M" M A t'EYDSCHB C O U R A N T. NEDERLANDEN. WOENSDAG, VCi f\ iVI Li IS &EYAH*" M: ai JULIJ. LeVden. 20 Juli). Door Zijne Maj. zijn'benoemdz tot aflen commies von het Postkantoor al hier, B. Diclleman Hildebrandt, tot dus verre 3de commies, en tot 3deu commies J. Fichct Jr., tot hiertoe commies op betzeltde kantoor. Uit's Gravenhage meldt men van den 19 julij HH MM. de Koning en Koningin, benevens Z. K. H. Prins Alexander en H. K. H. Prinses Sophia zijn heden middag Uit deze Residentie naar Amster dam vertrokken, om xich van daar naar Vriesland enz. te begeven. -^►Bij Koninklijk besluit heeft Zijne Maj. bewilligd In de oprigtlng van de naamlooze Vennootschap, omler den titel van: Hollandsche Brand-Am rantie-Societeitmits het in-den aanhef der akte van oprigting omschreveue doe! der gedachte Sociëteit zich btpale tot het doen van verzekeringen, zoo voor brand (en aide werkeiijke gevolgen van dien), in het algemeen in, aan, of van alle gebouwen en getimmerten, en de zich daarin bevindende goede, ren, varende en vervoerd wordende langs alle stroomen, rivieren, meeren, of andere binnenwateren op het vaste land van Europa. Zijne Mij. heeft onlangs bepaald, dat, tot tijd en wijle hierin nader zal zijn voorzien, ook als Studenten In de Godgeleerdheid aangemerkt en toe de vrijstelling, aan dego betrekking bij art. 94 ee der wet van den 8stenja. uuarij 1817 toegekend, geregtigd zullen worden beschouwd de zoodanige van de Evangelische of Moravische broedergemeente, welke hunne Godge leerde studiën op eene der buiten het Rijk gevestigde Scminarien of leer, scholen van gemelde gezindheid voortzetten, mits zij deze hunne positie, door overlegging van een door het hoofd van gemelde instelling afgegeven bewijsstuk, behoorlijk aantoonen. Zijne Maj. heeft eervol ontslag verleend aan B. Kruijjfals isten Lui- tertant bij de schutterij te Rotterdam) en tevens aldaar aangesteld tot isten Luitenant, den 2den Luitenant J. Loril en tot 2den Luitenant,den schutter w. P. J. D'Aquin. Door Zijne Maj. zijn tegen den volgenden Zondag in de gebedenhuizen van alle godsdienstige gezindheden dankzeggingen bevolen voor de gelukkige bevalling en herstelling van H. K. H. Pripses Frederik der Nederlanden. ZijneMaj. Koning IVillem Frederik, Graaf van Nassau, heeft aan de Is. itëlitische gemeente te Nijmegen f 500 gesciiookenvoor het op te rigten bestedelitigshuis aldaar. Zijne Exc, de Minister van Financien heeft, ter executie van art. 3 der wet van 27 December 1840 'Staatsblad N°. 79), bekend gemaakt, dac het gezamenlijk beorag vau ae Schatkist-biljetten, krachtens die wet uitge geven, op den isten dezer, beliep cene somma vau twee milhocnen guldens. Zijne Exc. de Minister van Financien, heeft, ten gevolge van het door vele houders van Schatkist-biljetten, daargesteld bij de wet van den 27 December 1840 'Staatsblad N°. 79), te kennen gegeven verlangen om de tegen i°. Augustus 1841 opgezegde stukken, op dien dag zonder verlies 'm rente, tegen nieuwe Schatkist-biljetten te kunnen verwisselen, tei kennisse van de belanghebbenden gebragt: 1°. Dat de in Amsterdam opgezegde Schatkist-biljetten niet bij de Neder- landsche bank, maar ten kantore vau den Agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam, Jonkheer Mr. J. van iddckinghe, tet aflossing moeten worden aangeboden; zullende de betaling ter keuze van de houders geschie den in assignatien op de Nederlandsche Bank, of wel in onopgezegJe Schat* kl9t—biljetten met bijvoeging van eene assignatie, als voren, voor het bedrag dér rente; 2°. dat voortaan de opzegging van Schatkist-biljetten binnen Amsterdam zal plaats hebben ten kantore van den Agent voornoemd; 30. dat eindelijk aan de houders van Schatkist-biljetten de vergunning wordt gegeven, om bij de opzegging tevens te verklaren, dat zij op den verschijn dag, wederom Schatkist-biljetten verlangen, in welk geval zij bjj verdere uitgifte van dit papier, de voorkeur zullen genieten. Uit eene door Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland opge maakte lijst blijkt, dat het getal der bevoegde erkende onderscheidene tak ken der geneeskunst in genoemde provincie, onder het ressort der Provin ciale Geneeskundige Commissie te 's Gravenhagevoor het jaar 1841, be diaagt honderd medecinae Doctores, vijftien Chirurgiae Doctores, negen en veertig Heelmeesters, honderd acht Heelmeesters ten platte lande,, achtten artis obatetriciae Doctoreshonderd dertig vroedmeestershonderd dertien Apo thekers, zes en dertig Vroedvrouwen, twee en twintig Drogisten en zeven Tandmeesters. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de belanghebbenden ter kennis gebragt, dat bij de Veeartsenijschool te Utrecht, voor rekening van het fonds voor den landbouw, du jaar geene krveekelingen kunnen aan genomen worden, als slechts één uit Vriesland, doch dat er eenigen zuilen geplaatst worden voor eigen rekening, namenlijk voor 400 'sjaars. De onder dom van hen, die zich aangeven, moet zijn van 16-22; de tijd van aangifte is voorden 15 September eerstkomende bij den HoogleeraarNuman, te Utrecht. Naar men verneemt heeft zich de Regering in den laatsten tijd bezig gehouden met het opmaken van de ontwerpen der staatsbegrooting voor de jaren 1842 en 1843. Men verzekert, dat de voordragten In gereedheid zijn, om bij de hervat ting van de werkzaamheden der Kamers aan dezelve te worden aangeboden. Men wil weten, dat in deze ontwerpen het sedert lang beoogde doel, ge- lijkheid van uitgaven en middelen zal worden bereikt. Men voegt er zelfs bij, dat dit doel zal verkregen worden, zonder dat men, tot dat einde, zijne toevlugt neme tot eene geldleening, of tot eenige verhooging van lasten, of tot eenigen bez warenden financielen maatregel. De Burggraaf tTArlincourt, die dezer dagen, in deze Residentie Is aan. gekomen, heeft gisteten de eer genoten, bij Zijne Maj, den Koning te wor den toegelaten. -» Het algemeen gesprek in deze stad was heden het groote, onverwachte verlies, hetwelk Zijne Exc. de Min'ster vsn Financian, de heer Rachusstn, tuieren heeft geleden. Zijne echtgenuoie is plotseling overledenen dat utl in de armen van eenen nabestaande, die haar met hare bevalling, eeu fut weken geleoen voorgevallen, was komen gelnkweaschen. Toen de Minister Rochussets gisteren mot gen zijne woning verliet, bevond zich zijne t'tle in den besten gezondheids-toestand, en liet hare staat van herstelling "iets te wenschen over. Gedurende eene conferentie, welke Zijne Exc. op liet Ministerie hield, werd den Minister kennis gegeven, dat zijne echtge. nooce zich plotaeiing ongesteld bevond. Onverwijld huiswaarts gekeerd kwam Zijne Exc. reeds te laat, zflne echtgenoot gaf geen teeken van leven meer. Algemeen is de deelneming in hec treffende verliesdat de Minister en zijn geheel huisgezin hebben geleden: hij verloor eene waardige eentgé- noot, en zijne kinderen eene brave moeder. Zijne Maj. de Koning heelt heden, voor Hoogsccieszelfs veiock uir deze Residentie, den Minister met een beZoek vereerd en Zijne Exc. Hoogstdeszelfs bijzondere deelneming- betuigd over het gelieel onverwachte smartelijke veriies, dat Zijne Exc. ondervindt. Onder de voorname bezoekers van de badplaats Scheveningen, behoort Zijne Éxc. de Luitenant-Generaal en Commandant vau de Bondsvesting Luxemburg, Ferdinand du Moulindie aldaar gelogeerd is by deli heet D. Boer, in het Japansche Magazijn., 'Y Men meldt uit Rotterdam van den ipden dezer: Gisteren morgen is alhier een betreurenswaardig ongeink voorgevallen. Volgens de deswege ontvangen borigten, lag de tusschen genoemde stad ets Gouda varende stoomboot Julia aan- liet Hoofd gereed om te vertrekken, toen eensklaps de stoomketel derzelve. sprong en geheel uit elkander geala. gen werd, waardoor onderscheidene pêrspnen min of meer zwaar gekwetst zijn geworden; terwijl de conduceur der boot, de heer van Daalen IVettcrs daarbij het leven verloren heeft. 5 Het Provinciaal Hof van Gelderland heeft, deij iöden, L. van Beuse. kom, beschuldigd van tnoedwilligen manslag-in dronkenschap gepleegd op ze» keren Vermeulen, tevens beschonken zijnde, veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 45 jaren tuchthuisstraf, Men meldt uit Vlissingen, ditialdaar, tegen den tijd dat Z. M. de Koning die provincie bezoekt, eene maritime eerewachc wordt opgerigt, uit notabelen der stad zaanigesteldzij zullen in eene zeef eigenaardige klee. ding Zijne Maj, in eene smaakvolle en rijk versierde sloep naar de onder. tCheidene plaatsen, welke Zijne Maj. bezoeken zal, heen voeren. De Provinciale Staten van Vriesland hebben in hunne zitting van den I5den dezer als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen de heeren Mr. IV. B. Buma en Mr. N. van Heioma. In de Leeuwarder Courant vindt men de volgende aankondiging De Staatsraad, Gouverneur der Provincie Vriesland, heeft het genoegen ter kennis van de ingezetenen te kunnen'brengendat de heugelijke komst van HH. MM. den Koning en de Koningin", binnen dit gewest, zal plaats hebben op Dingsdag, den 20Sien dezer maand; zullende HH. MM. 's voor» middags 10 h n ure, met de stoomboot, te Harlingen kunnen zijn, om, na een kort verblijf, naar Franeker te gaan, van waar Uoogstdezelvenna in die beide plaatsen de autoriteiren ontvangen te hebben, waarschijnlijk over het Bildenaar Leeuwarden zullen afreizen, om aldaar in 'den namiddag aan te komen. Uit Assen schrijft men van den iaden:' Tegen het Noord-Oostelijk gedeelte van liet ontworpen Kanaal, dat vat» Assen over Rolde, Gieten en Borger naar Weerditige zal loopen, en waartoe men gemeend heeft, zich vooreerst te motten bepalen, bestaan, volgens lueUedcelipg van den Minister van Binneuiaiuische Zaken, geene bedenkingen meer bij de Aigemeene Directie der Genie; zoodat de concessie tot de ka. nalisering der provincie weldra, naar men hoopt, zal worden verkregen, wanneer de middelen daartoe zuilen kunnen gevonden worden. Gedeputeerde Staten hebben eene commissie uit hun midden benoemd, om plaatscluke opnemingen te doen. ZWITSERLAND. Den lo-ien dezer is in de zitting van den Grooten Raad van Aargau het besluit van den Lanadag wegens de klooster-aangelegenheden medegedeeld) de Groote Raad heett hetzelve aan den kleinen Raad gezonden, ten einde eene Commissie te benoemen, die omtrent die zaak vóór den ipieu ecu be. sluic moet uitnrengen. Zooals is gemeld geworden is de opstand in het kanton Tessin, dadelijk bij deszells uitbarsting, gedempt geworden, en waren er onderscheiden ge vangennemingen gedaan. Onder de gevangeuen behoorde ook een zeker Ad vocaat Nessi, die zich aan het hoofd der gawayende oproerlingen gesteld had; deze is door eenen krijgsraad ter dood veroordeeld en den 8sten dezer is het doodvonnis aan hem reeds voltrokken, zijnde hij gefusilleerd geworden. De Lombaruysche Regering, ilit wier gewest velen aan den opstand had. den deel genomen, heeft niet alleen aan die van Tessin daarover haar leed wezen betuigd, maar tevens strenge maatregelen genomen, dat er geene deelnemers aan den opstand over de grenzen kunnen ontvlugten. Meu meldt uit Bern van den 11 Julij het volgende: Gisteren avond ten 7 ure werd in onze omstreek een geheel bijzonder luchtverschijnsel gezien, waaromtrent een ooggetuige de volgende beschrij ving mededeeeli: Terwij! wij ons op den heuvel, aan het einde van den weg naar Keulen, een vierendeeluurs van Bonn, bevonden, kwam er een zwaar onweder op; groote, zaamgepakte, zwartachtig blaauwe wolken jaagden naar de andere Rijn zijde tot Siegburg henen. Deze wolken-massa's daalden spoedig daarop kegelvormig naar de aarde; de punten van deze kegels wa ren van ligtgrijze kieur, en bewogen zich langzaam, eenigzins buigende) daar de hemel in den achtergrond helder was, kwamen zij door derzelver donkere kleur zeer uit. Deze kegels mogen omstreeks het derde van hare lengte van de aarde verwijderd zijn geweest, toen uit deze plotseling een rook opsteeg, die zich tnet de overhangende wolken vereenigde en daar mede zuilen vormde. De kieur der van beneden opkomende wolk was zeer donker graauw. Dit luchtverschijnsel herhaalde zich wel vijl malen door steeds nieuw afdalende kegelspitsenwaarvan telken keer 3 tot 4 aai. den horizont hingen. Merkwaardig was het, dit de laatste, hoewel zwakkere verschijning tweemaal een wolkje uit de aarde deed opkomen, eer ue van de aarde tot de wolken reizende zuii werd ^gevormd. Vele toeschouwers hielden den opstijgenden rook voor brand. De regen, die kort daarop in groote hoeveelheid bij Siegburg viel, deed dit luchtverschijnsel verdwijnen, hetwelk door de geheele verlichting der lucht en der aarde inderdaad ont. zagwekkenct was. SPANJE. De Minister vaa Binnenlandsehe Zaken heeft aan den Senaat het voorstel gedaan, dat de Regering zou gemagtigd woroenom de twee eilanden Fer nando Po en Annoben, op de kust van Afrika v tegen 60,000 aan Engeland af te staan. Geldgebrek schijnt tot dit voorstel aanleiding gegeven te hebben.- Den 10 Julij is in de vereenigde zitting der Cortes eerst mee 239 tegenr 203 stemmer» bepaalddac de voogdijschap oiuledigd wasen daarop is mee

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1