L B Y D S C C O U R A N A*» 1841. M A A N 0 A G, I'J v'OQtf fi - is JULIJ. NEDERLANDEN. Leyden, ii Julij. Uit 's Gravenhage meldt men van den loden dezer: De Staats-Courant van gisteren bevat het volgende: Naar aanleiding van Zijner Maj. besluit van nOctober 1838N°.90, zijn, bij beschikking van den a Julij 1841, N°. 4, door den Minister van Staat belast met ae generale directie voor de zaken der Hervormde en andere Ëe. redienstenbehalve die der Roomsch-Katholijkentot leden der algenteene commissie van Examinatoren voor de Israëlitische Godsdienst onderwijzers in het Rijkwelke commissie den 3 Augustus aanstaande te Amsterdam zal bijeenkomen, benoemd: De heeren D. Heilbron Cz., Medicinae doctor en lid der godsdienstige Israëlitische schoolcommissie te Amsterdam; B. S. Berenstein, Rabbinaal Assessor der Nederlandsch Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam; Mr. S. E. Nijkerk, advocaat te Amsterdam; J. Phitipsmgriffier bij de Arron dissenten.s-Regcbank te Zwolle en lid der godsdienstige schoolcommissie aldaar; Mr. B. Hartogensis, Advocaat, lid van de Kamer van Koophandel te 'sHertogenboschen corresponderend lid der hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten; A. C. de Lara, hoofdonderwijzer bii de Nederlandsch Portu- geesch Israëlitische armenschool te Amsterdam; D, L. Cardoso, Rabbinaal Adspirant der Nederlandsche Portugesche Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam; S, J. Mulder, regent van het Nederlandsch Israëlitisch semina. ruim te Amsterdam, tijdelijk belast met de inspectie der godsdienstig Israë- litische scholen. Zijnde tevens de heeren D. Heilbron Cz. tot Voorzitter en S. J. Mulder tot Secretaris benoemd. Bij Koninklijk besluit van 20 Mei jongstleden is aan den lieer F. Dou chen, te 's Gravenhageals een blijk van Zijner Majs. goedkeuring over zijne pogingen, oin, zoo door de vertaling, als door de bearbeiding en uit- f;ave van werken bij te dragen tot de verheffing van den roem des Vader- ands, toegekend de gewone zilveren medaille, bedoeld bij het Koninklijk besluit van 24 Jauuarij 1841n°. 22. Zijne Maj. heeft benoemd, tot Predikant te Ter Heide, bij Monster, den heer P. N. Zijnen P. Jz., candidaat bij het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland. H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden bevindt zich heden morgen bijzonder wel. De jonggeborene Prinses is zeer welvarende. Huis te Paauw onder WassenaarWei.lenbergh. den 9 Julij 1841. Mirandolle van Ghert. Med. Doctor H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden (aldus luitlc het bulletin van heden} heeft in den nacht eene goede rust genoten, en bevindt zich, even als de jonggeborene Prinses, naar tijdsomstandigheden, zeer wel. Huis te Paauw onder Wassenaar, Wellenbf.rgh. den joden Julij 1841. Mirandolle van Ghert, Med. Doctor. Z. K. H. Prins Alexander is eergisteren middag in deze Residentie aan. gekomen en aan het paleis van Zijne Maj. afgestapt. Gisteren morgen heeft Z. K. H. de Grootvorst Konstantjn, een bezoek afgelegd bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Z. K. H. heeft zich vérvolgens, vergezeld van den Admiraal Lutke, naar de Koninklijke biblio theek begeven, alwaar dezelve geruimen tijd doorgebragt hebben. Den zelfden dag heeft Z. K. H. de modelienkamerop het Departement van Marine, onderzocht. Heden heeft Z. Keiz. H., vergezeld van Zijne Exc. den Russischen gezant, Baron van Maltitz, en den Admiraal Lutke, zich naar Rotterdam begeven, om er de voornaamste inrigtingen, en voorname lijk de Werven te bezigtigen. Heden avond is Z. Keiz. H. van Rotterdam alhier teruggekeerd. De Commissie, die in de Provinciale Staten van Zuid-Holland be. tioemd is, om de acte van huldiging, aan Zijne Maj. aan te bieden, bestaat Uit drie leden, de heeren: voor de Ridderschap Jhr. Mr, H, J. Caen, voor de steden L. C. R. Copes van Cattenburg, en voo: den lahdeltjken stand, Mr. S. A, Anemaet, Pzn. Verslag, gedaan door de Gedeputeerde Staten, aan de Staten der pro vincie Zuid-Holland, in derzelver gewone vergadering, gehouden te 's Gri venhage, op Dingsdag den öden dezer: Edel Groot Achtbare Heeren Voor de eerste maal na de aanvaarding van de Hooge Regering door Zijne Maj. Koning Willem II, voorde eerste maal na de herziening onzer grondwet en de scheiding der provincie Holland, zien de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich verplig: te voldoen aan art. 44 van het nog werkend regie ment op de uitoefening van het gezag en de magt der Staten, onder den invloed van onverwachte gebeurtenissen, treffende gewaarwordingen en af. wisselende uitzigten. Door het tegenwoordig beknopt verslag, hopen uwe Gedeputeerden aan gemelde verpligting waardiglijk te beantwoorden, overtuigd van uwe harte lijke deelneming in hunne beschouwingen en wenschen. Volksgeest. Bemoedigend is het voor de getrouwe eH weldenkende bevolking van den Vaderlandschen grond, bij het gadeslaan van's werelds wisselingen én bij het ondervinden van velerlei teleurstellingen, hoopvol te mogen staren op het grondwettig Koningschap, door haar begeerd en gekozen; op het Doorluchtig Huls van Oranje, vereenzelvigd niet haren naam, de geschiedenis van hare vrijheid en grootheid en met alle hare teederste belangen. Gerust stellend is het voor haar, de zorg voor deze belangen te zien toevertrouwd aan eenen Vorst, die, magt, wil en burgerzin vereenigende en over de zedelijke en stoffelijke krachten van een klein, maar nijver en zelfstandig Volk kunnende beschikken, de beste waarborgen aanbiedt voor de duurzaam heid en den roem van het Koninglijk Stamhuis en voor het geluk der inge zetenen, ook in dit gewest! Wij mogen niets terugnemen van den lof, bij meer dan ééne gelegenheid, aan den alhier heerschenden Volksgeest en aan den weiwillenden ijver der onderscheidene collegten en ambtenaren gegeven. De voortreffelijke gevoelens en gedragingen der ingezetenen, nog onlangs, op verschillende wijze, den Koning zeiven gebleken, verligten steeds de gewigtige taak der Bestunrderenen blijven het bereiken van goede oogmer. ken mogelijk makenzelfs onder moeijelijke en zorgbarende omstandigheden. Eere dienstonderwijs, kunsten en wetenschappen. Ondet de Leeraren der verschillende gezindheden mogen wij steeds vele kundige, verlichte, edele mannen opmerken, en aan allen kennen wij gaarne toe de eere van goede voorgangers des Volks te zijn, en voorzeker den wil, om aan deze huntie roeping te beantwoorden. Overigens hebben wij, met betrekking tot de Godsdienstige belangen def ingezetenen, de opleiding der jeugd, en de zorg voor kunst en wetenschap, dankbaar te gewagen van de pogingen der Hooge Regering; om die belangen doeltreffend te verzekeren, en van de tnilde beginselen, welke, door Haar, ten opzigte van de zoogenaamde Christelijke afgescheidenen zijn aangenomen. Met vertrouwend verlangen worden er nieuwe wettelijke verordeningen op het onderwijs te gemoec gezien, waarbij-, zoo wjj ons vleijcnde onder- deelen van dit belangrijk geheel, met behoud van het noodige onderling verband, en met behoedzame toetsing en waardering van vele uiteenloopendfc begrippen over onderwijs en opvoeding, meer naauwkeurig Zuilen worden onderscheiden en afgebakend. Het zal UEd. Groot Achcb. niet bevreemden, dat, in afwachting van die verordeningen, eenige nog aanhangige voorstellen tot invoering, afschaffing of wijziging van gewestelijke of plaatselijke reglementenworden aangehouden. Met genoegen kunnen wij UEd. Groot Achtb. mededeelendat de toestand der Hoogeschool te Leyden voortdurend gunstig is; dat zjjdoor bevorde. ring van geleerdheid en grondige kennis, haren alouden roem tracht te hand. haven; dat de Hoogleetarenook in het vorige jaar, onafgebroken denzelf den ijver hebben aan den gelegd, om ten nutte der studerende jongelingschap werkzaam te zijn, en dat de Studenten mee vrucht den wetenschappelijken loopbaan volgen. Wij betreuren met UEd. Gtoot Achtb., met Heeren Curatoren def Leyd. sche Hoogeschool en met allen, die wijsheid en deugd lief hebben, het overlijden van den Emeritus Hooglegraar van der Palm. Zoo iemand, dan heeft deze verdienstelijke man oer Hoogeschool en het Vaderland tot sieraad verstrekt, en leeft hij weldadig voort in zijne werken! Het getal Studenten beoroeg op den 31 December 1840 zes honderd vjjf en tachtignamelijk 292 in de faculteit der Regtsgeleerdheid. 143 n Godgeleerdheid. 8 Wis- en Natuurkunde. 43 Wijsbegeerte en Letteren. 99 n n Geneeskunde. Totaal 685. Onder dit getal zijn er echter eenige begrepen, die zich slechts tot hec afleggen van hunne examina te Leyden hebben laten inschrijvenmaar aan de onderscneidene Athenaea studeren. Dej kabinetten en verzamelingen zijn in eenen voldoenden staat. De genomen proeven met het vereenigd Latijnsch en middelbaar school» wezen beantwoorden vrij wel aan de verwachtingen vooral is de voort, gaande bloei van het stedelijk Gymnasium in de Residentie zeer in het oog, vallende; zijnde hec getal leerlingen aldaar, in twee jaren, van 60 tot 100 gestegen. Eene dergelijke inrigcing komt ons, ook voor de stad Rotterdam, mogelijk en hoogst wenschelijk voor. Wij vernemen, dat dit onderwerp thans in over» weging is bij bet stedelijk bestuur, Bij de vroeger reeds bestaande bewaarschool voos kleine hinderen co Roe» terdam is nog eene tweede gevoegd. Eene dergelijke school is te Leyden geopend. Onder de steden, alwaar aan het onderwijs op de armen- en tnsschen- scholen eene aanmerkelijke uitbreiding is gegeven, verdient Gonda eene bijzondere vermelding. Het getal kinderen, aldaar onderwijs genietende, dat voorheen niets beduidend wasis thans tot meer dan 1300 opgeklommen. Te Gorinchem genieten thans 575 leerlingen kosteloos onderwijs. Eene cusschenschooi is onlangs te Schiedam opgerigc. Het heetschend gevoel voor het schoone, de toenemende kunstzin, moge onlangs weder heerlijk uitblinken, zoo in de alhier plaats gehad hebbende tentoonstelling van schilder- en kunstwerken van levende meesters, als ia het examen en de openlijk gegeven proeven van de vorderingen der kweeke» lingen van de 's Gravenhaagsche Koninklijke muzijkschool. Armwezen, gevangenissen en geneeskundige dienst. De staat van het arm. wezen heeft geene noemenswaardige verandering ten goede in Zuid-Holland ondergaan, en hetzii men hec oog vescige op de schamele klasse, welke men bet best bij het bezoeken van dezelve leert kennen hetzij de versla-, gen der gemeente- en armbesturen (die der steden 's Gravenhage en Leyden niet uitgezonderd) worden geraadpleegdheczij men acht sla op de steeds houger sthgende moutanten van de subsidiën, welke uit plaatselijke en an. dere publieke kassen aan de armen-adminiscratiën worden verscrekc, hec» zij men eindelijk de bijdragen van particuliere, maar niec alzóó ondersteund wordende inrigtingen, de collecten aan de huizen en in de kerken, de al» gemeene e'n bijzondere inzamelingen van allerlei aard, benevens de toene» ming der bedelarij, ook in den vorm van requesten en brieven, in aanmer king neme, door alles wordt men tot de overtuiging gebragc, dat er, met grond over hec toenemen der armoede geklaagd wordt, en dat deze aangelegenheid de voortdurende en opzettelijke overweging van 's Lands bestuur overwaardig blijft. De jongste langdurige winter heeft bovendien, bij gebrek aan werk, eene buitengewone behoefte aan hulp te weeg gebragt, maar tevens bet vermo» gen der Nederlandsche weldadigheid doen uitblinken in Vorstelijke en bur gerlijke giften. Voortdurend verdienen de vele in Zuid-Holland bestaande instellingen',' aan menschlievende oogmerken gewijd, en daaronder de afdeelingen der Maatschappij: Tot Nut van ,t Algemeenden meesten lof. De Afdeelingen van het genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevan genen, in dit gewesc, zijn steeds werkzaam om hec doei van aac genootschap te helpen beteiken, en ofschoon bestuurders niet altijd hunne daaraan be steed wordende zorgen mogen beloond zien, blijven zij echcer bij het geluk kig slagen hunner pogingen in sommige gevallen, en ondersteund door de vrijwillige bijdragen, die daartoe jaarlijks verzameld worden, ijverig voort-, gaan met hec uitreiken aan de ontslagenen van kleederen, ligging, voed sel, reispenningen en gereedschap, ten einde op die wjjze, de ongelukki- gen ir. staat te stellen, otn, voor zoo veel zij daartoe geschikt en genegen zijn, zichzelven het noodige te kunnen verschaffen; van welke inrigcing de uiiDreiding ook in de landelijke districten wenschelijk is. Door onderscheidene verbeteringen, welke het gevangenisstelsel en som. vnige gevangetihuizen ondergaan, door de regeling van de dienst der hui. zeti van bewaring, krachcens Zijner Majs. besluit van den 22 April 1. 1. N°Sr 80, door eene doelmatige, wettelijke voorziening in hec loc der krankzie.

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1