A". 1841. L.EYDSCHB f] O U E A N f WOENS DAG, JO NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden, 9 November. t)it's Gravenhage meldt men van den 8sren dezer: Zijne Maj, heeft den heer J. B, Rekaar, lid der Provinciale Staten Van Zeeland en Burgemeester der stad Sluis, vergnndom zoo wel op Zijner Majs. geboortedag, als op dihn van Hare Maj. de Koningin, het aan hem, als Commandant der eerewacht aldaar, verleende metalen kruis te dra jen, zoodanig als hij het van zijne medeburgers in goud gevat en metdiamau. en versierd, ten geschenke gekregen heeft. Bij Koninglijk besluit van 27 October 1841, n°. 13, is op voordrage van Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Gijsbert Adria sus Johannes Mijntovereenkomstig deszelfs verlangen, eervol ontslag ver. leend als Kapitein bij de dienstdoende schutterij te Delft, en zijn bij op- gemelde schutterij benoemd en aangesteld: tot Kapitein, de sste Luitenant Dr. Carel Frederik üonssadieu tot iste Luitenants, de 2de Luitenants, Mr. Maximiliaan Anne Michiel sGravesande Guicherit en Jhr. Mr. Adrianus van der Goes van Naters; tot iste Luitenant i la suite, de 2de Luitenant Jacobus Johannes Logger, en tot 2de Luitenants, de sergeanten Mr. Cornells Willem Soek, llertnanus Johannes van B/ommesteijn, Adam van de Goor berg, Mr. Jan Else Faleton en Dr. Geertt Jan Frederik Merz. Bij Zijner Majs. besluit van 30 October jl., n". 84, zijn benoemd tot leden van het Provinciaal Collegie van toczlgt op de kerkelijke administratie aer Hervormden in Noord-Brabandom met i°. Januarij in fnnctle te tre den, de heeren: A. Luberti Augustini, Predikant te 's HertogenboschMr. C. Jvan Heusden, Vice-President van het Provinciaal Geregtshof te 's Her. togenbosch; A. LosgertPredikant te Grave; Jhr. Martini van Giffen, Con. troleur der Belastingen te Vught; C. IV. Pnpe, Predikant te Heusden; Mr. H. C. Pels Rijcken, Bewaarder der Hypotheken te Breda; L. H, Rijster- iorgh. Agent van het Domein te KlundertH, E, Verschoor, Burgemeester ie Sleeuwijk; Jhr. C. F. tVesselman van Helmond, Dfstricts-Commissaris te Helmond en tot President van hetzelve Provinciaal Collegie de heer Mr. C. J, van Heusdenvoornoemd. Bjj Koninglijk besluit van den 4den dezer Is benoemd tot Advocaat- Generaal bij den Hoogen Raad, Mr. P. N. Arntzenius, tot dus verre sub- Itituiu-Griffier bij dien Raad. De Staatscourant bevat de wetten tot vaststelling van het negende en tiende hoofdstuk van de begrooting voor 1842 en 1843, als: Departement van Financiën voor 1842, eene som bedragende van f 42,301,093.34^ en root 1843, 42,517,331.16J, en het Departement van Oorlog voor de beide jiren, 11,949,000. Nog bevat dezelve de wet, tot vaststelling eener aom van f 500,000 tot bestrijding van onvoorziene uirgaven in 1842 en 1843, en eindelijk de wet tot vaststelling der middelen tot dekking van de uitgaven, begrepen in de begrooting over 1842 en 1843. H. M. de Koningin heeft aan de Maatschappij van Moederlijke Wel- 'adigheid te Zwolle weder de som van f 200 geschonken. 7. K. TI. de Prins van Oranje heett f ioo gegeven voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte Scheveningers. Men y^rneemt, dat de beer Morelvroeger ambtenaar bij de Scaats- jecretarie, door Zijne Maj. Koning IVillcm Frederik, Graaf van Nassau benoemd is tor adjunct-commies bij Hoogstdeszeifs kabinet. Door Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken is ter kennis van de daarbij betrokkene ambtenaren gebragt: „dat er een gezet onderzoek beeft plaats gehad, met betrekking tot het verstrekken van onderstand voor terliezen door onvoorziene rampen geleden, hetwelk tot en met 1840 heeft plaats gehad, uit het gedeelte van de 2 opcenten op de grondbelasting voor kwade posten, tot het voorschreven einde bij Koninglijk besluit van ben 29»ten December 1816, ter beschikking van genoemd departement ge steld, en dat men uit de overweging dezer aangelegenheid de overtuiging beeft verkregen, dat de voorschreven bestemming van het gedacht der twee opcenten, in den tegenwoordigen staat van zaken, op geen wette.ijken jrondslag rust, terwijl het, bij het nagaan, welke uitwerking het hier be Joelde fonds over de laatst afgeloopene twintig jaren heeft gehad, is geble- ben, dat er eene buitengewoon groote onevenredigheid heeft bestaan in het bedrag van de voormelde verliezen, doorgaans in de verschillende provinciën geledenen dus ook in het genot der voordeelen van het fonds tusschen die provinciën. „Dat daaruit dan ook voortvloeit, dat er geen billijke grondslag voor eene vettelijke voordragt ten dezen aanzien zou aanwezig gewei-at zijn, indien tnderzins en wanneer alle provinciën meer evenredig in ae voordeelen van bet fonds hadden gedeeld, al eens had kunnen geacht worden, dac er tot roodanige voordragt uit den aard der zaak termen zouden hebben kunnen bestaan, hetgeen echter geoordeeld is, niet her geval te zijn, uithoofde van de vele middelen, welke er thans voorhanden zijn, om zich te verzekeren legen die verliezen, voor welker te gemoetkoming de bijstand uit het fonds, serre weg het meest, is ingeroepen en verleend geworden. „Dat deze en meer andere beschouwingen, tot welke de zaak aanleiding beeft gegeven, Zijne Maj. hebben bewogen tot het nemen van een beslnit, lu dato den isten October II., waarbij de bepalingen van het in het hoofd dezer gemelde Koninglijk beslnit van den 29scen December 1816, voor zoo veel dezelve betrekking hebben tot het een derde van de twee percent voor- loemdtot hiertoe ter beschikking van het Departement van Binnenlandsche Zaken gesteld geweest, worden ingetrokken, te beginnen met het dienst jaar 1841." Laatstleden Zatnrdagis in de alhier gevestigde ijzergieterij van de leeren L, S. Enthoven en Comp., in tegenwoordigheid van verschillende aan- ienlijke personen, een der ijzeren Leeuwen gegoten, bestemd om voor het aadhnis der stad Dordrecht te worden geplaatst. Dit voorwerp, omstreeks j ellen lang en 2 ellen hoog, waartoe niet minder dan ongeveer vijf duizend Nederlandsche ponden noodig waren, en dat, ofschoon uit één stuk gego. ten, reeds nit den eersten vorm, zonder mislukking, schoon en volledig is ie voorschijn gekomen, hetgeen bij soortgelijke zware stukken niet altijd let geval is, levert een nieuw bewijs op van de hoogte, waartoe ook deze Ilk van nijverheid in ons Vaderland is opgeklommen, gelijk mede van de thgebreide inrigtingen der genoemde fabrikanten. Z. D. H. de Hertog Bernhard van Saksen-Weimar heeft zich over Maastricht naar Aken begeven. De heer A. M. Anthony is erkend als vice-Consul van Zweden en Noorwegen te Rotterdam. In plaats vin den Secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, wijlen den heer J. de Kanter, Philipz.is benoemd de heef F. Z. Ermerins, Med. Doet. te Middelburg. Bij de dezer dagen gehouden recensie is gebleken, dat het getal der Studenten aan de Hoogeschool te Groningen bedraagt 286, namenlijk 77 in de Godgeleerdheid, 92 in de Regtsgeleerdheid en 117 in de Geneeskunde# Sedert den afloop der recensie zijn er nog 8 bijgekomen, zoodat mee eenige die tijdelijk afwezig zijn, maar spoedig terug verwacht worden, het getal 300 bedraagt, hetwelk sedert verscheiden jaren niet zoo groot is geweest. Het Amsterdamse he Handelsblad bevat den volgenden particulieren brief De jongste zamenzwering in Belgie is geheel door de Franschè Jacobij. nen op het touw gezet. Men heeft daaraan gestraebt een oranje-glimp te geven, ten einde op het oogenblik der uitbarsting de orangisten zich nij de zamenzwering zouden scharen. De republikein Cavaignac was dan ook se. dert 3 maanden, incognito, uit Parijs vertrokken, hield zich bijArlon schuil; en correspondeerde van daar met de republikeinen te Triër en re Brussel; onder anderen met Jottrand, die zelfs hem bezocht heeft. CHINA, Men heefc over Engeland berigten uit China tot 24 Augustus, de aan komst meldende van den nieuwen Britschen Gevolmagtigde Sir H. Fottinger welke dadelijk eeuen hoogen toon aangenomen en verklaard had, dat hij mee de overheden te Canton, wegens hunne trouweloosheid, niet wilde onderhan. delen, en dat hij niet zoo zeer gekomen was, om handelsbelangen te rege* ien, dan om oorlog te voeren en aangedane beleedigingen te wreken. Men meende, dat hij regtstreeks op Pekin zou Willen aanrukken en den Keizer ildaar tot goede vredes-voorwaarden dwingen; de'overheden zouden hein 40,000,000 dollars hebben willen betalen, indien hij vin dac voornemen mogt afzien. Ondertusschen had Sir Pottinger 16 oorlogschepen, 4 stoom, booten en 21 transportschepen met 3000 man naar het Noorden gezonden; zoö men meent met plan om Amoy, Chnian en Ningpo te veroveren. Op hunne terugreis naar Europa (zij zijn reeds in Engeland aangeko. men), hebben de Kapitein Elliott en de Admiraal Bremer, op de Ghinesehé kust schipbreuk geleden, zijn door de ktisc-bewoners uitgeplunderd en niet dah na betaling van een zwaar losgeld in vrijheid gesteld, SPANJE. Volgens eene telegraphische depeche had de Regent eèn beslnit getto* men, waarbij de Junta's ontbonden werden. - Uit het reeds vermelde beslnit van den Regent, omtrent het op* heffen van de vöorregten der Baskische provinciën, biykt, dat het afzonder, lijk verkiezingsstelsel, het regt om de belastingen zeiven te regelen, het regt om de besluiten van hec Hoofdbestuur aan de bekrachtiging van den Provincialen Raad te onderwerpen, het voorregt om vrij te zijn van de algemecne rekrutering, enz. afgeschaft zijn geworden; ook zal de Spaanschö tollinie tnet 1 December aanstaande langs de noordelijke grenzen der Baski. sche provinciën even zoo worden gevestigd, als overal elders op de Spaan, sche grenzen. De kust van Cantabrië is door het gouvernement in staat van blok* kade gesteld. De blokkade begint bij Castrourdiales en eindigt bij Fuen* tarabia, met uitzondering evenwel van deze twee havens en van die van Guctaria, St. Sebastiaan en Passages. De vaartuigen, die dezen maatregel trachten te ontduiken, zullen behandeld worden, zoo als in dergelijke ge vallen gewoonlijk plaats heeft. De blokkade zal worden uitgevoerd door een voldoend aantal oorlogschepen, om alle gemeenschap met de in opstand zijnde steden af te snijden. Uit Barcelona wordt van den 28 October gemeld, dat de nationals gdrde aldaar met ijver voortging, om de citadel en overige vestingwerken, daaraan vernonden, af te breken; er waren niet minder dan 2000 werklieden dagelijks aan berig. De Generaal Zabala had wel bevel ontvangen van deil Regent, om zich daartegen met geweld te verzetten, en hij heeft de Junta van Waakzaamheid uitgettoodigd, om die verniellbg testaken, doch die Junta had eenstemmig besloten daaraan geen gehoor te geven en dezelve had tevens aan den Generaal van Halen, die naar de stad optrok, doen berigten, dat, indien hij het wagen durfde de stad te willen binnenkomen, de poorten voor hem zouden gesioteh worden. Aan de benrs te Parijs hadden zich den <5 November zeer verontrustende geruchten verspreid, omtrent onlusten, die te Barcelona waren uitgebarsten. Het graauw, waaruit de nationale garde, die loon trekt, voor het grootste gedeelte bestaat, zou den Franschen Consul in zijn hótel en andere Fran, schei), welke zich in de stad bevonden, grof beleedigd hebben. De haac tegen de Franschen was te Barcelona, zooals men reeds vroeger wist, zeer groot. Over het algemeen schijnt men niet zeer gerust te zijn nopens de voor nemens der overdrevene partij. Er moet, niet alleen in Spanje, maar óolc in Portugal, eene uitgebreide zamenzwering bestaan. In beide landen heefc zich een geheim genootschap gevorm, dat grooten invloed uitoefent. Het zelve heeft in verschillende gedeelten der beide landen clubs opgerigt, welke alle naar een gelijk doel streven, om namelijk Spanje en Portugal tot eene uitgebreide Europesche republiek te vormen, en haar den naam van Nieuw Iberia te geven. Dit een en ander moet reeds sedert eene maand ter ken. nisse van het Engelsch bewind gekomen zijn, hetwelk, toen het nieuwe schepen naar de Spaansche kust zond, om aldaar te kruisen, aan het Kabi net der Tuilerien heeft verklaard, dat Engeland de inlijving van Portugal met Spanje niet kon dulden, en dat de Engelsche Regering vermeende de bedoelingen der rcpublikeinsche clubs van nabij te moeten gadeslaanen hunne ontwerpen den boden in te slaanzoodra zij zouden trachten hunne plannen ten uitvoer te leggen. DUITSCHLAND, Zijne Maj. de Koning van Prtiissen heeft besloten, om, even als hét met de Nederlanden gesiotene handelstractaat, zoo ook dat met Hamborg en' Bremen, na het einde van 1841, niet langer te laten voortduren. De Stenden van het Koningrijk Wurtemberg hebben van Zijne Maj. deO Koning verlof gekregen, om, tot een blijvend aandenken van zijne 25jarige regering, eene eerezuil op het plein tegen over het Koninglijk paleis te Stuttgardt op te rigten. De gedane verkiezing tot Vorst-Bisschop van Breslaugevallen op den heer Kneuterzounaar men verneemt door den Paus niet zijn goeiige-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1