Hoorde zét met tfia wévefs, en c?e in 1839 te Neede opgeijgte da mast weverij schijnt ook gmist'ige uitkomsten op te leveren. Nopens dén handel en de scheepvaart houdt het verslag hoofdzakelijk in, dat, naar mate de bevolking toeneemt, wegen en vaarten verbeteren, fabrijken zich uitbreiden, en de landbouw bioeit, ook de handel over het algemeen vermeerderd is. De Provinciale Staren van Groningen hebben als lid van de Tweede Kamer der Stacen-Qeneraal herkozen: den heer Mr. ff. J. ff. Modderman, en als leden van het Cóliegie van Gedeputeerde Staten benoemd: de heeren J9 AFruitieraftredend lid en IV. C. Star Lichtenvoortin plaats van den heer E. H. Engelkens, overleden. In de vergadering der Provinciale Staten van Overijssel is de heer J. H. Graaf van Recht eten van Appelternop nieuw benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Scaten-Generaa!terwijl de heeren aftredende leden van Gedepu teerde Stacen: N. van Berkum Bysterbos en Mr. J. T. Roessingh Udinkals zoodanig zijn herkozen. Door de Provinciale Staten van Drenthe is als lid van de Tweede Ka. mer der Staien-Generaal herkozen de heer Mr. G. Kniphorsi. Door de Provinciale Staten van Noord-Braband zijn m hunne zitting van den 8 Jul ijals leden van de Tweede Kamer der Scateii-Géneraal verkozen: De heer Mr. J. A. Mutsaerste Tilburg, in plaats van het uitvallende lid, den heer Mr. J. B van de Mortelde heer A. J. Ingenhouszte Breda, In plaats van het uitvallend lid, den heer Mr. P. Ede la Courten is het derde uitvallende lid, de heer Mf. J. L. A. Luyben, weder ingekozen. In de zitting dier Provinciale Stacen van denzelfden dag is de heer H. de ]Vijs9 particulier te *s Hertogenbosch als lid der Gedeputeerde Staten, zit ting hebbende voor den stedelijken stand, herkozen, en in plaats van den heer Mutsaersals lid dierzelfde Gedeputeerde Staten voor den stedelijken Stand benoemd de heer ff. T. J. van de Venlid van den stedelijken Raad van *s Hertogenbosch. SPANJE. De Minister van Financien heeft in de Cortes een ontwerp van wet voor- gelezen, ten doel hebbende om al de bezittingen der wereldlijke geestelijk, heid en der kerkgebouwen tot nationale goederen te verklaren; dat ontwerp (cheen grooten bijval te vinden. Uit Madrid melde men van 30 Junij Men verneemc hier treurige tijdingen over plaatselijke opstanden, die met afschuwelijke omstandigheden gepaard zijn gegaan. De bezetting van Alhue- mas, niet verre van Mallaga, is aan het muiten geslagen; zij heeft verschei, dene officieren en onder-officieren meêdoogenloos vermoord. Eenmaal meester van de stad geworden, hebben de soldaten zich aan al de ijsselijkheden over. gegeven, waarvan eene stormenderhand ingenomene plaats het cooneei kan zijn. Er zijn tooneelen voorgevallenvoor welker beschrijving onze pen terugdeinst. Blijkbaar tracht men de troepen op te ruijen. De predikingen der geheime genootschappen dragen wrange vruchten. Terwijl die binnen, landsche ongeregeldheden alle regtschapene lieden doen zuchten, zijn vele gemoedelijke burgers Zeer tegen de handelwijze der Regering jegens het Hof van Rome ingenomen. De laatste maatregelen van het Kabinet in dezeti hébtïen een zeer revolotionnair karakter en zouden eene schuring tusschenden Heiligen Stoel en de Katholijke Spaansche Monarchie kunnen te weeg bren. gen. Men kon trouwens sedert het verdrijven van den heer Anellano uit Madrid zoo iets iiérwachten. In een Spaansch dagblad van 28 Junij ias men het volgende Eenige dagen geleden hebben wij aan onze lezers de gewelddadigheden medegedeeld die te Sabadell door fabrijltarbeiders hebben plaats gehad, welke tot de in Katalonie bestaande zamenspanningenom aan de fabrijkanten de wet voor te schrijven, behoorden. Zoowei daar als te Barcelona en op andere plaatsen, is het regt van eigendom op zulk eene ergerlijke wijze aangerand, dat de fabrijkanten zich gedwongen hebben gezien om hunne fabrijken te sluiten. Die gebeurtenissen zijn van zoo bedenltelijken aard, dac de Regering ze niet met onverschillige oogen kan aanzien. Het is toch maar al te zeer te vreezen, dat dergelijke zamenspanningen zich ook in andere provinciën, ja door geheel het Koningrijk vormen en dat de anders achtens waardige stand der werklieden zoodoende door blind geweid eene niet minder eerbiedwaardige klasse van ingezetenen;de fabrijkanten, onder het juk brengt. Te Vich hebben de betreurenswaardige tooneelen van Sabadell en Barcelona reeds weêrklaitk gevonden;er hebben zich daar zameuscholingen van fabrijk- arbeiders gevormd; doch de bedreiging van den militairen bevelhebber, dat hij op de daartoe behoorende personen vnur zou doen geven, heeft ze uiteen doen gaan. Wie weet, welke tooneelen zonder deze kloekmoedigheid ook de stad Vich zouden hebben geteisterd. DUITSCHLAND. Volgens brieven uit Hanover zou de nieuwe Stendenvargadering reeds fegen den aanstaanden herfst worden zaamgeroepen. De meerderheid der thans ontbonden Tweede Kamer heeft een adres aan deO Duitschen Bondsdag gerigt, waarin zij haar gehouden gedrag verdedigt. Den 2SSten der verloopen maand is te Kalisch in Polen het gedenktee. ken ontbloot, door Zijne Maj. den Keizer der Rnssen aldaar opgerigt, ter gedachtenis Van het verbopd, hetwelk aldaar in 1813 tusschen Keizer Alexan der en Koning Willem III van Pruissen gesloten is, als ook ter herinnering van de luisterrijke vereeniging der Russische en Pruissische troepen aldaar in een kamp in Augustus 1835. Aan de eene zijde van dat gedenkieeken wordt het genoemde verbond aangeduid als dat van Europa's bevrijding; op eene andere staat de genoemde vereeniging des legers vermeld; de derde zijde vertoont in schrift de toewijding van het gedenkteeiten aan Willem III, en op de vierde leest men: Almagtige, zegen het verbond en deivriendschap vsn Rusland met Pruissen, tot vrede en heil der baide volken; tot schrik' voor dan gemeenschappelijken vijand. Uit Bibra, in Pruissen, schrijft men van den 24 Junij: Gisteren heeft eene noodlottige gebeurtenis ons stadje getroffen. Een wa. •tervloed, zoo als wij ons geene herinneren, heeft woonhuizen en winkels deels doen instorten, deels zoodanige beschadigd, dat zij genoegzaam on herstelbaar zijn. Met gevaar des levens werden verscheiden hnisgezinnen door moedige menschén uit de bouwvallen en den woedenden stroom aan den dood ontrukt. Toen de hier wodnachtige man en huisvader Hering naar de woning van den handwerksman Erdenberger snelde om diens kinderen in veiligheid brengen, moest hij, uit hoofde van het snelle stijgen des waters, met een der kinderen op den arm, een ander op den rng, en later in eenen boom, bijna twee uren wachten, eer redding kwam opdagen. Schrijver dezes was getuige hoe de moeder dezer kinderen, met eenen zuigeling in hare armen, onder het reeds ten deele ingestorte woonhuis werd uitgehaald. Straten en bruggen zijn derwijze vernield, dat de kosten van herstel bezwaar, lijk uit de gemeente-gelden zullen kunnen worden bestreden. Zelfs de sints eeuwen alle onweder trotserende en voor verscheiden duizend lijders heil zaam geworden gezondheidsbron is van haar massief bovengedeelte en de eenvoudige versieringen ten deele beroofd, in eenen puinhoop veranderd en kbitsdien voor de hier verwijlende badgasten gedurende vele dagen onbruik, baar geworden. De omvang der aan de veldgewassen toegebragie schade is fiog niet op te geven. In de omstreken van Birkendorf, in Baden, heeft er den 26 Jnnij een geweldige orkaan geheerscht, die verschrikkelijke verwoestingen heeft aan- terigt; een tienjarig kind is door denzeiven 300 schreden ver door de lucht tf^perd, doch weer onbeschadigd nedergekomen. GROOT-BRITANNIE. Londen den 7 Julij. Hare Maj. bevindt zich thans met Hare Maj. de ijoningin der Belgen op het kasteel van Windsor; Zijne Maj. de Koning der Belgen is naar zijn landgoed Claremont vertrokken. De gemoederen beginnen in Engeland langzamerhand in rust te komen. daar de verkiezingen bijna atgeloopen zijn. MiattrVj ïfib de verkiezingen voor de graafschappen aangevangen, en de uitslag in drie en .twintig daarvan^ in Engeland en Wallis, IS bereids bekend. Zij zenden gezamenlijk, zes etl veertig Conservativen en slechts vijf Whigs naar het nieuwe tager-Huis, De eersten verkrijgen daardoor eene aanwinst van tien leden, dewijl diezelfde graafschappen laatstelijk door zes en dertig Conservativen en vijftien Whigs werden vertegenwoordigd. Ook de tot hiertoe bekende benoemingen voor stéden en vlekken in Schot, land hebben der behoudende partij eene aanwinst van twee leden verschaft^ naardien lalkirk en Haddington Burghs, vroeger, even ais de meeste Schot, sche plaatsen, door Whigs vertegenwoordigd, thans Conservativen gekó. zen hebben. Alles zamengenotnen, kent men tot op heden de benoeming van honderi vier en zestig Conservativen voor Engeland en Wallis, zoodat, de boven op, gegeven verkiezingen voor de graafschappen hierbij gevoegd, de laatsteif daar mans eene meerderheid van dertig leden hebben. De Scbotsche en Iersche benoemingen mede gerekend, tellen de Ministeriëlen thans hon. derd zes en negentig, en de Conservativen tweehonderd achttien leden. Vier en veertig Whigs, die zitting in het laatste Parlement hadden, zijn door Conservativen, negen en cwimig Conservativen, daarentegen, door Whigs vervangen. De driemaandelljksche staat der inkomsten is weder trenrig, er was fn dit kwartaal 3661 minder ontvangen, 'dan in het vorige en dat jaar had 524,640 minder, dan het jaar te voren, opgeleverd. De jonge Edward Janesdie reeds meermalen in het paleis der Koningin betrapt en daarom gevangen is gezet, is dezer dagen naauwelijks op vrfjé voeten gekomen, of de Poiicie ontdekte hem weer roodorn het Koninglijk, verblijf zwervende. Hij is thans voor 5 jaren als leerjongen besteed op een schip, dat naar Australië gaat. Hij had de aanbieding van eenf Direc teur van een* der schouwburgen, om zich voor een paar weken op des- zelfs cooneei te laten zien, afgeslagen. Een vreesselijk ongeluk is te Rotherham, in Yorkshire, gebeurd. Voor, leden weèk namenlijk zou des namiddags een vaartuig, waarop ongeveer een 1501a! menschen van beider kunne gegaan waren, van stapel worden ge. laten. Ter naauwernood in het water nedergedaald, slaat het om, en ailen, die zich op hetzelve bevonden, worden in het water gedompeld. Eenige uren daarna gelukte het eerst het schip om te halen en vond men in deszelfs hol meer dan 70 lijken; van de overigen, die buiten boord sprongen of ge, worpen werden bij het omslaan, is nog meenigeen verdronken. FRANKRIJK. Parijs den 9 Julij. Dit jaar zal er wederom te Compeigne een legerkamp worden opgerigtwaarover de Hertog van Nemours bevel zal voeren. Den 20 Augustus zullen aldaar 19,000 man van allerlei wapenen en 4,500 paarden bijeenkomen. De Koninglïjke famielie Is den 6den van het kasceel te Bizy, wer. waarts dezelve een uitstapje gedaan had, te Neuiily wedergekeerd. Op bevel van Zijne Maj. den Koning is in den Maniteur het handels, jractaat met Nederland bekend gemaakt. De Hertog van /tumalc was den 29 Jnnij wegens ongesteldheid te Al. giers teruggekeerd, doch zon zich weder bij het leger voegen, hetgeen tusschen den 6Jen en den 10 Julij te Algiers werd teruggewacht. In eenen uitval door de bezetting van Mostaganem, zijn 4000 Arabische ruiters ver. slagen en een hoofdofficier van Abdel-Kader gevangen genomen, voor wleii reeds een losprijs van 300 paarden en 1000 ossen geboden was. Men begint te Parijs reeds toebereidselen voor de Jnlij-teesten te maken. Ï11 den avond van den ^den is er een hevig onweder boven Parijs los- gebarsten en heeft onder anderen in den tuin der Tuillerien schade veroor, zaakt. I11 de voorstad Montmartre en te Belleville heeft men zelfs schokken van aardbeving ontwaard en is de grond op onderscheiden plaacsen gespleten. In laacstgenoemde plaats zijn drie werklieden door den grond gezonken en hebben zich twee hunner zwaar bezeerd. Het Journal de Havre meldt uit New-Orleans dat aan den ingang der Missisippi een schip gevonden tverd geheel ledig en mei groote plassen bloed' bedekt. Het schip werd dadelijk op sleeptouw genomen, naar New-Orleans' gebragten aldaar herkend voor den Chatles, een schip, dat cwee dagen te voren met een rijke lading die haven verlaten had om naar Bordeaux te ste- venen. Men verliest zich in gissingen nopens het zonderlinge van dit voorval.' Men vermoedt veelal dat bet verlacene schip door zeeroovers zou zijn overvallen, ofschoon men geen spoor derzelven heeft kunnen ontdekken. Door één dagblad worde beweerd, dat wéldra de Ooscersche alliantie tusschen de vier groote Mogendheden ontbonden en het tractaat van 15 jnlij 1840 vervallen zal verklaard worden, en dat alsdan een nieuw protocol zat worden onderteekend, waaraan ook Frankrijk deel zal hebben. Men schrijft uit Algiers het volgende: In de maanden April én Mei jl. zijn alhier zeven Nederlandsche schepen' aangekomen, welke, na zien in weinige dagen van hunne ladingen ontdaan te heoben, goederen naar Marseille hebben ingenomen, alwaar zij gewachc werden om aldaar weder bevracht te worden. Men hoopt dat deze gunstige uitslag de Nederlandsche reeders zal aanmoe. digen om hunne schepen naar Algiers te zenden, en dat de voordeelige plaat», sing van eenige artikelen, boven en behalve de gewone lading, van welke de gezagvoeraers dier schepen stalen hadden, aan sommige handelhuizen in. Nederland zal doen besluiten, om geregelde betrekkingen met deze kolonie aan te knoopen. Onder de Nederlandsche voortbrengselen, welke hier gemakkelijk knnneit gesleten worden, kan men in de eerste plaats opnoemenpaardenvoeder, Java-koffijboter, varkens-vet of reuzel, hammen, kaas, linnen en ;abak. Er is hier eéne koop gesloten voor de leverancie van eene aanmerkelijke hoeveelheid hooi, ten behoeve van het Fransche leger in Afrika, en het is te onderstellen dat de daarvoor te doene bestellingen voomamenlijk in Neder, land zullen geschieden. Te Berchem, inBelgie, is de schoone lakenfabrijk van den heerFenner ia den vroegen morgen van den 8sten dezer geheel eene prooi der vlammen geworden, 500 man werkten op dezelve en zij was voor 250,000 fr. geassu. reerd. Men schrijft deze ramp aan kwaadwilligheid toe. MENGELINGEN. HET GELD, EVENREDIGHEID VAN DESZELES V o o'R. t b r e n o i n g IN DE VERSCHILLENDE W E R E L D D E]E LEN. lervolg en Slot.") Al hetgeen men over de uitputting der mijnen van Mexico gezegd heeft.' is van allen grond ontbloot, en geheel in strijd met hetgeen men over den aard en bergstoffen van dat land weet. Gedurende den tijd der woelingen van 1811 tot 1833, heeft de enkele munt van Zacatecas, meer dan 66,332,000 piasters geslagen, daartoe 7,758,000 mark zilver gebruikende; van 1822 tot 1833 heeft dezelve gemiddeld voor I 5 millioen geslagen. Sombrerere. alwaar reeds in 1555 eene mijn bestond, heeft de familie van Fagoago ([Mar kies del Apartado) in vijf maanden tijds eene zuivere winst van 4 millioen piasters verkregen, door over eene oppervlakte van 16 vademen uitgraving van den rood-zilver-erts van Veta Negra te bewerkstelligen. In het district der mijnen van Catorce, heeft een priester, vaa 1781 tot 1783, voor 3$ mil- lioen waarde aan zilver zuivere winst, ontgonnen. Van 1752 tot 1761 be- droeg het goud dat uit de mijnen van Geraes getrokken werdjaarlijks 6,400 h 8,6oo kilogrammen, eene hoeveeiheid welke verreweg die, welke hes[ Ural en Alta gebergte oplevert, overtreft. In 1804 leverde Spaansch-AméV

Leydse Courant | 1841 | | pagina 3