A*. IS*!. LBYDSCHE C U R A N T» MAANDAG, pel bz. vVOON •\r 30 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. Ley oen 29 Augustus De Vlissingsche Courant deelt een mcvoerig verslag mede van de plegtige ublooting van het standbeeld, binnen de stad. Viissmgen, van den onster lijken Michiel Adriadnsz. de Ruiter, welke vaderlandsche feestviering, eden 25sten dezer gehouden is, met de hoogste tegenwoordigheid van jne Maj. den Koning, en van Hoogstdeszelfs Doorluchtige Zonen is ver. ird geworden. In de kerk werd eene fraaije muzijk gehouden. Na de tlve sprak de hóoglccraar A iet Amorie van der Hoeven eene overschoone estrede tiitwaarin de hoogleeeraar den éénigen de Ruyter als moedigen tki, vaderlandslievenden Vlootvoogd, deugdzamen mensch en edelen Chris- in grootsChe en breede trekken rhaalde, daarna in het bijzonder het oord rlgtende tot Zijne Maj. den held van Quatrebras, die hulde kwam (brengen aan den held van Chattatn, en tot Z. K. H. Prins Hendrikdie 1 stand is getreden, welken de Ruyter voor altijd verheerlijkt heeft. Deze indrukwekkkende en roerende feestrede, welke evenzeer den rede- #ar als het voorwerp vereerde, werd gevolgd door het zingen eener cantate, Kr deze gelegenheid vervaardigd door onzen stadgenootden heer A. sch, en waarvan de innzijk was gesteld door den Weledel Gestrengen Iter D. J. Reese, militaire ondef-intesdant der provincie. De feeltstoet begaf zich vervolgens met Zijne Maj. en de Prinsen naar Ie plaats van het standbeeld, van hetwelk de vlaggen, die het nog bedelt en, op een gegeven teeken werden weggenomen en ieder der aanschouwers let heerlijk kunstgewrocht bewonderde. Onmiddellijk na de ontblooting verschenen de overste Ferguson aan het joofd zijner officieren en een 4ocai matrozen voor het standbeeld en bragt too de marine de eerste hulde aan den grooten Vlootvoogd door het zingen jfcr matrozen van een hartelijk lied, naar woorden van Mr. A, F, Sijjli, den lof vermeldende van hem, die matroos geweest was, geifik zn en wiens «gedachtenis heilig blijft aan Vorst en Vaderland; waarna een lid der Com missie, de weledele heer P. .1. Zijnen, eene korte en hartelijke aanspraak Held, en vervolgens in eene daartoe bestemde tent, aan Zijne Maj. en andere hooge personaanjen eenige ververschingen werden aangebo. den. Het behaagde aan Zijne Maj. zoo aan de Redenaars als aan de Commissie en de Zangers en Zangeressen Hoogstdeszelfs bijzonder welge- nllen over alles in de minzaamste bewoordingen te kennen te geven; terwijl Zijne Maj. vervolgens, door de Commissie begeleid, de ter dezer gelegenheid geopende tentoonstelling bezigtigde van schilderijenhoofdza- ktlijk van Zeeiiwscne meesters en liefhebbers, en van oudheden, betrek king hebbende op zeehelden en mannen, die in het gebied van kunsten en «etenschappen hebben uitgcmUnt. Daarna heeft Zijne Maj.'s Rijks werf betigtigd en is onder de levendige vreugdbetuiging der volksmenigtenaar Middelburg teruggereden. Des middags werden er eenige volksspelen ge houden, des avonds had er eene algemeene verlichting der stad plaats. Uit 'sGtavenhage meldt men van den 23sten dezer: De zitting van heden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalis ten Ante geopend. Lezing en goedkeuring der notulen, ingekomen eene schriftelyke kennisgeving van den heer lluydekoperdat hü, wegens ongesteldheid, de zitting niet kan bijwonen. Eenige verzoekschriften van Notarissen uit Vriesland en Utrecht, betref fende bezwaren over eenige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, en van molenaars uit Zuid-Holland, omtrent den accijns op het gemaal, worden aan de commissie verzonden. De Centrale Afdeeling doet verslag nopens het ontwerp van wet, wegens de indeeling van Limburg in rcgterlijke arrondissementen en kantons. Men erkendedat daarin nu groote verbeteringen zijn gebragt. De beraadsia fingen over dit ontwerp worden bepaald op Maandag aanstaanden, ten 9 ure. De Commissie tot de verzoekschriften doet verslag: Bij monde van den heer van Hoorn van Burgh: op een adres van het ge. oeente-bestuur van Horst, in Limburg, wegens opgemeld ontwerp nopens de indeeling. Nederlegging ter griffie. BH monde vaa den heer de Man: op een verzoekschrift van Notarissen nlt het arrondissement Nijmegen, die de bezwaren aan de Kamer openleggen, welke het hun In de uitoefening hunner ambtsbetrekkingen is voorgekomen, nlt de bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek, ten aanzien der vereffening van boedels, in welke minderjarigen betrokken zijn voort te vloejjen. Vooral klagen zij over het gemis van eene stellige bepaling, dat de Notaris, tot boedelscheiding geioepen, bevoegd is den, tot de waardering der goe deren benoemden deskendige, in eed te nemen; over de verdeeling des boe dels, waarin minderjarige betrokken zjjn, enz. De onderteekenaren hopen dat in deze en eenige andere bezwaren spoedig zal worden voorzien, en de Kamer daartoe de noodige voorstellen aan Zijne Maj. doen. Dit stuk wordt overeenkomstig het voorstel der commissie, ter griffie ne- dergelegd, en een afschrift daarvan zal aan Zijne Exc. den Minister van Justitie worden verzonden, RQ monde van den heer van Panhuys: op een adres der Staten van Gro ltingen, houdende bedenkingen tegen de aanhangige voordragt van wet op het personeel. De onderteekenaren vermeenen, dat de hoofddoeleinden, bij de memorie van toelichting opgegeven, niet bereikt zullen worden. Zij komen op tegen de hoegrootheid der belasting naar de huurwaarde, bij art, 4 op het slot voorgedragen voor gemeenten van 3000 zielen tot beneden 5000 zielen, en voor gemeenten jgsn minder dan 3000 zielen ten aanzien van het platte land. Zij achten die in strijd met het sub 2°. aangegeven doel, om den druk der personele belasting op de lagere volksstanden te verminderen. Er is bij de schatting der huurwaarde weinig noodig om een groot verschil in de belas, ting te veroorzaken. Daarvan kan onevenredigheid in het dragen hiervan spoedig het gevolg zijn. De Staten missen, onder anderen, de toepassing van de verkregen ervaring nopens de werking der bestaande wet. Zij ver. langden voorts het hooren van den belastingschuldige, voor de 3de en 4de grondslagen, gebiedend, niet naar goedvinden te hebben gesteld. Ook over hun gewest in het bijzonder dragen de Staten hunne bezwaren voor. Zij meenen dat de ontwerpers der voordragt met den innerlijsen toe. stand van hun gewest niet bekend zijn geweesten van daar drukkende be« palingen voor hetzelve. Als zoodanig brengen zij 0. a, bijnopens den 3<len grondslag, de bepaling dat de 3de klasse zal bevatten de inwonende ♦rouwelijké bedienden van landbouwers, enz., mits zij tot den eigenlijk gezegden boerestand behooren en geene tuinen van vermaak, boven en wau. delplaatsen in eigen gebruik bezitten van meer dan 30 roeden. Genoegzaani elke boerenplaats toch, In de provincie Groningen, zal in laaistgemeltié uitzondering van de gunstige bepaling vallen. De onderteekenaren doorloopen de geheele wet; zij keuren ,af de vrijstel ling van vrouwelijke bedienden slechts beneden de 14 jaren. Eene belasting op de paarden ^an 30 principaal zal, meenen zij, den landbouwer van dé harddraverij doen afzien, en hem in de bron van bestaan niet weinig be. nadeelen en belemmeren. De Commissie stek voor dit stuk ter griffie neder te leggen, als geschikt om in overweging genomen te worden bij antwoorden der Ministers op de bedenkingen de> afdeclingen, die men mag te gemoet zien, aangenomen. De heer van Dam van ïsselt doet bet voorstel, dat de Kamer eene bijeen komst met gesloten deuren zuu houden. Dit voorstel wordt ondersteund, en dienvolgens wordt de openbare zitting opgeheven en veranderd in een committé-generaal, hetwelk omstreeks eert half uur geduurd heeft. De Staats-courant bevat het Koninglijk besluit van 31 julij II., houden, de, dat het onlangs bepaalde, nopens de wederkeerige toelating der ingeze* tenen van Nederland en van Luxemburg, tot het gratis procederen, in het Staatsblad zal worden geplaatst. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander, zijn bereids, van Hoogstderzelver reize naar Vlissingen, in deze Residentie teruggekeerd. Eergisteren heeft in deze Residentie plaats gehad de plegtige inwijding vati hec geheel nieuw en met zoo veel zorg opgerigte Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis, in de Sc. Jacobstraat aihier, en wel in de groote zaal vart du gebouw, in tegenwoordigheid eener aanzienlijke schare. De Advocaat van Gig'a beeft, te dezer gelegenheid, als President van de Commissie toe oprigttiig van dit gesticht, eene in vele opztgten belangrijns en treffende rede uitgesproken, waarin hl] breedvoerig ontvouwd heeft, hoe dit nuttig en lief dadig geslicht door vereende kracht is tot stand gebragt. Deze rede, welke met de meeste aandacht en de grootste belangstelling is aangehoord, is voor* afgegaan afgewisseld en besioten door gezangen waarvan de woorden door dcii lieer E. M. Calisch, alnier, en de muzijk door den heer Berlyn, vati Ainstèiuam, vervaardigd zijn, en die door een groot aantal kunstenaren, dié zich daartoe vrijwillig hadden aangeboden, op eene uitmuntende wijs zijn uitgevoerd. Aihier is aangekomen de heer von Schesjf, Raad van Legatie en Zaak, gelastigde van Z. M. den Koning te Frankfort, komende van Berlijn engeltw geerd 111 de Twee Steden. Den 25«en dezer, in den namiddag, is onder de gemeente Zuid-Beijer. land eene kapitale bouwmanswoning, denkelijk door hec broeijen van het hooi, in brand geraakc en geheel vernield. Uit Uttecht meldt men van den 2öscen dezer: Heoen is H. M. de Koningin van Wurremnerg met hare dochters en gek volg alhier gepasseerd, zich naar Wuriemberg terug begevende. Nog meldt men uit Utrechtdezer dagen heeft in het typagraphisch etablissement van de heeren Scnultze en Voermans, het licht gezien de Tien Gebodenin plano en.naar de Cutigrevische wijs allerkeurigst gedrukt. De karakters zijn in gouddruk, de groote aanvangletters van elk gebod met rood afgezet en met sierlijk groen bloemwerk omslingerdde titel van boveii prijkt in een sttaalkrans met gouden starren, het geheel van dit prachtdruk. werk is omvat in een' brëeden rand vaii wijngaardranken en andere sieraden, alt e en haui-relief. Dit nieuwe werk van opgemeld etablissemenc behoeft voor geen vroeger van hetzelve in smaak en keurigheid onder te doen en het is aangenaam, op te merken, dat de drukkunst in het land harergeboorte meer en meer verfijnd wordt en men er zich in den iaatscen tijd op toelegt om daaiin met het buitenland in netheid en sierlijkheid re wedijveren. - Den 27s;er. is te Ainhem aangekoinen.de Gravin van Nassau, geboren d'Oult:emontzich van daar naar Dieren begevende. Uit Arnhein en Zwolle zijn blfitje berigcen gekomen, omtrent den ge. zegenden invloed, welke hec drooge'en warme weder der laatste dagen op de granen gehad hebbe die voor hét grootste gedeelte reeds gemaaid en ingezameld zijn. De oogst was medegevallgn; Ook omcrenc de aardappelen luiden de beiigten gnnscig, doch worde dé vrees tÈ kénnen gegeven, dac door het aanwenden van dat gewas tot meel, hetzelve nog hoog in prijs zat blijven, tot groot nadeel van de geringere itlasse. Uit Assen schrijft men van den 23«en dezer: Te Gieterveen heeft, in den namiddag Van dén liidfcri, het volgend onge- Inlt plaats gehad, dat tot bewijs strekt, hoe noódig het is, een onafgebrb ken toeziet op kleine kinderen te hodden. Vier kinderen van den daglooner Roelof Trip aldaar vermaakten zich- mee eenen in hec water drijvendedraal, post te spelen, terwijl de vader dp hec veld was té werken en de moeder in het kraambed lag. Een dier kleinen valt in hec water, de tweede wit dezen heipen en valt er jnsgeiijks in; ook de de derde en vierde geraken» waarschijnlijk op dezelfde wijze, in het water, en drie hunner, 13, 10 en 5 jaren oud, vonden er hunnen dood; terwijl de vierde, door de menschlie- vende pogingen van Jacob Mnske, arbeider aldaar, die op hec booren van hec angstgesclnei der drenkelingen, zich naar de plaats van hec ongeluk spoedde, met gevaar van deszeifs eigen leven, van een gewissen dood is gered. Uit Middelburg schrijft men van den 2östen dezer: Maandag avond omstreeks 10 ure deed Zijne Maj. in een open rijtuig,door den Staatsraad Gouverneur en den Burgemeester vergezeld, en door een de- rachemenc der eerewacht begeleid, een tour doof de voornaamste straten dezer stad, ter bezigtiging der illuminatie, welke algemeen en zeer fraai was en door goed weder werd begunstigd. Grooc was dan ook het getal wandelaars en koecsen, welke de stad doorkruisten, terwijl de vreugde en het genoegen algemeen zigtbaar waren. Dingsdag voormiddag heeft Zijne Maj. een tonr in het eiland gedaan. Des namiddags hiervan teruggekeerd, heeft de Koning gebruik gemaakt van hec diner, iloogstdenzelven door den Gouvernenr dezer provincie aangeboden ,- en op hetwelk de voornaamste burgerlijke en militaire autoriteiten waren ge- noouigd. Voor het paicis had zich bjj die gelegenheid eene groote menigte aanschouwers verzameld, terwijl door dé muzijk-corpsen der schutterij en van het 5de regiment infanterie, fraaije muzijkstukken werden uitgevoerd. Des avonds hebben zich de ingezetenen alom met het afsteken van allerlei vuurwerken vermaakt, hetwelk tot laac in den nacht heeft geduurd. Wpensdag morgen ten 8 ure zijn ook Z. K. H. de Prins van Oranje be sevens de prinseB Alexander en Hendrik, en gevolg, met het KoninglijlC ntooinjagt de Leeuw binnen deze 9tad aangekomenen bij hec aan wal stappeif

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1