tusschen maakten de drijvers van dien schrik gebruik, SS ontroofdenais voedende dieren, den mannen her horologie, de vrouwen hunne hals- ert oorsicraden. De Policie bad geen magt meer, om den razenden volkshoop ie temmen; de gewapende magt, die tusschen beiden kwam, vermeerderde ,og de verwarring, zoodat weldra voetvolk en ruiterij te gelijk met het «taanw en het die»enpak onder den voet geraaktewaardoor taliooze personen vreesselijk werden gekwetst en verminkt, en anderen zeifs wreedaardig om- kwamenvelen wertien onder de menigte vertrapt, of in den Tiber versmoord. Het Jesuiten-Collegie te Rome heeft in de Diario ii Roma\ een artikei doen plaatsen, waarin het beweerc, dat de verse!)ijning en het zigtbaar zijn vin de ster Fenus op klaar ligten dag, een natuurlijk verschijnsel is en daarom voor geen kwaad voorteeken moet gehouden worden. Deze aankondiging jid haren oorsprong daarvan, omdat namenlijk, toen f'etius den 20sten Julij op het middaguur als eene heldere ster zigtbaar was, men die verschijning als een voorteeken aanzag en de gemoederen te Rome zeer verontrust werden. Zoo men weet is die stad zeer bijgeloovig. Den jpsten Julij is te Rome, van Regeringswege, in beslag genomen een?'bij lage van de stugst. Allg. Zeitung, waarin het antwoord der Spaan, sche Regering op de allocutie van den Pans werd medegedeeld. De algemeene Voorzitter en de Secretaris der vereenigiag van Italiaan, sche geleerden, welke den I5den September aanstaande te Florence zal ge louden worden, hebben, onder andere buitenlandsche geleerden, ook de Nederlandsche nitgenoodigd, om daarbij tegenwoordig te zijn. ZWITSERLAND. De Groote Raad van het kanton Lncernwelke, na de jongste om wenteling aldaar, voor het grootste gedeelte uit personen tot de Priester partij behoorende, bestaat, heeft een, onder de vorige orde genomen be- sluit, opgeheven, waarbij alle geestelijke regtsmagt van Pansselijke Gezanten in Zwitserland verklaard wordt, misbruik te wezen. Ofachoon sommige leden nog aanmerkten, dat de bedoelde regtsmagt eigenlijk nooit facto bestaan had of wettig erkend was en het voor de burgerlijke vrijheid der inwoners hoogst nadeelig kon zijn, zulk eene onbepaalde magt aan het Pausselijk Be. stuur te gevenis echter de genoemde opheffing met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Deo 7 Augustus is bij den Landdag de zaak van de opheffing van de kloosters van Aargau en hetgeen dientengevolge reeds geschied is, verder voortgezet, doch niet geëindigd geworden; maar is met meerderheid be paald, dat er eene Commissie zou benoemd worden, om het laatste antwoord van de Regering van Aargau te onderzoeken. De demokratische partij in het kanton Tessino, welke oulangs eene poging tot omwenteling gewapenderhand bedwongen heeft, gaat aldaar met groote wraakzucht te werkzoodat de oogen van den Landdag naar dat kanton gewend wordenen misschien door denzelven besluiten een voordeele der overwonnen partij zullen genomen worden. De thans regerende partij zou van voornemen zijn al de kloosters op te beffen en derzelrer bezittingen zich toe te eigenen, DÜITSCHLAND. De maatregelen, welke in Duicschland genomen waren, toen men aldaar, wegens de toerustingen van Frankrijk, voor oorlog bevreesd was, zijn lang opgehouden en reeds zijn onderscheiden manschappen, die opgeroepen wa. ren, met verlof naar huis gekeerd. Zoo is de bezetting van Maintz, door het vertrek der Pruissiiche reservetot derzelver vroegeren stand terugge. keerd; zoo ook de bezetting van Landau, van welke bijna 2500 man verlof of ontslag heeft bekomen. Alle Mogendheden van Duitschland hebben thans het verbod van uitvoer van paarden naar Frankrijk ingetrokken, Den 5 Augustus zijn de zittingen der Bondsvergadering gesloten. Kort voor de sluiting is met algemeene stemmen het Duitsche tolverbond tot 1853 vernieuwd. In de Pruissische verzameling van wetten vindt met thans eene veror. dening det Konings van den 30 Julij, waarbij, naar aanleiding der met de Staten der tolvereeniging geslotene overeenkomst omtrent het beiaateu van de beetwortelsuiker,het volgende wordt bepaald: I. De eerste paragraaph der verordening van den 21 Maart 1840, om. trent de heffing van het regt op den beetwortel voor auikerbereikiog.bestemd, wordt met den iaatsten Augustus dezes jaars opgeheven; 2. Met den 1 September dezes jaars, wordt de ruwe suiker, uit beet. wortel vervaardigdaan eene belasting van J Rijksdaalder voor ieder cente. naar onderworpen, welke van den ruwen beetwortel voor het vervaardigen van suiker bestemd, tegen een halven sllbergroschen van eiken tol-centenaar zal worden geheven. De verdere bepalingen der verordening van 21 Maart 1840, blijven bij voortduring bestaan, doch, voor zoo verre het gewigt van den beetwortel betreft, zal overal het voor de berekening der tollen van in-, uit- of door. voer en de tot dat doel noodlge wegingen, bij de verordening van het 31 Octo ber 1839 vastgestelde tolgewigt worden verstaan. Te Töplitz ia den 4den dezer met veel plegtlgheid een gedenknaald ter eere van wijlen den Koning van Pruissen ingewijd, bestaande nit een bronzen obelisk, met eenen aardbol boven denzelven, waarop een Genius met een' zegenkrans. Op de voorzijde ziet men het vergulde borstbeeld in relief, met het inschriftHonori et memoriae Frederici Guitielmi III; grata Tiplitx dedicavit 1841. De Burgemeester, welke bij deze gelegenheid eene redevoering hield, maakte melding van de dapperheid des Konings te Knlin, waardoor Töplitz voor verwoeating van den vijand bewaard werd. De Prins van Pruissen en andere hooge personen woonden deze plegtigheid bij, De Groothertog van Baden beeft, onder dagteekening van den 5 Augus tui, een manifest uitgevaardigd tegen de stappen van de Tweede Katner der Stenden betrekkelijk het tederi eenigen tijd ontstane geschil over het regt van den Groothertog, om aan Scaacs-beambten, die tot leden der Kamer verkozen worden, het noodige verlof tot het tijdelijk schorsen hunner ambts bezigheden, om aan de werkzaamheden der wetgeving te kunnen deel ne men, te weigeren. De Tweede Kamer heeft zoodanig eene weigering, waarvan zich voorbeelden hadden opgedaan, bij besluiten van 7 en 22 Mei li., eene schending der Staats-regeling genoemd. Hare verklaring daartegen heeft echter toen geen verder gevolg gehad, vermits de Eerste Kamer hare toetre- ding daartoe geweigerd heeft. De Tweede Kamer heeft daarop in hare zit. ting van den 17 julij op nieuw cegen het regt van weigering van verlof aan Stiata-beambten, die tevena leden der Kamer zijn, geprotesteerd, en daarbij de verantwoordelijkheid van de atremming, die door dezen strijd in het af doen van de werkzaamheden der Stenden Is te weeg gebragt, op de Minis ters geworpen. Dit laatste protest nu wordt In het minitest voor ongegrond en ongepast verklaard. De Groothertog betuigt zijn leedwezen, dat de Tweede Kamer uit een verkeerd begrepen vasthouden aan eenmaal aangeno- mene denkbeelden op een dwaalweg is vervallen, doch hij geefc de hoop te kennen, dat zybij bedaard nadenken, tot juister begrippen terug zal kee- ren. Het manifest dient overigens ook om de verdenkingen af te keeren, die sommige leden der Stenden tegen de hooge Staats-beambten of dienaren van het uitvoerend gezag hadden geuit. Uit onderscheiden streken van Neder-Beyeren zijn zeer gunstige berig. ten ontvangen omtrent den graanoogsc van dit jaar, welke aldaar voor het grootste gedeelte reeds was afgeloopen. Men rigt thans te Pesth in Hongarije eene centrale Gereformeerde Hoogeschool op, daar der uitvoering van het daartoe reeds lang voorgenomen plan, geene hindernissen meer in den weg staan. Men meldt uit Frankfort aan 8 Augustus: Dezer dagen is de Engelsche Overste C. Smith, van Oost-Indië en Malta komende, hier doorgereisd, eu heeft ook zijne circulaire, tot verheffing vau Palaestins tot eenen onafhankeüjken Christelijke») Staat aan dezulken uitge deeld, bij weikc hij deelneming in de bevrijding van het heilige land meendé te kunnen veronderstellen. Naar hij verzekert, alleen de algemeene Christe. lijlte vroomheid beoogde, heeft hij in deze circulaire zijne wenschen aldus geuit: dat de Christenen, van welke secte of naam ook, in alle Christelijke landen, hetzij openlijk of in stilte, zich vereenigen mogen, bij hunne Sou. vereinen of Regeringen er op aan te dringenopdat deze de Verhevene Porre bewegen Paiaestina of dat gedeelte van Syrië, hetwelk gewoonlijkjhec Heilige Land genoemd wordt, onder de bescherming der Christelijke Vorsten van Europa en Azië, tot een onafhankelijk Christelijk gebied te verheffen, met eene eigene Regering en onderworpen aan den Vorst, weiken de Chris telijke volken zullen verkiezen, cn met volle eenstemmige inwilliging in ziine Koninglijke waardigheid bekrachtigen. Ten slotte wordt, om alle reden toe naijver onder de Christenen en hunne Vorsten te vermijden, voorgesteld, dat er een inlandscb Vorst van Syrië zal worden verkozen, om het bestuur van den uieuwen Staat te aanvaarden. De Overste Smith had gewenschc zijnen rondgaanden brief ook in Italië te kunnen verspreiden, maar kon hiertoe de vergunning niet bekomen. Of zijne welgemeende poging hier eenige vrtichc zal dragen, moeten wij betwijfelen. Zijn plan is het eerst op de Rijn provinciën en België gerigt. Van meer vrucht zullen in alle geval de onder, handelingen zijn, welue Pruissen door den heer Bansen, ten gunste der Christelijke bevolking van Paiaestina, aangeknoopt heeft. Uit Warschau schrijft men van den 21 Julij: Uit het kanton Strubieszow is hier een droevig berigc ontvangen. Den Ilden der vorige maand, tussehen 5 er. 6 uur, rigtte een onweder, met hagel van bnitengewone grootte vergezeld, inde streek cnsschen de stad Ürchanle en Dubienka eene groote verwoesting aanhet goed Bialopole leed hiervan vooral vee!, waar de heerenwoningen alsmede veie boerenhuizen vernield zijn. Door de massa van hagel of liever van ijs werd de hoop op eenen goeden oogst, welke reeds eenige jaren mislukt is, geheel verijdeld; de hoornen in de cuinen werden uit den grond gernltt, en de weg naar Useiliag door het nabtjgelegene bosch onbruikbaar gemaakt, tot opruiming waarvan, ten einde de passage gemakkelijk te maken, eene menigte arbeiders moesten gebruikt worden. De duisternis, de woedende storm, het vreeselijke rollen des donders en de neervallende ijsklompen vervulden de inwoners met angst en schrik; zij wisten niet, of zij In de instortende gebouwen blijven of zich aan de neervallende Ijsmassa blootstellen zouden, noch waar zij het vee en de schapen, zoo vele zij van de besmettelijke ziekte des vorigen jaars nog overgehouden hadden, zouden bergen. ]n plaats van zich nu mee de inza. meling van den oogst te kunnen bezig houdeb, ziet de bevolking van dit gansche dorp de hulp van menschenvrlenden te gemoet. Z. M. de Keizer van Rusland heeft, volgens een ukase van 24 Jul#, bevolen, dat de eenjarige ligting van rekruten thans naar den maatstaf van 5 man van elke 1000 zielen in de oostelijke gouvernementen zal plaats hebben. Een der Duitsche bladen deelt eene opgaaf mede van de verliezen van het Egyptische leger in Syrle, sedert den opstand der bergbewoners lnjunty 1840 tot aan de ontruiming van dat land in het laatst van Januarij II. Die krijgsmagt wis in Juut) 1840 zamengesteld uit 104,386 man met 619 stukken vesiinggescnut en 288 veldstukken; van deze magt nu Is slechts 30,213 man met 140 veldstukken binnen Egypte teruggekomen; zoodat in anderhalf jaar een verlies geleden Is van 74,173 man,{619) stukken vestinggeschut eu 148 veldstukken. GROOT-BR ITANNIE. Londen den 11 Augustus. Hare Maj. de Koningin zal, naar men ver. neemt, den 24sten dezer in persoon het Parlemenc openen. Hetzelve zal reeds den ipden Samenkomenom voorbereidende zaken volgens gewoonte te regelen. Men spreekt van bestaande onderhandelingen wegens een huwelijk tusschen Prins George van Cambridge en eene jeugdige Prinses, nabestaande der Koningin-Weduwe Adelaide. Een aantal Leeraars der Dissenters !s voornemens, den I7den dezer te Manchester eene groote vergadering te houden, om over de noodzake. lykbeid van het intrekken der bestaande graanwetten te raadplegen, wier drukkende werking zij als strijdig met de voorschriften van menschelykheid en Christendom beschouwen. O'Connell heeft te DublinIn eene vergadering der associatie rot her. roeping der Unie, zijnen jongsten kleinzoon, die vier dagen geleden ter wereld gekomen wastot lid dier associatie doen aannemen. De uitgestrekte graanpakhnizen van de heeren Smith Cf Comp.bene vens andere belendende pakhuizen en gebouwen, in Thamesstreet, nabij de Blackfriarsbrug gelegen, zijn door een hevigen brand vernield geworden. In eenen kolenmijn te Thornley, in Sunderland, zijn, ten gevolge eener ontploffing, negen menschen omgekomen en drie anderen zwaar ge. kwetst. Laatstleden Vrijdag, den 6den dezer, zijn op verscheiden plaatsen vat» Schotland meer en minder hevige schokken van aardbeving gevoeld geworden. Te Morefield ia dezer dagen eene oude vrijster van 105 jaren overle. den. Zij had een muzykant aan haar sterfbed ontboden, om hem, onder bedreiging dat haar geest hem anders plagen zou, het spelen van eeu oud volksdeuntje bij haré begrafenis te bevelenaan welk bevel de bijgeloovlge virtuoos zich niet heeft durven onttrekken. FRANKRIJK. Parijs den 13 Augustus. Sedert eenigen tijd werd in de dagbladen vaa onderscheiden landen van een huwelijks-ontwerp gesproken, tusschen den Prins de hinville.welke ooiangs Nederland bezocht heeft, en de Neder landsche Prinses Sophia. Thans verneemt men, dat van dat huwelijk nieti komen zal en wel wegens staatkundige moeijelijkheden, daar de Keizer van Rusland, de Oom der Prinses, zich stellig tegen dat huwelijk zou verzet hebben. Te Toulouze geschiedden nog bij voortduring gevangennemingenvoortx was er alles rustig. Uit een uitvoerig vertoog in een der Ministeriele bladen kan men op4 maken, dat het Fransche Bewind de handelwijze van het kanton Aargau. ten aanzien der klooster-aangelegenheid, ten sterkste afkeurt. De bureaux van weldadigheid hebben zich cegen den aanstaanden win* ter een voorraad van wollen kleederen aangeschaft, tot dekking van ruim' 80,000 behoeftigen, die in de 12 arrondissementen der hoofdstad gevoiden worden. Uit Algiers schrijft men van 28 Julijdat in de nabijheid van hec dorp Belidah een onder-bevelhebber van Abdel-Kadtrmet een geleide van 800 ruiters was aangekomen, ten einde met den Bisschop van Algiers over hec oitwisselen van krijgsgevangenen te onderhandelen. Men meende echter, dat hij met den Bisschop niet in persoon, maar meteen* zijner Vicarissen onder* handelen zou en dat er zelfs over den vrede zou gesproken worden, daar de Arabieren meer dao ooit naar den vrede haakten. MENGELINGE N. St. SOPHIA te KONSTANTINOPEL. Tien duizend werklieden onder de bevelen van Anthemiusgedurende deti aibeid gestorven, maar weldra vervangen door Isidorius vanMtlece, en onder het persoonlijk en aachbudend coezigc van den Keizer, stelden, in zes jaren

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3