A"; is ai. I, E TOSCB E 0 O U R A 'N. T. WOENSDAG, few i SEPTEMBER. nuRCF.mrestrr FN Wethouders der St\t> f.FVDEN, brengen mits deze ter ken- Wssc vin de belang Hebbendendat bij Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der Directe Iklastuijjen, ts- ontvalleenhet derde gedeelte van het Primihcye Kohier der Pr.- tentendienst 1841 er. 42, welke op jden 24Sten dezer maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden, Leydtnden 3os*eu Augustus 1841. P. G. van Hoorn, IVeth*. L. B. Ter ordonnantie van dezelve V. PüTTKAMMÈa, NEDERLAND E"TL ley den 31 Augustus. Uit 'sGravenhage meldt men wan den 3osten dezer: Zijne Maj. heeit ook nog in Zeeland de steden Goes en Zierlkzee be zocht en is in dezelve feestelijk ontvangen geworden. Te Goes heeft Zijne Maj. benoemd tot Ridders der orde van den Nederlandscben Leentv, de heeren: Mr. van der Bilt, president der arrondissements regtbank, de Backer, officier !>y genoemde regtbank en lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalLenshoek van Zwake, kantonregterThomacsRoomsch- Katholijk pastoor te 's Heerenhoek en landdeeken in de provincie Zeeland j verder nog in Zeeland de heeren: C. Pisser, president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland en predikant te Tholen Piersens, fungerend districrs-commissaris te Hulst, M. Hennequin, lid der Provinciale Staten te Sluis, en te Zierikzee M, C. de Ctam, Burgemeester der stad. Bij Koninklijk besluit van den 27 Maart 1839, ingeschreven bij bun Gr. Achtb. de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland op den 13 Jtiüj 1841» 's J''r* - G. A. Lochmann van KönigsfeldtLuitenant ter zee der iste klasse, ingelijfd in den Adelstand der Nederlanden. Bij Koninglijk besluit van den 20 Augustus, n°. 27, is op deszelfs verzoek eervol uit de schutterij dezer residentie omslagen de Kapitein Mr. D. J. Graaf van ifjlandt, en zijn benoemd: tot Kapitein, Mr. 11. C. J. Hoog; iot ïsicn Luitenant, Mr. J, ASingendonck, en tot 2dun Luitenant, Mr. D. IV. Gameman. Zijne Maj. heeft tot magazijnmeester der artilleiie van de 3de klasse «c Delft benoemd, den aden Luitenant van het 2de regiment artillerie, F. li. van Hoogenhuijze. In de zitting van heden van de Tweede Kamer der Staren-Generaal, is ingekomen een adres van een Commissionair van effecten te Amsterdam, be. rrekkelijk den vervroegden overgang van uitgestelde in werkeljjke schuld.— Verzending aan de Commissie. De beraadslagingen worden geopend over het wets-ontwerpregelende de tndeeling der regierlijke arrondissementen van Limburg. De heer Cornelie verklaart, dat het ontwerp thans zijne goedkeuring kan wegdragen, maai meent van deze gelegenheid gebruikte moeien maken, om bij de Regering aan te dringen op de uitstrekking der regcerljjke kanton, nale indecling tot bepaling van den werkkring der Notarissenwelker tegen woordige regeling tot yele.ongelegenheden aanleiding geeft, en zich grondt op de voorschriften van een Koningljjk bealuit, in plaaca van op de wet te berusten. De heer Luyben heeft dat gevoelen ondersteund. Zijne Exc. de Minister van Justitie heeft te kennen gegevendat hij de hoop voedde, dat eene nieuwe wet omtrent het notariaat, welke thans be werkt wordt, In de volgende zitting aan de Kamer zal kunnen worden aan gebodenen dat de aanmerking van den heer Cornelie een nader onderwerp van de overwegingen der Regering zaLuitmaken. Ter steromlug overgegaan zijndeis bet oncwerp met zlgemeene stemmen aangenomen. v De Commissie tot de verzoekschriften heeft verslag gedaan. B(j monde van den heer van Hoorn van Burgh, op een adres van den heer C. van der Tuut. ce Haarlem, die een ontwerp tot aflossing en vernietiging van de uitgestelde schuld, aanbiedt. Bij monde van den heer de Man; 1°, Opeen adres van geneeskundigen in Zeeland, die zich beklagen, dat bjj de wet van 15 Mei 1838, aan de geneesheeren ten platten lande de vergunning is verleend, om geneeskundige middelen te leveren. Zij geven hierover ce meer hun leedwezen te kennen, omdat vele dier geneesheeren ten platten lande nooit eenig examen in de artienljmengkunde hebben afgelegd. Zij dringen op de verandering der wet aan. De Commissie oordeelt het van belang, dat dit request ter griffie worde nedergeiegd, omdat daardoor aan de leden de gelegenheid verschaft wordt, om zich met dit onderwerp meer bijzonder bekend te maken. Op een adres van spijker-fabrijkinten te Roermonde, die bescherming van hun handelstak verlangen en daarom op de verhooging van het inko mend regt aandringen. Zj) hebben met de mededinging der Belgische fabrij- kanten re kampen. Alle deze verzoekschriften znllen ter griffie worden nedergeiegd. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De Kroonprinses bezoekt dikwerf den koepel aan het strand van Sche- veningen, welke ren vorigen jare voor Hoogstdezelve is aangekocht H. K. H. begaf zich gisteren avond ten acht ure nog derwaarts, heeft er de thee gebruikt en ongeveer een uur aldaar vertoefd. In deze Residentie is aangekomen, en aan het Hotel de Bellevue afge stapt de Hertog van Fitz James. Laatstleden Vrijdag ochtend zijn er door het bataljon jagers en de af- deeling grenadiers, bjj gelegenheid eener promenade door de dorpen Rijswijk, Wateringen en Loosduinen, groote charges en manoeuvres in 't vuur, in tegenwoordigheid van verscheidene Hoofd-officieren verrigt. De gezamen lijke krijgsmagt is met den stormpas door laatstgenoemd dorp in de duinen gerukten hebben aldaar ongeveer een uur lang onderscheidene manoeuvres iti 't vuur plaats gehad. Ten twee ure des namiddags waren dezelve eerst geëindigd en trok het garnizoen weder alhier binnen. Eene talrijke menigte nieuwsgierigen was getuige van dit fraaije schouw spel: trekkende vooral de schoone en krijgshaftige houding der officieren en Hsnschappen de algemeene bewondering coc zich. Hen 31 sten dezer. Zijne Maj, de Koning ia heden morgen, uit Tilburg, >a deze Residentie teruggekeerd. Men verneemt, dat bij het onderzoek van het wetsontwerp, noperii den vervroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke schuld, in da atdeeiingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaaide grondslag vat» die voordragt groote ouders-Timing heeft gevonden, en dat men derhalvd de wetgeving de bevoegdheid toekent, om toe den ontworpen maatregel over te gaan. Slechts acht van tie vijf en zeventig ledendie aan het eerste onderzoek over tie voortiragt deel namen, waten van een tegenovergesteld begrip en beschouwden den njastretel ottregtvaardig. Uit Nootdorp orde van 26 Augustus het volgende gemeld De dag van heden was voor de ingezetenen dezer gemeente in alle op. 'zigien een ware tVèsftrag'. Op denzeiven zagen wij door de commissie toe droogmaking der Nootnorpsche plassen met plegtigheid den eersten steen leggen van het genouw voor het stoomwerktuig, tot het beneden gemaal der ontworpen droogmaking onzer uitgeveende landen. Voorwaar hoogst belang, rijk was deze plegtigheid; want in dezelve zagen wij den grondslag eener vernieuwde welvaart voor deze en naburige gemeenten vestigen, en ons Va- derlandsch gevoel werd getroffen bij het denkbeeld, dat duizende bunders, gronds aan het water onttrokken, eene bron van welvaart voor velen zullep opleveren. Dank hebbe daarom die Koning, welke met zijne ruime bijdrage deze onderneming heeft willen ondersteunen. Dank bebbe de waardige com. missie, onder welker bestuur wij den voortgang dier werken gadeslaan, en in het bijzonder onzen dank aan den hooggeachten Ingenieurwelke zjjne kundigheden aan deze ondervinding heeft toegewijd. Uit Amsterdam meldt men van den 30 Augustus Heden werd alhier gehouden de gewone jaarlijkscne algemeene vergaderljjg des Koninglijk-Nederlandschen Institunts, voorgezeten door den Hoogleerair J. Bosscha, President van deszelfs derde klasse, terwijl het secretariaat door den Houglceraar Mr. C. A. den Tex, Secretaris van genoemde klasse, werd waargenomen. De werkzaamheden, waartoe deze vergadering was beschreven geworden, afgeloopcn zijnde, werd de heer Mr. H. Six van Hillegom, Voorzicter der vierde klasse, tot algemeenen Voorzitter van het volgende Institunts-jaar aangekondigd, waardoor het algemeen secreiariaat is overgegaan op den heer J. de Vos IV»., Secretaris der vierde klasse voormeld. Ui: Utrecht wordt gemeld, dat onlangs tot buitengewoon Hoogleeraaf aan 's Rijks vee-artsenijschool aldaar benoemd is de heer P. H. 1. lit Hen bergh, thans Doctor in de medicijnen in genoemde stad. In een berigt uit Breda wordt verzekerd, dat Zijne Maj. dezer dagen benoemd heeft tot Gouverneur der Koningljjke Militaire Akademle aldaar, den Colonel H. G. Seelig, en tot Commandant derzelve, den Majoor J, P, Delpratthans eerste en tweede Commandanten bij de akadenie. Tot Hoog leeraar in de wil- en natuurkunde zou benoemd zijn de Kapitein van da tweede klasse der artillerie, J. P. C. van Overstraten. O O S T - I N D I E. Vervolg van het verslag der krügsverrigtingen op Sumatra, (zie ons vorig nommer Tot dat einde werd hem over den nieuwen weg van Padang naar de XIII Kottas eene versterking toegezonden, welke gedeeltelijk op den weg pose moest vatten, ten einde dit middel van gemeenschap open te houden. Reeds den 27 Februarij bereikte eene kolonne, aangevoerd door den kapitein ficra. hardt, Kaijoe Tanam, en vond aldaar 90 man opgesloten in het fort, en se. tiert den vorigen dag belegerd. Terstond werd de vijand van daar en ook uit de omstreken verjaagd, terwijl de troepen positie namen op den passar. Met nog eene kolonne van 150 bajonetten, den 27sten uit Padang gerukt, was de Colonel Michiels reeds den 28sten te Kaijoe Tanam, en nog dien- zelfden mtddag ten drie ure werd de Kapitein J, J. Sorg, met 100 man er» eenige hulptroepen van Priamim den kloof ingezonden. HQ bereikte dien avond den waterval zonder vjjandelijke ontmoeting. Reeds te Kaijoe Tanam en naderhand ook bij het blnnenrnkken van dei» bergkloof waren uit de wildernissen manschappen der bezetting van Goegoe- Malintang opgenomen, zoo dat het bleek, dat, na gedurende vierdagen zonder levensmiddelen, in het redmt van het werk, de vijandelijke aanvallen te hebben wederstaan, de manschap zich des nachts uit die versterking had zoeken te redden en verstrooid was geraakt. Het omstandig verhaal der lotgevallen van deze dapperen zal hieronder volgen. Intusschen had de vijand van de zuidelijke zjjde ook eene vertooning gewaagd tegen Fort de Koek, doch cot een half uur afstands moeten wijken. Inmiddels rukte ook de artil lerie aan, welke van Bondjol was ontboden. Het gering eacorte, waaronder het materiêel door Matoer, de VIII Kottas enz. was gevoerd, getuigde vat» de goede gezindheid dezer gewesten. Hierop stelt zich de Majoor Verstege met eene colonne in beweging et» wordt ipoedig gevolgd door den Luttenant-Colonel Neuhaus, die oprnkc naar Goegoe Sigandang, ten einde zich alaaar te versterken, hetgeen echter te moeyeljjker werd, aangezien het nabij gelegen Kotta Lawas zich ook tegen hem had gekeerd. Door latere bevelen vin den Colonel Michiels, onderrigt omtrent de ope ratie-plannen van dezen bevelhebber, rukt de Oversee Neuhaus verder naar Padang Pandjang, doch ontmoet te Passar Raba, hetwelk den 2 Maart des morgens te half negen ure was bereikt, eenen hardnekkigen tegenstand welke hem tot één ure des namiddags en échec houdt. Juist deboucheerde de Colonel Michiels in de vlakte van Padang Pandjang, toen hem het berigt toekwam van hetgeen te Passar Raba voorviel. Na van Batang Singalang den bergkloof verder te zijn doorgetrokken, was deze bevelhebber, na eentgen weerstand te hebben ondervonden, waarbij een flankeur sneuvelde en een Maleijer werd gewond, voortgerukt naar Passar Koebang, alwaar de vijand spoedig de vingt nam. Hier voegden cictm ook de bewoners der VI Kottas wederom aan onze zijde. De Colonel Michiels bereikte hierop spoedig Padang Pandjang, alwaar terstond de colonne zich wederom in beweging stelde in de rigting van Passar Raba. Onder weg voegde zich ook de adsistent resident Helbach bij den voottrukkenden troepvergezeld van de hulptroepen uit Agamdie de linie der VI Kottas of Auer Batipo, aan den kant van den Singalang was omgetrokken. Verder voortrnkkendeontmoette men den Luitenant-Colonel Neuhaus wien het was gelukt de linie te forcerenna een verlies van een doode cd twaalf gewonden.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1