duitschland. groot-britannie. b e l g i e. begreep de zaak met het zwaard; te moeten heilisten, terwijl nn van ach teren gebleken is, dat men Mter gedaan had, met lierzelve in de schede te laten, vermits vreedzame onderhandelingen spoedig tot een doel hebben geleid, hetwelk men te vergeefs door kracht van wapenen had zoeken te bereiken. NOORWEGEN. Üit Christiania meldt men het volgende van 20 October: In de nabijheid van Tönsberg had den 28 September een zeldzaam ver schijnsel plaats, namelijk eene instorting van grond, waarbij 60 morgen lands, met graan en aardappelen bedekt, benevens twee woningen en schn. ren, in eene diepte van 30 of 40 voeten verzonken. Alles stortte in eene rivier, die onder den grond liep en die daardoor zoo opzwol, dat hl] een' molen omrukte, zonder dat daarbij echter eenig menschenleven verloren ging. Uit de zwavellucht, welke men daarbij bemerkte, besloot men dac er eene aardbeving plaats had. Sedert eenigen tijd stroomt geheel Stokholm naar het kerkhof der Marienkerk op Südermalm, om den wonderlijken hond te zien, die daar lan. gèr dan vijftien jaren op eenen half ingtzonkenén grasheuvel ligt, en zijnen, daaronder rustende meester, betreurt. Reeds voor jaren verwekte deze zaak groot opzien; langzamerhand ging de opmerkzaamheid verloren; tot dat zij onlangs weder door een opstel in een periodiek blad verlevendigd werd. De teekening van den belangrijken hond is thans bij alle boek- en kunsthan. delaars te verkrijgen. Hij is van een vreemd, in Zweden niet voortkomend ras, hetgeen voor het vermoeden, beneden te melden, pleit. Altijd ligt hij daar op het kerkhof, stom, bewegingloos, dood voor alles, steeds in de- zelfde houding, bij dag en nacht, des zomers en des winters, ook 111 de strengste koude, en des winters maakt hij zich een bed in de sneeuw. In het jaar 1825 moet hij het eerst opgemerkt zijnlater onderzocht men eerst, wie daar begraven zijn koude, en herinnerde zich, dat omtrent dien tijd eene begrafenis had plaats gehad, die meer dan eene gewone in het oog viel, dewijl de baar door zeelieden gedragen werd. Vermoedelijk was dus de overledene een scheeps-Kapitein of koopvaarder. In het eerste jaar was het dier gewoon zich dagelijks eemge oogenblikken te verwijderen, om in een naburig slagthuis een sober voedsel te zoeken; later trok eene vrouw in de nabijheid oer kerk zich den verlatene aan, en hij verkrijgt nog zijn dage. lijksch onderhoud van baar. Men heeft hem den naam van Fidele gegeven, hetgeen in den mond des volks tot Fille geworden is. SPANJE. I11 Madrid was, volgens de laatste berigten, alles rustig en verwachtte men Espartcro aldaar binnen kort terug, De revolutionnaire junta te Barcelona heeftna den intogt van van Halen met een gedeelte zijner troepenzich onderworpen en ontbonden verklaard. liet bij beslnit van den Regent Espartero, aan Maria Christina ont. nomen jaargeld van 375,000was haar tot hiertoe nog niet betaald ge. worden. Een van de opperhoofden der onlangsche zamenspanning, Morella welke te Vittona werd gevangen gehouden, is op verzoek der inwoners doodgeschoten geworden. De Regering van Barcelona heeft op het hoofd van den Kanunnik Tristanj 5000 dukaten gesteld en tevens bevolen, dat alle eigenaars van grondgebied, waarin zich holen bevinden, in welke stroopende benden zich kunnen ophouden, deze holen moeten sluiten op verbeurte van 100 dukaten, De te Keulen gevestigde stoomsleep-vaart-maatschappij had zich onder- worpen aan het beslnit der Nederlandsche Regering van 31 July II. en daar. oin concessie gevraagd en verkregen voor de vaart op de steden Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht. Men verzekerde evenwel, dat de Pruissische Regering te kennen had gegeven, ciit dezelve, met inachtneming der bepalin. gen van het tractaat nopens de Rhijnvaart, ook zonder bijzondere concessie der Nederlandsche Regering, bevoegd was, om de vaart op de Nederland sche rivieren te bewerkstelligen, en dat die Regering door de Pruissische zou worden uitgenoodigdom af te zien van de toepassing van het bedoelde besluit van 31 Julij. In de nabijheid van Berlijn was een kolenmijn ontdekt en van goede hoedanigheid bevonden, zoodat de Pruisische Regering de noodige maatre. gelen genomen had om dezelve spoedig te kunnen doen ontginnen. Zijne Maj. de Koning van Hanover heeft den 5den dezer een besluit uitgevaardigdwaarbijin plaats van de ontbonden Stenden-Vergadering eene nieuwe tegen een nader te bepalen dag wordt bijeengeroepen. Aan de verkozen ieden zal eene verklaring ter onderteekening worden voorge legd, waarbij zij zich verbinden om al de pligten, aan die betrekking ver- bonden,getrouw te zullen vervullen en geen deel te zullen nemen aan eenige poging, om. zoo als door de vorige stenden geschied was, de kamer in hare werkzaamheden te belemmeren. De verkiezingen zijn reeds in Ha. nover aangevangen. Te Rome hebben in het laatst van October hevige stormen gewoed, welke veel schade aan huizen en boomen hebben toegebragt. Donder bliksem en zware regen vergezelden de stormwinden, welke zoo hevig waren, dat de klokken er menigmaal door in beweging gebragt werden. De Paus had de benoeming van den Deken Mohr tot Bisschop van Limburg verworpen, als zijnde niet volgens de kerkelijke voorschriften geschied. Londen den 13 November. Uit alle deelen van Engeland worden berig» ten ontvangen der algemeene vreugde, welke de geboorte van eenen manne. lijken Troonopvolger heeft te weeg gebragt; menigvuldige geschreven ge lukwenschingen worden aan Hare Maj. gezonden. Deze en de Jongeborene bevinden zich bijzonder welvarende. Welken naam de laatste zal dragen, is nog niet bekend. De Koningin-weduwe, welke sedert eenigen tijd in ziekelijken, zoo sommigen willen, zelfs in zorgelijken toestand verkeert, heeft aan den over. brenger der tijding van de geboorte van den Prins 100 gegeven, als een bewijs van hare blijdschap. Zij heeft op haar bed eenige regelen van ge. lukwensching aan de Koningin en haren Gemaal geschreven, Er werden toebereidselen gemaaktom 2 regimenten en 1 compagnie artillerie, te zamen 1600 man, naar China in te schepen. Lord Hollandvan wien eenige dagbladen vermeld hadden, dat hij en zijn gezin tot de Roomsche godsdienst waren overgegaan, heeft deze val. sche aantijging in de dagbladen openlijk weersproken. Lord Aberdeen, Secretaris van Staat voor de Buitenlandsche Zaken, heeft bevel gegeven, dat al de Engelsche troepen ujt Syrië dadelijk moesten huiswaarts keeren, en heeft tevens zijne tevredenheid uitgedrukt over het door de officieren en-manschappen in Syrië gehouden gedrag. F R a N k R ij K. Parijs den 14 November. Het schijnt bepaald te blijven, dat de Kamers den 27sten December zullen geopend worden. De laatst overgekomen Spaansche vlugtelingen zijn, op verzoek van den Spaanschen Gezant, in onderscheiden departementen verspreid gewor den, zoodat er niet meer dan 40 personen in elk van dezelve zullen wor. den aangetroffen. De nieuwe Britsche Gezant bij het Fransche Hof is reeds te Parijs aangekomen en heeft eene conferentie met den Minister ,van Buitenland che Zaken gehad. In minder datt 'êene maand tijds heeft iemand te Parijs door eene speculatie, die echter niet elk zal goedkeuren, een ontzettend fortuin ge. maakt. Zekere heer Jj., die niet in de beste omstandigheden schijnt geweest te zijn, wil op zekeren morgen zijn vrij schraal ontbijt gereed maken, en terwijl hij daartoe eigenhandig het vuur in zijn konfoortje ontsteekt, valt hem een denkbeeld in, dat hem tot een schatrijk man gemaakt heeft. Op staander voet begeeft hij zich naar den overman der bakkers, en onderzoekt aldaar, hoeveel houtskool, die hierin konforen en fornuizen gebruikt wordt, de gezamenlijke bakkers van Parijs op eenen dag wel leveren kunnen en tot welken prijs. Hij verneemt dat die hoeveelheid 400 a 500 zakken be draagt, dat zij den zak voor 4 fr. 50 c. verkoopen, en dat deze aan de verbruikers in het klein wederom voor 5 fr. 50 c. a 6 fr. uitverkocht wordt. Dit vernomen hebbende, begeeft de neer B. zich naar eenen van de voor naamste bankiers dezer hoofdstad, de heeren Gebroeders Mallet, en siaac hun voor, al de houtskool van stad en jurisdictie over een aantal jaren tegen 5 fr. den zak op te koopen, om dezelve tegen 6 fr. 50 c. te verkoopen. De bankiers nemen de speculatie aan. Onder 600 bakkers hebben slechts 20 a 30 geweigerd in de overeenkomst te treden. De tijd van het contract is voor 12 jaren. Men rekent dat tjebroeders Mallet eene winst zullen, doen van 3,285,000 fr.en zij hebben, zegt men, den heer B. zijnen voor slag met een millioen franc» betaald, Den i2den dezer heeft de Senaat met algemeene stemmen het adres van antwootd op de troonrede aangenomen en den volgenden dag door eene Commissie aan den Koning aangeboden, welkej op hetzelve geantwoord heeft: Mijne Heeren: „Ik bedank den Senaat voor de gevoelens, welke dezelve Mij te kennen geeft en voor de verzekering, dat dezelve zich gelukkig zal rekenen, om mede te werken tot handhaving Mijner Regering in de wegen van gematigd, heid en onpartijdigheid, welke Ik mij steeds beijverd heb te volgen. Ik ontvang met eene levendige voldoening de wenschen van eensgezindheid, in uw adres uitgedrukt. Mijne Heeren I Gij spreekt over de noodzakelijkheid dezer eensgezindheid in bewoordingen, waarmede Ik mij volkomen vereenig. Wij zullen ons in gemeen overleg beijveren, om alles te verwijderen wac de rust, welke het land thans geniet, zou kunnen storen. De heer Fa/Ion, Voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden van hec vorige jaar, is wederom voor dit jaar met groote meerderheid verkozen. De Minister van Oorlog heeft een supplementair crediet voor de uitga, ven van zijn Departement in November en December 1841, ten bedrage van 4,750,000 fr. aangevraagd. De Belgische begrooting van uitgaven bedraagt fr. 105,820,140, en die der ontvangsten fr. 105,850,012. De uitgaven zyn aldus verdeeld: Openbare schuldfr. 31,473,652.74. Civile lijst enz- 3,295,958.95. Ministerie van Justitie- 10,818,890.00. Buitenlandsche Zaken - 1,060,500.00. Marine 960,849.00. Binnenlandsche Zaken - 5,082,462.95. Openbare Werken - 10,552,942.17. Oorlog - 29,500,000.00. Financien ------- 11,208,885.00, Oninvorderbare posten en terugbetalingen - 1,872,002.00. Te zamen fr. 105,826,140.81. PRIJS-COURANT Amsterdam, 15, Nederlanden. Gebl, Werkel.SchuldeipC. 51 &5«Tirj 5It« Dito 5 99|k99rl oo-1 Ultg. 4 Kans-Biljetten 25s^25r» Amort.Syndic. 4} 905k 3J— 7'SJ* 7«( Aand.-Maats. 4J154i4'54ï O. I. Leening. 5 97^4 97! Handl.H.Spoorw. 4 Rotterd.Spoorw.4 Rijn-Spoorw. 4J 4 Haarl. Meer4 Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 4 Rusland. Gb.V.&C°.i798 5pCt.lo5l4ios| i8'{; 5 >o$j4 Ins. en Certlf. 64 '8 I s 5 9814 - 76'S 154! 97 i van EFFECTEN. November 1841. Pruissen. Geldl. te Lond. 4pCc. Aandeelen van dito k - Spanje. Nieuwe 183585 <5pCt.20r3ê4Qo,!e Dito onbep. st.17J417» Dito passive4— Dito uitgest—4 Coupons ArdI9s4i9r5s Oostenrijk. Obl.Co«&C°.5pCt. 4 Certificaten.2}4 Neg. Metaliek 2 j 4 Idem5 105J4 Dito in Lond. 5 4 Bank-Aktlen.3 4 Napels. Certificaten.5 pCt. 4 Dito in Napels. 5 57} 4 Gebl. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Donderdag 18 November 1841. 1814. of DE JONGE JUFFROUWEN KOSTSCHOOL VAN MONTEREAU» Blijspel met Zang, in 2 Bedrijven, nooit alhier Vertoond. Na hetzelve3 DE GANS MET DE PAAUWENSTAART. Blijspel met Zangin 2 Be drijven. Vóór den aanvang der Voorstelling de Harmonie Ouveiture van de Opera le Chalet. Aanvang zes Ure. Ondertrouwd: B odegraven, II November 1841. Eenige Kennisgeving. H. G. R O M Y N, Apotheker te Lejden, en M. E. KAPTEYN. Onze geliefde Dochter JOHANNA HENRIETTA, overleed heden na eene ziekte van weinige dagen in den jeugdigen leeftijd van zes Jaren. H. W. HAZENBERG Junior. Le yd en A. J. HAZENBERG, den 15 November 1841. geb. kle ynenbergh. VERLOREN twee BANKBRIEFJES, groot ƒ40, en één ƒ25. De eerlijke vinder wordt verzocht dezelve terug te bezorgen bij J. WYNBECK, in de Post in de Star alhier, zullende genereus beloond worden. PUBLIEKE VERKOOPING. Op Zatnrdag den 20 November 1841, des avonds ten zes ure, in hec Heeren logement aan den Burg binnen Leyden, van: een hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, staande en gelegen te Leyden aan de West zijde van de Hoogelandsche Kerkgracht, omtrent den Ouden Rijn, Wijk 7 N°. 981 breeder bij Biljetten omschreven. Zijnde inmiddels nadere Informa. tien te bekomen, ten Kantore van den NotarisA. WIJNSTROOMte Leyden. Bij de Wed. anthony de KLOPPER ën ZOON,te Lejden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2