GRIEKENLAND; DUITSCHLAND. Mee het fabrijkwezen blijft het voortdurend vrij wei voortgaan, wordende er bestendig in allé behoeften van kleeding voorzien; terwij! de groote we. verijen van katoenen; in de gewone Koloniën, en van koffijzakken te Om" tnerschans, en nn ook in het ade gesticht te Veenhuizen, de gewone hoe veelheid blijven voortbrengen. De katoen-spinnerij te Veenhuizen kan thans voor geheel in orde gebragt worden beschouwd, en is men nu bezig meer dere werklieden te onderrigten en op te leiden. Het wekelijkiche product is reeds tot 500 pond gebragt en neemt dagelijks toe. Onderscheidene kleine bezwaren worden van lieverlede overwonnen of Uit den weg geruimd. Het gareu, dat er gesponnen wordt,|is zeer voldoende en zal weldra met de bestfe Engelsche garens kunnen worden gelijk gesteld. Uit 's Gravenhage meldt men van den 7 Augustus Gisteren heeft Zijne Maj. de Koning de vergadering van den Raad vin State gepresideerd. Zijne Maj. heef: benoemd tot Commies bij het Departement van Ju. stltie, den heer#'. H. Mandeautot dusverre adjunct-Commies bij hetzelve. Bij Koninglijk besluit vau 6 Julij jl., beeft Zijne Maj. Hoogstdeszéifs bewilliging verleend, tot de verlenging der Vennootschap, te Amsterdam bestaande, onder de benaming van: Oost-Indische Zee- en Brand-Assurantie- Maatschappij, en zulka voor den tijd van tien jaren, aanvangende met 1 Ja uuarij 1841, en wel op den voet der gewijzigde eu door de deelhebberd aangenomene voorwaarden, H. K. H. de Prinses ven Oranje, vergezeld van H. K. H. de Gravia Maria van Wurtemberg, heeft eergisteren avond de voorstelling in den Koning, lijken Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Het nieuwe financiële ontwerp van Zijne Exc. den Minister vah Fi. nanciën, tot vervroegde overgang der uitgestelde in werkelijke schuld, zoü bij den Raad van State met algemeene stemmen goedgekeurd zijn. Naar men verneemt, zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige bepalingen vastgesteld, om zekerheid op te leveren bij de afgifte van certificaten van oorsprong van goederen, naar de Nederlandsche kolo. Dien bestemd, waardoor men bepaaldelijk moet kunnen nagaan of de bij die certificaten vermelde fabrieken en fabrijkanten werkelijkzoo ais zij zich kwalificeerenbestaan; of de fabrijken zoo ingerigt en van dien omvang zijn, dat zij kunnen beschouwd worden ais berekend voor de kwantiteiten en kwaliteiten der in de certificaten vermelde goederen, en of de goederen wel geheel en al door de fabrijkanten in de fabrijken, in de certificaten ver. meid, vervaardigd, dan wel te beschouwen zijn, als aldaar slechts eene ge. linge of laatste bewerking te hebben ondergaan. Dezer dagen zijn er onderscheidene bijeenkomsten van den Raad van State en van den Raad van Ministers gehouden, die, naar men verneemt, Zeer langdurig moeten zijn geweest, en waarin, naar men zegt, onder ande- ren gehandeld moet zijn over verschillende ontwerpen van wet, welke de Regering voornemens is, aan de Staten-Generaalhetzij in de aanstaande bijeenkomst der Kamers, hetzij in de najaars-zitting, aan te bieden. Men verneemt voorts, dat men ook aan de departementen ijverig werkzaam moet zijn aan het vervaardigen van voordragten van wet,, of het daartoe bijeen brengen van stukken en bescheiden, en dat wel over onderscheidene belang, rijke onderwerpendie sedert jaren hangende en onafgedaan gebleven waren. In deze Residentie is overleden de heer J. J. Lcke, oudste Raadsheer bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Derhalve zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich eerlang met het opmaken eener lijst van drie Kandida. ren, tot aanvulling der opengevallene betrekking, hebben bezig te houden. Het is uit die lijst, dat door den Koning eene keuze wordt gedaan. In deze Residentie zijn aangekomen, en aan het Hotel de Beilevue afgestapt, de Prinses de Rohan en de Prinses Salm-Salm, met haar gezin en gevolg, komende de eerste van Praag, de tweede van Weenen; de Erfprins van Salm-Salm, van Anholt; de Prins Philippe de Cross, van Dnsseldorf, enz. Mejnfvrouw Elisabeth Frij, beroemd wegens hare loffelijke en ijverige pogingen, om het lot der gevangenen in Engeland te verbeteren, en die zich sinds eenige dagen in deze Residentie ophoudt, heeft gisteren in het Hotel de Bellevae eene luisterrijke vereeniging gehouden. De heer Joseph Garnaydie de beroemde, menschlievende vmnw uprgp».ir, heeft het aanzienlijke Auditorium, dat bij deze gelegenheid vereenigd was, den staat van de hervorming der Negers in West-Indie geschetst, welke met veel belangstelling is aangehoord. Mejufvrouw Frij heefr, op hare beurt, bijzonderheden medegedeeld over de gevangenissen, welke zij in verschil, lende landen bezocht heeft, die op de aanwezigen eenen diepen indruk maak» ten. Deze vereeniging is geheel aan menschlievende gesprekken gewijd geworden. Ook heeft Mejufvrouw Frij het huis van Burgerlijke en Mili. taire Verzeketing alhier, bezocht. Uit Schiedam meldt men, dat ook aldaar Zijne Maj. den löden wordt ce gemoet gezien. Van die stad zou Zijne Maj. per stoomjagt naar Mid. delburg vertrekken en zich den i8den bevinden bij het piegtige ontblooten van het standbeeld van de Ruyterte Vlissingen. In den loop der volgende maand zon er te Utrecht een begin gemaakt worden met eene doorloopende tentoonstelling van moderne schilderijen, zijnde daarvoor een lokaal van den zoölogischen tuin bestemd. Gisteren heeft de nieuw benoemde Advocaat-Generaal bij het Provin» daal Geregtshof van Vriesland, de heer Mr. J. F. Bourboom van Sloterdijk, voor den Hoogen Raad, Kamer van Vacantie, den eed als zoodanig afgelegd. Men schrijft oit Assen van 29 Julij Eergisteren avond is onder Gasseiter-Nijeveen een hert levend gevangen. Het kwam zich voegen bij eene kudde koeijen, die geweid werden door een* knaap. Deze vreezende, dat het hem onbekende dier aan de koeijen leed doen mogt, verjoeg en vervolgde het. Het hert vlugtte en stortte in een' veenkuil, doch geraakte, door een' luchtsprong van wel 12 voeten boog, uit den kuil weer op het veen. Naauwelijks ontkomen, viel het weer in eene diep» naauwe veengreppel, waaruit het zich niet kon losruk, ken. Hier werd het gevat door 4 lieden, en door deze naar den heer A. Prins, lid der provinciale Staten, te Gasselte, gebragt, die het namens den Burgemeester dier gemeente, aan den Gonvernenr heeft aangeboden. Het schijnt onlangs van hoorns gewisseld te hebben, de hoorns missen nog hnnne gewone vastheid en een derzeive is eenigzins gekwest. Overigens is het geheel ongeschonden. Waarschijnlijk is het uit de Bentheimer wildbanen ontsnapt en naar onze heidevelden afgedwaald. Nog meldt men uit Assen van a Augustus, dac het stedelijk Bestuur heeft afgekondigd, dat in de laatste helft van deze maand Zijne Maj. die stad met een bezoek zal vereeren. Te Harlingen is dezer dagen van Groenland aangekomen schipper Bottmet 1 visschen en 450 robben. In Groningen heeft den 4den de prijsnitdeeling en de vertooning van proeven der kweekelingen van bet Instituut voor Doofstommen plaats gehad. De heer Dr. C. Guyot opende de plegtigheid met eene redevoering over een zeldzaam werk, te Oxford gedrnkc in 1680 en getiteld: Didascalokophus of de Leermeester der Doofstommen, Bij deze gelegenheid ontvingen 17 kweekelingen hnn ontslag; van deze hadden er 10 geloofsbelijdenis afgelegd naar de leer der Hervormden, 5 naar die der Roomschen en 2 Joodsche meisjes waren in hare leer onderzocht ge. worden. Er bevinden zich thans 153 kweekelingen op het Instituut, als 86 jongens en 64 meisjes. Van deze zijn Gereformeerd 93, Roomsch-Ka- tholtjl: 40, Doopsgezind 2, Evangelisch-Luthersch 4, Remonstrantsch j, Hoogduitsch-lsraëiitisch 10 en Portugeesch-Israëlicisch 3. Van deze ziju uit de provincie Zuid-Holland 28, Noord-Holland 37, Vriesland 20, Gro ningen 17, Gelderland it, Overijssel 8, Utrecht 11 ,rNoord-Ëraband 6» Drenthe 8 en Zeeland 7. - Het volle kostgeld (f 250) wordt betaald voi r Itoelage van 100 tot beneden de 150 voor 4; toelage van 10 tot be. neden de 100 voor 13, en geheel voor rekening van hec Instituut zijn 117. Van de jongens leeren het kleërmaken 19, schoenmaken 17, ietter. zetten 8, boekbinden 2, kuipen 6, schrijnwerken 6, wicwerken 1, Wagen, maken 4, mandemaken 5, zadelmaken 2 en smeden 1. Nog op geen am. bacht zijn 8. Van de méisjei leeren hfec uatljeh, borduren enz. 50 eh breiden 14. Met September aanstaande zijn er weder 19 tankweekelingen opgeroepen. Te Siocbteren, in Groningen, heeft den josien Julij I. I. een hevige brand de woning en schuur en al hec er zich in bevindende van J. Reden in den asch gelegd. Die is den fiden dezer te Arnhem hec geval geweeii mee de aardappel-meelfabrijk van den Apothekar Knoopt Een GrieksCh officlëel dagblad bevat onder andere hec volgende omtrent dit jongste aftreding van hec Ministerie aldaar: Uit welk oogpunt men ook den tegentvoordigen staat van zaken beschot!, she, zooveel is onbetwistbaar zeker, dat hec land eene groote schrede voor. waarts gedaan heeft in den geest van onzen tijd en op den weg van eene beschavende staatkunde, die de banden, Welke den glans des rfoons met de welvaarc van den Staat vereenigen,naanwer dan ooit toehaaic.de grond» zuilen onzer nationaliteit nog meer bevestigt, en san hec land eene steeds vbortgaande ongestoorde ontwikkeling van zijne zedelijke krachten en stof. felijke hulpmiddelen verwastborgt. In den laatsten tijd gold het, rifee het stelsel der Hellenische Regering de verwezenlijking van zekere nationale wenschen te verbinden en aan zekere vorderingen ce voldoen, die zich sedert verscheidene jaren met dagelijks toenemende duidelijkheid openbaar den, en waarvan de billijkheid buiten 's lands door de met Griekenland be. vriende Mogendheden meer en meer erkend werd. Daar het in 1833 door buitengewone omstandigheden aan de Koninglijk Regering opgedrongene stelsel meer en meer het kenmerk der noodzakelijk, heid verloor, naar mate ,de orde zich meer bevestigde, de wetten geëer biedigd werden, de naijver der partijen verminderde, hec onderwijs algemee. ner werd, de nijverheid toenam, met één woord, naar mate de Staat meer bevestigd werd, zoo verscheen natuurlijk een tijdscip, waarop dit door da Regering voorloopig aangenomene, door het volk voorioopig toegelatene stelsel eene wijziging moest ondergaan, ten doel hebbende, om de Koning, lijke Regering in overeenstemming te brengen met den voortgang der natie en eene botsing tnsschen de belangen des volks en de belangen der Regering te verhoedenwelke onvermijdelijk zou geweest zijnbijaldien de Regering op hetzelfde punt ware blijven stilstaan, terwijl het volk vooruitging. Ten einde deze wijziging)te bewerkstelligen, riep de Koning voor omstreeks drie maanden den heer Maurocordato van zijne zending in Engeland terug, en die wijziging is voor eenige dagen tot stand gekomen. Bij deze gelegenheid stelde de Regering zich tea doe!de voorregten der kroon te bevestigen en hec beginsel der onschendbaarheid van den persoon des Konings te verzekerendoor nit hec regeringsstelsel alles te verwijderen wac strekken kon om den Koning aan eenige verantwoordelijkheid voor de handelingen der Regering bloot te stellen, en te dien einde nam men die maatregelenweike bet meest geschikt zijn, om het beginsel der ministeriele verantwoordelijkheid te verwezenlijken. In deze ernscige omstandigheden moest de Regering zich natuurlijk evenzeer met de middelen bezig honden, om de nationale organisatie van het leger te verbeteren, en zij heeft ook voor de uitvoering van deze gewigtige taak de noodige schikkingen getroffen. Eindelijk stelde de Regering zich insgelijks voor, de wet op de inrigting van den Staatsraad te veranderen, opdat dit Iigchaam eenen ruimeren werk. kring en grootere magt verkrijgenen daardoor voor het land eene instelling worden zoude, geschikt voor de aanwending, zoo ver zulks voor als nog mogelijk is, van die grondscoffen der volksvertegenwoordiging, die thans reeds in het land voorhanden zijn, en van die oogenblik af der Regering mev hunnen raad on vnnrlipliring klinn^n diotzon. Voorzeker zal hec land zeer spoedig de vruchten genieten van de nieuwe vlugt, welke de Regering thans genomen heeft, en die voor baar den weg openc, langs welken alléén Griekenland zich tot den rang kan verheffen, dien eenmaal de grondleggers van deszelfs onafhankelijkheid wenscheen, waar. naar nog altijd de ware bevorderaars van deszelfs belangen streven, en dien de warme deelneming, welke de Grieksche zaak bij de vermogendsce Staten van Europa gevonden heeftaan hetzelve toekent. SPANJE. In de zicting der Afgevaardigden van den 22 Julij had de heer Mundz Bueno aan de Ministers inlichting gevraagd, ten aanzien der protescatie van de gewezen Koningin-Regentes tegen het beslnic der Cortes van in hare plaats eenen voogd gekozen en beëedigd te hebben. Een bepaald antwoord is daarop van de Ministers niet gegeven; zij zouden mee dezelven doen, wat de belangen des lands vorderden. De geruchten, alsof de Koning der Fran, schen voorde Koningin-weduwe zon tnsschen beide komen, hebben de Mi nisters voor geheel ongegrond verklaard. Er wordt te Madrid eenige verkoeling tnsschen de Spaansche en En gelsche en eene meerdere toenadering tusschen de eerste en de Fransche Regering bespeurd, omdac de Engelsche geweldadig de pogingen der sluik, handelaars in de baai van Gibraltar bevordert ken hare schepen tegen de kustbewaarders slag leveren. ITALIË. Een schrijven uit Rome van 18 Julij bevat het volgende: Uit eene geloofwaardige bron verneemt men, dat de kerkelijke zaken fa de Nederlanden zoo wat op den ouden voec züllen blijven. Ieder kerk provincie zal een van de Propaganda Fide afhankelijke Aartspriester hebben; de geestelijke Seminarien en Roomsche Scholen zullen geheel onafhankelijk van de Regering zijnen over het algemeen zal de Nederlandsche Regering xich weinig met de Roomsch Katholijke religie-zaken te bemoeijen hebben. Noord Braband Limburg en Luxemburg zullen onder drie van de Propaganda Fsi afhankelijke Apostolische Vicarien staan, en de Zaakgelastigde vin den Pan in den Haag zal superior der missie of zending zijn. De Wij-Bisschop, dit de Sacramenten der vorming te verrigten heeftzal in Amsterdam wonen, en de Aartspriesters zullen onder de leiding van den superior staan. Den 17 Julij was de hitte te Rome op hec hoogste gestegen, zood# men dezelve sedert 50 jsren aldus niet had ondervonden. Den i8den w« ook aldaar eo in de omstreken de hevige orkaan gevoeld, welke elders sw vele verwoestingen heeft aangerigc. Den 3den Augustus, den geboortedag van wijlen den vorlgen Konln/, heeft de thans regerende Koning van Prnlssen eene instelling voor de bezit- ters van het ijzeren kruis vastgesteld, namelijk, dat de 24 oudste officieren en onderofficieren, welke dit kruisiste klasse, bezitten,een eerpensioen 150 thl.en de 72 oudste officieren en onderofficieren, 2de klasse, ten cd» pensioen van 50 thl. jaarlijks zullen genieten. De Koning van Hanover is den 2den uit zijne hoofdstad naar de bad plaats Ems vertrokken.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 2