S\ 81. A", 18 AI. LEYDSCIIE C 01) E A WOENSDAG, NEDERLANDEN. Ley den, 6 Julij. Gisteren middag om half 3 ure, is het iste bataljon van het 8steregiment Infanterie, komende van Groningen, alhier binnengekomen, bij de ingeze* tenen ingekwartierd, om den volgenden morgen de kazerne te betrekken. - Heden morgen om 4 ure, is van hier vertrokken het 3de bataljon van net 9de regiment infanterie, gaande naar Groningen om aldaar garnizoen te houden. Vervolg en slot van het tractaat van vriendschap, handel en scheep vaart, tusschen ons land en de Republiek van Texas in Amerika gesloten. (Zie ons vorig Nommer.) Tot het vervolgen en verdedigen »an hunne regten, zullen zij cotdeRegt- banken eenen vrijen en gemakkelijken toegang hebben. Het zal hun vrijstaan de Advocaten, Procureurs of Agenten van welken aard ook, die zij goedvinden te gebruiken, en over het algemeen, in de be deeling des regts, gelijk ook in al hetgeen betrekkelijk is tot de opvolging in personelen eigendommen bij uitersten wil of anderzins, en tot de bevoegdheid om bij verkoop, giite, ruiling, uitersten wil of op eenige andere wijze over personelen eigendom te beschikken, zullen zijdezelfde voorregten en vrijhe den genieten als de inboorlingen van het land, alwaar zij zich bevinden, en in geen van deze gevallen of omstandigheden zuilen hun zwaarder imposten of belastingen opgelegd wordendan aan de inboorlingen. Art. is. De onderdanen van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden, die zich in de Republiek van Texas bevinden, zullen ter zake van hunne Godsdienst op geenerhande wijze worden ontrust of bemoeijelijktwel ver* staande dat zij die van het land, gelijk mede deszelfs staatsregeling, wetten en gewoonten eerbiedigen. Zij zullen het hun reeds toegestane voorregc genieten om, in de daartoe bestemde plaatsen, de onderdanen Zijner Maj., die in de welgemelde Republiek mogten komen te overlijden, te begraven en op geenerhande maniere, noch onder eenig voorwendsel hoegenaamd, zullen de begrafenissen of grafsteden gestoord worden. De Texasche burgers zullen in al de bezittingen van Zijne Maj. de vrije uitoefening van hunne Godsdienst hebben, openlijk of in het bijzonder binnen hunne woningen of in de gebouwen tot de eeredienst bestemdalles volgens het beginsel van algemeene verdraagzaamheid bij de grondwet van het Rijk vastgesteld. Art. 13. Tot grooter beveiliging van het verkeer tusschen de onderdanen en burgers der twee contracterende partijen, wordt daarenboven overeenge komen, dat zoo te eeniger tijd de vriendschaps-betrekkingen, die thans tus. sclien dezelve bestaan, mogten wórden afgebroken, aan de kooplieden, die op de kusten wonen, zes maanden, en aan die, welke zich binnen 's lands bevinden, een vol jaar worden toegestaan, om hunne zaken te regelen en om te beschikken over bun eigendom, en dat hun voorts vrijgeleide zal wor den verleend, om scheep te gaan in de haven, die zij zullen verkiezen. Al de overige onderdanen en burgers, die In het wederzijdsche grondgebied evestigd zijn, ter uitoefening van eenig bedrijf of bijzondere bezigheid, ïlletl hec voorregc hebben van te mogen blijven,, en zoodanig bedrijf voort zetten, zonder dat men, op eenigerlei manier, hen in het volstrekte genot \i hunne vrijheid en van hunne goederen storezoo lang zij zich vreedzaam glragen en tegen de wetten van het land geenerhande vergrijp begaanhunne eendommen en goederen, van welken aard ook, zullen niet onderhevig zijn ai beslag of sequestratie, noch ook aan eenigen last of impost, dan welke plats vindt ten aanzien van inboorlingen. At. 14. Verder wordt overeengekomen tusschen de twee contracterende paiten, dat de Consuls en Vice-Consuls van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden in de havens van Texas, en wederkeerig die van de Republiek van lexas in de bezittingen van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden in Europizoodanige regten, privilegiën en vrijdommen zullen genieten, als welke aan deze ambtenaren bij het regt der volken worden toegekend; als mede, dat ia de havens van ieder der respective landen de autoriteiten allen ■wettigen bijstand en bescherming zullen verleenen, tot de gevangenneming, in bewaringstelling en uitlevering van ai de deserteurs vart koopvaardij- of oorlogschepen van ieder der landen, als het geval moge zijn, en al de magt en voorregten, welke door de contracterende partijen aan andere natiën ge geven woiden, zullen, over en weder, aan beiden gegund zijn, met betrek king tot de gevangenneming, in bewaringstelling en uitlevering van zulke deserteurs. Atr. 15. Bij averij of schipbreuk zal, over en weder, aan de schepen der beide contracterende partijendezelfde bescherming en hulp verleend worden, als de schepen der natie genieten, bij welke zoodanig ongeval plaats vindt. Art. 16. Eene der contracterende partijen in oorlog zijnde zal het aan de onderdanen of burgers der andere geoorloofd zijn, hunne vaart en handel op de vijandelijke havens voort te zetten, met uitzondering slechts van con trabande waren, en van zulke plaatsen, als werkelijk belegerd of door de oorlog voerende Mogendheden geblokkeerd zijn met eene magt, toereikende het inkomen te beletten. Art. 17. Onder den naam van contrabande zal verstaan worden: kanon, mortieren, vuurwapenen, pistolenbommen, granaten, kogels, geweren, vuursteenen, lonten, kruid, schilden, pieken, sabels, draagbanden, pa. troontasschenzadels en toornen enz., met uitzondering van zoodanige hoe veelheid van deze artikelen, ais noodig is ter verdediging van het schip en van deszelfs equipage. Art. 18. In de gevallen, dat een koopvaarder van eene der contracterende partijen door een ooriogsehlp van de andere gevisiteerd kan wordenis men overeengekomen, dat deze visitatie niet geschieden zal, dan door eene sloep bemand met ten hoogste zes koppen; dat de schipper van den koopvaarder •niet verpligt worden zal, zijn boord te verlaten, en dat de scheepspapieren niet van boord zullen worden gehaald. Wanneer de koopvaarder zich onder convooi van een oorlogschip bevindt, zal geene visitatie plaats hebben, en men za! genoegen nemen met de ver. zekering van den Commandant van het convooi op zijn woord van eer, dat de koopvaarder geene contrabande in heeft. Art. 19. In de havens der onzijdige partij za! aan de oorlogschepen der ■andere, en aan de prijzen, die dezelve aldaar mogten opbrengen, al zooda. nig omhaal en bescherming te beurt vallen, als met het regt der volken be staanbaar is, Art. 20. Ingeval de contracterende partijen immer gemeenschappelijk in oorlog mogten zijn met eene derde Mogendheid, wordt bedongen, dat de oorlogschepen der eene de koopvaarders van de andere convoijeren zullen. 7 JULI}. zoo dikwijls zij denzelfden koers honden: dat de prijzen, door de oorlóg, schepen der eene gemaakt In de andere zullen worden toegelaien, en aldaar* na wettige veroordeeling, zullen kunnen worden verkocht, en dat, bij her neming door de eene, van de prijzen op de andere door den vijand gemaakt, dezelve aan den oorspronkelijken eigenaar zullen worden teruggegevenonder aftrek, ten behoeve van den hernemer, van niet meer dan een achtste der waarde, zoo de herneming door een oorlogschip, of van een Zesde, zoo dezelve door eenen kaper geschiedt. Art 21. Het tegenwoordig tractaat zal van kracht zijn voor den tijd van acht jaren, te beginnen drie maanden na de nitwisseling der ratificatienen verder tot aan het einde van twaalf maanden, nadat eene der contracterende partijen aan de andere kennis zal gegeven hebben, van haar voornemen otn hetzelve te doen ophoudenbehoudende elk der contracterende partijen zich het regt voor, om zoodanige kennisgeving aan de andere te doen, na hec einde van het voornoemde tijdvak van acht jaren, en is men hierbij onderling overeengekomen, dat, in geval van zoodanige kennisgeving, dat tractaat en al deszelfs bepalingen gezamenlijk, na verloop van de gestelde twaalf maan. den, zullen ophouden en eindigen. Art. 22 Het tegenwoordig tractaat zal bekrachtigd worden, en de be krachtigingen zullen worden uitgewisseld te *s Gravenhage, binnen negetl maanden na de dagteekeningof, zoo veel mogelijk, vroeger. Tot oorkonde waarvan de wederzijdsche gevolmagtigden deze hebben ge. teekend, en met het zegel hunner wapenen voorzien. Gedaan te 's Gravenhage, den achttienden dag van September des jaar» onzes Heeren een duizend acht honderd en veertig. Verstolk van Soelen. (A S.) J. Hamilton. (A S.) De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat het bovenstaande tractaat door de Regering der Republiek van Texas is bekrachtigd den zesden Februarijen door de Nederlandsche den tienden Junij achttien hon derd een en veertig, terwijl de wederzijdsche uitwisseling van de acten vart bekrachting den vijftienden Junij daaraanvolgende in 's Gravenhage beefc plaats gehad. Verstolk van Soelen. De Staats-Courart van heden bevat het volgende: Zijne Maj. bij een besluit van den 7den der vorige maand, N°. 11, eene nadere organisatie van het Departement van Oorlog hebbende vastgesteld, heeft bij een besluit van den 23sten daaraanvolgende, N°. 5, in ver» band daarmede, bij genoemd Departement de navolgende benoemingen gedaan: Tor Chef der afdeeling Secretariaat, Jhr. F. A. Ridder van Rappard, Refe# rendaris bij het Departement; tot Chef der afdeeling personeel, den Majoor der infanterie B. J. Perstege; tot Chef der afdeeling artillerie, den Majoor bij den staf van dat wapen, A. IV. de Bruijntot Chef der afdeeling genie, den Colonel-Directeur, P. J. Acker mans. De Opperkamerheer, J. C. Graaf van Bylsndt, heeft bekend gemaakt, dat het Hoi den rouw van drie weken zal aannemen, wegens het overlijden der Koningin van Hanover. H.K. H. Prinses Frederik der Nederlanden is gisteren, 's avonds cenpore gelukkig verlost van eene Prinses. H. K H. heeft eene redelijke nacht doorgebragt en bevindt zich gelijk da jonggeborene Prinses vrij welvarende. 's Gravenhage, 6 Julij 1841. (g«'D Wellenbergh. Mirandolle van Ghert. Zijne Exc. de Minister van Marine en Koloniën vertrekt voor eenigert tijd, tot herstel zijner gezondheid, uit de Residentie naar buiten 's lands. Het is bekend, dat de beroemde kunstschilder C.Kruseman op het punt staat eene langdnrige kunstreize naar Italië te ondernemen. Een aantal zijnef kunstbroeders en vrienden vereenigden zich Maandag laatstleden, om item vóór zijn vertrek nog een ondubbelzinnig bewijs van hulde, hoogachting en vriendschap te geven, door op den Schutters-Doelen alhier hem ter eere een feestmaal aan te rigten. Dit leest kenmerkte zich vooral door den toon van hartelijke vriendschap, warme toegenegenheid, die in de meeste toasten doorblonk, terwijl aller gevoel ten hoogste was opgewekt, vooral toen het plegcige vaarwel werd toegeroepen aan den grooten kunstenaar en den dierbaren vriend, en hem daarbij een zilveren penning werd aangeboden tot aandenken aan dit feest- maal, zijne vrienden en het Vaderland, die de hoop voeden, hem, mee nieuwe lauweren gekroond, te zien wederkeeren. Men verneemt dat door den Ingenieur IV. C. Brade, op zijn reeds in 1834 gedaan verzoek om de voorloopige concessien van eenen spoorweg vart Utrecht op Gorinchem, Breda en de Belgische grenzen, welke destijds it aangehouden, thans hernieuwd is; daar de tegenwoordige betrekkingen mee Frankrijk deze meer en meer van aanbelang doen worden, en ons commer cieel belang vordert, dat wanneer eenmaal de nog in onderhandeling zijnde quaestie met Belgie zullen geregeld zijn, ook een handelsverdrag met dezen Staat tot stand kome. Een spoorweg, die alzoo Amsterdam met Brussel en Parijs in gemeenschap bragt, zoude diensvolgens niet dan ten hoogste wen» schelijk zijn, in het belang dezer respective volken. Het Dagblad van 's Gravenhage bevatte gisteren het volgend eerste badberigt, gedagteekend Scheveningen 4 Julij: Ofschoon na de zoo schoone en warme dagen, die de maand Mei in dié jaar onderscheidden en ter vroegere opening der baden dan gewoonlijkai» het ware, dwongen, de weersgesteldheid gedurende het grootste gedeelte van de maand Junij minder uitlokkend was voor het baden, en de aankomst der vreemdelingen vertraagde (waarom men tot Julij gewacht heeft met hec geven van wekelijksche berigten,) werden er nogtans, ook gedurende deze! minder gunstige dagen, door vreemden en ingezetenen der stad, baden in huis 'en in volle zee gebruikt, zoodat het cijfer der dit jaar tot op heden gegeven baden dat van het vorige jaar, tot op denzelfden datum, een twin, tigtal overtrefc, en had het badhuis, als plaats van uitspanningen gezellig, heid voor de hoogere standen, zich, zoodra de hemel zich maar eenigzins ophelderdeover een groot bezoek uit de stad en naburige plaatsen te ver heugen. Onder anderen, trok de aangekondigde aanvang, van de dezen zomer aldaar eiken Zondag,bij gunstig weder, uit te voeren harmoniemuzijk. reeds de eerste keer eene talrijke menigte der voornaamste ingezetenen der. waarts. De algemeene goedkeuring, die de invoering van wekelijksche goede muzijk aan de reeds, zonder, dat zoo veel bezochte plaats verworven heeft, en dia weiiigt nog door Dingsdaagsch concert- en riausmuzijk zal vermeerderd worden, tot welke reeds de inreekeniiigslijsten circuleren, de aankomst van aanzienlijke vreemdelingen in de laatste dagen, welke, volgens ontvangene berigten, nog door een groot getal andere staan gevolgd te worden; dit alle?

Leydse Courant | 1841 | | pagina 1