A0. is4i, LEYBSCHE «v»-to6 COURANT. WOENSDAG, 27 OCTOBER, T U R K Y E. g£ioJ\, pissfsg h,£üy J 529? NEDERLANDEN. Leyden, 26 October. Uit "s Gravenhage meldt men van den 25sten dezer: Daar Zijne Maj. de Koning heeft berost in het door Gedeputeerde Staten van de provincie Znid-Holiand te kennen gegevene verlangen om, voor het tegenwoordige, nergens in dat gewest eene vermindering der plaatselijke belastingen op het gemaal en den turf te doen invoeren, zoo heeft de Gouverneur van dat gewest aan de ambtenaren der belastingen in hetzelve te kennen gegeven, dat de vroeger gegevene voorschriften, nopens de' eventuele vermindering der boven den Rijks-accijns geheven wordende ge- meen,®~°Pcemen d'e ""ddeleD, als vervallen moeten worden beschouwd. ,,T verneemt, dat, ten gevolge der afwijzende beschikking van Zijne Maj., op de reqnesten door en voor Jacobus Baert gepresenteerd, om kwijtschelding van de doodstraf met den strop, waartoe hij bij arrest van het provinciaal geregtshof In Zeeland, in dato 15 Mei dezes jaars, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd in den avond van 23 December 1840 op de personen van Balten en Janna Zuidwegin derzelver woning onder Hoedekenskerkeonmiddelijk opgevolgd door diefstal, gepleegd bij nacht in de bewoonde huizing der verslagenen, is veroordeeld, die straf op Maandag den assten dezer, te Middelburg, aan den veroordeelde zal wor den ten uitvoer gelegd. Men zegt hier algemeen, dat Zijne Maj. Koning milern Frederik heeft afgezien van zijn voornemen om naar 'sHage te komen, en eerst daags de terugreis naar Berlijn met de Gravin zal aannemen. Ten gevolge v»n dit besluit, verzekert men wijders, dat de reis van HH. MM. den Ko. ning en de Koningin, HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen, mitsgaders het hof naar Amsterdam, thans niet plaats zal hebben. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, is Ingékomen eene missive van Zijne Exc. den Minister van Financienwaarbij aan dé vergadering wordt kennis gegeven, dat het Zijne Maj. behaagd heeft te bepalendat de verkiezing van twee nieuwe leden voor de Algemeene Rekenkamer, die, Ingevolge de wet van den i5den dezer, nopens oie in- •telling moeten worden benoemd, zal plaats hebben op de wijze bjj art. 200 der grondwet-voorgeschreven, dat is uit eene lijst van drie Candidaten! tot dat einde door de Tweede Kamer op te maken en aan Zijne Maj. aan - te bieden. Wordt besloten deze missive te doen drukken en tevens eer- lang, en wel vóór de beraadslagingen over het hoofdstuk der begrooting ten kanzien van het Departement van Buitenlandsche Zaken, tot het opmaken der twee lijsten van drie Candidaten over te gaan. Reeds zijn er onderscheidene verzoekschriften aangeboden, om bij de te doene keuzen van Candidaten voor het lidmaatschap der Algemeene Reken, kamer, in aanmerking te komen. Dezelve zjjn onder anderen, van de bee- ren B. Vriesmjk, Croisset, Nahuys, te Alkmaar, enz. Deze namen zullen op de lijst der verzoekers worden geplaatst. Nog is ingekomen eene missive van Zijne Exc. den Minister van Marine aan Ye^denng^Aro^ «fc»..U.!»K?..^<RSrondwet. gavenvan de Nederlandsche Oost- en West-Indische Bezittingenen van de Nederlandsche Bezittingen ter kuste van Guinea, over den jare 1841, vergezeld van eene toelichtende memorie. Voor het oogenblik zullen deze staten, ter Inzage van de leden, ter griffie worden uedergelegd. Na den afloop der werkzaamheden, waarmede de Kamer zich in de eerste dagen zal hebben bezig te houdenzullen die staten worden gedrukt. De openbare vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Na den afloop derzelve is er eene zitting met gesloten deuren gehouden, waarin ge handeld is over het ontwerp van Adres in antwoord op de Troonrede. In de zitting van de Tweede Kamer, roet gesloten deuren, op heden gehouden, is het ontwerp van adres, In antwoord op de Troonrede, na lenige beraadslagingen, aangenomen en aan de Eerste Kamer verzonden. De Eerste Kamer zal morgen vergaderen en zich alsdan met dit onderwerp bezig houden. Morgen ochtend zullen de afdeelingen der Kamer eene bijeenkomst houden over het ontwerp tot daarstelling van een nieuw reglement van orde ^L^Men* verzekert, dat Zijne Exc. de Baron Hujsen van Kattendyke Minister van Buitenlandsche Zaken, voornemens is, en zich met bijzon, deren vlijt er op toelegt, om aanzienlijke bezuinigingen op het budget van ziin Departement in te voeren. Naar men verneemt, zal Zijne Exc. de heer Baud eerlang bg uitsluiting met het beheer der aangelegenheden van de koloniën worden belasten zal het bestuur der zeemagt aan den Schout-bij-Nacht Rijk, thans Gouverneur- Generaal der Nederlandsche West-Indische volkplantingen, worden opgedragen. Ten gevolge van deze splitsing van het Departement van Marine en van Koloniën, welke met den aanvang des volgenden jaarsih werking zon komen, ]s naar men verder verneemt, de heer Jhr. J, J, Quarles van Ujjordoe- noemd tot Secretaris-Generaal bij het Departement van Marine, en de heer 1 Bliastot Secretaris-Generaal bij het Departement van Kolomenen zullen de betrekkingen van Directeur voor de zaken der marine, en van Directeur voor de zaken der koloniën vervallen. De functien van den heer Rijk in West-Indie zouden voorloopig waargenomen worden door den Pro. cureur-Generaal, Mr. Ph. de Kanter. Van den 26 October. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden zijn ontvangen twee verzoekschriften om bij de aan. «taande verkiezing van Candidaten tot het lidmaatschap der Algemeene Re Venkamer, in aanmerking te .komen. Dezelve zijn van den Majoor Revius en van den heer D. van der Schueren. Plaatsing hunner namen op de liist der sollicitanten. Is ingekomen een stuk van Hendrik Jacobs te Amsterdamdie aan de vergadering mededeelt, dat hij op den dag van 's Konings troonsbestijging aan Regering het voorstel heeft gedaan, haar een geheim te verkoopenwaar. door het mogelijk zou zijn, om in 14 dagen naar de Oost-Indien te reizen. Tot dusverre is aan dat voorstel nog geen gevolg gegeven. Voor dac hij hec «eheim aan andere Mogendheden, bijzonder aan Frankrijk aanbiedt, stele hg fan de vergadering voor, bet geheim te koopen.— Verzending aan de Com missie tot de verzoekschriften. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van het Koninglijke besluit J - «,n« e%a r» f 7 Pflij k df?Daf Aan van gemene voor a"» 23scen dezëf, beirekkelijk de vestiging van een afzonderlijk dep., »nt voor de Marine, enz. (zie hier boven.) Du besluit is genomen met het doel, om 'sRijks zeemagt te verbeteren, en om, to; dat einde in overweging te nemen, of bet mogelijk is, die verbetering zonder verhoog'ing van het, door de marroe op dejScaacsbegrootlng uitgetrokken cgfer te ver krijgen, en of, toe dat einde, het administratief beheer ook kan worden in gekrompen. Bij dat besluit wordt voorts bepaald, dat bij aidlen de Schout-* bij-Nacht titulair J, C. Rijkop i Januarij aanstaande nog niet in het Vader land mogt terug gekeerd zijn, de zaken van het Departement tijdelijk zullen worden 'waargenomen door den Secretaris-Generaal bij hetzelve, den heer fluarles van Uford. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen Is ingekomen eene Koninglijke boodschap, waarbij aan de'vergaderlnc wordt voorgedragen de begrooting van hét Departement van Buitenlandschl Zaken, voor de jaren 1842 en 1843, welke bij de beraadslagingen over de staatsbegrooting voor die jaren was afgestemd. Deze stukken zullen ze- drukt en m de afdeelingen der maand October onderzocht worden De heer Uytwerf Sterling heeft, namens den schrijver Mr j' de Neuf- ville, te Amsterdam, aan de vergadering aangeboden een geschrift" overdeu slavenhandel en de vrijlating der slaven, in verband met den toestand onzer West-Indische volkplantingen. Hoezeer het den spreker bekend is dac het 't voornemen der Kamer is, om dergelijke aanbiedingen door de leden af te snijden, verneemt hij, dat hij in het belangrijke van het onderwerp zijne verontschuldiging vinden zal, dac h« nog ditmaal aan het verzoek van deze schrijver heeft voldaan. Plaatsing in de boekerij. Daarna Is de ye/gaderlng gescheiden. Na het houden dezer zitting, zijn de afdeelingen der Katöer'vergaderd geweest over het ontwerp van reglement van orde, hetwelk, naar men ver. zekert, dat door de Kamer, voor de achorsing harer werkzaamheden zat worden afgewerkt. - De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft fjeden eene zitting ge- houden, waarin van de Tweede Kamer ontvangen is hec ontwerp van adres in antwoord op de Aanspraak, waarmede de tegenwoordige zitting der Sta* ten-Generaal is geopend, en welk ontwerp, In eene zitting vao de Tweeda Kamer, met gesloten deuren op gisteren gehouden, was aangenomen De Eerste Kamer heeft het ontwerp van adres aangenomen, hetwelk waarschijnlijk morgen den Koning zal worden aangeboden. Uit Amsterdam meldt men van den 24sten dezer: Naar men verneemt heeft Zijne Maj., bij besluit van den loden dezer tot leden van den Raad van Bescuur der Koninglijke Akademie van beeldende kunsten alhier, benoemd de beeren: David Daniël Buchler en Mr Jacob van Lennep. Men schrijft hec volgende oic Utrechc, van den 248ten- W(j vernemen van goeder hand, dat door deh Edel Achtb Raad dezer stad, in de vergadering van den i3den dezer maand, zijn aangenomen de aanbiedingen, gedaan voor de verlichting der Stads-Lantaarnen, door middel van Gaz. Deze stad kan zich alzoo verheugen, weldra eene verlichting «ede» van Europa reeds lang Betigten uit Java, van Juni) zijn van meer dan gewoon belang, met betrekking tot de theeplant. Sedert de eerste poging gedaan werd om die plant op Java in te voeren, is de uitslag zoo gelukkig geweest, dat men die pogingen gestadig hernieuwd heeft. Het daarin gepiaarste kapitaal heeft ruim opgeleverd, en de voortduring van den oorlog met China heeft de on. derneming zeer begunstigd, daar vele vermogende Chinesche kooplieden, die zich in de kolonie bevinden, door gemis van hunnen gewonen handel, buiten bestaan waren, en daarom theeplancaadjen hebben aangelegd. De rocening was vrij algemeen, dat binnen weinige jaren de Hollandsche kolo. nisien met die van het „Hemelsche Rijk" zouden wedijveren in den aan. zienlijken aanvoer vin thee naar Europa, doch wij hopen, dat de Britsche plantaadjen in Assam weldra eene aanzienlijke mededinging voor beide zuU len uitmaken. AMERIKA. Met eene stoomboot uit de Vereenigde Staten te Liverpool aangekomen v heeft men het berigc ontvangen, dat de beruchte zaak van Mac-Leod wel dei» 27 September gediend had, maar op verzoek van zijnen verdediger tot 4Oc tober weder was uirgesceld, om dat een zijner Advocaten naar Canada wa» gegaan, om bewijzen voor Mac-Leods onschuld op te sporen en toen nog niet wa's teruggekomen. Men meende, dat het Hof geen vonnis van veroor. deeling over hem zou uitspreken en vele welgezinden hoopten dit te meer, omdat daardoor waarschijnlijk een oorlog cusschen de Vereenigde Staten en Engeland zou verhinderd worden. Aan de grenzen was het nog zeer onrustig en de wegvoering van hec grondgebied der Vereenigde Staten van den Colonel Grogan, had de oiue vredenheid grootelijks vermeerderd. Ondertusschen hadden de Autoriteiten in Canada bekend gemaakt, datindien het bewezen was, dat de genoemde Colonel wezenlijk op het grondgebied der Staten was gevangen genomen, hij dadelijk zou worden losgelaten. De Fransche Prins de Joinville bevond zich nog m Amerika en bezochc onderscheidene streken der Vereenigde Staten. Het Congres van Yucatan had die provincie geheel vrij en onafhan kelijk van Mexiko verklaard, en was in onderhandeling met het Gemeene- best Texas gekomen, om beider scheepsmagt tegen de Mexikaansche vloot te regelen. - Over Triest heeft men berigten uit Syrië ontvangenwelke omtrent den staat der zaken aldaar gunstig lnlden. De rust was in het gelieele land her- steld; de handel werd er dagelijks levendiger; de koopwaren, welke vroe. ser van Konstantlnopel naar Trapezunt met karavanen verzonden werden, namen nu den veel korteren weg over Beyrmh. Men hoopte, dat weldra de regelmatige stoombootvaart van Konstantinopel naar de Syrische ku«c tof aan Latakia zou worden uitgebreid; ;het vervoer der reizigers zou daardoor van Adana, Tarsus, Anthiochie,'Aleppo, Diirbekir en Mossnl zeer bevorderd wordenen dsarenboven den weg voor de karavanen uit Persie naar Kon. sciotinopel over Aleppo meer dan 50 mijlen verkorten. Reschid-Pacha, nieuw benoemd Turksch Gezaac te Londen, was reeua te Maltha aangekomen.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1