een openbaar werk, een eigendom der natie vernieldTmen heeft van het vertrouwen misbruik gemaakt', dat aan de nationale garde het bewaken der muren had toevertrouwdwelke zij heeft omvergeworpen. Men heeft de Ftem der militaire Overheid miskend, die er op aandrong, dat itien die bolwerken eerbiedigde. Men heeft het ergerlijk voorbeeld gegeven van eene beslissing door blind geweld over zaken, waaromtrent de Corces en de Regering alleen te beraadslagen hebben. De citadel van Barcelona bedreigde noch de vrijheid, noch de bezittingen van de bewoners dier hoofdstad. Moest nien de tegenwoordige regering wantrouwen, wier eenig doel liet in acht nemen der wetten is? Was die sterkte niet aan de vaderlandsliefde der nationale garde toevertrouwd? Was het edel, op die wijze zich de afwezig heid der dappere krijgslieden ten nutte te maken, die hun bloed in den strijd tegen de vijanden des vaderlands waren gaan storten? Spanjaar den! Die daad is verzeld gegaan eh gevolgd door andere gewelddadig heden, waardoor eene Junta, die zich zelve van veiligheid en waakzaam heid noemde, zich meester der eigendommen heeft gemaakt, zich heeft opgeworpen om over het lor eener geheele provincie eigenmagtig te beschik, den, het gezag der hooge Scaatsmagcen heeft overweldigd, terwijl de Re gering meer dan ooit voor het nakomen der wetten waakte. Die gebeurte nissen hebben overal in Spanje de meest volkomene afkeuring gevonden. De Regent zou te kort doen aan hetgeen hij aan de natie en aan de gereg. tigheid verschuldigd is, indien zulk eene schennis der wetten ongestraft bleef, indien de voornaamste daders en aanstokers daarvan aangemoedigd werden om nieuwe wanorden te plegen. Vertrouwt, Spanjaarden, op de geregtigheid eencr Regering, die in het cement der wetten haren grondslag heeft. De hand, die altijd voor de verdediging der staatsregeling en der openbare vrijheid is opgeheven, zal al de buitensporigheden weten te be. reugelen, die het misbruik der vrijheid zou kunnen voortbrengen. DUITSCHLAND. Nadat Zijne Maj. de Koning van Pruissen den 15 November te Augsburg een langdurig bezoek aan Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg gegeven had, is deze naar Stuttgart en gene naar Munchen wedergekeerd. H. K. II. Prinses Albert van Pruissen zou in geenen goeden gezond heidstoestand verkeeren. Op het einde van 1840 bestond de bevolking van Beijeren uit 4,370,977 zielen; in 1837 bedroeg dezelve 4,315,469. Uit Rome schrijft men het volgende van 6 Occober: De Baron von Buchtot dus ver Zaakgelastigde van het Pruissfsche Hof, is den 4den hier aangekomen en zal in de volgende week zijne geloofsbrie. ven als Minister-Resident aan den Paus overhandigen. Alle geschillen zijn tot genoegen der beide Hoven bijgelegd. Wac de gemengde huwelijken betreft, deze moeten geheel volgens de bekende breve van Pius k7//en de insmictien van den Kardinaal Albani gesloten worden. Alle zuiver kerkelijke zaken behoorenzonder uitzondering, voor de regtbank van den Pauselijken Stoel ter oeslissing gebragc te worden; dit is ook toepasselijk op de Herme- sianen. Ten aanzien van de Keulsche zaken is de uitslag vroeger reeds mede* gedeeldde Bisschop van Spiersde Geisselzal van daar naar Keulen verplaatst worden, In den afgeloopen zomer had in het Russisch departement Kostrowa zulk eene buitengewone hitte geheerscht', dat daardoor onderscheidene belang, ryke boschbranden waren ontstaan die tot op het einde van September bad. den voortgeduurd en slechts door de toen gevallene sneeuw waren opgehouden. De Russische Professor te Dorpat, Schmalzheeft twee nieuwe soor- ten van brandstoffen uitgevonden, door hem Carboleïn en Hurnolefn genaamd, welke in een groot gedeelte van Rusland goedkooper dan de steenkolen aao te schaffen zijn en meer specifieke brandstof bevatten. GROOT-BRITANNIE. Londen den 21 November. De gezondheidstoestand van Hare Maj. de Koningin en des jonggeborenen blijft bij voortduring zeer naar wenschsederc den i8den zijn er geene bulletins meer uitgegeven. Zoodra de geneesheereb het toelaten, zal Hare Maj. naar Windsor vertrekken, alwaar de dooppleg. tigheid van den Prins met zoo veel luister, zeggen de dagbladen, zal plaats hebben, als sedert den tijd van George IV niet gezien zijn. De min van den jongen Prins is eene van de bedienden Harer Maj., welke met een' lakei gehnwd is; zij ontvangt voor hare dienst 1000 en haar eigen kind is voor Harer Majs. rekening bij eene andere min besteed. De ziekte van de Koningin-weduwe is aan het verminderen; de be langstelling in Hare Maj. blijft echter voortduren, omdat zij eene zeer wel. dadige Vorstin is, die, behalve inschrijvingen ten behoeve van liefdadige in stellingen, jaarlijks 30,000 besteed tot bevordering van den opbouw van kerken, de opvoeding van kinderen in de openbare scholen, tot ondersteu ning van behoeftigen enz. De Hertog van Saksen-Meiningen en de Her togin van Sakien-iVeimarhaar broeder en zuster, zijn uit Duitschland over gekomen, om in persoon naar Hare Maj. te komen vernemen en eenigen tijd bij haar te vertoeven. Het groote werk van den doorgang onder den Tweems is nu geheel en al voltooid, daar het schild, waaronder de arbeiders gewerkt hebben, den i8den aan de overzijde der rivier naar boven is gehaaid; alleen blijft nu nog overig om die werken te voltooijen, welke tot het afdalen in den gang moeten dienen. De Fransche Ingenieur Brunei had dit werk in 1825 begonnen, eenige jaren was het gestaakt geworden, zoowel door gebrek aan geld, als door een zwaren doorbraak; later heeft men weder alle krachten ingespannen en is tot een gewenscht einde gekomen. Van Gouvernementswege schijnt thans ook gelast te zijn, om de te Plymouth, te Portsmouth en elders uit te rusten fregatten elk met een zés tigtal manschappen te vermeerderenen derhalve met 360 koppen te bemannen. Men verzekert, dat Beaumont Smithde in hechtenis zittende klerk op het bureau der exchequerbills, als getuige gehoord zal worden in de zaak van het bewust bedrog, in de uitgifte van dit papier gepleegd, en wel ten gevolge van gewigtige ontdekkingen, die de medepligtigheid van verschei, den andere, waaronder zeer aanzienlijke lieden, waarschijnlijk zouden heb. benf gemaakt. F R A N K R IJ K. Parijs den 21 November. De openbare debatten, in de zaak van Quenluet cum suis, zullen den isten December beginnen. Men wilde te Parijs weten, dat de regimenten, welke naar de Belgi sche grenzen in optogt waren, 031 een observatie-corps te vormen, tegen, bevel hadden bekomen, en naar de garnizoensplaatsen, waaruit zjj opgerukt waren, zouden terugkeeren. Omtrent deze handelwijze van het Gouvernement bevat de Moniteur Paritten het volgende: Tijdens de ontdekking der zamenzweringdie te Brussel moest uitbreken, is bevel gegeven tot eenige bewegingen van troepen in de noordelijke depar. tementen, en later is een tegenbevel omtrent die bewegingen afgezonden. Verscheidene dagbladen hebben die gelegenheid aangegrepen om de Rege. ring van besluiteloosheid in hare handelingen te beschuldigen. Werkelijk Is het ons bekend, dat bevelen waren gegeven, om in de 16de militaire divisie troepen op den voet van zamemrekking te brengen, en dac hoofd-officieren waren aangewezen om het bevel dier troepen op zich te nemen. Wij weten verder, dat die troepen vervolgens bevel hebben ontvan gen om naar hunne garnizoenen terug te keeren, en wij zullen er thans bij. voegen, dat de dagbladen, welke wij op het oog hebben, die beschikking wijs en natuurlijk hadden moeten vinden, omdat de oorzaak, die tot eenen maatregel van voorzorg aanleiding had gegeven, had opgehouden te bestaan. Sommige dagbladen hadden reeds sederc eenigen tijd de ontbinding van het Ministerie aangekondigd, thans melden zij, dac de twist, welke in het. zelve gerezen was en die tot de ontbinding zou hebben aanleiding gegeven uit den weg is geruimd, daar de Ministers Soult, Teste en Humanndie tegen de ontwapening waren, thans in dezelve hadden toegestemd. De Gouverneur-Generaal van Algerie was den loden van zijne expe ditie in het binnenland ce Algiers teruggekomen. De Generaal Changarnin had den peen Blidah verlaten om Medeah op nieuw van levensmicdelen te voorzien, B E L G I E. In België verzekerde men, dat de laatste financiële quaestlëo tnsschen Belgie en Nederland hare beslechting naderden, dat vele moeijelijke punten reeds beslist waren eu dat van beide zijden een ontwerp van finale overeenkomst 11 gereedheid werd gebragthetwelke zich: over onderwerpen zou uitstrek ken, voor beide landen belangrijk en geheel afgescheiden van enkel finan ciële regeling. In eene der kolenmijnen van Henegouwen heeft den röden dezer omstreeks den middag, een ontzettend ongeluk plaats gegrepen. Er is name! lijk in de kolenmijn van St. Felii, naoij Quaregnon, die eene diepte van 1450 voet heeft, eene ontploffing door het grizou-vunt ontstaan, die eene aard-instonmg heeft veroorzaakt, welker omvang op 300 of 400 vierk, Nederlandsche ellen wordt geschat, en die den ingang van den onderaard- schen tmjnloop geheel heeft opgestopt, in welken zich 29 mijnwerkers aan den arbeid bevonden; tot op dit oogenblik zegt de Gazette de Ment, die van die ongeluk verslag geeft, weec men nog niet of zij leven, dan of zij als siagtofiers der ontploffing, onder de aardinstoning begraven zijn, maar nachc en dag worde de opdelving met alle kracht en ijver voortgezet, die echter met dan onder de grootste gevaren geschiedt, vermits, zoodra'tnen den oorsprong der insiorting nabij komt, de lampen eene plotselijke gaz- ontvlamming doen ontstaan. De volksmenigte, die de kolenmijn van St. Felix omringc, het kermen, weenen en schreijen der moeders, vrouwen en kinde. ren dier ongelukkigen levert een hartverscheurend schouwspel op. Een nader berigt meldt, dat er reeds mijnwerkers van onder de ingestorte aarde zijn opgehaald, van welke slechts 2 in het leven zijn kUDnen terug, geroepen worden. Nog 23 werkers liggen onder het puin bedolven, of zyn van alle middelen van gemeenschap naar buiten beroofd. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. .Amsterdam, aa. November 1841, Nederlanden. Werkel.Schuld 2}pC. 51(4 511 Dito 5 99^4 99* Vltg. 4| 4 Kans-Biljetten nSv^rs Amort.Syndic. 4}9o}b4 91 r~TZ.3*7<S 7<Sf Aand.-Maats. 4'_ 155U155J O. I. Leening. 5 97|497ft Handl.H.Spoorw. a Rocterd. Spoor w.4 Rijn-Spoorw. 44- 4 Haarl. Meer4 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 4 Rusland. Gbaff.öcC°.i798 5pCt.l05y4 18*1 slosli Ins. en Certlf. 46844 '8{{ 5 98D - Gebl, 5' 1. 99 s 76 I55l 97 i Pruissen. Geldl. te Lond. 4pCt. 4 Aandeelen van dito4 -- Spanje. Nieuwei 83535A5pCt.2o}*421 Ditoonbep.se.... 17(418 Dito passive54*— Dito uitgesca Coupons Ard2o|42o{ Oostenrijk. Obl.GollHtC. s pCt. 102(4103 Certificaten.ai 4 Neg. Metaliek 24— 54§4 Idem5 loj|4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Alttien.3 4 NAPRLI. Certificaten.5 pCt. 98 4 Dito In Napels. 5 4 Gebl. 185ste Koninklijke Nederlandsche Loterij. Trekking der Eerste Klasse. :ste Ly'sr. 11395 eene premie van ƒ1000. N®. 13553 en 24117, ieder een prijs van 1000. 2de N®. 21007 een prijs van 20,000. N®s. 5116, 10068 en 13563, ieder een prijs van 1000. 3de N®. 14856 een prijs van 2500. 4de N®. 23223 en 2496ieder een prijs van 1000. Het Openbaar Landhtiishoudkundig Ondervijs aan Leidcns Hoogcsclioolzal geopend worden op Vrijdag den 26 November 1841des avonds ten zeven nre. a. H. van DER BOON MESCH. V Heden verloste zeer voorspoedig van eenen ZOON, L. A. E. ROD- BARD, Hulsvrouw van Leyden 2a November 1841, D. P. van NOUHUYS, Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden van ons geliefd Kind JOHANNA HENRIETTA betuigen wij door dezen thans gebruikelijken weg onzen harcelijken dank. H. W. HAZENBERG Junior. Leyden A. J. H A Z E N B E R G, den 22 November 1841. geb. K le ynenbergh. OPROEPING van SCHULDEISCHERS. De Schuldeischers in den Boedel van den Gefailleerden PIETER LEO NARDOS LIMBAGHWinkelier, wonende te Leyden, worden bij deze opgeroepen, om op Woensdag den twee en twintigsten December eerstko- mende, des voormiddags ten elf uren, te verschijnen tet Vergaderkamer van de Arrondissements Regtbank te Leyden, ten einde over te gaan tot de ve. rificatie hunner schuldvorderingen en andere werkzaamheden ingevolge de wet. De Curator in voornoemd Faillissement Mr. S. TAK. J. B. WALLAGH, Dentiste van de Residentie 'sHagc, heeft de eer Leidens Ingezetenen te berigten, dat hij voortaan alle Woensdagen te spre ken of te ontbieden zal zijn ten huize van den Heer F. L. DONY, in de Kloksteeg, Wiik IV N°. 812, alwaar men hem kan raadplegen over alle gebreken der Tanden. Maakt MECHAN1EKE KUNSTTANDEN, van een tot een geheel Gebit, die in het gebruik de natuurlijke evenaren. Trekt Kiezen of Tanden op de behendigste manier, zelfs zonder het aanwezig zijn der Kroonen, zuivert voorts de Zwartste Tanden en maakt dezelve Ivoor Wit. Plombeert ook Holle Kiezen of Tanden met het minerale snccedanenm, en verrigc verder al wat tot het Vak van Tandmeester behoort. Recomman deert zich bijzonder tot het rangeren der Kindertandjesook zijn bij Voornoemde te bekomen alle middelen, dienstig tot zuivering en verfraaijing van Mond en Tanden. NB. Neemt ook Abonnementen voor een civiele prijs. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2