50 are des «larger,s zal Zijne Maj. z'ine intrede aldaar doende merkwaar-' digheden der «rad bezigtlgen, op het stadhuis «ndientie verleenen en, na eenige ververschingen te hebben gebruikt, nsar's Gravenhage wederkeeren. Het berigt van een bezoek, hetwelk Zijne Maj. te Schiedam zou afleggen wordt wedersproken. Men verneemt dat dóór eenige dames te Delftde doèhtérs der leden van den Raad, een vaandel wordt geborduurd, hetwelk door fraaiheid en keurig* heid van bewerking zal uitmunten, én voordeopgerigte eerewacht bestemd is. Onlangs Is te Rotterdam tot stand gebragt eene naamlooze vennootschap, onder den titel van: Rotterdamsehe Stoomvaart-Maatschappij, Men schrijfc nit Gouda, dat Kerkvoogden der Hervormde Gemeente in onderhandeling zijn met den heer vin Rijckevorselte's Gravenhtge, over het bijwerken van het glaa N°. 7 in de St. Janskerk aldaar, en dat tot dit einde eene subsidie uit 's Rijks kas zou zijn gevraagd. Uit Amsterdam meldt men van den léden dezer: Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat de eerste Scheeps-Chrono- Ineter, door onze geachte Sradgenoocen, de heeren Wjsmulier en Inthoinè (Horologie- en Chronometermakers, Kaiverscraac, N". a6), onlangs vervaar* digd, door een' aiiezinS bevoegd Observateur alhier is waargenomen en vol komen goed en doelmatig is bevonden. In de algemeene vergadering der Maatschappij let Nut van 't Algemeen, Woensdag te Amsterdam voortgezet en geëindigd, zijn tot nienwe prijsstoffen gekozen: i°. Een schoolboekbevattende eene bloemlezing uic de Neder- landsche dichtwerken der 17de en latere eeuwen, met korte aanteekenlngen, enz.; een leesboek, waarin het nuttige van den zeemansstand, het ver. bevene van hei beroep des zeemans en het aangename van zijne levenswijze geschetst wordt, en 30. eene geschied- en oordeelkundige vergelijking van den Scaat van het lager onderwijs hier te lande, vóór en na de schoolhervor ming, strekkende om de Maatschappij voor te lichten voor hare bemoeijingen in deze zaait. Van de bijzondere voorstellen z(jn aangenomen, dat van het Hoofdbestuur, betreffende de Inrigtiog van volkszangscholenl, dat van het departement Zwolle, om de lijsten der ontwerp prijsstoffen eene geheele herziening te doen onder- gaan, en dat van het departement Oosterbeek enz,, om eene Commissie te benoemen, ten einde bepaaldelijk te onderzoeken, welke middelen dezer Maatschappij ter dienst staan, om het misbrnik van sterke dranken in Ne derland te keeren. Nog is besloten tot de benoeming eener Commissie, ten einde in het volgend jaar te rapporteren, welke middelen de Maatschappij zon knnnen aanwenden om de bestaande armoede te doen verminderen. De prijsstoffen: Handboek voor de inrigting van bewaarscholen enz.Natuurlijke Historie van ons Vaderland enz., en, Eene juiste bepaling en besturing van hec gevoel van eigen waarde, zijn op nieuw uitgeschreven. Nog meldt men uit Amsterdam van den igdeo dezer: Wij vernemen dat aanstaanden Woensdag den i8den dezer In de groote gehoorzaal van het Athenaeum Illustre, daartoe welwillend door heeren Curatoren afgestaan, zal gehouden worden eene openbare vergadering van het Nederlandach-Israëlitlich Seminarium, zullende bij die gelegenheid hec woord gevoerd worden door den heer Mr. S. P. Lipman, mede-regent van genoemd Seminarium. Wij vernemen dat op Maandag den 30 Augustus aanstaande zal plaats hebben de Algemeene Vergadering van het Koninglijk Nederlandsche Insci. tuut van Wetenschappen, Letterkunde en Sclioone Kunsten, en dat Dings. dag den 31 Augustus, des voormiddagsljren elf ure, de eerste klasse van ge, noemd Koninglijk Nederlandsch Instituut hare openbare vergadering zal hou, dïn, bij welke gelegenheid de Hoogleeraar P, J. Uilenbroek eene voorlezing zal doen. Uit Beverwijk schrijft men van den loden dezer: Nadat den 4den dezer de nieuw gebouwde kerk der Roomsch-Kathoiljke gemeente alhier, plegtstatig, door den Bisschop van Curiumin tegen, woordigheid van den Burgemeester en den heer de Quack, was ingewijd, is heden de eerste godsdienstoefening in dit in de daad zeer fraaije kerkgebouw verrigt. Hetzelve is, onder toezigt en bestuur van den heer Dansdorf, door den heer H. J. Sebiltot stand gebragt, en wordt door een ieder, uithoofde van deszelfs zuiveren en groocschen bonwtrant, geroemd. Uit Utrecht meldt men van den iaden dezer: De Oud-Leden van de voormalige compagnie Utrcchtsche Studenten, die in 1831. ter verdediging van Vaderland en Vorst, den tiendaagschen veld, cogt in Beigie hebben bijgewoond, houden heden alhier ter stede eene pieg- tige bijeenkomst ter herinnering aan die gebeurtenis. Uit Nijmegen schrijft men van den I3den dezer, dat men aldaar goed meende te weten, dat t M. Koning Willem Fredtrik, Graaf van Nassau, tegen het einde dezer maand op het Loo werd verwacht, Uit Harderwijk schrijft men van den loden dezer: Aanstaanden Vrijdag zal van hier te water naar het Nieuwe Diep vertrek, ken een detachement, sterk 100 onder-officieren en manschappen, onder bevel van den aden Luitenant der infanterie C. A. F.W Wollwebtr ,vexgeze\d van de ade Luitenants der artillerie F. van Capelien en J. L. Lindwurmde ade Luitenants van de Genie G. H. A. Hooft en K. S, A. van Htgendorp alsmede de officieren van gezondheid 3de klasse J. H. Brujnis en L. Lind aan, om den ijden Augustus aan boord van het schip Oost India Packet te worden geëmbarkeerd, om naar Java te worden overgevoerd. Uit Groningen meldt men van den iaden dezer: In den avond van den 8, omstreeks 6 ure, pakten zich boven de ge* meenie Bierum zware onweerabuijen te zamen, die zich in vreesselijke blik. sem- en donderslagen, vergezeld van zwaren regen en op sommige plaatsen vsn bevigen wind en buitengewoon dikke kantige hagelsteenen, ontlasten. Hë' koolzaad beeft door den hagel veel geleden in het Losdorpster en Spijk- ster-Boitendyks; ook aan andere veldvruchten is min of meer schade veroor zaakt. Dé bliksem sloeg in de aanzienlijke boerenplaats van Bene Hindrikt Perdok, te Godlinze, dock Is de brand door den ijver der haisgenooten ge- blnschc, zoodat weinige schade is veroorzaakt. Op den 9den dezer, des namiddag ten 3 ure, ontstond er brand iti den rogge- en pelmolen, staande ten Zuiden van Farmeum en toebehoorende aan W, L. Nieuwenhuis- De molen ia totaal verbrandbenevens het daarbij staand veeschuurtje. De molen en molenaars-behuizing waren voor 10,000 verzekerd. De oorzaak van den brand ia niet bekend. Men achrijft uit Koevorden, dat, ten gevolge van den hoogen water stand, aldaar de dijk om de Koevordensche mars is doorgebroken, en deze geheel ii geinundeerd, waardoor de veehouders genoodzaakt zouden zijn hun vee op sta! re brengen, zoo niet de ingenieur van de genie, provisio. neel had toegeataan, om hec vee op het glacis dier vesting te weiden, waar nu pi. m. 300 stuks melkbeesten voedsel vinden. Uit Assen meldt men van den I2den dezer: Eergisteren Is tot brandmerk en twaalfjaren tuchthuisstraf door het Hof verwezen, wegens twee diefstallen bij nacht in herbergen, waar hij was opgenomen, zekere T. Nijenhuit, een man, welke 34 jaren oud is en van deze 34 jaren reeds 16 in de gevangenis heeft doorgebragt. Uit Tilburg achrijft men van den nden: Zijne Maj. de Koning is heden voormiddag ten tjj uur binnen deze stad aangekomen en aan lloogstdeszelfs palejl afgestapt. Onmiddelijk na Zr. Ms. arrivement heeft het Stedelijk Bestnnr zich aan het paleis doen vinden ten einde de opwachting bij Z. M. te maken, en is dan ookeven zoo als de kommandant der dienstdoende schutterij btj Hoogst- denzelven ten gehoore toegelaten, De eerwacht bij Zijne Maj. is door de leden der stedelijke schutterij betrokken, terwijl het wapperen van eene menigte vlaggen de vreugde der Stadgenooten aanduidt, van wederom de hooge eer en het geluk te genieten van Zijne Maj. in hun midden te zien. HH..: KR. HH. Prln: Willem van Oranje en Prins Alexander zijn heden middag ten 3J uur alhier aangekomen en aan het Koninglijk palels afgejtip;, Naar men verneemt zullen er op Maandag aanstaande in het Kamp b. Reijen door de alhier en in de omstreken gekantonneerde troepen groote exer citien en manoeuvres in het vuur plaats hebben. Heden is alhier eene bekendmaking uitgevaardigd, ten gevolge waarvan de plaatselijke kommandant, krachtens autorisatie van het departement var. oor log op den ai sten dezer in het openbaar za! aanbesteden de leverantie van fotirages ten behoeve van dé troepen te paard, welke ter dezer plaatèe van den 1 November 1841 tot ultimo October 1842 zullen garnizoen houden, hetwelk doet vermoeden dat Tilburg bij voortduring met troepen zal bezet blijven. Uit Luxemburg meldt men, dat aldaar, op bevel van Zijne Maj. den Koning Groothertog, eene Commissie was zaamgesteld, welke nsar'sGra yenliage moest komenten einde over de belangen van dat Groothertogdom te beraadslagen. In een bijzonder berigt beklaagt men zich, dat dié Commissie bijna uitsluitend zaauigesteld is uic Belgisch-gezinde inwoners. Uit Vlaanderen wordt gemeld, dat wat de hooge gronden aangaat, die een derde van het bebouwde land uitmaken, de rogge tamelijk wel was bin nengekomen. Op de lagere landen echter was men zoo, ver nog niet gekomen. AMERIKA. In de zitting van het Noord-Amerikainsche Congres van 14 July heeft wederom eene levendige woordenwisseling over de zaak van Mac-Leod plaats gehad. Deleden, die daarbij het woord hebben gevoerd, hebben alien beweerd, dat de aangevangene regtsvervolging voortgang moest heb ben, en in eene veroordeeling eindigen moest, indien Mac-Leod wérkelij kaan het in brand steken van de stoomboot Caroline en den moord der daarop aanwezige menschen schuldig was. Men moeac voor het misverstand met Engeland, dat daaruit kon voortspruitenniet terugdeinzen. De heer Brown zeide, dat hij eenen oorlog met dac eiland, in plaats van voor onwaarschijn. lijk, voor zeer mogelijk hield. De heer Mac-Keon beweerde, dat hec be. beden de waardigheid der Vereenigde Staten zon zijn, om voor zulk eene aanmatigende en beleedigende Mogendheid, als Engeland, onder te doen. H(j meeode, dat die Mogendheid hec niet ligt tot eenen oorlog zou laren komen, vermits hare belangen daardoor te zeer zou lijden. De aanleiding tot deze uitvallen was eene wet tot hec aanleggen van vestingwerken langs de kasten. Sommige leden waren van gevoelen, dat coc nu toe veel te weinig voor de veiligheid van sommige aan zee gelegene steden gezorgd was. Op Nleuw-HolIand zijn den 10 April behouden teruggekomen van eene ontdekkingsreize naar de Zuidpool de Kapiteiuen Rost en Crozierwelke daartoe 6 maanden hebben besteed, en bevonden bebben, dat 4 graden zui. delijker, dan nog ooit een schip geweest was, slechts onder sneeuw en jjs bedolven landen gevonden worden; echter hadden zjj onder die ijsbergen eenen vnurspugenden berg ontdekt. SPANJE. Het uitvoerig manifest der Spaansche Regering tegen de jongste allocutie van den Paus, ten aanzien der zaken van Spanje, is thans in het licht ver schenen. In de allocatie had de Paus verklaard,de regering van de jonge Ko. ningin Isabella nog niec te erkennen, en de Regering en het volk werden beschuldigd de vervolgers der Kerk en der Geestelijkheid te zijn. De wederleg ging van beide deze grieven in het manifest komt hoofdzakelijk daaropneder: dat op diewegens de niet-erkenning van het bestuur der jonge Koningin, ver» wezen wordt naar de pragmatische sanctie van 31 Maart 1830,bevattende de beschikkingen van wijlen Koning Ferdinand, naar de eenparigheidwaarmede alle klassen des Rijks haren eed van getrouwheid asn de Koningin Isabella had den afgelegd en naar haar tegenwoordig onbetwist bezit van den troon. T<n aanzien der zoogenaamde vervolgingen der Kerk, wordt In hec manifest der Spaansche Regering beweerd, dat geene zoodanige vervolgingen in Spanje hebben plaats gehad, dan tegen Geestelijken, die, het heilige hunuer bedie ning over het hoofd ziende, zich nier alleen ln de zaken van het wereldlijk gezag gemengd hebben, maar dikwijls met de wapenen in de hand gevat zijn, burgers tegen burgers aanvoerende en al het mogelijk doende om de vlam van burgertwist blakende ce houden. Van daar dan ook, dat in Spanje de Geestelijkheid, hare heiligste pllgten aldus veelal vergetende, niet op die onderscheiding en dien eerbied aanspraak maken kan, welke anders aan dien achtingwaardigen stand betoond worden. De Commandant-Generaal der Koningljjke, nn deels ontbondene gsrde, Paiafox, had den 5 Augustas zijne dimissie ingediend en was dadelijk door den Generaal Pedro Chacou vervingen. ITALIË. Het dagblad van Rome van den 24 Julij meldt hec volgende nopens do onlusten, die, ten gevolge eener strafpleging, in die stad hebben plaats gehad: In den ochtend van den 20 Julij werden alhier ter dood gebragt de ichul. digen aan den moord van de ongelukkige Cat/tarina Jaebizzi. De orde noch de rust zijn een oogenblik gestoord, zoolang de strafpleging duurde; doch, toen deze voltrokken was, verspreidde zich op eens een zoodanige schrik onder de volksmenigte, dat men zich daarvan geen denkbeeld kan vormen, noch er eenige andere aanleiding voor vinden, dan het boos opzet van ette lijke zakkenrolders, die van deze verwarring gebruik wilden maken, om hun snood handwerk uit te oefenen. De gevolgen van deze volksbeweging zijn silemoodlottigsc geweest; een groot aantal toeschouwers is zwaar of ligt gewond; anderen hebben het met hun leven betaald. Welligt zal men in deze zaak een acaatkundig plan willen zien, en naar eene aanleiding zoeken, geheel vreemd aan de bedoening des volks, gelijk wij ieder der aanwezenden, ja, geheel de atad tot getuigen roepen van de zuivere waarheid, namelijk, dat alleen beurzensnijders dit oproer, in hun' vuig belang, hebben te weeg gebragt. De laatste der drie teregc gestelde moordenaars was zekere Giovannideze is coi zijn uiterste toe hardnekkig en zonder berouw gebleven, en beeft alle troostmiddelen der godsdienst baldadig afgewezen. Den dag zijner teregc- stelling vroeg hij 'smorgens nog, als nasr gewoonte, zijn ontbijt, waarna hij, tot spijsvertering (gelijk hij zich uitdrukte) een slatpje ging nemeo, hetgeen twee uren duurde, zoo zelfs, dat men hem moest wekken, toen de doodstraf stond volcrokken te worden. Welaan," zeide hij, „ik wil de laatste zijn, ten einde al den tijd te hebben, om dat Romeinsche graautv nog eena goed te bekijken, hetwelk ik wel gaarne onder mijn lijk zou willen verpletten Nu sloeg het 8 uren, toen van nit den Engelenburgc een piket karablnier» optrok, gevolgd door de veroordeelden, met de Geestelflkheid en de Broe. derschappendie te dier gelegenheid altijd medekomen. Hec was half 9 uur, toen de stoet de geregtsplaats bereikt had; het geschut van Sint Angelo halderde, en het hoofd van Michelina viel het eerst onder de straf bijl; ver volgens kwam de beurt aan Ficenzioeindelijk aan Giovanni, wienook in het stervens-oogenblik nog, de onmenschelijkheid bijbleef; den Priester, die hem geleidde, versmadende, braakte hfi tallooze verwenscliingen over het volk tut; en even alsof hij een voorgevoel had van den opstand, die plotseling na zijn dood zou uitbarsten, hoorde men hem nog duidelijk zeg gen: „6, dac ik daar eens onder dien troep zijn kon: wac zou ik mijne zaken doen, daarom-alleen heb ik spijt van te sterven!" En, als hadden nu deze woorden weérklank gevonden onder de menigte, zoo boorde men eensklaps, toen zijn schuldig hoofd viel, een vervaarlijk geschreeuw rond hec schavot opgaan. Dc verschrikte menigte nam de vlugc, zonder te weien wac er gebeurde, of wac zij te duchten had. In-

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2