v REgTmENt'ZWARE DRAGONDERS. De Hoofd-Administratie van voorsz. Regiment, als daartoe geautoriseerd, is van meening op Maandag den 25 October 1841, des vcormiddags ten elf ure, aan het Magazijn van Kleeding van hetzelve Regiment op de Aalmarkt te Leyden, OM CONTANT GELD, te Verkoopen: Eene partij Zadels, SabelkoppelsHoofdstellen, Veldhalsters, Stalhalsters, WatersnaifelsCha- brakken, Schapenvachten, Dekens en eenige KleedlngitukE-'nalles behoo» rende tot het voorsz. Regiment. man èn de provinciale afgevaardigden bij Ortigosa te gaan voegen, en tot het in opstand brengen van Navarre dat gewest te doorkruisen. Hij moet tien i8den of 2osten in de citadel terngkeeren, die door het bataillon, het. welk de beweging begonnen heeft en 200 vrijwilligers nit Pampelunabe. waakt wordt. Den nden hebben de afgevaardigden te Bergara eene oproe- ping der bevolking om onder de wapenen te komenuitgevaardigd, en Montoron tot Koninglijk Commissaris in Guipuzcoa benoemd. bayonne, 16 October. Er zijn geene tijdingen uit Pampeluna. De gemeenschap Is door eene bende Christinesdie Lanz bezet, afgesneden. De tolbeambten van Urdax hebben op het Fransche grondgebied eene wijkplaats gezocht. Men weet nog niets uit Madrid, Er is geen brievenmaal van daar aan. gekomen. Behalve deze zijn er nog verscheiden andere telegraphische depêches ontvangen, waaronder een van Bayonne van den i/den, luidende als volgt: Madrid was den I4den rustig, en is het sedert den gsten geweest, Diego Leon is gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Hij moest den I5den doodgeschoten worden. De gevangennemingen zijn niet zoo menigvuldig als men had opgegeven; er zijn nog geene doodvonnissen voltroïken. De Generaal Rodil marscheert met 7000 man naar de provinciën, De Chris» tino-heweging breidt zich in Guipuzcoa uit. Te Cadix is een oproer uit. gebarsten. De overige telegraphische depêches bevatten weinig bijzonders, als dat O'Donnet den I4den Pnente de la Reyna genomen had. Espartero neeft de hellebardiera, welke zich zoo moedig In het paleis tegen de opstandelingen gedragen hebben, tot den rang van tweeden Lutte* nant verhoogd, met het kruis van St. Ferdinand begiftigd en daarenboven 000 realen ieder geschonken, De Graaf Requena en de Brigade-Generaal Quiroga, welke in den nacht van den yden nog uit Madrid hebben kunnen ontsnappen, zijn, naar vermeld wordt, reeds gevangen genomen. Er had, zoo men meent vóór den opstand, eene poging plaatsgehad, om Espartero te vermoorden en was dien ten gevolge de Generaal Buerens in verzekeroe bewaring genomen. Het voorloopig Bestuur te Vittoria, welke stad de wapenen voor de gewezen Koningin-Regentes heeft opgevat, heeft een besluit genomen, waarbij bepaald wordtdat de Infant Don Francisco de Paula geen voet op Spaansch grondgebied mag zetten. Dit Bestuur schijnt bevreesd te zijn, dat Espartero zich van diens naam zou bedienenom zijn gezag te beter te vestigen ondertusschen is de Infant, zoo als gemeld is geworden, reeds op Spaansch grondgebied aangekomen. De bevolking vgn Bilbao heeft den eed van tronw aan de gewezen Koningin-Regentes met veel plegtigheid afgelegd, en den 7den is uit die plaats eene colonne afgetrokken, om de bevolking der omliggende plaatsen te wapenen. Het is te Barcelona treurig gesteld. De nationale garde doorkruiste den 9den en roden de straten, onder het zingen van revolntionnaire liede ren, drong op de vernieling der citadel aan en vervolgde de leden der voor naamste fatnilieh. Drie honderd en tachtig inwoners van gematigde denk wijze waren ais slagtoffer* voor de volkswoede aangeduid, en een derzelve was feeds met dolksteken om het leven gebragt. DUITSCHLAND. Eene belangrijke vermindering is in de Oostenrijksché artillerie op han. den, daar, van de 70 thans in dienst zijnde batterijen, 30 buiten dienst zul. len worden gesteld. Te Pesth heeft In den avond van den 6 October zulk een vreesselijke otkaan gewoed, dat geen menschengaheugen zich een dergelijken herinneren kan. De schipbrug werd van elkander geslagen, de koperen daken van het tolhuis en den schouwburg afgeworpen en vele andere schade aan gebouwen en boomen aangerigt. De barometer was dien dag sterk gevallen. De berigten omtrent den Hertog van Bordeaux luiden zeer gunstig, hij was bijna volkomen hersteld, en zou in het begin van November naar Görz terugkeeren. Den I2den dezer zijn de zonen van Don Cartos uit Salsburg te Man. chen aangekomen, doch zouden aldaat slechts kort vertoeven, Volgens den Leipziger Mis-Katalogus zijn er, sedert den Paasch-mis, in Duitschland 3977 nieuwe boekwerken in het licht verschenen. Men meldt uit Zwitserland dat de Landdags-afgevaardigdeu van Lu» cern, Uri, Schwijtz, Unterwalden en Zng dezer dagen bij herhaling bijeen, komsten hebben gehouden, waarin moet gehandeld zijn over de door ge. noemde kantons te nemen maatregelen, ten aanzien van de opheffing der kloosters in Aargau. Wat dienaangaande besloten is, wordt niet bepaaldelijk opgegeven. Men meldt slechts in algemeene bewoordingen, dat de ge noemde kantons de bedoelde opheffing der kloosters blijven beschouwen als eene inbreuk op de Bonds-acte; dat zij tot geene bonds-beslolten welke de strekking hebben, om die opheffing te handhaven, zullen mede- werken, en dat zij voor het overige, in eene eervolle en standvastige houdingzich zullen weten te doen gelden. De Paos is van zijne reis in eenige oorden zijner Staten, den 7 Octo. ber, onder het gejuich der menigte, te Rome wedergekeerd. De stoomboot de Nyl den 23 September te Konstantinopel aangekomen heeft het berigt overgebragt, dat Mehemed-Ali zich bereid had verklaard, om de hem door den SultaB opgelegde 60,000 beurzen als jaarlijksche schat, ting te betalen; hij had met de Nyl 10,000 beurzen overgezonden, FRANKRIJK, Parijs den 19 October. De zitting der Wetgevende Kamers zon op den 23 December geopend worden. De toewijzing der nieuwe leening heeft den i8den aan het Ministerie van Financien plaats gehad; dezelve was groot 150,000,000 a 3 pCt. in gaande van 22 Junij 1841; dezelve is toegewezen aan de gebroeders Roti schild. Bandon en Amedie de St. Didier, ontvangers-generaal en den heer Hottingervoor 78.52}. 1 t Algemeene Openbare Vergadering van het Leyasche Departement der Maatschappij Nut van t Algemeenop Donderdag den 28 October aanstaande des avonds ten zeven in het Stads Locaal op de Breedestraat; in welke Vergadering de Heer Mr. H. RF.F.N eene Redevoering houden en de Eerebliiken der Maatschannii nirrrflrp» rui tot ure in net a raus isuum up uc mtcucsuaat; 111 weme vergadering de Heer Mr. OBREEN eene Redevoering houden en de Eereblijken der Maatschappij uitreiken zal. Mr. H. C. HUYZER, Secretaris Curatoren van bet Stolpiaansch Legaat aan de Universiteit re Leiden, berigten, dat zij on de door bun in Januarij 1839 uitgeschreven Prijsvraag, van den volgenden inhoud: Qtiuntpost discrepantes virorum doctorum Ethices Christianae ex arte explicandae rationeslaborare videatur ilia discifdinaprimumquod nondum inventum et constitution sit princiPium unum et simplex ttnde cuncta deducanturet apte compnnantur turn quod, propter hunc ipsum deject umpraecipuae quaedam notiones et for mal eset materia les ylx perspicue dtfinitae nut illustrctae sintneque universce ex uno fonte sic deriyatae ut aptam conspirantemqne doctrinam efficient- quumque sint tarnen qui sentiant\ Schleibrmacheri VCl. ingenio et scriptis laudabile quiddam perfectum essequo haec vitia toller entursed eius vel placita nonnullis non probandavel oratio multis obscura esse videa 'itr Quaeritur perspicua expositio eommquae in Schleiehmachfri scriptis Ethicam et Ethicam Chiistiancm altinguntturn disceptatiout rum ipsa per linear t ad scicntificam disclplinae tractctioncm melius regendamnee nepostremoquid et quantum ex illa tractatione disciplines cx spec tand um sit ad nioderandam vitam definiendaque officia hominuni Christianorum ftaar de Chr!$Èeiyké ZeHeleèrflft toltéénloopende manieren van derzelver weten* Sthappelyke behandeling door de Geleerden, nog moeijelijkbeden ondervindt; vooreerst, omdat het ééne en hoogste beginsel nog niet gevonden en bepaald is, van waar aiies kunne afgeleid, en alles tot één stelsel gebragt wordenvervolgens, omdat, wegens eerstgenoemd gebrek, sommige hoofdbegrippen, zoo wel vormelijke, als stoffelijke, nog niet duidelijk bepaald of toegelicht zijnen alle niet zoodanig uit eene enkele bron zijn afgeleid, dat dezelve eene zamenhangende en overeenstemmende wetenschap opleveren; envermits er echter gevonden wordendie vermeenendat er door dc scherpzinnigheid cn de schriften van den beroemden Schleiermacher iets loffelijks is te weeg gebragt om deze gebreken weg te nemen; maar tevens anderen, of zijne stellingen niet goedkeu ren of zijne uitdrukkingen duister vinden Verlangt men eene duidelijke uiteenzetting van al, wat in de schriften van Schleier macher tot de Zedeleer, en bijzonder tot de Christelijke Zedeleer in betrekking staat; vervolgens, een onderzoek, of het de strekking heeft om de wetenschappelijke behande ling van die leer ten goede te leiden, of niet; en eindelijk, wat en hoe veel men van zoodanige behandeling dier leer mag verwachten voor de praktyk van het leven, en voor het bepalen der pligten der Christenen Waarop de antwoorden werden verwacht vóór of op den 30 junij 1841reeds in dc' maand junij 1839 ééne Verhandeling ontvangen hebben, in het Latijn gesteld, en getee- kend niet het motto: iet zov &fov ovdsiq oöiïtvet /xy to nvevpa zov &eov. I. Ep« ad Corinth. 2, 11en dat zij in hunne laatst gehouden vergadering eenstemmig besloten hebben, vooreerstaan deze Verhandeling den uitgeloofden prijs niet toe te kennen, uit hoofde der onvolledige behandeling van het onderwerp, inzonderheid met betrekking tot- het derde en practiscbe gedeelte: ten tweede, dezelfde vraag andermaal uit te schryven 3 op dezelfde voorwaarden, om te beantwoorden vóór of op den 30 Junij 1843. Verder hebben Curatoren in dezelfde vergadering beslaten, de navolgende vraag uit te schrijven Quid statitendum de sensu dei, quem hodie sunt qui homini incsse contendant Qualis intelligitur sensus ille? Differtne ab obscura quadam indigentiae conscientiaex qua sub jectos se sentiant homines supremo cuidam imperio P Aut diverstcsne est a moraliquam yocantconscientia? Quidquid situnde apparct sensum illum homini inesse? Quo[ modo opcratur? Quae ipsi necessitudo intercedit cum recta homini rationed Postremosufflcitne homini ad fir mam et plenam Dei opinionem Wat kan men vaststellen omtrent het gevoel van God (Gods-bewustheid)dat sommi gen thans beweren den niensch ingeboren te zijn Hoedanig wordt dat gevoel begrepen Verschilt het van een zeker duister bewustzijn van zijne hulpeloosheid ,g waaruit de mensch gevoelt dat hij aan zeker hoogst gebied onderworpen is? Of is bet verschillend van het zoogenoemd zedelijk bewustzijn? Wat hes dan ook zij, van waar blijkt het» dat zoodanig gevoel den mensch ingeboren is? Hoe werkt het? Welke betrekking is er tusschen dat gevoel en 'smenschen reden? Eindelijk, is het voor den mensch vol doende tot eene vaste en vojle overtuiging van Gods bestaan Met toezegging eerer Gouden Medaille, of des verkiezende bare waarde van twee hon derd en vijftig Guldenaan hem, wiens Verhandeling boven alle andere den eerprijs zal gekeurd worden. De Verhandelingen moeten in het Latijn of Nederduitsch geschreven, met een zin spreuk getcekenden voorzien zyn van een verzegeld biljetvan buiten dezelfde zin spreukvan binnen den naam en het adres des Schrijvers inhoudende, en vrachtvrij worden toegezonden vóór of op den 30 Junij 1843, aan Mr. J. Bake, Professor te Lei» den, thans Secretaris van het bovengemeld Legaat. Leiden 14 October 1841. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Maandag 25 October 1841. DE GEVOLGEN VAN ÉÉN EENIGE LEUGEN, Tootseelspelin 4 Bedrijven. Na hetzelveTHÉOBALD of DE TERUGKOMST UIT RUSLAND, Blijspel met Zangin één Bedrijf. Aanvang zes Ure. Onze hartelijk gelielde Moeder en Behuwdmoeder ANNA CATHA- RINA LEINEWEBBER, Weduwe Johannes Pieter Steenhauer, is heden in den ouderdom van bijna 89 Jaren ontslapen. Uit alter naam, Leyden C. STEENHAUER, den 19 October 1841. P redikant. De Familie LOGGER, betuigt bij deze haren welmeenenden dank voor de menigvuldige blijken van hartelijke deelneming, welke zij hebben mogen ondervinden gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren geliefden Vader. VRIJWILLIGE VERKOOPING, op Zitnrdsg den 23 October 1841, des avonds ten 6 ure, in het Heeren-Logemcnt aan den Burg te Leiden, van een groot, hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, waarin onder scheidene meestal ruime Boven- en Beneden-Kamers en Vertrekken, groo. tendeels Behangen en van Stookplaatsen voorzien. Droog- en Turfzoledr, Keuken, Kelder, Spatieuse Gang, Binnenplaats, Tuin en verdere Commo- diteiten, aan de Noordzijde van de Haarlemstraat, tusschen de Duizend» raadsteeg en KraaivangerstraatWijk 6 N°. 483. Nog van een DITO aan de Westzijde van de Papengracht, Wijk 4 N". 587, envan onderscheidene andere HUIZEN en ERVEN. Allen binnen gemelde stad. In het breede bij Billetten omschreven. Zijnde het KOFFIJHUIS HET ZWIJNSHOOFDte Leiden, waarvan de Publieke Verkoop mede op bovengemelde datum zoude plaats hebben, inmiddels uit de hand Verkocht. De voorschreven Perceelen kunnen worden bezigtigd daags vóór en óp den Verkoopdag, terwijl nadere informatien te bekomen zijn ten Kantore van den Notaris P. MULLER, te Leiden. VRIJWILLIGE VERKOOPING, op Zaturdag den 23sten October 1841, des avonds ten zes ure, in het Heeren-Logemcnt aan den Burg te Leiden, van een groot, ruim, hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, waarin drie Boven- en drie Beneden-Kamers, alle Geplafonneerd, Behangen en van Stookplaatsen voorzien; Dienstboden-, Mangel- en Pro visie-Kamer, Droog-en Turfzolder, Keuken, Kelder, twee Binnenplaatsen, en verdere Gemakken; staande en gelegen te Leiden, aan de Zuidzijde van de Nobel- of Breedestraat, tusschen het Steenschuur en de Boom- gaardsteeg. Wijk IV N°. 274. Hetzelve zal kunnen worden aanvaard met den 1. November 1841, en de helft der Kooppenningen als eerste Hypotheek daarop mogen gevestigd blij ven a 4} perCt. 'sjaars. Het voorschreven Perceel zal kunnen worden bezigtigd Dingsdag en Donderdag van iedere week, van 12 tot 3 ure, des namiddags, terwij! nadere Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris P. MUL LER, te Leiden. V G. W. WESSELING en J. WESSELING, Hz., zullen op Dingsdag den 2Östen October 1841, des voormiddags ten tien ure, precies, te Amster dam in de Witte Zwaan, op den Nieuwendijk, presenteeren te Verkoopen: Eene extra mooije nieuw aangekomene Partij Riga en Cronstadtsche MAS TEN en MOLENROEDEN, van diversche lengte en dikte. Spieren en Bootsmasten, Riga en Dantziger Balken, diverse soorten Azijnestokken en andere HOUTWAREN. Liggende alt bij Notitien wordt aangewezen, die aan het Kantoor van BONTEKONING en AUKES te verkrijgen zijn. OPENBARE VERKOOPING, op Maandag den 8 November 1841, des voormiddags ten 10 ure precies, nabij de Bouwmanswoning ZONLUST, aan den Hoogen Rhijndijk, onder Hazerswoudevan 61 stuks zware gave IJPENBOOMEN, zeer geschikt tot WERKHOUT. Nadere onderrigting ten Kantore van den Notaris GERAERDS THE- SINGHte Hazerswoude. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2