De Pruisslsche Regering is voornemens langzamerhand alle loterij - •pel in haar geljied af te schaftenomdat de voordcelen, die hec aan de schatkist oplevcrc, niet Itnnnen opwegen tegen de financiële en zedelijke nadeelen, welke hetzelve bij de ingezetenen te weeg brengt. De verklaring, welke de nieuw te kiezene Afgevaardigden voor de Hanoversche Stenden zullen moeten afleggen, is in de volgende bewoor. dingen bevalt (hp mijne eer en geweten verklaar ik, dat Ik voor mijne handelingen als Gedeputeerde de staatsregeling van den 6 Augustus 1840, naar welke de algemeene Stenden-Vergadering opgeroepen is, en waarop deze eenig en alleen berust, erken als een onvoorwaardelijk verbindend voorschriften dat ik mitsdien alle poging, om de in die staatsregeling voorgeschrevene werkdadigheid dër eene of der beide Kamers van de Stended-Vergadering te verhinderen of vruchteloos te maken, beschouw als strijdig met de staatsre geling en met mijnen pligt, en derhalve nooic aan zoodafiige poging zal deel nemen. In den ouderdom van 58 jaren is den 5den dezer overleden Prins Lode- Wijk van Anhak-KöthedVorst van Pless. De bekende Frankforter werktuigkundige J. P. Wagner, aan wien door de Dnitsche Bondsvergadering voor zijne vermeende uitvinding om van het electro-magnetistnus als beweegkracht gebruik te maken, eene aanzienlijke belooning is verzekerd, in geval de bruikbaarheid zijner uitvinding bij eene in het groot genomenë proeve gejjleken was, Is dezer dagen te Frankfort teruggekomen van het landgoed des vorsten van Fürscenberg, waar hem door dien bevorderaar der wetenschappen de gelegenheid gegeven was, om de verlangde proeven in bet groot ce nemen. Naar men verneemt is de door hem vervaardigde groote machine in zoover volcooid, dat daarmede proeven kunnen genomen worden, welke dan ook de juistheid zijner theorie hebben doen zien. Evenwel hebben zich bij de toepassing van het electro-magne. tismus in het groot, twee nieuwe hinderpalen opgedaan, waarvan Wagner zoo gelukkig was, den eenen reeds te overwinnen, terwijl het te hopen is dat het hem, door verder nadenken, door zijne scherpzinnigheid en door volharding, gelukken zal, ook den tweeden uit den weg te ruimen. Uit Berlijn meldt men het volgende van den iiden dezer: De maatregelen, welke door de Verbond-Staten in overeenstemming met Holland zijn genomen,om het opzolderen van onversccijnsde goederen binnen de grenzen van Luxemburg, tot op deszelfs toetreding, te beletcen, zijn tot heden toe nog niet weder buiten werking gesteld. Deze omstandigheid, alsook de terugkeer van de Pruissische Tolcommissie naar het Lnxemburgsche ert de van daar aan den Groothertog toegezonden verzoekschriften doen de hoop voeden, dat de van nieuws aangeknoopte onderhandelingen wegens de aansluiting van Luxemburg evenwel nog tot het gewenschce doel zullen leiden F R. A N K R IJ K, Parijs den 16 November. Eenige dagen geleden maakten de Fransche dagbladen en in navolging van dezelve de Belgische melding van een obser vatie-corps van 20,000 man hetwclke op de Belgische grenzen en wel tusschen Rijssel en Valenciennes zou bijeen getrokken worden. Men wil zeker weten, dat hec bevel daartoe gegeven is, en de Hertog van Orleans zich zelfs naar Rijssel moet begeven, om de zamenscelling van dat corps te regelen. Met welk oogmerk die zamentrekking geschiede, wordt wel gegist, maar niet mee zekerheid opgegeven. Heien heeft Zijne Exc. de nieuwe Gezant van Engeland in een open. baar gehoor aan Zijne Maj. zijne geloofsbrieven overhandigd, en is daarna aan Hare Msj.de Prinsen en de Prinsessen voorgesteld. In de zaak van Quenisset zijn weder 15 gevangengenomen personen op vrije voeten gesteld, zoodac het getai der in zijne zaak betrokkenen nog 16 bedraagt. Het Hof der Pairs is den isderr in geheime zitting omtrent genoemde zaak vergaderd geweest en ia de voorlezing van bet rapport, 37a bladzijde groot, gehouden, hetgeen den geheelen dag geduurd heeft. Men wil weten, dat in de aanstaande zitting der Kamers een voorstel zon worden gedaan, om het getal Afgevaardigden van 4.59 op 500 te brengen. De Minister voor hec onderwijs heeft thans een breedvoerig verslag wegens den staat van het lager schoolwezen In Frankrijk, gedurende hec jaar 1840 aan den Koning ingediend. Uic dit verslag blykc, dat thans van de 37,295 gemeenten in Frankrijk, 33,099, of zeiven, of vereenigd met naburige dorpen, eene lagere school bezitten. Er zijn dus nog 4,196 ge meenten waar de jeugd of ten minste de kinderen van lieden nit de lagere volksstanden, van alle gelegenheid tot hec oncvangen van onderwijs verscoken zjjn. De Minister merite aan, dat die uitkomst wel ongunstig schijnc, doch dat men bij het beoordeelen daarvan niet uit het oog moet verliezen, dac tien jaren geleden, niet minder dan 14,230 gemeenten geheel van scholen verscoken waren, Hec aantal der leerlingen, die de lagere scholen in Frankrijk bezoeken, bedroeg in 1840 2,881,679 kinderen van beiderlei kunne. Hec is er echcer verre af, dac deze kinderen hec geheeie jaar door eer schooi gaan. Des zomers, zege de Minister, zijn de scholen een platten lande, bijna zonder uitzondering, ledig. De knapen en meisjea worden dan coc den veldarbeid gebruikc, en de onderwijzers zoeken gedurende dac tijd perk op eene andere wijze hun bestaan. De verhouding van hec aincai der schoolgaande kinderen coc de bevolking is hec gunstigst iq de deparcementen, die cot den voormaligen Elzas behooren r of daaraan grenzen. Ér gaat aldaar een zesde der bevolking ter school. In hec departement Morbihan fBrecagne) is de verhouding hec ongunstigst. Slechc» een vier en dertigste deel der be. voiking geniet aldaar onderwijs. Men telt thans in Frankrijk 26,270 scholen bepaaldelijk voor Roomsch-Katholijke kinderen bestemd; 563 voor kinderen van Protestanten; 28 voor kinderen van Israëlieten en 2,332 gemengde scho- len. Eindelijk berekent de Minister nog, dac er op die oogenbliK voor den aankoop of het opbouwen van gemeentelijke schoollokalen eene som van rnim 13 millioen fr. noodig is, waarvan ruim 8 millioen uic den boezem der gemeenten kunnen komen, terwijl de deparcementen en de Staat hec overige zouden behooren ce verstrekken. Uit Toulon heeft men berigt, dat het expeditionnaire corps van Oram in Afrika, waaromtrent men eetvige vrees had gekoesterd, na verscheidene gelukkige gevechten geleverd, en eenige stammen aan zich verbonden te hebben, in goeden staat den 6den dezer ce Moscaganem is aangekomen. B E L G I E. De Afgevaardigden zijn den 15 November vergaderd geweest over het antwoord op de troonrede en is hetzelve, zooals het door de Commissie, als eene weerklank op genoemde rede, was opgesteld, met algemeene stem men aangenomen. Er was eene Commissie benoemd om dit antwoord aan den Koning over te brengen. Onderscheiden fabrijkaptenwelke op de Brusselsche tentoonstelling voorwerpen hadden ingezonden, zijn door den Koning met de Leopolds-orde begiftigd. Het blijkt thans, dat de Belgische handel weinig of geen nut z«I heb. ben van de zooveel gerucht gemaakt hebbende groote stoomboot Britisch Queen, daar zij, betrekkelijk, zeer weinig koopmans-goederen zal kunnen laden. Er is thans eene officiële expertise opgemaakt, ter opneming wat bet schip bevatten kan. Daaruit blijkt dan wel, dat hetzelve 2255 tonnen houdt, doch het grootse gedeelte van het vaartuig wordt weggenomen door de kajuiten, hutten, verfraaijingen, gemakkelijkheden, ameublementen van allerlei aard, enz. Van den rijkdom, welke aan dat vaartuig verkwist is, "li men zich hieruit een denkbeeld kunnen vormen, dat alleen voor 3000 nd sr. (_f 36,000 Nedcrl.), aan zilverwerk in hetzelve aanwezig is. Tot in de kleinste bijzonderheden is alles als voor een voornaam hotel iDgerigc De salons, kamers, magazijnen voor steenkolen, levensmiddelen, de stallen voor paarden enz. enz., nemen niet minder dan de plaats van 1771 tonnen in, zoodac er voor de handels-goederen in het geheel niet meer dan 484 tonnen overblijft. De overbrenging der passagiers en der brievenmaal naar New-York zal dus de groote kosten van deze onderneming goed moe ten maken. PRIJS-COURANT van EFFECTEN. Amsterdam, 17. November 1841. Nederlanden. Werkel.Schnld aj pC.5oj|k 51 Dito 5 99»ja uitg. ij a Kans-Biljetten .....25^25,^ Amort.Syndic. 4I 90*4 90]; 3} 76 a A! iet 4leci Aand.-Maacs. 4}155 4i55J O. I. Leening. 5 97ja 97» Handl.H.Spoorw. Roiterd.Spoorw. lUjn-Spoorw. 4^ Haarl. Meer Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. Rusland. Gb.//.&C.I798 5pCc. t8ïï 5 105 105^ Ins. en Cerclf. 6 i 181J 5p8|i a 4 - 4 a a Gebl. 51 15È 155 97 u Pruissen. Geldl. te Lond. 4pCt. 4 Aandeeien van dico4 Spanje. Nieuwei83535<spCt.2o/ï4201»ï Dito onbep. st17*4 Dito passive.....5 a— Dito uitgest. a— Coupons Ard......_j9>4i9r5I Oostenrijk. Obl.GüWC°. 5 pCt. 102J4 Certificaten.2Ij Neg. Metaiiek 2J 4 Iden>5 I05Ï4 Dito in Lond. 5 - a Bank-Aktien.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt. 4 Dito in Napels. 5 97'i Gebl, De [Staatsraad, Gouverneur der provincie Zuid-Holland, brengt bij deze ter kennissc van de belanghebbendendat de Commissie van Administratie over de Gevan- genhuizen te Leyden, ottder andere goedkeuring, op Zaturdag den 27Sten November 1841, des middags ten twaalf ure, in hat Huis van Militaire Detentie, even buiten Leyden, in het openbaar zal herbesteden: De levering van Rogge en Tarwe, benoodigd voor de gevangenen in hetzelve Huis. gedurende hec jaar 1800 twee en veertigen zulks volgens de monstersin meergemeld Huis voorhanden. De voorwaarden en conditiën dezer herbesteding zullen ter lezing liggen in het Huis van Militaire Detentie voornoemdgelijk mede in alle voorname Koffijhuizen binnen den stad Leyden. De inschrijving zal geschieden bjj de minstinschrijvendenbij beslotene biljetten op zegel geschreven, welke biljetten ter Kamer van de Commissie van Administratie op bet Huis van Militaire Detentie, even buiten Leyden, als ook bij den Vice-President der Commissie van Administratie, den heer van Hoornop de Breedestraat te Leyden in eene daartoe geplaatstegeslotene en verzegelde bus ntoeten gedeponeerd worden gedu rende den 24Sten, 25sten en aösten November 1841,, van des morgens 9 tot des namid dags 4 ure, en op den 27sten November 1841van des morgens 9 tot 11 ure; zullende na dit uur op den dag der herbesteding zelve, geene biljetten, onder welk voorwendsel ook meer aangenomen worden. De prijzen zullen in de inscbrijvings-biljetten vermeld moeten zjjn in Nederlandsche guldens, centen en honderdste gedeelten van centen, voluit geschreven in schrijfletters; zullende de inschrijvers hunne namen en voornamenalsmede die van humie borgen naauwkeurig in de biljetten beschrijven en dezelvenbenevens hunne borgenmoeten onderteekenen; terwijl alle zulke biljetten, welke niet dien overeenkomstig zyninserigt, buiten aanmerking zullen gehouden worden. De nadere bepalingen zyn in het breede in de voorwaarden en conditiën van herbeste ding vermeld. 's Gravenhageden ioden November 1841. Van der DuvNg Ann de belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat de Lessen in het ÏNDUS- TR1E-COI.LEG1Ezullen geopend worden op Dingsdag den 23 November 1841, des avonds ten zeven ure a. H. van der BOON MESCH. LF.YDSCHE SCHOUWBURG. Maandag 22 November 1841. BERTRAM en RATON, Tooneelspel, in vijf Bedrijven. Aanvang zes Ure. Op heden trof mij en mffn huisgezin, de gevoeligste slag mijns levens, daar het Gode behaagde mijnen geliefden Echtgenoot HUIBERT BORSBOOM, in den ouderdom van 56 Jaren tot zich te nemen. Zij, die hem gekend hebben, zullen beseffen, wat ik benevem mijne Kinderen en Bebuwd-Kinderen in hem missen en betrenren. Leyden De Wed. H. BORSBOOM, den 16 November 1841. geb. G. van Vuurden. De Ondergeteekenden brengenlangs dezen thans gebrnikelijken weg, ook uit naam hunner Ouders en verdere Betrekkingen, hunnen dank aan Vrienden en Bekenden roe voor de deelneming hun bij gelegenheid hnnner Echtvereeniging bewezen. F. U. van HE.NGEL. Leyden P. A. van HENGEL. 17 November 1841. van den Ende. OPROEPING van SCHULDEISCHERS. De Schuldeischers in den Boedel van den Gefailleerden JACOBUS GER HARD van HEUMEN, Koopman en Winketier, te Leiden, welke ter vergadering, gehouden den I7den November niet zijn opgekomen, worden alsnog opgeroepen, om op Woensdag den iscen December aanstaande, des morgens ten Elf ure, te verschijnen ter Vergaderkamer van de Arrondisse- mencs-Regtbank re Leiden, ren einde alsdan over te gaan tot de verificatie hunner schuldvorderingen en verdere werkzaamheden volgens de Wet. De Curator in bovengenoemd Faillissement Mr. F. BOOY. 1 ste REGIMENT ZWARE DRAGON DERS. AANBESTEDING van de PACHT der P A ARD Elff-M I ST, voor het Jaar 1842. De Hoofd-Administratie van voorschreven Afdeeiing, zal op den Eerste» December 1841, in tegenwoordigheid van ion Plaatselijken Kommandant Aanbesteden: De PACHT der PAARDEN-MIST te Leyden, des middags ten twaalf uren, ten Burele van den Kapitein-Kwartiermeester te Leyden. De Billenen van Inschrijving moeten op gezegeld papier zijn, de Prijs per dag en per paard in schrijfletters, benevens de Namen van twee wel. gegoede Borgen, beide domicilie hebbende binnen de Srad Leyden, inhou den, en gestoken worden in eene besloten Bus,op gemeld Bureau geplaatst, van 's morgen; ten 9 tot des nademiddags 3 uren, en zullen dezelve vóór of uiterlijk op den dag der Aanbesteding, des morgens ten elf uren, moeten zijn ingekomen, na welk uur geene Billettenmeer zullen aangenomen worden. De Voorwaarden, volgens welke deze Aanbesteding zal plaats hebben, zullen ter lezing liggen op her Burean van den Kapitein-Kwartiermeester voornoemden op dac van den Kapitein-Kwartiermeester van het 2de Regi ment Zware Dragonders, te Haarlem. Namens de Hoofi-Administratie voornoemd, De Kapitein-Kwartiermeester de B L o I S. De Boekhandelaar C. C. van der HOEK, te Leyden, zal op den 22Sten November 1841, en volgende namiddagen Verkoopen: eene verza meling van BOEKEN in verschillende Vakken van Wetenschappen, onder welke eenige zeldzame artikelen voorkomen, alsmede fraaije PLATEN, PLAATWERKEN en PORTRETTEN. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPERen ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2