bj ziening in de vscatnre, welke, door de aftreding van een lid der Tweede Kanter, in October aanstaande zal ontstaan. „Om hierin zoo veel mogelijk te voorzien, tvordt hiernevens, ook in overeenstemming met den wensch, daaromtrent door de sectien kenbaar ge jnsakt, een ontwerp van transitoire wet voorgedragen, ten doel hebbende om de zoodanige der, tn de ten jare 1830 gevigeerd hebbende, reglementen l". omtrent de zamenstelling der Staten, 2°. omtrent de stedelijke besturen, 30. omtrent de besturen ten platten lande, voorkomende bepalingen, die kunnen geacht worden ten deze In aanmerking te komen, in afwachting van de daarstelling der bij are. 6 van de grondwet bedoelde wettelijke bepalingen, wederom verbindende te verklaren. „Langs dien iweg zal het Hertogdom Limburg, zoo veel mogelijk in ge lijken toestand geraken als onderscheidene provinciën van het Rijk., alwaar de thans bestaande reglementaire bepalingen mede van kracht blijven, tot de meergemelde wettelijke verordeningen zullen zijn tot stand gekomen. „Uit bijgaand ontwerp van wet zal men ontwaren, dat ook de bepalingen ten aanzien van het ktesregt daarin zijn begrepen. „Bij het vervaardigen der aangeboden drie wets-ontwerpen was men (gelijk bij de memorie van toelichting is te kennen gegeven) uitgegaan van het standpunt, dat, ter gelegenheid van de overwegingen der dubbele Kamer van de Staten-Generaal over de daarstelling van het nu bestaande 6de art. der grondwet, aan die Kamer, bij de beantwoording harer aanmerkingen, is te kennen gegeven dac, met uitzondering van hetgeen in de reglementen omtrent de zamenstelling der Staten, en voor de stedelijke en plattelands-besturen voorkomt, ten aanzien van de oefening van het stemregt in de steden en ten platten lande, en van de bevoegdheid om deel te nemen aan de provinciale en plaatselijke besturen, de reglementen in volle krachc blijven; terwijl overigens, bij die gelegenheid, onder anderen, almede is te kennen gegeven dat de wijze waarop de kies-kollegien bij de verkiezing der stedelijke rege- rings-leden zullen te werk gaanals behoorende tot de verordeningen voor de zamenstelling der stedelijke Regeringen en der Provinciale Staten, niet kan behandeld worden in die wetten, welke bij het gewijzigde art. 6 der grondwet zijn bedoeld, en deze alleen de uitoefening van het stemregt ten onderwerp hebben." Er is thans eene lijst opgemaakt van de sollicitanten, die zich tot de Tweede Kamer gewend hebben, om bij de vervulling der opengevallen be trekking van lid der Algemeene Rekenkamer in aanmerking te komen. Daarop komen voor: 1°. Mr. IV. G. HtvyAgent van 's Rijks domein in Overijssel, te Zwolle; 2*. D. P. van HogenhuijzeCommies bij de Algemeene Rekenkamer3°. Jhr. L.J. tl. Ridder de van der Schuerenlid der Ridderschap van de provincie Noord-UrabandAdjunct-Commies bij het departement voorde zaken der Roomsch-Katholiike Eeredienst; 30. B. Frieswijk, Provinciaal Inspecteur der registratie in de provincie Overijssel, wonende te Zwolle; 50. Jhr. C. H. T, Nahuijslid der Ridderschap van Geiderlind, Arrondissements-Inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Alkmaar, 6". J. L. Le HnuxHoofd-Ontvanger van het regt van waarborg op de gou. den en zi veren werken te 's Gravenhage; 70. Mr. H, van StratenCommies bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken; 8°. Jhr. O. W. Hora Siccama Commies bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken; f. L.Ni/ant, lid der Provinciale Staten van Overijssel en Burgemeester van Oist; io°. P. M. van Meurs, Hoofd-Ambrenaar bij het Provinciaal Bestuur van Noord-Bra. hand, te 's Hertogenbosch 11°. J. J. van den OuwelantKanton-Regter te Oosterliout; 120. A. H. Naus, Controleur der eerste klasse bij de directe belastingen te Roermond Limbuig; 13 TV. J. Ockersse RuttenCommies bij de Algemeene Rekenkamer; 14°. Mr. A, F. J. RomswinckelReferendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken; 150. Jhr. Mr. H van Alphen Commies chef van het Kabinet van het Ministerie van Marine en Koloniën; 16°. D. J. H. Boeliaard, Commies bij het Ministerie van Financien; 1 y°, J. Reviusgepensioneerd Ritmeester; j8°. P. van Genabeth, oud Professor; 19°. J. P. Overgaauw Pennis, Inspecteur der registratie te 's Gravenhage 20°. Mr. P. P. Quarles van Uford, Ontvanger der directe belastingen te 's Gravenhage210. A. Flink Sterk, Hoofd-Comtnies bij het Ministerie van Tinaucien; 220. G. T. B, CroisetInspecteur der domeinen, wegen, vaar. ten, enz., in het iste ressort te Arnhem; 23°. Brutel de la Rivière, Refe rendaris; 240. Ed. Lemoraal Baron RengersRidder der Militaire Willems orde 2de klasse, lid der Ridderschap en Provinciale Staten van Vriesland, Agent van het domein te Leeuwarden. Zijne Maj. heelt aan den schipper der Engelsche visscherspink William en Richard een loffelijk getuigschrift, en aan hem en zijnen manschap eene gratificatie verleend, voor het in October 1840 redden der equipage van het "Nederlandsche barkschip Mcrcuriusbij Ramsgate verongelukt. De Minister van Financiën heefc bekend gemaakt, dat het gezamenlijk bedrag van de tot nu toe uitgegeven Schatkistbiljetten, volgens de wet van vj December 1840, beliep f 2,000,000. Vrijdag ia de grooce honten traliebrug met gemetzelde landhoofden, ten dienste der Spoorweg-Maatschappij, over de Leidsche trekvaart en rij. Weg aan den Vogelzang aangenomen, door G. van By/eveld te Haarlem, voor ƒ46,000, en de vaste brug met gemetzelde landhoofden in de nabijheid van Leiden, door P, Langeveld Klz., mede te Haarlem, voor f 34,800. Het Algemeen Handelsblad, dat gemeld had, dat het nemeh van ontslag door den Minister van Buitenlandsche Zaken daarin zijne oorzake had, om. dat Zijne Maj. het tractaat van Luxemburg, met de Duitsche Tolvereeni- ging gesloten, niet wilde ratificeren; melde thans onder dagteekening van 17 September, dat Zijne Maj. dat besluit van niet te ratificeten, te Berlijn bad doen bekend maken, en dat dien ten gevolge de Minister van Eeredienst ad interim belast met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, verzocht bad, daarvan te worden ontheven. Van den Helder schrijft men van den I4den Gisteren middag arriveerde van Batavia alhier Zijne Majs. oorlogs fregat de Rupet, gekommandeerd wordende door den Colonel-Kapitein ter zee O. J. DiemerGemelde bodem heeft drie jaren in onze Overzeesche Bezittin. gen doorgebragt, heeft bij het kielen van denzelven, ter reede van Batavia liggende, het ongeluk gehad van te zinken, zoodat men 14 dagen alle krach, ten heeft moeten inspannen, om het fregat boven water te krijgen, niet tegenstaande dit ongeval en de omstandigheid dat het een oud vaartuig was, beeft het fregat de reis van Batavia herwaarts in den betrekkelijk korten tijd van 105 dagen afgelegd. Z. K. H. Prins Hendrik is den i6den in het Nieuwe Diep aangeko. men, en heeft zich aan boord begeven van het onder zijn bevel staande fregat, hetgeen eerdaags naar Vlissingen verzeilen zal; de overige schepen, die tot het exercitie-smaldeel behoord bebben, zijn in de haven van het Nieuwe Diep binnengeloopen. Uit Arnhem en Nijmegen meldt mendat gr in sommige tuinen eenige •tuchtboomen gevonden worden, welke op nieuw beginnen te bloeijen. De heer Cruts-Colpin te Maastricht, den I3den dezer, zijn geweer ia gereedheid brengendeom bij zijnen broeder te Ambij te gaan jagen blindde hetzelve op eens los en verbrijzelde hem het hoofd. T U R K Y E. Konstantinopel den 25 Augustus. De Commissie voor Bulgarijeaan iet hoofd waarvan Jakub-Pzc\\z staat, is dezer dagen uit Nissa en Widdin alhier teruggekomen. Haar berigt aan dc Porte nopens de onlusten in Bul. gitjje en de onderdrukking daarvan is voor twee Pacha's, die vat) Nissa jen Widdin, Vrij gUnstlg uitvallen. Volgens dat verslag schijnen de geruchrsr» wegens de door de Albaniers in Noord-Bulgarije gepleegde wreedheden hoogst overdreven te zijn geweest, zelfs wanneer men toegeeft, dat de Tnrksche Commisie eenigzins partijdig is geweesc in de beoordeeling van het bij die gelegenheid door de Pacha's van het gewest gehouden gedrag. Overigen» schijnt Jakub-Pochz ten aanzien der opstandelingen zeer zacht te werk gegaan te zijn, en al wat in zijn vermogen was gedaan te hebben, om het loc der ongelukkige Bulgaren te verzachten. Op raad van de Commissie heeft de Porte dezer dagen een miliioen piasters eer beschikking van de Overheden in Bnigarije gesteld, om verdeeld te worden onder degenen, die bij de jongste onlusten in die provincie het meest geleden hebben. Even zoo werd met de laatste stoomboot een miilioen piasters naar het eiland Candia gezonden, om tot een gelijk einde te dienen; eene handelwijze, die, bij den tegenwoor. digen staat van uitputting der Turksche geldmiddelenallen lof verdient. Tn de Leipziger Zeitung vindt men een berigt, meldende, dat de Porte de demping des opscands op Candia niet aan hare wapenen, maar aan haar goud zon te danken hebbendaar de hoofien des opscands voor iederen prijs omgekocht zijn, om den zetel des opstands te verlaten en naar Griekenland, aan boord van Engelsche schepen over te steken. RUSLAND. Zijne Maj. de Keizer Is den 7den van Zarskoje-Selo naar de Zuidwes telijke departementen vertrokken; men wil ooit dat hij zich naar Warschou zon begeven, waar ook de Koning van Prnissen zou komen, om de ma- noenvres der aldaar gestacioneerde croepen bij te wonen; dit is eenter on waarschijnlijk. Men begint zich in Rusland met goeden uitslag op het graven van turf toe te leggen, door den nood daartoe gedwongen, wegens de schaarschte en duurce van hec brandhout. De gouvernementsstad Orel is In het laatst van Augustus door eenen brand voor een gedeelte vernield. DUITSCHLAND. Uit Keulen meldt men van den i6den: Op den 8sten dezer maand is bij Detwold, in tegenwoordigheid van ten minste vijftien duizend Duicschers, die uit alle oorden dei gemeenschappe. lijken vaderlands derwaarts zaamgestroomd waren, het feest gevierd, van het leggen des eersten steens tot het gedenkteeken, hetwelk op de Tents, hoogte opgerigt moet worden voor Dnitschlands ouden held Herman, of, zot» als de Romeinen hem noemden, Arminius; gelijk men weet den geen onder wiens aanvoering in hec bosch van Teutoburg, hetgeen men geloofc aldaar gelegen te hebben, dtie legioenen van Keizer Augustus met huinen veldheer Varas verslagen werden. De dampkring is in het begin dezer maand meestal zoo helder geweesr, dat men den mden dezer onder andere, te Aken, bij helderen dag de planeet Venus aan den hemel gezien heeft, iets waarop zich tot nog toe slechts de Italianen, wegens de gewone reinheid der lucht in hun land, hadden kun. nen beroemen. In Griekenland heeft de onlangs tot President-Minister benoemde Mau. rokordato wederom zijn ontslag genomen. Men schrijft dit toe aan oneenigheid, welke in verschillende takken van het Staats-Bestunr heerscht. De Zwltsersche Landdag is den 8scen dezer tot den 25 October verdaagd. GROOT-BRITANNIE. Londen den 15 September. Den i4den is er te Windsor een geheima Raad gehouden, waarop al de nieuwe Ministers tegenwoordig warenhec volk had zich op den weg geschaard, welken de Ministers nemen moesten en heefc hen met luide toejuichingen begroet. Aüe leden van het nieuw Ministerie, die zich, volgens de wet, aan eene herkiezing als Parlementsleden moesten onderwerpen, zijn zonder eenige moeite of tegenstand weder ingekozen. Hec is'nog onzeker, welke heeren.als Gezanten, Engeland bij de Mo. gendheden zullen vertegenwoordigen. Hare Maj. heeft aan den Kapitein TV. Staners, vroeger in Nederland, sche dienst in de Oosc-Indie, verlof gegeven tot het dragen van de Militaire Wtllems-ordehem door Zijne Maj. den Koning der Nederlanden verleenn. De ratificatien van het handels-tractaat tusschen Engeland en de Hanze steden, zijn reeds den 28sten Augustus uitgewisseld. Uit New-York verneemt mendat de President Teyler niet had willen toestemmen, dat er eene nationale Bank werd opgerigt, omdat hij de vrees koesterde, dat de regten, aan zoodanige Bank toe te staan, tot staatkundige doeleinden misbruikt zou worden. FRANKRIJK. Parijs den 17 September. De Graaf de St. Aulaire is tot Gezant naar Engeland benoemd. Het feest door den Koning aan het 17de regiment te Nenilly gegeven, is zeer prachtig geweest; 5303 genoodigden zaten aan 50 tafels, eene uit. gestrektheid van 2500 Nederlandsche ellen hebbende, aan. Omtrent Pappart, die op de Prinsen geschoten heefc, vermeent men. niet veel naders. Hij heeft spoedig verscheiden gehooren ondergaan en eene huiszoeking, It. zijne woning bewerkstelligd, moet niets ten gevolge gehad hebben, zoodat men nog onzeker is, of hij op zich zeiven staac, dan of hij tot een zeker geheim genootschap behoort. Een dagblad wil weten, dat hij nietlop een'der Prinsen zou hebben geschoten, maar op eenen Kapiteinwelke in hunne nabijheid ging, op wien hij een grooten haat had en wien hij zelf, te voren bij bet 17de regiment dienende, eene wond had toegebragt, waar. om hij ter dood veroordeeld, doch begenadigd was geworden. Ondertns. schen moet hij zelf in hec verhoor verklaard hebben-op den Hertog van Or leans te hebben geschoten, opdat, indien dezeidood was en de Koning kwam te overlijden, de minderjarigheid van den troonopvolger een regentschap zou noodzakelijk maken en alzoo betere gelegenheid geven tot republikeinsche woelingen. De Koning heeft liet Hof der Pairs opgeroepen om hem te vonnissen. Zoo men verder meldt, zon de persoon, die Pappart het eerst zou ge. vat hebben, een Amsterdammer zijn, genaamd A. Barthes, wien reeds namens den Hertog van Aumale door den Procureur des Konings, de gelnkwen. schingen zijn overgenragt, wegens zijn kloek en welberaden gedrag in da eerste oogenblikken der verwarring. Het bleef in Parijs nog vrij onrustig; er hadden gedurig zamenschoo» ingen plaats en onderscheiden huiszoekingen en gevangennemingen geschied, den. Ook uit onderscheiden departementen ontving men berigten van woe lingen en van verzet tegen de Regering. In Parijs vond het verspreide gerucht van den dood van den Hertog van Bordeaux meer en meer geloof; Duitsche berigten geven echter toe hiercoe er niets van te kennen. PROMOTIEN aan de LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 18 September, de Heer J, Bkantjes, van Purmerend, in de Medicijnen; na dé verdediging zijner Dissertatiedc Mcmbrams Serosis. E11 den 17 September met Theses, de Heer j, G. van Maanen, van 'sHage.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3