ItiïddflfM) wlerd daargestcijl. Alien-wat de dagtcekenlng betreft, kan het besluit als een gelegenheids-besluit worden aafrgeijierkt. De vervroegde vaststelling van dit reeds ontworpen besluit strekt alleen om vertrou wen re geven. Door het onderzoek der daar te stellene Staats-Commissie zal het deze kunnen 'blijken dat voorzoo veel de uitgaven in Indien betreftdeze niet willekeurig n or.len opgevoerd- Door de ten vorigen jare in de grondwet gebragte wijzigingenwas eigenlijk het besluit onnoodig geweest, want aait de Vergadering worden, ter gelegenheid van de vaststelling van liet batig saldo hij de wet, de meest volledige niededeelingen gedaan en alle gevorderde bescheiden verstrekt. Niets wordt er aan de kennis der Kaniers onttrokken. Die openbaring heeft zelfs plaats 'onder verantwoordelijkheid der Ministers. Maar er bestonaen andere redenen, die de vaststelling van dat besluit wenschelijk maakten. De cnntróledie er bestaatis wel zeer goed maar er was geen ostentatie van de con trólebet besluit zal aan het algemeen de verzekering geven, dat de geheele ludische administratie jaarlijks aan de inzage eener Staats-Commissie zat onderwerpen zijn en dat de vormen dier administratie bestendigd zullen worden; dit doel der Regering zal, naaf zij hoopt, door dat besluit worden bereikt. Het is wel waar, dat hetgeen het heeft daar- gesteld, het weder kan intrekken. Maar is dit waarschijnlijk, sooral nadat het besluit in het Staatsblad is opgenomen geworden, en het dus weder openlijk zou moeten worden ingetrokken. De Kamer zal overigens dezelfde uitvoerige tnededeelingeti omtrent de Oost-Indische geldmiddelen ontvangen, als dit tn de laatste jaren het geval is geweest, terwijl men trachten zai daarin ai meer en meer volledigheid, naauwkeurigheid en klaarheid te bren gen. Buiten die staten, zullen de Statén-Gcneraal nu nog volgens het besluit van 29 September jl. ontvangen tie laatste door den Koning goedgekeurde algemeene rekening. Zijne Exc. gelooft overigens, dat het een eerste levensbeginsel in eene constitutionele monarchie is, dat iedere megt in den Staat, binnen de ntagt, haar door de grondwet afgebakend, blijve, en elke poging eener magt, welke dan ook, otn hare raagt uit te breidenworde verijdeld. Zijné Exc. herinnert bijzonder tvat er ten vorigen jare in de Duboele Kamer, over art. 59 der grondwet is voorgevallen. Na vele beraadslagingen omtrent de uitlegging aan dat art. te gevenis men destijds tot de slotsom gekomen dat het eerste deel van het art. onveranderd behouden moest blijven, Welnu, wat er vroeger over dat art. dan ook gedacht is, zeker is hét, dat men! toen Is overeenge komen dat het behoud van het bestuur over volkplantingen des Rijksen alzoo ook lover de geldmiddelen dier bezittingen, uitsluitend aan den Koning behoort, dat dit bestuur eenhoofdig zou zijn, ten tvel met uitsluiting van de overige takken van wetgeving. Men heeft wel gezegd dat alle belang ten deze een kan zijn, en dat dit belang vordert het behoud van de volkplantingen en de vruchtendie de bezittingen afwerpen Zijne Ex,c erkent dat er eenheid van belang bestaat, tnaar hij ontkent het tevens, dat er eenheid van kennis gevonden wordt. Hij gelooft eindelijk, dat het algemeen belang vordert, dat de veiligheid der bezittin gen niét door een onberaden stapi op het spel wordt gezet. Het kontt Zijne Exc. voor, dat, na het aststellen van Zijner Majs. besluit van 29 September 11., de daarbij tot stand gebragte contróle over de Oost-Indische geldmiddelen, aan alle redelijke wenscheu voluoet. Hij hoopt, dat de stemming der Kamer over dit ontwerp, hem in dat vertrouwen zal bevestigen. In omvrage gebragt zijnde wordt het ontwerp aangenomen met eene meer. deiheid van 33 tegen 19 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren: van Reciteren, Luyben Verwey-Mejan van Heioma, IVarin, de Man, van Goltstein, BumaModdermanvan Pan huns, van Nagell, Gevers, Romme, Gouverneur, Luzac, de Backer, Knip horst, Bruce en van Meeuwen. De centrale afdeeling heeft verslag gedaan op de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting van ontvangsten en nitgaven over de jaren 184» en 1843. De beraadslagingen over die ontwerpen worden bepaald r.a die over de voordragt, betrekkelijk de zaken der Maatschappij van Wel. dadigheid. De vergadering wordt gescheiden tot morgen ochtend ten elf ure. Alsdan zullen de beraadslagingen gehouden worden over het ontwerp van wet ten aanzien van de magt der Heemraadschappen enz. Van den $den October. Uit het centraal verslag, ten aanzien van de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting van 1842 en 1843, blijkt dat de afgevaardigden blijven volharden bij de vroeger aoor hen ont- wikkelde bedenkingen tegen die begrooting. Het is er verre af, dat zij ver mennen zouden, na de bekomene antwoorden, hunne goedkeuring aan de begr.oofingsw.tten te kunnen geven. Zij deinsden voor het denkbeeld terug, om. de Natie voor twee jaren zulke aanzienlijke uitgaven, als voorgesteld zijn, op te leggen. Zij vreesden, dat schuldvermeerdering het blijvend middel zou zijn, om de gewone inkomsten aan te vullen tot voorziening in de gewoiï uitgaven. Zij zagen dan ook de coekomsc met bekommering te geipoet, te meer nog omdat de Regering genoegzaam heeft kenbaar gemaakt, dat. geene afdoende bezuinigingen of verminderingen zijn te verwachten. Men bleef bij het gevoelen volharden, dat de huishouding van staat te om. slagtig en te kostbaar was, en dat men zich alzoo gedrongen gevoelde, bij voortduring op bezuiniging en vereenvoudiging aan te dringen. Men behield zich voor, om bij de openbare behandeling op olie de pun. ten terug te komen, in welke de bezwaren tegen de begrootingen vooral gelegen zijn. Met allen nadruk zou men zich legen de opgemerkte door gaande neiging tot verhooging der staatsuitgaven verzetten. In verschillende afdeelingen heeft men de aanbieding eener tweejarige begrooting voor ontijdig blijven beschouwen, omdat zij op een tijdstip aan. geboden is, hetwelk de volledige overweging van dezelve onmogelijk maakt, omdat de met de Reger ng opgerezen geschilpunten vóórdien tijd Dehoor. den opgeruimd te worden, en omdac het regeringsstelsel de vereischte vast. heid mist. Men vraagde, of het doelmatig kan zijn, bij zoo veel onbe. scemds en onzekersthans de ontvangsten en uitgaven voor twee jaren te bestendigen. Men bleef op de aanbieding van eene eenjarige begrooting aandringen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft thans, in hare zitting van heden, na deswege gisteren avond vergaderd te zijn geweest, aangenomen het ontwerp van wet, houdende eene instructie voor de Algemeene Re. kenkamer. -- In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is het ontwerp van wet nopens de hooge en andere Heemraadschappen, Dijk en Polderbesturen met 45 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: van Reciteren, van GoltsteinRepelaer. Buma, Enschedé en van Hoorn van Burgh. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp van wet, nopens de Maat. schappij van Weldadigheid. Bi] het sluiten dezes, heeft Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord tot verdediging der voordragt. (Jeen der leden zich tegen het ontwerp verklaard hebbende, zoo zal het. Zelve waarschijnlijk met algemeene stemmen aangenomen worden. Uit Dordrecht meldt men van I October: Gisteren morgen omstreeks 10 ure had een klein vaartuig, van hier naar Brimmeien bestemd, het ongeluk, even beneden deze stad, omver ie slaan. Een vrij hevige wind deed het diep geladene scheepje vol met water ioopen. Aan de menschlievende hulp van de equipage van het op stroom liggend kofschip de vrouw Neeitje, kapitein K. Parrel, is het te danken dat de a mans en 2 vrouwen, die zich daarin bevonden, hun leven hebben behou. den. Niet genoeg kunnen deze menschen den kapitein en zijne eebtgenoote roemen, daar deze in bunne behoeften, zoo veel bun doenlijk was, geheel hebben voorzien. Den 4 October waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam, als volgt: 2j pCt. Werk. Schuld 51}; 5 pCt. loojj Karsb. 25x1; Hand.- Maats. 154J; Ard. Coup. i8£. AMERIKA. De berigcen uit de Vereenigde Staten loopen tot 16 September. Dezelve melden, dat er in het bestuur eene groote verandering had plaats gehad, daar alle Ministers, slechts één uitgezonderd, hun ontslag genomen hadden. Dit was veroorzaakt, doordien de President Tyler eenige wetten, door het Congres aangenomen, door zijn veto verworpen had. De wanorde'was in de laatste zittingen van het Congres zoo groot geweest dat onderscheiden leden met elkander handgemeen waren geworden en men zelfs bevreesd was geweesc, dat er bloed zou zijn gestort geworden. Eene andere moeijelijkheid met de Regering en de Vereenigde Staten zou zich kunnen opdoen, wegens de keuze van den Voorzitter voor een Gezann te Londen; welke keus op den heer Everette gevallen is; een man, die ee sterk ijveraar is tegen de slavernij, maar daarom veel tegenkanting van d" zuidelijke provinciën zal ondervinden, omdat deze de slavernij sterk va t" houden. Er waren te Jamaica en te Cincinnati hevige oproeren tusschen ds blanken en neger-bevolkingen uitgebarsten; waarbij vele menschen om het leven waren gekomen en de orde niet dan na eenige dagen is kunnen hersteld worden. GROOT- BRITANNIE. Londen, den 3 October. Tot Gezanc naar Frankrijk is benoemd Lord Cowley en tot Gezant te Weenen Sir RGordon In het Hooger-Huis heefc Lord Brougham zich den isten sterk be klaagd over omkoopingen bij de jongste verkiezingen door de beide partijen gepleegd. In de'volgende zitting zou bij te dien opzigte een voorstel'doen. Er zijn door den Minister Peel in het Lager-Huis Dewijzen geleverd, dat de tegenwoordige armoede in de fabrijkplaatsen niet zoo algemeen is en zoo sterk toeneemc, ais de oppositie zuiks doet voorkomen. De verlenging van de armen-wet tot Julij 1842 is in dat Huis met groote meerderheid aangenomen. De Ministeriele bladen laten het stnk van het Fransche blad le Journal des Dibatsniet onbeantwoord. Dit blad namenlrjk had betoogddat Frankrijk zijne zeemagi in het Einsc niet moest verminderen. De Engelsche bladen merken daarop aan, dat het allezins billijk is, dat Frankrijkin vredestijd niet zulk eene magt ten toen spreide, als thans werkelijk geschiedt; het. geen de andere Mogendheden verdacht moet voorkomen. Van wege Harer Majs. Consul te Tripoli is berigt ontvangen, dat in dat Regentschap eer. uitgestrekte zvravelmijn ontdekt is, welke ontdekking vgo: Engeland 2eer 'belangrijk kan zijn. Te Montjaus:in Frankrijk, is dezer dagen zekere C. Valer overleden, den oüderdom .an 104 jaren be.eikc hebbende. Hij was van een zeer hard gestel en d.oegzelfs ia de hardste v/intersgeene kousen. 184ste Koninklijke Nederlandsche Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 17de Lijst. N°. 25875, 23676 en 8318 ieder een prijs van f 1000. 18de N°. 6357 en 3402 ieder een prijs van 1000 19de Geene 20ste N°. 14313 een prijs van 1000. in de maand September 1841, zijn binnen de Stad Leyden overleden 74 Personen, als: 18 Mannen, 11 Vrouwen25 Zoons en 20 Dochters. Levenloos aangegeven 7. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 109 Kinderen, als: 57 Zoons en 52 Dochters. Waaronder twes paar tweelingen. De Staatsraad, Gouverneur der provincie Zuid-Holland, brengt ter kennisse van de daarbij belanghebbenden, dat de Commissie van Administratie over de gevangenissen te Leyden, ender nadere goedkeuring, op Zaturdag den iöden October 1841, des middags ten twaalf urein het Huis van Militaire Detentie, even buiten Leyden, in het openbaar zal Aanbesteden en Verpachten i°. De levering van de benoodigdheden tot het onderhoud en verzorging der gevangenen in hetzelve Huis gedurende het jaar 1842. bestaande in: Rogheen TarweAardappelen Rundvleesch en RundyetGerstemeelGepelde Gerst of GortGroene Erwten GroentensBoterZoutPeperAzijnRaapen Patentolie KaarsenGroene ZeepLegstroo SteenkolenSmilder en BaggerturfHout en Takkebossen en zulks volgens de monsters daarvan voorhanden in meergemeld Huis; 2°. De verpachting van de vuilnis en mestspecien, welke het genoemd Huis zal opleveren gedut ende gezegd jaar 1842^ De Voorwaarden en Conditiën dezer Aanbesteding en verpachting zullen ter lezing liggen in het Huis van Militaire Detentie voornoemd, gelijk mede in alle voorname Koffijhuizeu binnen de stad Leyden. De inschrijving zal geschieden bij de minst inschrijvende voor de aanbesteding, en de hoogst inschrijvende voor de Verpachting, bij beslotene biljetten op zegel geschreven welke biljetten ter kamer van de Commissie van administratie op het Huis van Militaire Detentie te Leyden, als ook bij den Vice-President der Commissie van Administratie den Heer van Hoornop de Breecjestraat te Leyden, in eene daartoe geplaatste, heslotene en verzegelde bus moeten gedeponeerd worden, gedurende deugden, i4denen isden October 1841, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure, en op den i6den October 1841, van des morgens 9 tot li ure; zullende na dit uur, op den dag der aanbesteding en verpachting zelve, geene biljettenonder welk voorwendsel ook, meer aangenomen worden. De prijzen zullen in de inschrijvings-biljetten vermeld moeten zijn in Nederlandsche guldens, centen of honderste gedeelten van centen, voluit in schrijfletters geschreven zullende de inschrijvers hunnen naam en voornamen, alsmede die van hunne borgen, naauwkeurig in de biljetten beschrijven, en dezelve benevens hunne borgen moeten onderteekenenterwijl alle zulke biljetten welke niet dien overeenkomstig zijn ingerigt, buiten aanmerking zullen gehouden worden. De nadere bepalingen zijn in het breede vermeld in de voorwaarden en conditiën van aanbesteding en van verpachting. 's Gravenhageden 2den October 1841. De StaatsraadGouverneur voornoemd Van der Duyn. De Ondergeteekende verwittigt het geëerd Publiek, dit de Heer A. le LIÊVRE, zich voorgenomen hebbende geene CONCERTEN meer te geven, dezelve door den Ondergeteekende alleen zullen voortgezet wor» den. Engagementen zijn reeds getroffen om in het gemis van bovengenoemden Heer te voorzien, en de Lijst ter Intetkening zal eerdaags worden rondge zonden, N. J. WETRENS, Jr. Heden overleed aan eene langdurige Borstziekte en verval van Krachten, mijne waarde Echtgenoote NEELTJE van RYN, in den ouder dom van ruim 56 Jaren, na eene genoegelijke Echtvereeniging van Jaar. Onder Leiderdorp bij Leiden, den 1. October 1841. J. MARYT. V Het Algemeen Kantoor van Administratie te Amsterdam, onder Directie van STADNITSKl van HEUKELOM, c. s., adverteert, dat de COU PONS van door hetzelve uitgegevene Certificaten van Russische Fondsen ,ves- schenen 1/13 Julij 1841 van Heden af zullen worden betaald ten Kantore van de ONTVANG- en BETA AL-KASals: van 6 rCt. in Assigmtiën, roet/*ió, 42: Zestien Gulden Twee en Veertig Cent: en van 6 pCt. in Zilver, met ƒ28.72: Acht en Twintig Gulden Twee en Zeventig Cent. Alsmede dat ten Kantore der Mede-Direcceuren van HEUKELOM VOLLENHOVEN, opde Keizers gracht bij de Leidschegracht, N°. 173, gevaceerd zal wordendes Maandags- en Dingsdags-morgens, van 10 tot 1 ure, tot overname der TALONS dier Certificaten, welker laatste Coupon vervallen is 1/13 Julij jl., om daarvoor op Donderdag en Vrijdag, NIEUWE STELLEN COUPONS af te geven; zullende men gehouden zijn, bij de inlevering der Talons, de Nummers naar volgorde aan te teekenen, op daartoe bij den Boekhandelaar I. ELLER- MAN, in de Beursteeg, gratis te bekomen Lijsten. De Ondergeteekenden hebben bij deze de Eer, den handel in het algemeen en hunne geëerde Begunstigers in het bijzonderte berigren, dat zjj bij hunne FABRIEK van ZACHTE ZEEP, tevens eene ZIEDERII va» HARDE- of BRISTOL- en TERPETIJN-ZEEP gevoegd hebben; terwijl zij de vrijheid nemen, zich ook in deze betrekking aan te bevelen, be» loven zij alles te zullen aanwenden, in beide Vakken het tot dusverre ge» notene vertrouwen, meer en meer te verdienen. Leyden 6 October 1841. J. H. van WENSEN en ZONEN. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden,

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2