoo door het bespelen Vau het carillon en het uitsteken van vlaggen van de openbare en vele bij zondere gebouwen, als door het houden vao eene groote parade van de schutterij en het garnizoen. Ofschoon het sterk regende, waren echter al de officieren en manschappen in groot tenne en merkte men op dat de offi cieren allen en de manschappen voor een groot gedeelte van het alhier in garnizoen liggende regiment zware dragonders in hunne nieuwe uniform waren gekleed. Des namiddags hebben HH. officieren van ondericheiden wapenen een diner op den Bergt gehouden, waar menig welmeenende toast voor Koning en Vaderland ingesteld en gedronken is. Uit 'sGravenhage meldt men van den éden dezer» ^eden is in deze Residentie het verjaarfeest van onzen geëerbiedigden Koning gevierd. Talrijke vlaggen wapperden in de straten. Het Rlokkenspel heeft zich bö afwisseling doen hooren. Des middags is er dejeuner-dinaioir ten Hove geweest. HedeD avond heeft er in den Koninglijken Franschen schouwburg eene gala-voorstelling plaats gehad, die zeer luisterrijk geweest ia, en die vereerd is geworden met de tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin, HH. KK. HH. Prins en Prinses van Oranje, HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, de Prinsen Alexander en Hendrik, en de Prinsessen Sophia en Louisa. Zoo wel bfl het inkomen als het verlaten vao de zaal, werden HH. MM. de Koning en Koningin, en de verdere leden van het Koninglijke geza, hartelijk begroet en met de meeste toejuichingen ontvangnn. De zaal leverde een prachtig aanzien op. Smaakvolle draperien prijkten langs alle de rangen, en de zaal was meer dan gewoonlijk met gaz verlicht. De groote Koninglijke loge, tegenover het tooneelwaar het Vorstelijk gezin gezeten was, prijkte met nationale vlaggen. De voorstelling werd door een talrijk en aanzienlijk publiek bijge woond. Heerlijke toiletten, fraaije uniformen, prachtige costumes, boden een uitstekend gezigt aan. De voorstelling bestond in de twee eerste bedrijven van de groote opéra Le Serment, worden van den Heer Scribe, muzijk van den heer Auber. Daarna werd de ouverture van Guillaume Teil met vol orkest, uitgevoerd. Zoodra deze geëindigd wasging het gordijn op, en droeg de heer IVermelen, auteur vande Koninglijke Muzjjk-Akademie te Parijs, die zich op dit oogenblik in deze Residentie bevindt, een voor de gelegenheid van den dag vervaardigd Chant National voor, hetwelk va derlandsche uitboezemingen bevatte. Alle de acteurs en actrices maakten het koor uit en waren met oranjesjerpen omhangen. De voorstelling werd besloten met de verlichting van 's Konings naamcijfer door Bengaalsch vuur. Ten gevolge van het zeer ongunstige weder, is er heden morgen geene I groote parade gehouden en heeft dezen avond ook de verlichting geen voort sang gehad. Ër waren vele toebereidselen tot eene prachtige illuminatie, zoo wel vin 't rijks- en stads wege, als van den kant der burgersgemaakt. Zoodat het te bejammeren isdat dezelve geen voorgang heeft kunnen hebben. De Staatscourant van den éden bevat het volgende Koningljjk besluit» Wij WILLEM II enz., 6 Gezien enz. Hebben goedgevonden en verstaanmet wijziging in zoo verre van even. gemeld besluit, te bepalen, dat de rok voor de Generaals zoodanig zal worden veranderd, als in de aan dit besluit' geinnexeerde beschrijving is aangeduiden dat de gepensioneerde Generaals de thans in gebruik zijnde uniform bij voortduring zullen blijven dragen. OnZe Directeur-Generaal van Oorlog, is belast met de uitvoering dezes. sGravenhage, den 6 December 1841. WILLEM. De Directeur Generaal van Oorlog List. Beschrijving van den Rok, voor de Generaals bij het Leger, kleine tenue. Van donker blaauw laken, op de borst met eene rij van negen groote gebombeerde vergulde knoopen, toegeknoopt; staande gesloten kraag van dezelfde stof als de rok, van voren, boven en onder, gebiesd met rood laken; op de schouders gouden geborduurde passanten, volgens de hierbij gevoegde afteekening van onder belegd met rood laken; twee kleine uni. form-knoopen tot het vastmaken der epauletten. De mouwen van onder, aan de buitennadenmet eene split, ter lengte van tien duimen, voorzien met twee kleine uniform-knoopende opslagen van dezelfde stof als de rok, ter breedte van vijf duimen, en aan de buitenzijde van boven met een punt, ter hoogte van negen duimen, te meten van den onderkant, uitloopende. De achterpanden of slippen aan weérszijden omgeslagen, be. legd met hetzelfde laken van den rok. De panden van onder negen duimen breed. De zakkleppen in de breedte der taille, In het midden vijf duimen hoog, en twaalf duimen lang op den rok; onder ieder punt der zakkleppen een uniform-knoop, twee soortgelijke knoopen op de taille. Van ieder der laatstgenoemde knoopen, langs den zaknaad, een roodlakensche bies, ter lengte van zeventien duimen. De voorpanden lang» den voor- en onder, kant, alsmede de opslagen, de zakkleppen en de spiegels rood gebiesd. groote tenue. Als die, voor de kleine tenue omschreven, met uitzondering van de kraag en opslagen, welke, van gouden borduursels, volgens de hierbij ge- -voegde afteekeningén voorzien Zullen wezen; mitsgaders de voering en de omslagen der panden of slippen, even ais de kraag en opslagen, van rood h) plaats kan blaauw laken. MB bekend. De Directeur-Generaal van Oorlog, List. Sedert de laatst gedane bekendmaking (Staatscourant 15 October 1841), Zijn door de belanghebbenden gelige de navolgende door Zijne Maj. ver leende octrooijen: Een octrooi, in dato 12 October 1840, voor den cQd van tien jaren, getekend van 30 Januarij 1838 af, verleend aan F. Cartisserte Maastricht, op de invoering der vervaardiging van het zoogenaamde Verre de Mousseline. Een octrooi, in dato 18 April 1841 voor den tijd van tien jaren verleend aan Freeman, woonachtig te Londen, 'domicilium verkozen hebbende bij A. Ferrier, Consul van Groot-Britannië te Rotterdamop de invoering van verbeteringen in het plavejjen of bedekken van rjj- en andere wegen of oppervlakten, 8 DECEMBER. Een octrooi, in dato 11 Augustus 1841, voorden tjjd van vijftien jirenj gerekend van 31 December 1839 af, verleend aan G. Brown, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende els voren, op de Invoering van verbeteringen in werktuigen, dienende tot het ophalen en nederlaien vati zware lasten. Een octrooi, in dato 7 October 1841, voor den tijd van tien jaren, ver. ieend aan J. Cox, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende als voren, op de invoering van verbeteringen in werktuigen, dienende otd personen te hulp te komen in het water, of om dezeve ih staat te stellet! om daarin te zwemmen of te drijven en zich voort te bewegen. Een octrooi, in dato 20 October 1841 voor den tijd van vjjf jaren, ver. Ieend aan J, Swart, te Amsterdam, op de uitvinding vad verbeteringen door hem aangebragt aan het kompas. Een octrooi, in dato »7 October 1841, voor den tijd van tien jaren ver leend aan C. M. Mare, woonachtig te Londen, domicilium gekozen heb. bende bij A. Ferrier, Consul van Groot-Brittannie te Rotterdam, op de in voering van een toestel dat aan een stoomvaartuig wordt bevestigd en ge schikt is om zand, slijk en andere specien uit de zee, rivieren, dokken, havens en indere wateren weg te mimen. Zijne Mij. de Koning heeft het kasteel van Vishartelt, een half uur van Maastricht, aangekocht. De Minister van Financiën maakt bij deze, ter Uitvoering van art. j der wet van 27 December 1840 Staatsblad n°. 79), bekend, dat het geza. tnenlijk bedrag van de Schatkist-biljetten, krachtens die wet uitgegeven, op den isten dezer beliep eene som van ƒ2,440,500 twee millioen vier honderd veertig duizend vijf honderd gulden). 'sGravenhageden t December 1841. De Minister voornoemd, Rochussen. Van den yden dezer. Morgen avond zal er op het paleisin het Noord einde, een luisterrijk bal, ter viering van 's Konings varjaardag, gehondeil worden. Naar wij vernemen heeft Zijne Maj. zich aan het hoofd gesteld derge. nen die door milde bijdragen de echt nationale stichting van een gedenktee. ken voor Rembranot hebten willen schragen. Zijste Maj. heeft aan de daartoe benoemde Commissie de aanzienlijke Som van duizend gulden doen toe» komen en aldus een bewijs gegeven van H. D. bijzondere nelangstelling in de vereeniging van een der beroemdste vaderlandsche kunstenaars. Ook de andere leden van het Koningtijk gezin doen van die belangstelling voortd durend blijken. Zoo heeft Z. K. H. Prins Frederik eene bijdrage van twéé honderd gulden, tot gemeld einde, aan de Commissie doen toekomen. In plaats van den Praeceptor aan de Erasmiaansche school te Rotterdam, den heer H. M. de Bruyn de Neve Moll, tot Rector der Latijnsche school te Zietikzee benoemd, Is aldaar aangesteld de heer A, MeesPhil. Theor, Mag. Litt. Hum. Doctor. Dit Utrecht meldt men van den jden dezer! Heden is alhier overleden de Doog Edel Gestr. heer I. I. H. Van IVickevoort Crommelinlid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Rid. der Orde van den Nederlandschen Leeuw, enz., een man algemeen gel icht en bemind, om deszelfs uitmuntende hoedanigheden; door wiens over. Hjden en Koning en Vaderland verliezen. Te Arnhem is L. D. Reichetsberget schuldig verklaard aan hét snoeljetl van geld het in omloop brengen van hetzelve en veroordeeld tot geeSeling, brandmerk en 10 jaren gevangenisstraf. Uit Nijmegen meldt men van den 3 December: Laatstleden Woensdag had alhier eene proefneming plaats met de zuig en pers-aanjager-brandspuit, geconfectioneerd dóór de gebroeders Smits, ta dezer stede, waarvan het resultaat is gebleken te Z0ndat despuit, gesteld zijnde aan de rivier de Waal, op waterpeils-boogte van 4 el 7onuim, door de van hennip geweven slangen in 2} minuuthet water heelt ingeperst tot aan de Groote Manti, en van daar voortgestuwd door de Broederstraat tiaar dé Molenstraat voor het Oude Burgeren Gasthuis, in het korte tijdsbestek van 5! minuut, zoodat van af de Waal tot op dat punt slechts 8 minoren zijn noodzakelijk geweest, om eene aldaar geplaatste brandspuit, van middelbare grooie, water toe te voefeir, waarvan de ketel in 2 minuten tijd* gevuld zijnde, bestendig water gaf, ffiet eenen waterstraal van 12 éllen hoogte. Eene in de Markplaats aangewende brandspuit, van eerste groöte, werd vol doende van water door de perspomp voorzien, om, met eene waterstraal vafi 16 ellen hoogte, te worden gehouden. De waterpijp alstoen geplaatst In des hardjagers-slang, voerde de waterstraal la ellen hoog, terwjjl dé kracht van den waterstraal In evenredigheid toenam, naar mate de water, pijp meer nabij de perspomp op de slang werd aaiigeschroeld. Allëén als perspomp gebruikt zijnde, bleek het, dat de bak en ketel, inhoudende' 500 Nederlandsche kan Water, in 3 rtinntén werd geledigd. Door deze proefneming is het kenbaar geworden, dat door de kracht dezer zdig- te gelijk perspomp, het water in 8 minuten tqds 540 ellen wordt voortgestuwd, en voldoende is om op dien afstand eene brandspuit van mid. deibare grootte tijkelijk van water te voorzien, maar tevens, dat eène Ipulë der eerste grootte, 250 ellen verwijderd, insgelijks rnim van Water voor. zien wordt, en als brandspuit van dat werktuig op dien afstand kan wordetf gebruik gemaakt, te belangrijker, doordien de waterkolom, ter hoogte vari 21 el 30 duim, boven de waterpaslijn, langs een hellend vlak (de Groote. straat), op 250 el, moet opgeperst worden. De Belgische Kamer van Afgevaardigden is thans bezig om te beraad, slagen over de begrootingswettenv ITALIË. Uit Rome wordt van den 23 November berigt, dat de Ran/seTIJke Intjnlsitlo' weder een aantal van 16 werken op den index der verboden boeken had laren1 plaatsen en dairvan openlijk afkondiging gedaan. Onder déze bevond zich1 ook het geleerde en alom beroemde werk van den Hoogleeraar L. Ranke té Berlijn: de geschiedenis der Pausen van de \6de en \fde eeuw. Het dagblad van Wurzburg.dat in den geest der ultramontanen geschre. ven wordt,meldt uitRome.dat de onderhandelingen raetNederland over hen' sluiten van een concordaat tot niets geleid hebben en dus alles bfl het oude blijftnamenlijk dat de Apostolische Vicarissen en Aartspriesters de geheeftf

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1