A\ LEYDSCBB C 0 I' R A j| T i 18 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. WOENSDAG; Burgemeester en Wethouoers der Stad Leyden brengen mits deze ter tennises van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed, Achtb. van den Heer Controleur der Directe Belastingenis ontvangenhet tweede gedeelte van bet Primitieve Kohier der Patenten dienst 1841 en 42, welke op den ïoden dezer maand is executoir verklaard, en dat de zelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leydenden ióden Augustus 1841. J. G. de Me y. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUÏTKAMME Ri Leyden, 17 Augustus. Uit 'sGravenhage meldt men van den itSden Augustus: Zijne Maj. de Koning, HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje e» llexan tier, zijn heden middag uit Noord-Braband in deze Residentie teruggekeerd. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaam, heden hervat. In deze zitting is ontvangen een Koninglijk besluit waarbij Zijne Exc. de Minister van Financien gemagtigd wordt, om zich op morgen naar de Tweede Kamer te begeven ten einde de omwerpen van wet, uitmakende of betrek, kelijk de Staatsbegrooting voor de jaren 1842 en 1843 aan dezelve aan te bieden. Deze ontwerpen zijn: A twaalf, houdende de verschillende hoofd, atukken der begrooting voor uitgaven; B eentot vaststelling van de mid delen, om gedurende dien tijd in 'sRijks uitgaven te voorzien; C een, tot vervroegden overgang van uitgestelde in werkelijke schuld; D een, toe intrek, king en aflossing van schuld in 1842, en E een, ten aanzien der burgerlijke pensioenen, welk laatste ontwerp, naar men verzekert, ten doel heeft, om al hetgeen betreft het burgerlijk pensioenfonds, aan de wet te onderwerpen en hetzelve geheel en al als eene Rijks-instelling te behandelen. Bij deze ontwerpen zijn een aantal memoriën enz., gevoegd. Zijn ingekomen zeven verzoekschriften, als: i°. van het gemeente-Bestuur van Valkenburg, over de Kantonnale Indeeliug van het Hertogdom Limburg; van spijker-fabrijkanten te Roerraonde, betrekkelijk het tarief; 30. van landeigenaren in Vriesland, over het belastingstelsel in dit Rijk, meer bij. zonder over de aanhangige voordragt nopens het personeel; 40. van de Pro. vinciale Staten van Groningen, over hetzelfde ontwerp; 5°. van de veen. bazen van Aengewirden, Haskerland, Schoterland en Opsterland en de inge. zetenen van Heerenveen, om afschaffing of wijziging van den accijns op den turf; 6°. van apothekers te Hulst, in Zeeland, die aandringen op de wijziging der wet van 27 Maart 1838, N°. 10, nopens de uitoefening der geneeskunde hier te lande, en 7°. van Mr. A. D.Meyer, te Amsterdam, die zijne denkbeelden over de inrigting der loterij voordraagt. Verzending :an de daartoe bestaande Commissie. Aan de Kamer worde hulde gedaan van het Wetboek van Koophandel, met tanteekeningeh van Mr. G. D. AsserW. E. J. Berg, M. H. Godefroi, 3. W. Tjdeman en Jer. de Vries Jz. Plaatsing in de boekerij. Daarna wordt de vergadering gescheiden, j Heden middag ongeveer 4 ure, is alhier aangekomen en aan het Hotel ie Bellevue afgestapt H. M. de Koningin van Wurtemberg, onder den naam van Gravinne ven Teek, vergezeld vah Hoogstderzelver dochter», de Prinses sen Catharina en Augusta, mitsgaders Z. Exc. den heere Grootmeester Baron le Gumminger en Mevrouw de Grootmeesteresse Baronnesse de Gumminger, Voorts de dames d'honneur Mevrouwen de Ribersteen en Vornbuter met ver. der aanzienlijk gevolg. Ook Z. K. H. de Groothertog van Baden is heden in deze Residentie aangekomen. Van den 1 yien, De Staatsbegrooting, welke heden tan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangeboden, bedraagt: Voorden jaren 1842, 71,328,103.65; als: I. Huis des Konings f 1,250,000; II. Hooge Kollegien f 604,732, III. Buitenlandsche Zaken/580,200; IV Ju. stitie f 1,586,220, V. Binnenlandsche Zaken ƒ5,402,490, VI. Hervormde Kerk f 1,432,141.90} VII. Katholijke Eeredienst 520,000; VIII. A Marine f 5,6co,ooo; B Koloniën f 61,226.40; IX Financien: A Nationale Schuld 33,481,340.67; B Pensioenen en afloopende betalingen 2,865,370.41 C Kosten van het Departement 5,954,382.26} (te zamen 42,301,093.34^); en X. Oorlog f 12,000,000. Voor den jare 1843: I. Huis des Konings 1,250,000; II. Hooge Kollegien ƒ604,032; III, Buitenlandsche Zaken ƒ580,200; IV. Justitie 1 587,090; V. Binnenlandsche Zaken ƒ5,267,820; VI. Hervormde Kerk 1,432,141. 90}; VII. Katholijke Eeredienst 520,000; VIII./#. Marine-5,600,000; B. Ko lonien 61,226.40; IX. Financien: A. Nationale Schuld ƒ33,870,308B. Pen sioenen en afloopende betalingen ƒ2,725,000; C Kosten van het Departement ƒ5,922,023.16}; te zamen ƒ42,517,331. 16}; Oorlog 12,000,000; te zamen 71,419,841.47. Inde zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hedenheeft Zijne Exc. de Minister van Financien onder anderen voorgedragen een ont- werp van wet tot vervroegden overgang van de uitgestelde in werkelijke rente- gevende schuld. De Memorie van toelichting nopens deze voordragt houdt onder anderen in, „dat tot 1850 die maatregel eene geringe opoffering voor de schatkist kan vorderen, maar na dien tijd zal dezelve ai de voordeelen opleveren, welke alsdan zullen voortvloeijen nlt het verschil tnsschen het berekend interestbedrag en hetgeen de bestendiging van het thans bestaande noodlot tige stelsel den lande zou kosten; hetgeen voor geene berekening vatbaar als afhankelijk van de beursprijzen, waarvoor de jaarlijksche aankoop «n werkelijke schuld zou moeten worden voortgezet. „Het groote doel echter, hetwelk met den maatregel beoogd wordt, is, dat door dezeivehet Rijk van dien steeds dreigenden last der uitgestelde ichnld zal ontheven zijn; dat daardoor een groote stap tot vereenvoudiging in het finantlewezen zal zijn gedaan, en dat met 1850 (een tijdstip waarop, door ie overige geldelijke betrekkingen des Rijks met andere instellingen, de middelen daartoe voorhanden zullen zijn) eene werkelijke en krachtige amor. tlsatie zal kunnen plaatshebben, waardoor de rentelast zal verminderd worden." Bij een afzonderlijk ontwerp wordt voorgesteld, om eene som van ƒ500,000 betalen tot uitloting van 4?pCc. en f 300,000 tot inkoop van 3}pCt. itkuldbrieven, oorspronkelijk door en ten taste van het Amortisatie-Syndi tut genegotieerd, doch bij de opheffing dier instelling regtstreeks ten laste nn het Rijk gebragt. „Noch de uitgestelde schuld, noch de kansbiljetten (leest men in het sloc der memorie) welke in het bezit van het Rijk zjjn, zullen in de conversie begrepen zijn, hetgeen als het ondubbelzinnlgste bewijs mag aangevoerd worden, dat het der Regering slechts te doen is om aan de eene zijde, zon. der krenking van verkregen wezenlijke regten, bij het verzekeren der be. langen op die regten gegrond en het verheffen aerzelve boven alle onzekere kansen of toekomstige maatregelen, waarvan de strekking vooraf niet is te bepalen, docr gelijkstelling met de werkelijke schuld, aan de houders, in plaats van een renteloos papier, ontniddelijk een interest-dragend effect te geven, hetgeen vooral voor de nieuwe gestichten van zoo veel belang is; ter andere zijde ook de werking der wet van 14 Mei 1814 zoodanig te wijzigen, oat dezelve in stede van het Staatscrediet te drukken en het scnul- denbedrag nog gedurende tueer dan twee eeuwen onverminderd te laten, om alzoo een gedeelte van de opbrengst der bclastiDgen tot eene onvruchtbare verwisseling van papier aan te wenden voortaan een middel worde tot schuld, delging en tot vermindering van lasten; en dat met de vernietiging van het grootboek der Uitgestelde schuld, bij het verdwijnen der vrees voor de duur. zame werking van die zoo hooge schold, tevens gesloten worde het gruoc. baek der werkelijke schuld." Uit de aanspraak des Ministers bij de aanbieding der begrootingsweccen, bleek, dac de Belgische Regering aan hare verpligting, tot betaling van haar rente-aandeel, promptelijk voldaan heeft. De middelen worden geheel door de uitgaven gedekt, zonder invoering van eenigerlei nieuwe of verhooging van eenigerlei bestaande belasting, en zonder dat tot eenig nieuw credietmiddel toevlugt behoeft genomen te worden. De Minister zege ten slotte, dac 's lands financiële toestand wel eens te somber is afgeschilderd, vooral in vergelijking met den toestand van andere Rijkenen met het oog op Nederlands hulpbronnen. Er blijft veel te herzien, veel te verbeteren overig; de Regering weet en erkent zulks; zij is ten ernstigste er op bedacht en ten ijverigste mede bezig. Tijdsruimte en kalmte zijn daartoe echter noodig. Men schrift uit Rotterdam vtn den iöden dezer: Heden srapte alhier aan het Grand Uttel des Pays-Bas af, van 'sGrtvehhage komende, 'H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje, vergezeld van gevolg, öm Hoogstderzelver Doorluchtige Moeder en Zusters, de Koningin en twee Prinsessen van Wurcemoerg, die later per stoombooc uit Dultschland arri veerden, af te wach-.en. Na eenige ververschingen gebruikt te hebben, zjjn deze aanzienlijke personen gezamenlijk naar *s Gravenhage vertrokken. Van den Helder schrijft men van den i5den dezer: Gisteren is ter reede aangekomen het Neaerlandsch exercitie escader, bestaande uit de fregatten de Rijn en Palembang, de corvet Juno en de brik Zwaluw, onder bevel van den Schout-bij-Nachc Arriensen waarbij ziek bevindt Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Van de verdere bestem, tning van het escader schijnc tot heden nog niets bekend te zijn. Te Utrecht hebben den iaden en I3den de voormalige vrijwillige Jager» van de Utrechtsche Hoogeschool op eene feestelijke wijze, ten getale van 61hun doorgebragt krijgsmansleven herdacht. Verder melde men uit Utrecht van den I3den: Naar wij vernemen, heeft Zijne Maj. bij besluit van den ïoden der vórige maand, N°. 39, de volgende dispositie genomen nopens de inrigting van het nieuwe hospitaal der marine te Willemsoord. Met 1 October aanstaande zal het maritime hospitaal te Willemsoord, ter opneming en verpleging van de zieken der zee- en landmagt worden geopend. De onderofficieren en manschappen der landmagt zullen in het hospitaal der marine worden opgenomen en verpleegd tégen betaling van 50 cents daags zonder onderscheid van graad. Het zal der officieren van de zee- en landmagt vrijstaan, om de mannelijKe bedienden, die bij hen inwonen, tegen betaling van 50 cents per man, in het hospitaal te doen verplegen. De dek- en onderofficieren en verdere schepelingen der zeeffiagt, en de onder officieren en manschappen zoo van de mariniers ais van dé landmagt, die In het hospitaal worden verpleegd, zuilen, onverschillig aan welke ziekte zij lijden, uit de kas van het hospicaal per dag de toelagen genieten, bij onder, scheidene besluiten vastgesteld. De schepelingen van particuliere scheped en de bedienden van officieren zijn hier van uitgezonderd. Het coezigc over het behoud van goede orde en militaire discipline, alsmede voor de admlnis. tratie en huishoudelijke dienst, is aan den Commandant van de divisie van het corps mariniers te Willemsoord opgedragen. De gewone maandelijksche inspectiën zullen door den commandant van het wachtschip van het corps mariniers, door den onderdirecteur der marine, den eerat aangewezenen offi. cier van gezondheid en den administrateur worden gehouden. Het zal aan de Commandanten van 'stands vaartuigen en der corpsen vrijstaan, ten allen tijde in het hospitaal te komen, ten einde naar de verpleging hunner man. schappen onderzoek te doen; welke vrijheid ook zal gegeven worden aan de officieren van gezondheid der oorlogs-vaarcuigen en corpsen. De Minister van Marine en Kolcniën zal een reglement voor de geneeskundige administra. cive en huishoudelijke dienst, bij het hospitaal vaststellen, waarin tevens de voorschriften ter handhaving van orde en discipline zullen zijn vervat. Te Wolvega In Vriesland heeft een zeker landbouwer een anderen, welke in hetzelfde huis woonde, daar deze laatste bezig was met de zijnen des nachts een klein feest te vieren, waar het vrij luidruchtig toeging, ver. stoord woreende, dat hij aldus in zijnen slaap gestoord werd, met eeneri rietsnijder zulk eene hevige wond toegebragc, dac hij dadelijk dood neder* viel. De misdadiger is gegrepen en den pden naar Heerenveen vervoerd. Uit Deventer meldt men van den iaden: Van drooge dagen, die bij tnsachenpoozing de regeabuijen afwisselden, heelt men in dezen omtrek ijverig gebruik gemaakt, om hec te veld staande koren binnen te halen. In de lagere landen is wel veel schade geleden, doch over het geheel kan men zeggen, dac de oogst niec mislukt is, zijnde ook de kwaliteit der rogge veel beter dan men verwachr had. De in onze nomraers van 30 Julij en 13 Augustus aangekondigde ont. blooting van het standbeeld van de Ruyter te Vlissingen, en de feestvlerin. gen welke dan aldaar zullen plaats hebben, bij welke ook Zijne Maj. te. genwoordig zal zijn, zullen nu stellig den assten en 2Östen dezer maand voortgang hebben. Wij zijn uitgenüodigd hieraan de meeste pObliciteic te geven. Uit Overflakkde schrijfc mendat eenige tijd geleden de heeren A. van Weel, Burgemeester van Middelharnis, Mr. S. H. Anemaet Pz., lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, W. A. L, van den Broek, Pastoor te Middelharnis, P. Clerzies, Notaris aldaar, en P. N. J. LetheAnemaetRent. meester te Oude Tonge, zich vercenigd hebben, om eene stoombootvaart tnsschen tie gemeente Middelharnis en de steden Rotterdam en Dordrecht

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1