knnst en werenschap eeae welverdiende erkentenis verworven, en opnieuw een trëifeiid 'bewijs gegeven, hoezeer de beoefening van practische kunst en nijverheid in ons Vaderland eenen gelijken tred boude mee die van an* dere landen. De heer Mr. C. P. E. Robidé van der da te Arnhetnis door het Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te Batavia tot corresponderend lid benoemd. Men meldt uit Maastricht van den 3den dezer: De gemengde Commissie voor de grensscheiding is sedert eenlge dagen te Maastricht terug. Na hare werkzaamheden op hetrerrein tussciien de pro vinciën Antwerpen, Noord-BrabandBelgisch-Limburg en het Hertogdom Limburg geëindigd te hebbenkomt zij hier eene laatste hand aan haar werk slaan. Volgens onze ir.formatiën, welke wij als naanwkeurig be schouwen, zal deze Commissie nog vóór het einde van dit jaar haren grensschéidings-arbeid geheel volbragt hebben. T U R K Y Üic Konstantinopel meldt men van den i3den October: Eindelijk heefc Resckid-Pacha den 8sten dezer met een talrijk gevolg Kon. stintinopel verlaten, om zich over Malta op zijnen post te Parijs te begeven. Zijne pogingen, om een nog langer nitstel te verwervenbleven vruchteloos: zijne plannen omtrent de samenstelling van een nieuw Ministerie ztjn very- de ld, en het roer van Staat blijft voortaan in handen van mannen, die, met hart en ziel het oude Muzelmansche stelsel toegedaan, niet zullen nalaten, alle door vroegere besturen ingevoerde hervormingen allengs weder af te schaffen. Lord Ponsonbj heeft Konstantinopel den loden verlaten. Wat men ook over de halsstarrigheid en overdreven denkbeelden van dezen staatsman zegge hoe men hein zijne hartstogtelijke vijandelijkheid tegen Mehemed-Ali ten kwade duiden moge, zooveel is toch zeker, dat Engeland nooit grooteren invloed op de Porie niigeoefend heeften dat zijne belangen in het Oosten nooit krachtiger behartigd zijn geworden dan gedurende het verblijf des Lords in deze hoofdstad. Men kan zeggen, dat de Portezelfs ten aanzien van de inwendige belangen des Rijks, geenerlei beschikking van eenig gewigt nam, zonder de goedkeuring van Ronsonby verkregen of ten minste zijnen raad gehoord te hebben. Mij heetschte in het paleis zoo wel als in den Divan, en ten gevolge van zijnen invloed heoben waarschijnlijk die gemengde zit tingen allengs ingang gevonden, waar wij in de iaatste jaren de Frankische vertegenwoordigers van Europa naast de grootwaardigheids-bekleedersUle- ma's en Ministers van den staat in formele raadsvergaderingen plaats nemen en hunne overwegende stem voor of tegen de voorgestelde maatregelen op de schaal zagen leggen. SP A N J E. Men schrijft nit Madrid van 26 October: De krijgsraad heeft heden over de zaak van den voortvlugtigen Lultenant- Colonel van het infanierie-regiment der Prinses, Don Ramon Nouvillesals ook van verscheidene, tot hetzelfde corps behoorende opper-officieren, ge- zeten. De fiskaal heeft de straffe des doods tegen de afwezige officieren geëischt en degrade benevens alioosdurende gevangenisstraf tegen de in hech tenis zijnde. Het feestmaal, hetwelk men voornemens was ter eer der hellebaardiers te geven, die in den nacht van den 7den zoo dapperlijk den Ingang tot de ver. (rekken der Koningin verdedigd hebben, heeft heden plaats gehad. Dit maal werd hun door de provinciale deputatie en den Ayuntamiento of ge. meente-raad van Madrid gegeven. De drinkglazen der hellebaardiers waren met het lint van het eerekruis van den 7 October versierd en In hunne ser. vetten vonden zij een vereerend relaas der gebeurtenissen gedurende dien gevaarvollen nacht. Het maal was kostbaar en de pratriottische toasten tal. rijk. De Regent blijft te Vittotia verblijf houden (van deszelfs komst te Bilbao scheen men destijds te Madrid nog niets te weten.) Twee procla mation zijn, onder dagteekening van den aqsten, de eene aan het leger en de andere aan de Baskische provinciën en aan Navarra gerigl geworden; zjj zijn nagenoeg eene herhaling van eene vroegere, door den Regent aan de nationale garde te Madrid gedaan. De buitengewone Ambassadeur, welken het Mexikaansch gemeenebest bij de Spaansche Regering heeft afgevaardigd, is den 22sten te Kadix aan wal gestapt en wordt binnen weinige dagen te Madrid verwacht. Een Lissabonsch blad der heethoofdige partij zegt, terwijl het de buitengewone ambassade van den Maarschalk Saldanha naar Madrid vermeldt: Het schijnt dat onze Regering' zich met den hemel ver zoenen wil. DUITSCHLAND. Het tusschen Oostenrijk en Belgie ontworpen handelsverdrag is dezer dagen door de respective Regeringen bekrachtigd. De Hertog van Bordeaux is den 27 October te Wccnen aangekomen en heeft den volgenden dag een bezoek van den Keizer ontvangen. De genezing van zijn gebroken been is volkomen, doch hij moerden eersten tyd nog rust honden. HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen zijn den 3 November van hnnne goederen in Siiesie te Berlijn aangekomen. Uit Berlijn meldt men het volgende: Prins Frederik der Nederlanden doet in het instrumenten-magazijn van Moritz alle tot eene complete regiments-muzijk behoorende instrumenten nit massief zilver vervaardigen voor het 15de regimem, waarvan hij chef is. Een dergelijk geschenk heeft voor eenige jaren het 11de regiment van deszelfs chef-honorair, den Keurvorst van Hessen, ontvangen. De Nederlandsche Gezant bij de vrije stad Frankfort, von Scherf, heeft den isten November Berlijn verlaten en zicbnaar's Gravenhage begeven. (Zijne Exc. is aldaar den óden aangekomen.) GROOT-BRITANNIE. Londen den 3den November. Bij de marine blijft bij voortduring groote drukte heerschen, daar de equipage van alle schepen in de zeehavens op den voet van oorlog gebragt wordt. De Schout-bij Nacht Mason moet binnen kort met 3 linieschepen naar Lissabon zeilen; eex schip van 7a stukken vertrek den loden naar Noord-Amerika. De zaak der valsche bank-biljetten wordt hoe langer zoo moeijelijker en ingewikkelder, daar men thans ontdekt heeft, dat er ook valsche zijn uitgegeven, aan welke de klerk Smith geen schuld schijnt te hebben. Men vreest, dat dit papieren-geld voor altijd deszelfs waarde zal verliezen, zoo het verlies, door de houders geleden, door de Regering niet vergoed wordt. Werkelijk is O'Donne/l tot Lord-Major van Dublin verkozen, hetgeen een groote nederlaag voor het tegenwoordig Ministerie is; hij is den isten geinstalleerd en heeft verklaard, in die betrekking de stipste onpartijdigheid te zullen bewaren, en dat zijne overtuiging omtrent de herroeping van de Unie volstrekt geenen invloed zal hebben op zijne verrigtingen en uitspra. ken als eersten Magistraats-persoon. Gedurende den vorigen nacht woedde de brand nog in de wapenkamer van den Tower, en de blusschings-werktuigen waren gestadig in gang. Nog den geheelen morgen barstten de vlammen uit, en was de manschap ter redding in de weer. Gelukkig dat bij de uitbarsting van des brand veel buskruid, dat in den Tower bewaard wordt, In veiligheid is kunnen gebragt worden. De icgalia, als dc kroon enz., en alle andere kostbaaiheden van dien aard zijn gereduischuon niet dan met veel moeite, daar de soldaten, die de jitwcelkamer omringden, de hitte en damp saaaweüik meer konden ulthots den. De juiveelkamer was bijkans in een fornuis veranderd. De Tower is meermalen door brand zwaar geteisterdvooral in 1512, roeit de kapel en de witte Toren tot den grond toe werden vernield, en in 1622, toen zij mede door brand zwaar leed. Ook door water ondervond de Tower groote schade in 1701 rees het tij zoo hoog, dat een deel.der wallen van dit kasteel werd weggespoeld; in 1724 ondervond dit gebouw- soortgelijke schade door overstrooming en storm; tijdens de aardbeving te Lissabon leed dit oude gebouw ook merkelijk. Sedert was de Tower echter voor alle onheilen bepaard gebleven, tot den tegenvvoordigen brand, zeker den ge. duchtsien, die dit aloude slot ooit getroffen heeft. Vijftien of twintig menschen zy'n by deze ramp gewond of gedood. FRANKRIJK, Parijs den 5 November. De bekende Graaf de Celles, voormalig Prefect van het Departement van de Zuiderzee is den 3den te Parijs overleden. Brieven uit Havre, Brest, Cherburg, en over het algemeen uit at onze steden langs de kust, zijn vol van de bijzonderheden der ongelukken, die in de laatste veertien dagen overal langs onze stranden hebben plaats gehad. Reeds zijn er ook onderscheiden lijken aangespoeld. Den 27sten had men er alleen op het strand tusschen Vauville en Anderville, bij Cher, burg, negen en twintig gevonden. Ook-was de klist overal met wrakken bedekt, ofschoon men geen schip had zien stranden. Meestal warenjhet stuk. ken van Bretagner visschuiten, die in voile zee verongelukt moeten zijn. De berigten uit de overstroomde departementen blijven nog altijd treu rig. De Rhóne is thans wel binnen deszelfs bedding teruggekeerdmaar de Saóne is op nieuw merkelijk gewassen. Uit Tarascon wordt geschrevendat de nieuw gemaakte straatwegen voor een groot gedeelte weder zijn weggeslagen en dat de geheeie ointrek blank staat; de gemeenschap is zoo goed als afgesneden. Het water is toe In onderscheiden wijken der stad doorgedrongen. Het regiment jagers dat aldaar in garnizoen lag, heef: zich, uit hoofde van het onder staan der ka. zernes, naar Nisraes moeten verplaatsen. Men hoort niet.'dan gekerm en jamtnerkreetenen God weet wat er van het iand zal moeten worden. Het regent nog altijd door, en de nieuwe doorbraken laten het water op •eene verschrikkelijke wijze in. Hoe nuttig hadden de gelden, tot het bou- wen der forten rondom Parijs zoo kwistig verspild, niet besteed kunnen worden tot het maken alhier van allernoodigste werken van herstel en van voorzorg. Het is nu reeds nagenoeg een jaar, dat het grondgebied van Tarascon en van aan den Rhóne gelegen gemeenten voor het water van dien vloed open liggen. De rampen van de eerste overstrooming van No. vember 1840 hebben niet ten les mogen verstrekken; de bevolkingen heb- ben te vergeefs om het daarstellen van genoegzame werken geroepen; dage lijks lazen zij van de ontzettende werken rondom Parijs, en tot haar behoud zagen zij alles met de uiterste traagheid gaan. In Mei laatstleden was de nieuwe straatweg van Tarascon evenwel half voltooid, toen de stroom door de nog altijd opengebleven doorbraak van Boulbon indringende, zich voor de vijfde maal over onze bezittingen verspreidde en op nieuw eene ver schrikkelijke waarschuwing kwam doen. In Juiij begon men aan het her» vatten der herstellingswerken te denkenmaar wederom met de vorige traag heid, en van zoo nieuwe, vijf maanden te laat begonnen, en op geene hechte grondslagen gevestigde werken kon men zich niet veel goeds belo ven. Het treurige vooruitzigc heeft zich maar al te zeer bewaarheid. De Rhone is op nieuw uit deszelfs bedding opgerezen, het water heefc zlclt over het nog onvoltooide van den weg verspreid, eene doorbraak in den reeds gemaakten nieuwen straatweg van Boulbon geslagen, en in minder dan veertien dagen tijds het grootste gedeelte van het grondgebied op nieuw onder water gezec, BELGIE. Den 9den November znllen de Kamers op de gewone wijze door del» Koning geopend worden. De onder-officiers, die voornamelijk veel hebben toegebragt tot de ontdekking van het complot, zijn twee wachtmeesters der garde. De of. ficieren van dat corps, welke vooral verdacht gehouden werden, aan hec complot te hebben deel genomen, hebben even als de officieren van het keur. regiment eenen brief aaD hunne oversten geschreven, waarin zij hunne ver. oncwaardiging over dat vermoeden te kennen geven. Eenige dames, die met de diligence naar Holland reden, zijn op de grenzen aangehouden, doch daarna weder losgelaten. Alle brieven, die uit Holland komen, worden, alvorens men ze uitgeeft, aan een gelastigde van het parket overhandigd. Onderscheiden gevangen genomen personen zyn weder in vrijheid gesteld. MENGELINGEN. EENE DRUKKERIJ in LONDEN, in 1839. (fervolg en Slot Maar de klok der zetters heeft één utir geslagen. Het vermengd geraas nit zooveel verschillende werkzaamheden voortspruitende, houdt in eens op. Het uur van rus; en het oogenbük van den maaltijd voor de drie honderd veertig werklieden is ddir. De distributeur laat zijnen vermoeiden arm nedervailen; de corrector legt zijne stift neder, de zetter zijnen zethaak, de vorm-opmaker zijne hoektanden en zijnen houten hamer; de proeven- corrector door zijnen aeolyt verlaten, strekt zijne armen uit en staat langzaam op. De raderen en zuigers der stoompersen zwijgen; de doctor blijft onbe wegelijk staan, de kleine jonge daalt even ais andere geniussen van zijnen letterkundigen troon, en alle kleine duivels zoo als men dezelve noemt vliegen naar de straat om zich aan verschiilende kinderspelen over te geven. Het zijn dezelfde duivels, geesels der luije schrijvers, die 's ochtends aan deze de proef brengen lang voor dat hunne oogen open zijnen hen ver volgen tot dat zij het stuk gecorrigeerd terug krijgen. Gewoonlijk wordt de proef, ten einde dezelve voor alle ongeval te bewaren, in eenen lederen zak gedaan, welke aan hunnen gordel hangt. Een vloed werklieden gaat de groote deur uit om den maaltijd In de stad op te zoeken, terwijl tevens eene menigte proviand daar binnen wordt ge bragt en de eetlust gaat voldoen van hen, die zich niet Willen verplaatsen. De kleine meisjes, belast met de bezorging dezer maaltijden, kunnen niet nalaten al foopenae eenen begeerigen blik op de appelpudding, in sneden van twee pence gesneden en op eene andere ronde zwarte en glimmende pudding, welke het volk rollj-polly pudding noemt, te werpen. De portien rutidvleesch met aardappelen en kool, welke zes pence kosten, trekken veel minder hunne aandacht tot zich. In eene andere rigting ziet men eenen man naderen met tinnen kannen beladen, welke met bier gevuld zijn. Een ieder van het noodige voorzien zijnde, wordt alles stil en rustig; de werk plaatsen schijnen ledig te zijn. Van hunne verticale houding vermoeid, werpen de zetters zich in de tusschenrtiirote hunner letterkasten neder daar eten zij. Men vergeet 00K de stoommachine niet, aan welke men ■net milde hand de vette zelfstandigheden uitdeelt, welke iiaic beweging moeten begunstigen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3