A\ 1841. LEY O 'S C II S ft". 8 COURANT NEDERLANDEN. T U R K Y E. MAANDAG, 26 JUL IJ. Ley den, 25 Julij. Uit 's Gravenhajje meldt men van'den 24sren: Zijne Ma}, de Koning heeft lob thl. bijgedragen tot het oprigten van hen standbeeld voor den beroemden Copernicusen dezelve aan de Commissie daartoe te Thorn doen toekoiiieh. Het afbeeldsel van H. K. H. Prinses Sophia is te Groningen in Vrlesche ileederdrigt in het licht gegeven. Zijne Exc; de Miniater van ficanclen heeft onlangs de Gouverneurs der provinciën opmerkzaam gemaakt, dat b(j art. io der wet van 29 Mei 1840 (Staatsblad N°. 19), betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nntte, is bepaalddat Ingeval de bepaling der schadeloosstelling aan den Regter wordt Overgelaten, het alsdan aan partijen zal vrijstaan, om zoodanige schriftelijke bescheiden', Vrjr' Van tegel en registratie, over te leggen, als dienstig mogten voorkomen, om de schadeloosstelling naar billijkheid te doen begrooten; en dat, volgens art. 18 dier wet, de overschrijving van het vonnis, waarbij de onteigening, overeenkomstig het voorafgaande art. 17 wórdt uitgesproken, alleen kan geschieden, nadat het vonnis Itrachc van gewijsde heeft verkre gen, en de daarbij toegewezen schadevergoeding is voldaan of in consignatie gebragt, van welk een en ander hij, ten wiens behoeve de onteigening is bitgesprokenhet bewijs aan den bewaarder der hypotheken moet leveren. Vrijdag Is de 26ste vergadering van de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk op qe gebruikelijke wijs gesloten. ült eene aankondiging van den boekhouder en kassier, belast met de comptabiliteit van de Nederlandsche Staats-Courant en her Staatsblad, blijkt dat hij op grond van een daartoe strekkend Koningiijk besluit., gemagtigd is, tot (iet afleveren, tegen eenen verminderden prijs, zoowel van volledige stellen van het Staatsblad, ais van afzonderlijke jaargangen tot aanvulling van volledige exemplaren, en. mitsdien, bij hem boekhouder èn kassier, alsmede bij de uitgevers van het Staatsblad in de verschillende S'edetl des Rijks gevestigd, de nog voorhanden, zijnde Staatsbladen, verkrijg, baar zijn, tegen de prijzen, hier onder vermeld, en zulks m. navolging Van' de vermindering, die reeds in den jar.e 1827, voor verzamelingen van 1813 tot en met 1846, is toegestaan: een ''stél van 1813 tot 1840, ƒ30.00 1813 tot en met 1829, 15.00; 1830 tot 1840;;/15.00; afzonderlijke jaar gangen van 1814, rocken met 1839, 2, ;,o; de jaargangen .van 1840 en vol- geilde 5. 50; Staatsbladen van 1813, 1814, 1815 en 1816, Journal Officie! I817 tor en met 1829, en Staatsblad van 1830 tot en met 1840, dtisinede eene volledige verzameling uitmakendeƒ24, alles in losse bladen. De Staats bladen over 1841 zijn uitgegeven tot cn mét hommer 23. Uit Delft schrijft men', dat aldaar, tien jpdeh dezer van wege het. Departement van Ootlog, aanschrijving is ontvangen tot het vertrek van eet) aantal ofheieren naar de Oost-Indiër Uit Amsterdam meldt men van .den 24Sten: Het Hoofdbestuur der Maatschappij: tot Nut van *f Algimeenalhier, heeft tin den he'er.D. Slingervoette Dodewaard, de zilveren medaille toegekend voor betoonde edelmoedigheid gepaard met inspanning en volharding, bij gelegenheid van het dreigend gevaar van oversrroomingjl. winter, aan den Rooden Molen, bij Thiel. De Arnhemsche Courant en her A/gemeen Handelsblad bevatten vertoogen ten aanzien der verpiigting der Nederlanders, om voor den algemeen hoogge jt- schattennu wijlen Graaf Cijsbert Karei van llogcadorp een standbeeld óp te rigten. Van den Helder schrijft men van den 2! Jnlij: Het Keizerlijk Russisch eskader, onder de bevelen van den Sc'nout-bij- Nacht Lutke, eu bij hetwelk Z. Keiz. H. de Russische Grootvorst Konstantqn zich bevindt, heeft gisteren rnargen de haven (het Nieuwe Diep} verlaten, en is op de reede ten anker gekomen, ten gevolge waarvan Zijne Exc. de Ambassadeur met den Cotisui-Generaa! van Rusland en gevolg, heden mor gen ten tien ure van hier naar Amsterdam zijn. vertrokken. Heden is ter reede alhier aangekomen, Zijner Majs. stoomboot Hcbla, behoorende tot het Nederlandsche excercitie-cskader. Deze bodem, welke eenlge dagen quarantaine moet houden, is den 4<den dezer van Lissabon ge zeild, en had den 5den het Nederlandsche eskader in welstand verlaten. Den 22SICR heeft het Russisch eskader de reede verlaten en naar zee gestevend, Een visschersschuit van Edam, waarop zich de gebroeders Jan- en Picter Dekker bevonden, is tusschen Alkmaar en Purroereud door een grooter jchip overzeild en heeft Pieter Dekker zijn' dood in het water gevonden. In het verslag van de Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht inerken wij de volgende zinsnede op: Het getal der ingeschrevene Studenten heeft hij de laatste recensie 375 bedragen. Dit getal is heneden dat van de vorige jaren, en bepaalt zich grootendeels bij de Godgeleerde faculteit, waarvan de oorzaak ontwijfelbaar buiten de Hoogeschool gelegen is, en derzelver grond vindt in het weinige vooruitzigt, om na volbragte studiën spoedig eene aanstelling als Predikant te bekomen. De pogingen der Regering van Utrecht, om de vroeger aldaar gebloeid hebbende wolmarkt te doen herleven, hebben wel geene groote nitkomsten opgeleverd, maar ziin evenwel zoo veie wollen aangebragt en verkocht, dat de opengestelde premiên voor den grootsten aanvoer en voor de beste soort van wol zijn kunnen worden toegewezen Men is daarom voornemens, deze inarkt voort te zetten, in de hoop, dat de woihandel daardoor., zoowel in het belang van koopers als verkoopers zal bevorderd worden. Het fabriekwezen heeft weinige veranderingen ondergaan, De voornaamste Is de overgang der ijzergieterij en fabriek van werktuigen van den heerC. Ver. hop, te Utrecht, aan een vennootschap onder directie van dé heeren JelPar.l en Driest, Dc meerdere uitbreiding, die daaraan is kunnen worden gegeven, gepaard met de vlijt en kennis der Directeuren, doet daarvan de bes'e ver wachtingen voeden. Wij mogen ons alzoo verheugen in het behoud dezer tuttige fabriek. Uit Leeuwarden schrijft men van den eisten dezer: Heden morgen, ten half 10 ure, vergaderden zich op bet Raadhuis alhier 4t leden der Commissie uit de Provinciale Staten, benoemd om de acte van haWiging aan Zijne Maj. over te brengen, die dan ook dadelijk daarna zich naar het baleis begaven, en gemelde acte aan Hoogstdenzelven aanboden; hierop verleende Zijne .Maj. goedgutistigliik toegang aan de Dames de la Halte, die hun verlangen te kennen gegevan hadden, mede hulde aan'rloogstdenzel- h'Oh toe te brengen, en daartoe eene op hunne wijze vervaardigde fraaije troon aan te bieden, dewelke het Zijne Maj, behaagde aau te netnen, en hun daar voor met een rijk geschenk begiftigde, en alzoo hoogst vóldaati liet vertrekken. Vervolgens verleende Zijne Maj. andientie aan alle, zoo civiele ais militaire Autoriteiten, alsmede aan dé leden der eerewacht, da- welke,tot ruim uur duurde; inmiddels had ook een der door het stedejijk Bestuur, bij gelegenheid van hei heugelijk verbljjf van HII. MM. ingestcldq volksfeesten plaats, en wel het mastklimmen. om. 20 onderscheidene mees; aanzienlijke .prijzen, waartoe later nog 4 belangrijke, geldelijke prijzen van particuliere hand werden gevoegd, welk volksvermaak, onder eenen verha^ zenden toevloed volks, in de beste orde is afgeloopen. Gisteren en heden is er dinér ten hove geweest, waarbij telkens een veertigtal botjge gasten, eens Vorsiem waardighebben.aangezeten. Door het Bestuur dezer stad is, up heden avond, eeu luisterijk tbé-dansant HH. MM. aangeboden, hetwelk lioogstdezelven minzaam hebben gelieven aan té nemen, waarbij riutn 290 genoudigden aanwezig zijn; ook H. K. H. Prinses Sip'tia begaf zich,tiers- waarts, geheel gekleed in de prachtige Nationale Vrlesche kleederdragt. 1.1 et is met grond te verwachten dat alles wat aangewend wordt om de genoegens, van het verblijf van onaen Geêerbiedigden Koning en Koningin te verhoogen, bjj Vorst en Volk èeu blijvend aandenken zal achterlaten. Nog meldt men oit Leeuwarden van den 22Steo, dat Zijne Maj. zielig op dien dag te voet naar het huis van opsluiting en tuchtiging begeven had. Ten twee ure begaven zich de Vorstelijke perionen naar de plaats waar de harddraverij zou gehoriden worden, alwaar voor Hoogtdèzelven een prachtig en kostbaar met nationale vlaggen gedrapeerd paviljoen was ingerigt. Vijf en twintig der meest met roem bekende harddravers ijverden om den prijs,, welae ten 5 ure behaald werd. Des avonds van dien dag was er gala- representatie in den schouwburg, waarin eene bij die gelegenheid vervaar digde tooneeimatige voorstelling werd opgevoerd: Frieslanis hulde aan Ne derlands Koning en Koningin, door Mr. A, van Halmael. Zacnrdag zou Zijne Maj. een uitstapje naar Oude Schouw, Sneek en Heereveen doen, Zondag dg Godsdienstoefening bijwonen en Maandag naar Groningen vertrek ken om van daar Woensdag weder te lieeren en over Harlingen de terugreis naar 's G: avcsihage te nemen. De algemeene illuminatie, welke den 20Sten te Leeuwarden door het on gunstig weer was verhinderd geworden, heeft den uaaropvolgenden dag, bij vrij goed weerplaats gehad. Zoo men verneemt zón door Zijne Maj. benoemd tot Ridders van den Nederlamttcien Leeuw de heeren J. Rodenhuis, Burgemeester der stad Harlingen, >'ïr. A. Stinstra, Burgemeester der stad Franeker, J'nr. Mr. H, M. Speelman Mthma, I'd van ''en Raad der stad Leeuwarden, L, G. A. Graaf van Limburg Stirum, Grietman van Kolumerland en Nieuw, kruisland te Kulluui, Jbr. Mr. O. R. van Andringa de Kempenaarlid der Provinciaie Staten van Vriesland en Leeuwarden, J. J. Salverda, Majoor der dienstdoende schutterij te Leeuwarden, en Schultze, Commies ter Provinciale Griffie aldaar, terwijl nog cot den adelstand verheven is de heer Mr. D. de lilo-q van Haerssna de lV:thte Buitenpost. Uit Giouingeu meldt uien, dat de Vorstelijke faqiielje aldaar Maandag verwacht werd en er vele festiviteiten hij die gelegenheid zouden plaats..heb. ben. Zoo het weer bet toeuet zou Zijne Maj. Winschoten, Appingedaa en. Delfzijl bezoeken. Uit Zicnkzeë ontvangt men bedroevende berigten omtrent den treurigen. toestand van het op de Zeeuwsche eilanden te velde staande gewas. Hec gemaaid liggende hooi was geheel weg, de wintergast, waaraan men .bezig was te maaijen, ondervond de guurheid van het weer en waaide veelal uit. Met hec maaijen van rogge was men nog niet begonnen hoewel dezelverjjp was, en voor deze ook vreesde men. liet koolzaad-dorschen gir.g droevig. Op de te veld staande schoone en rijke tarwe oefende tot nog toe het weer deszelfs heilloezen invloed niet uit. Den iSdeti dezer is op de Oosterschelde gezonken het met zinksteenen beladen gaffelscnip van H. Ritmeesterde zich aan boord bevindende 9 per sonen zijn gelukkig gered. Door den stormwelke te Venlo in den avond van den 21. gewoed heeft, zijn drie, voor de stad tiggende en met steenkolen geladen schepen, gezonken. In. het Journal de Stnyrne leest men de volgende berigten uit Kandia tot 18 Juni] Sedert de laatste berigten van daar, is in den staat van zaken op het eiland geene verandering gekomen; ook heeft er nog geen beslissend gevecht rus- schen de belde partijen plaats gehad, die tegenover elkander staan, en eikan- der schijnen gade te slaan. Dit dralen heeft van den kant der Turken zijnen grond in het aan den Kapndan-Pacha gegeven bevelom met de grootste gematigdheid te werk te gaanen slechts in het uiterste geval geweld gebruiken. Maar de opstandelingen worden niet door dezelfde beweegreden weêrhouden, en na den ophef, dien zjj in den beginne van hunne strijdvaar digheid gemaakt hebben, moet hunne werkeloosheid bevreemding wekken. Incuischen zijn er verscheiden kleine gevechten voorgevallen, onder ande ren een vrij hevig op den i4den dezer. De opstandelingen hadden MuUapha- Pacha Wj Vresis in Apokorona aangetast, maar werden, ofschoon zij den aanval driemaal herhaalden, krachten teruggeslagen én tot aan het gebergte van Sphakia vervolgd. Hun verlies moet aanzienlijk geweest zijn, terwijl de Turken slechts 3 dooden en 25 gekwetsten hadden. Eenige dagen later be proefden 700 opstandelingen eenen aanval cp het fort Hissamoshetwelk,, ofschoon slechts eene zwakke bezetting hebbende en 24 uren onophoudelijk beschoten wordende, zich toch staande hield tot dat eene versterking toe ontzet kwam aanrukken, waarop de opstandelingen verstrooid en eenigen hunner krijgsgevangen gemaakt werden. Musriïprin-'t?acha staat te Bafé en drie Turksche divisien Tiebben Cydonia Hissamos en Selino bezet. De Grieken honden zich in het gebergte qp. Ree meerendêel; der bewoners van Apokorona heeft zich onderworpen. Tahir- Pacha kruist thans op de hoogte van Kandia, werwaarts hij versterkingen heeft overgeoragc. Ook daar hebben eenige schermutselingen plaats gehad. Men gelooft, dat Takir~Pacha van den Sultan de magciging verzochc had, om door nadrukkelijke maatregelen een einde aan den opstand tt maken. Mij. zoude dan, zoo men meende, aan tie opstandelingen een nieuv/ea termijn, stellenbinnen welken zij in onderwerping kondes komen, na den afloop waarvan hij hén met geweld weder tot gehoorzaamheid brengen zoude. PORTUGAL. Berigten uit Lissabon tot den i2den JuHi loooénde. melden, de Kamer* der Afgevaardigden over onderscheiden wetten vau plaatselijk belang be'raüifr

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1